Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 20.04.2010, 15:38:29
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Viata Sfantului Nectarie (partea a doua)

La varsta de 20 de ani, sfantul a parasit Constantinopolul si a mers in insula Hios. Oamenii din Hios erau crestini ortodocsi foarte ravnitori, iar insula avea mai multe biserici inchinate sfintilor si mucenicilor care au trait acolo. Lui Anastasie i-a fost dat un post de invatator intr-o scoala locala. Dorinta lui Anastasie era sa faca tot ce putea ca sa-i ajute pe altii si de aceea facea ore suplimentare si se ruga zilnic ca Dumnezeu sa-i ajute pe elevii sai in toate lucrurile, dar mai ales pentru invatarea adevarurilor credintei crestin-ortodoxe.
In acesti ani, sfantul a inceput sa iubeasca foarte mult viata monahala. Pe insula existau cateva sfinte manastiri. In cele din urma, sfantul s-a hotarat sa intre in manastirea Nea Moni, veche din secolul al XI-lea, si a fost primit. Noul vietuitor isi indeplinea constiincios toate datoriile si a inceput sa duca o viata de rugaciune mai adanca. El primea sfaturi despre viata duhovniceasca de la un parinte intelept numit Pahomie, pe care mai tarziu l-a numit prieten si indrumator in viata duhovniceasca. Pe 7 noiembrie 1876 Anastasie a fost uns calugar si a primit numele de Lazar. Dupa un an, a fost hirotonit diacon si atunci a primit numele de Nectarie.
Parintele Pahomie si altii l-au incurajat pe diaconul Nectarie sa mearga la Atena pentru a-si continua studiile. In Atena si-a terminat studiile liceale si mai tarziu a putut sa intre la Facultatea de Teologie. Cu inima si mintea smerite, el a invatat bine Sfintele Scripturi si scrierile Sfintilor Parinti care au fost luminati de Duhul Sfant si care au aparat credinta crestin-ortodoxa de erezii (invataturi gresite). In acest timp, el a inceput sa scrie carti duhovnicesti si brosuri.
Cand diaconul Nectarie si-a terminat studiile, Patriarhul Alexandriei l-a invitat sa vina in Egipt, unde erau multi greci si multe biserici ortodoxe. Sfantul a acceptat aceasta chemare si la putin timp dupa venirea sa a fost hirotonit preot de Patriarhul Sofronie al IV-lea in Biserica Patriarhala Sfantul Sava. Acest lucru s-a petrecut in luna martie a anului 1886, si in acelasi an i-au fost incredintate sarcinile de predicator si secretar al Patriarhiei din Alexandria. Sfantul muncea cu ravna si dragoste pentru Dumnezeu iar oamenii au remarcat la el virtutea smereniei, blandetii, simplitatii, trezviei si milei. De aceea el era foarte iubit de crestinii din Alexandria. Dupa trei ani, sfantul a fost ales ca Mitropolit al Pentapolei, demnitate care in ordinea ierarhica sta dupa aceea de Patriarh al Alexandriei. Desi se simtea nevrednic de o asemenea cinste, sfantul a fost hirotonit in Biserica Sfantul Nicolae din Cairo . Dupa acest eveniment, Sfantul Nectarie a inceput sa slujeasca biserica si pe credinciosi cu si mai mare ravna.
Pentru ca sfantul era atat de iubit si admirat de popor, unii preoti din acel loc au devenit invidiosi. Ei au inceput sa raspandeasca zvonuri despre el, in special in fata Patriarhului. A spune lucruri neadevarate despre o alta persoana, adica a calomnia, este un pacat foarte mare. Calomnia impotriva sfantului a fost crezuta de Patriarh si l-a facut pe acesta sa-l demita pe Sfantul Nectarie din demnitatile pe care le avea in Biserica de acolo. Aceasta i-a adus multa suparare Sfantului Nectarie, deoarece acum nu mai putea sa slujeasca Bisericii si oamenilor pe care ii iubea. Pentru a nu provoca tulburari si amaraciune oamenilor, sfantul s-a intors smerit si linistit in Grecia.
Uneori e greu de inteles de ce crestinilor buni li se intampla sa sufere. Biserica ne invata ca Dumnezeu ingaduie acest lucru pentru ca noi sa putem urma exemplul lui Hristos, amintindu-ne ca Mantuitorul a suferit atat de mult pentru noi. De asemenea, Dumnezeu ne rasplateste atunci cand suferim greutatile cu rabdare pentru numele Lui. Dumnezeu ne trimite harul Sau si astfel ne putem intari duhovniceste.
Cand s-a intors in Atena, Sfantul Nectarie a intampinat si mai multe greutati datorita vorbelor mincinoase despre el ce ajunsesera si in Grecia. Pentru mult timp sfantul nu a putut ocupa nici o functie in Biserica. Asta insemna ca el nu putea sa predice Evanghelia lui Hristos, pe care o iubea cu daruire. Din acest motiv, multa amaraciune s-a adunat in inima simtitoare a sfantului. In mijlocul tuturor acestor dificultati, sfantul s-a aratat rabdator, rugandu-se mai mult si crezand ca Dumnezeu ii va indruma pasii. El ramasese fara nici o sursa de venit si mergea des la biroul Ministerului Religiei pentru a cere de lucru in Biserica. De obicei era trimis inapoi spunandu-i-se ca problema va fi rezolvata. Sfantul insa nu s-a descurajat. El a continuat sa scrie carti duhovnicesti si brosuri pentru invatatura crestinilor ortodocsi.
In cele din urma i s-a dat postul de predicator in regiunea Evvia, o insula mare la nord de Atena. Acesta era un post injositor pentru cineva care fusese Mitropolit, dar Sfantul Nectarie nu s-a gandit in acest fel. El era bucuros ca va avea din nou posibilitatea sa le vorbeasca oamenilor si sa le impartaseasca iubirea de Dumnezeu.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 20.04.2010, 15:42:20
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Viata Sfantului Nectarie (ultima parte)
Din aceasta noua pozitie el a continuat sa intampine greutati datorita cuvintelor mincinoase care se raspandisera pana si in Evvia. Cu toate acestea, Sfantul Nectarie a tinut predici pline de intelepciune, iubire si adevarata simtire ortodoxa. Astfel au fost intoarse multe din inimile ascultatorilor, care au inceput sa-l iubeasca. Cat timp a fost predicator la Evvia, sfantul a publicat mai multe carti pe teme ca: revelatia dumnezeiasca, natura sufletului omenesc, Sfanta Impartasanie, slujbele de pomenire pentru adormiti, sfintii Bisericii si Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu.
Intre timp, Sfantul Nectarie a inceput sa fie recunoscut ca o persoana invatata si duhovniceasca si a fost numit director al Seminarului Rizareios din Atena. In aceasta scoala, tinerii invatau religia si multi dintre ei deveneau apoi slujitori ai Bisericii. Inainte de venirea Sfantului Nectarie, scoala devenise intr-un fel dezordonata, cu un nivel scazut al trairii vietii crestine. Sfantul a adus pace si un inalt nivel de viata duhovniceasca, facandu-si datoria cu aceeasi frica de Dumnezeu si smerenie ca intotdeauna. Elevii au inceput sa-l iubeasca pe sfant ca pe un parinte iubitor si ca pe un exemplu stralucitor de adevarata virtute. Daca elevii se comportau rau sau aveau probleme, Sfantul Nectarie se ruga si tinea post special pentru ei. Din acest motiv elevii se rusinau si isi indreptau purtarea.
Odata, omul care facea curatenie in scoala, Lucian, s-a imbolnavit si nu a putut veni la serviciu. Pentru a-l ajuta pe bietul om, sfantul facea curatenie noaptea in locul lui. Scoala era atat de curata incat nimeni nu banuia ca omul cu curatenia nu venea la lucru, asa incat nu au angajat pe nimeni in locul lui. In acest mod Sfantul Nectarie i-a pastrat locul de munca celui bolnav pana cand acesta s-a facut sanatos, facand ca director cea mai injositoare munca, dovedind multa smerenie.
Sfantul slujea Sfanta Liturghie in Paraclisul Sfantul Gheorghe si multi veneau sa asculte predicile sale si sa se foloseasca de exemplul lui de smerenie si evlavie. El dadea ajutoare generoase celor care aveau nevoie, deseori dandu-le si ultimul ban. Imediat insa, primea din alta parte mult mai mult. Cateodata, daca sfantul avea o haina noua, o daruia cuiva si o purta pe cea veche. Asta a facut sa fie mustrat pentru ca purta haine vechi si zdrentaroase.
Dupa multi ani in care a slujit lui Dumnezeu in felul acesta, Sfantul Nectarie a putut din nou sa se intoarca la viata monahala simpla pe care atat o iubise. In anul 1908, la varsta de 62 de ani, s-a retras din functia de director al Seminarului Rizareios si a ajutat la intemeierea Manastirii Sfanta Treime in insula Eghina. Aici a slujit ca duhovnic si parinte spiritual al maicilor si a trait ca un adevarat monah si nevoitor. Uneori, in timpul rugaciunii, a fost vazut ridicat de la pamant. Prin rugaciunile sale aducea ploaie atunci cand era nevoie, tamaduia pe cei bolnavi si scotea afara demonii. Obisnuia sa le spuna maicilor: Eu construiesc o casa de lumina pentru voi si multi vor vedea lumina si vor veni aici la Eghina. La inceput maicile nu stiau ce vrea sa spuna sfantul. Mai tarziu, dupa ce au fost facute multe minuni prin sfintele sale moaste si multi oameni au venit sa se roage la mormantul sau din Eghina, au inteles ca acea casa de lumina era chiar sfantul si viata sa dumnezeiasca.
In anul 1920, dupa o viata de rabdatoare nevointe pentru dragostea de Dumnezeu, smeritul parinte a fost chemat sa se odihneasca in Domnul. Dupa o boala dureroasa, pe care a suportat-o intr-un spital pentru saraci, si-a dat sufletul sfant in mainile lui Dumnezeu. In momentul mortii sale intreg spitalul a fost umplut cu buna mireasma duhovniceasca. O haina a Sfantului Nectarie a fost pusa pe un bolnav de pe un pat vecin, paralizat de multi ani si acest om a fost vindecat imediat. Astfel a inceput sirul necurmat al tamaduirilor ce se fac prin moastele Sfantului Nectarie si prin mijlocirile sale in fata lui Dumnezeu pe Care Il iubea cu toata inima sa.
Moastele sfantului au fost duse la Manastirea Sfanta Treime din Eghina, unde au ramas pana in ziua de astazi. Sfintele sale moaste au ramas neputrezite in primii douazeci de ani dupa moartea sa, iar apoi s-au impartit la biserici din toata lumea. Un sir continuu de pelerini evlaviosi si credinciosi trec pe la racla cu moastele sale si primesc binecuvantari prin mijlocirea sfantului. Crestini ortodocsi din intreaga lume au fost ajutati cand s-au rugat acestui minunat sfant. Multi au fost chiar tamaduiti de boli incurabile, cum ar fi cancerul, paralizia, cand s-au uns cu untdelemn de la o candela ce ardea in fata icoanei sale sfintite.
Si in Romania Sfantul Nectarie a facut si face multe minuni. O particica din sfintele sale moaste se afla la Manastirea Radu Voda din Bucuresti. Pelerinii dau marturie despre ajutorul pe care l-au primit prin mijlocirea sfantului.
Cu adevarat, Sfantul Nectarie a devenit unul dintre cei mai iubiti sfinti ai timpurilor noastre. El a trait aproape de noi in timp si acum petrece in vesnicie cinstindu-L si slavindu-L pe Dumnezeu in vecii vecilor.
Sfinte Parinte Nectarie roaga-te lui Dumnezeu pentru noi!


(Sursa: http://www.forum.santamia.ro/showthr...tarie-217.html )
Reply With Quote
  #23  
Vechi 31.05.2010, 22:02:40
Anna Vasilica Anna Vasilica is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.05.2010
Mesaje: 32
Implicit S-a indurat si de mine Sfantul Nectarie

Pe mine m-a ajutat foarte mult sfantul...am inceput sa citesc seara de seara acatistul (eram extrem de deprimata si nu imi gaseam linistea).Chiar dupa ce l-am citit prima data am simtit o mare usurare. Vreau pe aceasta cale sa indemn pe toti cei care au probleme sa citeasca acatistul sf.Necatrie si minunile nu vor intarzia sa apara. M-am rugat sfantului pentru sanatatea unor rude ( si acum se simt foarte bine) dar si pentru o dorinta personala...si sfantul m-a ajutat, aducandu-mi aproape un om tare drag mie.
Cititi cu incredere acatistul sfantului Necatrie si ii veti simti pe deplin ajutorul!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 31.05.2010, 22:08:05
4ndreea 4ndreea is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 59
Implicit

Si eu ma rog Sf Nectarie pt o dorinta personala care nadajduiesc ca se va implini. As dori sa se indeplineasca cat mai curand cu putinta, insa nu ma supar nici daca va mai trebui sa astept. :)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 02.06.2010, 20:32:52
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Minunat este Dumnezeu intru Sfintii Sai,intru Sf.Nectarie.
Ma bucur mult ca prin Sf.Nectarie si alti mari Sfinti sunt facute cunoscute puterile si iubirea lui Dumnezeu pentru noi,este facuta cunoscuta ascultarea lui Dumnezeu catre noi si credinta adevarata.

Eu ma rog,ma rog in fiecare zi Sf.Nectarie.Trebuie sa ne rugam nu numai la necaz,ci mereu si la bine si la rau.Trebuie ca Sf.Nectarie ''sa fie un prieten'' pentru noi si cu ajutorul lui sa Il bucuram pe Dumnezeu!
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 16.06.2010, 19:30:23
Anna Vasilica Anna Vasilica is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.05.2010
Mesaje: 32
Implicit

Nu am mai postat de ceva timp dar as vrea sa va mai impartasesc o minune:din pacate sufar de o afectiune care apare atunci cand mi-e lumea mai draga...tratamentele doar amelioreaza, nicidecum nu vindeca. Trebuie sa fiu atenta la alimentatie, sunt alergica la multe lucruri...acum o saptamana trebuia sa merg la serviciu (o intrunire importanta pentru mine) si in week-end, pe fondul stresului acumulat m-am procopsit iar cu o eruptie de toata frumusetea pe fata. M-am necajit mult....doua zile nici nu mai stiam ce sa pun si era din ce in ce mai rau. Imi venea sa plang....de obicei eruptia cedeaza dupa cateva zile in care nu pot nici sa imi ating fata.....duminica seara am citit acatistul sf.Nectarie si pot sa va spun ca luni dimineata am ramas perplexa cand m-am uitat in oglinda. Nu mai aveam nimic. Rugati-va sfantului Nectarie ca mare este puterea pe care o are.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 18.06.2010, 13:25:15
MarynelaA MarynelaA is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Mesaje: 3
Implicit Multumesc Sfantul Nectarie

Buna ziua!

Sunt noua pe acest forum si tin sa mentionez ca nu stiam de Sf Nectarie pana acum ceva timp, cand am inceput sa citesc acatistul si sa ma rog, avand unele probleme de sanatate. In ceea ce primveste problemele de sanatate, inca nu observ schimbari, insa minunile nu au intarziat sa apara. Am o firma si am inceput sa am foarte multe comnenzi, ceea ce pana acum nu se intamplase. Sper ca Sf. Nectarie sa ma ajute sa trec cu bine peste toate incercarile vietii.

Rugati-va Sfantului Nectarie negresit!
Sanatate multa tuturor!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 18.06.2010, 13:37:40
gabriel 30 gabriel 30 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

Sfantul Nectarie este de foarte mare ajutor in toate bolile trupului,dar mai ales in ceea ce priveste cancerul.Toti care au aceasta afectuine ar trebui sa se roage catre Sfantul nectarie,care cu puterile sale,poate face minuni.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 18.06.2010, 15:55:12
moni85dr
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit minuni savarsite asupra mea

Sa va povestesc cum m-a salvat astazi pe mine sf.Nectarie: in timpul noptii am inceput sa am dureri f puternice la peretele toracic,deasupra inimii(sper ca ma exprim bine).Durerile au tinut pana dimineata cand pe langa faptul ca s-au accentuat am inceput sa ma sufoc,sa am fibrilatii,am crezut ca in cateva minute o sa imi cedeze inima,imi amortise mana dreapta,nu ma puteam ridica,tremuram,gura imi tremura si ea,tipam ca o sa mor...era langa mine pritenul meu..i-am spus ca eu nu o sa mai ajung la spital pentru ca o sa mor in cateva minute...simteam la propriu cum iese sufletul din mine.am vrut sa o sun pe mama sa im iau adio,dar e la 150 km distanta si sigur daca auzea asta ar fi murit inaintea mea.Salvarea mea a fost Sf Nectarie.In tot acest timp am tinut la piept,unde ma durea ingrozitor Acatistul Sf Nectarie,pe care din fericire il aveam in pat langa mine pt ca il citisem inainte sa adorm.M-am rugat printre acele dureri sa ma ierte si sa nu ma lase sa mor...si nu m-a lasat...pana la urma am reusit sa ma ridic din pat si am ajuns la spital,unde mi-au spus ca nu o sa imi cedeze inima,dar ma doare f tare peretele toracic din cauza ca am tras curent.Nu imi pasa ce spun medicii,eu tin mine doar cum era sa parasesc aceasta lume in cateva clipe,iar Sf Nectarie nu m-a parasit,ci m-a ajutat.
Pe langa asta ,am simtit aproape in fiecare zi cum ma ajuta Sfantul cand il rog sa ma ajute sa trec peste ceva greu,sau sa nu ma mai doara ceva.

Mihaela
Reply With Quote
  #30  
Vechi 02.07.2010, 11:00:28
kristta13 kristta13 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2009
Mesaje: 19
Implicit Sf nectarie

Multumesc Sf Nectarie ptr ca mereu esti langa mine!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
minunile Sf. Nectarie 2 cosmin_82 Intamplari adevarate 682 12.01.2023 12:29:14
minunile de azi florintoro Intamplari adevarate 6 15.08.2021 00:03:20
Minunile lui Iisus Florin Liviu Generalitati 24 21.01.2011 21:47:33