Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 18.11.2014, 15:22:04
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Mulțumesc.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #22  
Vechi 18.11.2014, 20:40:14
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Macar in cazul impozitelor, toate cultele si bisericile sunt egale. Nici una nu plateste impozite.
Ce e incorect este ca organizatiile non-profit platesc impozite, in timp ce bisericile nu.
Organizatiile non-profit nu platesc impozit pe profit. Noile adaugiri la lege spun ca platesc profit doar peste o anumita suma (15000 euro), in anumite conditii. In cadrul Bisericii societati cu personalitate juridica sunt parohiile, iar parohiile nu au astfel de profituri. Ti-am zis sa te informezi inainte sa scrii tot ce spune Cernea si ai lui.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 18.11.2014, 22:07:57
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Daca vreun ateu de asta de balta ar sta doua minute si s-ar gandi, ar vedea ca tocmai aia care-i baga tampeniile astea in cap, sunt primii beneficiari ai ingineriilor financiare de tot felul :

http://www.catavencii.ro/editorial/b...ror-antenelor/
Reply With Quote
  #24  
Vechi 18.11.2014, 23:54:33
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.181
Implicit

Aldea apără BOR într-un stil care împrumută prea mult din vehemența anticlericalismului declanșat în această campanie electorală. Nu e momentul potrivit acum să construiești cazemate zelotiste în fața Patriarhiei, de unde să catapultezi la paritate cu "agresorii" tot felul de texte nevrozate.

BOR-ul și-a atras singură asupra sa acest val de atacuri patetic-furibunde. S-a poziționat greșit, de partea României care dispare, intrând acum într-o criză de imagine cu consecințe pentru multă vreme de-acum încolo.

Cu siguranță e la fel de greșit să stigmatizezi o întreagă instituție pentru derapajele unui număr relativ mic de funcționari ai ei, așa cum e la fel de greșit să consideri că ortodoxia în sine e persecutată de către atomizații formatori de opinie ai noului val.
Ei habar n-au ce e Biserica și nimeni nu pare dispus să-i lămurească pe limba lor despre ce e vorba. Atacă ceea ce văd, adică un monolit instituțional în curs de vaticanizare, funcționând după reguli medievale și absolutiste, mult prea îndrăgostită din interes de puternicii zilei, incababilă să comunice eficient cu o societate din ce în ce mai secularizată. Văzută din afară, BOR aduce mai mult cu cărturarii și fariseii decât cu ucenicii Domnului, iar ortodoxia profundă aproape că se pierde în acest peisaj pietrificat, în mod sigur dezolant în ochii postmodernilor.

Nu rezolvi nimic luându-te în gură cu ei, pe același ton și cu același limbaj. Biserica, de la vlădică la opincă, este datoare în primul rând în fața lui Hristos să găsească mesajul adecvat noii Românii care s-a ivit duminică, altfel nu ne va fi bine. Nu e loc acum pentru comportamente de țoape ofuscate în fața acestor provocări.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 19.11.2014, 01:23:30
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Dar de articolul următor, ce să mai zicem?
http://www.hotnews.ro/stiri-opinii-1...cum-incepe.htm

Biserica Ortodoxa Romana este o tumoare de pe corpul social al tarii. Comportamentul ei in campania electorala a socat prin intensitate, insa nu a fost o noutate. Intre noi fie vorba, dragi prelati, a te face frate de cruce electorala cu un partid de stanga inseamna a prea curvi (dezlegat). Asemenea struto-camile concepute in prag de alegeri numai pe meleagurile noastre se pot naste.

"Actuala BOR trebuie asadar combatuta cu aceeasi intensitate cu care se combate coruptia, nerespectarea drepturilor constitutionale si pradarea banului public. Parazitarea mintii e mai grava decat cea a buzunarului. Profesorul din Buzau, Emil Moise (ce nume frumos!), care a invins binomul Stat-BOR si le-a dat in cap cu legea la Curtea Constitutionala e un exemplu de urmat. Parinti-votanti de Romanie Normala la aceste alegeri, retrageti-va copiii de la actualele ore de religie din scoli. Tineri ai acestei tari, urmariti si denuntati manevrele financiare, fiscale si inlesinirile de tot felul acordate bisericilor nu in schimbul vreunui loc in Rai, ci a unor marsave foloase Pamantesti. Preafericitilor, din doua una: ori va va bate Dumnezeu ori va va lua Dracu’, daca o tineti tot asa! Ma veti intreba ce m-a apucat sa asez Biserica pe lista cu plagile Romaniei? Ganditi-va la milioanele de minti infestate si veti intelege o buna parte din dezastrul de astazi. Vrem spitale, nu catedrale, suna un bun slogan.
"
Din pacate,recenta propaganda a Bor a fost mai mult decat jenanta!
De ce amestecarea Bisericii in politica?
Pana si eu care nu am gandit niciodata nimic rau sau jignitor despre biserica acum m-am mahnit si m-au dezamagit foarte.

De cand intra in atributiile bisericii sa indrume cetatenii cu cine sa voteze?
Atata propaganda si aparitii media,din care interese?

Biserica a mai fost prigonita inca o data pe vremea comunistilor iar Ponta insusi nu este decat produsul lor ,desigur la o alta concentratie!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 19.11.2014, 06:22:11
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Care "propagandă BOR"?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #27  
Vechi 19.11.2014, 07:32:15
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Care "propagandă BOR"?
Cum care neicusorule? Propaganda pro-Ponta sustinuta de unii reprezentanti ai bisericii?Cum care?
Aia cu icoane care avizau politicos si intelept pe tot enoriasul sa voteze cu Ponta,ca doar este orthodox...
Precum si alte aparitii in media,in care Ponta apare ocrotit si recomandat cu caldura de catre diferiti reprezentanti ai bisericii a.k.a preoti,calugari...
ca aici :


http://portalsm.ro/2014/11/biserica-...-victor-ponta/
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 19.11.2014, 07:45:10
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

E vorba deci de un singur ierarh.
El e BOR?

Sper că nu-mi vii cu bilețelele nu știu care pozate nu știu unde... Oameni buni, fac apel la discernământ duhovnicesc, nu lumesc.
Nu vă lăsați convinși așa ușor de câte o prostie colportată stil bulgăre de nea de o mie de inși. Nu devine adevărată dacă e repetată de mai multe ori!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #29  
Vechi 19.11.2014, 09:00:57
Inorogul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
E vorba deci de un singur ierarh.
El e BOR?
Ce masuri s-au luat impotriva ierarhului, care sa delimiteze BOR de actiunile acestuia?
Reply With Quote
  #30  
Vechi 19.11.2014, 09:02:43
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Da' pentru ce să se ia măsuri vericule?
Că așa vrea mușchiul tău?

BOR s-a delimitat prin comunicatul pe care l-a dat.

În ceea ce privește măsurile ce ar trebui luate împotriva unui ierarh, ușurel, că nu vorbim nici măcar de Băsescu aici.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare