Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.04.2009, 13:06:55
caesar caesar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.12.2008
Locație: Galati
Mesaje: 36
Exclamation Botezul acelasi peste tot?

Am o mare nelamurire cu privire la oficierea corecta si canonica a botezului,ma refer aici la botezul unui adult greco-catolic,care doreste sa intre in biserica ortodoxa.Eu locuiesc de ceva timp in Germania aici,avem posibilitatea sa participam la sf. liturghie intr-o biserica greco-catolica,o slujba modificata cu puternic iz ecumenist.Ma rog asta e alta discutie,am vorbit cu preotul paroh pentru botezul prietenei mele care doreste sa renunte la religia greco-catolica si sa se boteze la ortodocsi,mare mi-a fost mirarea cand preotul mi-a spus ca vrea sa faca cu intreita afundare si ca o scufunda intrun butoi la el acasa.Pana aici sa zicem ca e ok,mai departe intrece orice inchipuire,i-a cerut prietenei sa se dezbrace complet in pielea goala ca cica asa e normal.
Intrebare:Cine poate sa-mi spuna daca e canonic si normal din punct de vedere ortodox sa botezi un om matur si femeie pedeasupra dezbracat complet?
P.S.Ca o completare,preotul ortodox este ieromonah,deci calugar!?!Din cate stiu calugarii fug de vederea femeilor da sa le vada si dezbracate?!? Voi ce ziceti?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.04.2009, 15:45:37
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caesar Vezi mesajul
Am o mare nelamurire cu privire la oficierea corecta si canonica a botezului,ma refer aici la botezul unui adult greco-catolic,care doreste sa intre in biserica ortodoxa.Eu locuiesc de ceva timp in Germania aici,avem posibilitatea sa participam la sf. liturghie intr-o biserica greco-catolica,o slujba modificata cu puternic iz ecumenist.Ma rog asta e alta discutie,am vorbit cu preotul paroh pentru botezul prietenei mele care doreste sa renunte la religia greco-catolica si sa se boteze la ortodocsi,mare mi-a fost mirarea cand preotul mi-a spus ca vrea sa faca cu intreita afundare si ca o scufunda intrun butoi la el acasa.Pana aici sa zicem ca e ok,mai departe intrece orice inchipuire,i-a cerut prietenei sa se dezbrace complet in pielea goala ca cica asa e normal.
Intrebare:Cine poate sa-mi spuna daca e canonic si normal din punct de vedere ortodox sa botezi un om matur si femeie pedeasupra dezbracat complet?
P.S.Ca o completare,preotul ortodox este ieromonah,deci calugar!?!Din cate stiu calugarii fug de vederea femeilor da sa le vada si dezbracate?!? Voi ce ziceti?
CEEE??! Omule, oamenii maturi cand se boteaza nu se dezbraca. ca nu suntem la Penthouse.
Preotul era ortodox? Facea parte dintr-o biserica ortodoxa canonica? Daca raspunsul este da, inseamna ca era nebun!
Partea cu afundarea este buna.
In anumite biserici rusesti (spre exemplu) exista anumite ,,piscine", de mici dimensiuni, in care are loc doar un singur om. Acolo cei care sunt maturi pot fi botezati, prin afundare. Preotul punand mana pe capul lor, ii afunda usor spre fund, de trei ori.
Dar in nici intr-un car, cel care se boteaza nu trebuie sa fie dezbracat. Nu e bine.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.04.2009, 15:54:25
caesar caesar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.12.2008
Locație: Galati
Mesaje: 36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hector Vezi mesajul
CEEE??! Omule, oamenii maturi cand se boteaza nu se dezbraca. ca nu suntem la Penthouse.
Preotul era ortodox? Facea parte dintr-o biserica ortodoxa canonica? Daca raspunsul este da, inseamna ca era nebun!
Partea cu afundarea este buna.
In anumite biserici rusesti (spre exemplu) exista anumite ,,piscine", de mici dimensiuni, in care are loc doar un singur om. Acolo cei care sunt maturi pot fi botezati, prin afundare. Preotul punand mana pe capul lor, ii afunda usor spre fund, de trei ori.
Dar in nici intr-un car, cel care se boteaza nu trebuie sa fie dezbracat. Nu e bine.
Multumesc,asa am crezut si eu.Da,preotul este ortodox sau sa zic un ortodox foarte ecumenist.Acum 3 saptamani a venit in oras si episcopul ortodox al locului,am vazut la sf.liturghie ceva mai socant cand a venit momentul ca preotii sa se impartaseasca au primit de la episcop o bucata mare de paine taiata in forma triunghiulara si apoi au baut din sf.potir!?!Din cate stiu asa se face la catolici,nu?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.04.2009, 16:05:08
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caesar Vezi mesajul
Multumesc,asa am crezut si eu.Da,preotul este ortodox sau sa zic un ortodox foarte ecumenist.Acum 3 saptamani a venit in oras si episcopul ortodox al locului,am vazut la sf.liturghie ceva mai socant cand a venit momentul ca preotii sa se impartaseasca au primit de la episcop o bucata mare de paine taiata in forma triunghiulara si apoi au baut din sf.potir!?!Din cate stiu asa se face la catolici,nu?

Randuiala impartasiri preotilor e diferita de ce a mirenilor, nu era nimic gresit, cand slujesc mai multi preoti, protosul la da Sf Trup, apoi se impartasesc cu Sf Sange direct din potir fara lingurita
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.04.2009, 16:08:57
caesar caesar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.12.2008
Locație: Galati
Mesaje: 36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
Randuiala impartasiri preotilor e diferita de ce a mirenilor, nu era nimic gresit, cand slujesc mai multi preoti, protosul la da Sf Trup, apoi se impartasesc cu Sf Sange direct din potir fara lingurita
Cred ca faci o mare greseala!Crestini ortodocsi se impartasesc la fiecare sf.liturghie din acelasi potir,unde este trupul si sangele mantuitorului,nu i-au separat painea si apoi vinul!Acelasi lucru fac si preotii,stiu asta de cand aveam 12 ani!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.04.2009, 16:34:45
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caesar Vezi mesajul
Cred ca faci o mare greseala!Crestini ortodocsi se impartasesc la fiecare sf.liturghie din acelasi potir,unde este trupul si sangele mantuitorului,nu i-au separat painea si apoi vinul!Acelasi lucru fac si preotii,stiu asta de cand aveam 12 ani!
Tu gresesti. Danyel are dreptate. Preotii si diaconii primesc Trupul Mantuitorului in palma. Asa cum descrie danyel. Asa e practica peste tot. Nu stiu ce stiai tu....
Sangele Mantuitorului il iau din potir-ul din care se impartasesc mirenii. Practica este corecta.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.04.2009, 16:56:08
caesar caesar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.12.2008
Locație: Galati
Mesaje: 36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hector Vezi mesajul
Tu gresesti. Danyel are dreptate. Preotii si diaconii primesc Trupul Mantuitorului in palma. Asa cum descrie danyel. Asa e practica peste tot. Nu stiu ce stiai tu....
Sangele Mantuitorului il iau din potir-ul din care se impartasesc mirenii. Practica este corecta.
Ok ,nu contrazic,am sa caut sa aflu mai multe,eu stiam ca si preotii se impartasesc tot din sf.potir,ca si credinciosii.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.04.2009, 00:04:51
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Deci,Danyel are dreptate,am un preot langa mine si l-am intrebat despre aceasta contrazicere de pe forum si a spus ca Danyel are dreptate.Preotul primeste Sf.Impartasanie in forma dreptunghiulara(fiind pecetea dintr-o prescura scoasa),in forma uscata de pe Sf.Disc,apoi vinul "Sf.Sange" de trei ori in numele Sf.Treimi,din potirul din care se impartasesc crestinii.
Explicatia este mult mai ampla,dar este tarziu....
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #9  
Vechi 05.04.2009, 11:38:16
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pentru ca veni vorba de Impartasanie, am si eu o intrebare: cand se impartaseste familia preotului nostru, dupa fiecare membru al familiei sale baga lingurita in gura sa. Nu am mai vazut procedandu-se asa. As vrea sa stiu de ce procedeaza asa, in cazul in care e corect.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.04.2009, 15:28:10
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caesar Vezi mesajul
Cred ca faci o mare greseala!Crestini ortodocsi se impartasesc la fiecare sf.liturghie din acelasi potir,unde este trupul si sangele mantuitorului,nu i-au separat painea si apoi vinul!Acelasi lucru fac si preotii,stiu asta de cand aveam 12 ani!
Stai putin, se poate sa faci anumite confuzii, preotii cand slujesc Liturghia, in timpul Pricesnei, ei se impartasesc asa cum am descris, apoi dupa Liturghie, in general dara mai ramane Sf impartasanie, o consuma tot ei, probabil atunci ai vazut ca o consuma cu lingurita
Eu am fost paraclisier (baiat de altar) de cateva ori, deci am stat langa preot in altar si am vazut absolut fiecare miscare liturgica care se vede mai greu din biserica, apoi am mai participat de mai multe ori la Sf liturghii in aer liber , acolo e foarte usor sa observi ritualul impartasirii preotilor
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mi s-a spus ca voi muri peste 3 ani... pacatoasa Vrajitoria 215 30.12.2017 22:11:59
Postul la crestini si postul la maestri yoghini - oare sunt acelasi lucru? mihailt Generalitati 21 10.09.2010 10:24:12
File de peste cu rosii tanty12 Intrebari utilizatori 2 13.03.2010 01:47:15
Rolul nostru in Biserica - desi diferiti , ne unim cu acelasi Domn ! + cristiboss56 Pocainta 0 26.01.2009 18:46:57
Acelasi Duh Sfint NiCcoleta Generalitati 4 26.11.2007 17:40:10