Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 20.01.2007, 23:31:05
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cosmopolitan
Sotul meu este violent. Ma loveste si ma ameninta cu moartea. Desi ma straduiesc sa nu il contrazic, se enerveaza singur si incepe sa sparga obiecte prin casa. De multe ori ma loveste inainte de a spune ceva. Avem impreuna o fetita. Intr-un moment de slabiciune m-am apropiat de un alt barbat. Mi-am dat seama ca nu este corect si am renuntat repede la aceasta legatura extraconjugala. De curand am cunoscut o doamna care mi-a vorbit despre credinta si mi-a facut cunostinta cu un preot. Dansul m-a sfatuit sa nu ii vorbesc sotului meu despre aceasta aventura, sa ma rog si sa respect canonul pe care mi l-a dat. Barbatul pe care l-am cunoscut ar dori sa reluam legatura si sa ne casatorim. Mi-e tema ca ii va vorbi sotului meu despre toate astea. Eu insa tin foarte mult la sotul meu si nu doresc sa ma despart de el. Sotul meu este violent si din pacate nu pot sa ii marturisesc eu insami aceasta greseala. Ce ma sfatuiti?
Pacatul este in amindoi, in sotul tau violent si in tine pentru acea relatie extraconjugala. Da, ai facut foarte bine ca te-ai dus la duhovnic si te-ai spovedit. Respecta canoanele . Nu este suficient, roagate tot timpul ,posteste si mergi la SF.MASLU. Cauta sa-l convingi si pe sotul tau sa faca acest pas.Este f. important acest lucru.Si inca ceva, vezi cu ochii si sufletul deschis de unde provine derapajul vostru. Descoperind cauzele, preintimpini efectele. In mod obligatoriu trebuie facuta si o festanie acasa la voi si asta de mai multe ori. DUMNEZEU SA VA AIBA IN PAZA ! +
Reply With Quote
  #12  
Vechi 13.06.2007, 16:30:47
iuda iuda is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2007
Mesaje: 144
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cosmopolitan
Citat:
În prealabil postat de maria55
Cuvintul (smintit) e cam exagerat .Nu ne smintim asa de usor .Ma intreb insa cum se va putea trai cu aceasta minciuna ,ca adevarul iese mereu la suprafata . Sint barbati care sint in stare de orice daca afla ceva . Si apoi trebuie sa te eliberezi ,e un calvar sa ascunzi ceva . Tine-te de duhovnic ca singura nu vei face fata mai ales ca e atit de agresiv.
Doamne ajuta !
Va multumesc pentru sfaturile dvs. Intre timp am mai vorbit cu parintele. Trebuie sa ma rog si sa sper ca sotul meu se va schimba. Imi doresc foarte mult sa ii marturisesc intr-o buna zi greseala mea. Va trebui sa il rog pe celalalt sa fie discret desi nu imi doresc sa mai am nici un fel de legatura cu el. Doamna mea cea credincioasa ma va insoti in acest demers. Va multumesc tuturor si va doresc numai bine.
du-te la acel duhovnic si numai acela te poate indruma ,gandeste-te ca prin el iti vb Dumnezeu daca faci tot ce iti zice duhovnicul te afli sub ascultare si nu ti se poate intampla nimic sau daca ti se intampla e de la Dumnezeu
Reply With Quote
  #13  
Vechi 13.06.2007, 16:43:21
PISICUTA35 PISICUTA35 is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.02.2007
Mesaje: 90
Implicit

Cum era el inainte de casatorie?

Probabil ca avea aceste patimi si nu le-ai observat tu.

Reply With Quote
  #14  
Vechi 13.06.2007, 16:53:52
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

ce vremuri traim....este un monstru.....divorteaza....sa te bata.....ce jigodie......pacat de copil si mama mea a divortat...de un nebun dwe tata, care a parasit-o si care sufera acum, ca a vrut mai tanara.....ce e in mintea unora.....lasa-l daca e nebun....mai sunt oameni...
Reply With Quote
  #15  
Vechi 14.06.2007, 15:14:34
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

postul asta e din ianuarie si voi raspundeti in iunie.
Din pacate au sfatuit-o gresit in perioada aia.
Ar fi interesant ce s-a mai intamplat cu viata ei, sau nu are timp sa stea pe calculator pt ca sta sa incaseze batai...prostia se plateste!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 14.06.2007, 15:53:31
Silviu Silviu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2007
Mesaje: 139
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cosmopolitan
Sotul meu este violent. Ma loveste si ma ameninta cu moartea. Desi ma straduiesc sa nu il contrazic, se enerveaza singur si incepe sa sparga obiecte prin casa. De multe ori ma loveste inainte de a spune ceva. Avem impreuna o fetita. Intr-un moment de slabiciune m-am apropiat de un alt barbat. Mi-am dat seama ca nu este corect si am renuntat repede la aceasta legatura extraconjugala. De curand am cunoscut o doamna care mi-a vorbit despre credinta si mi-a facut cunostinta cu un preot. Dansul m-a sfatuit sa nu ii vorbesc sotului meu despre aceasta aventura, sa ma rog si sa respect canonul pe care mi l-a dat. Barbatul pe care l-am cunoscut ar dori sa reluam legatura si sa ne casatorim. Mi-e tema ca ii va vorbi sotului meu despre toate astea. Eu insa tin foarte mult la sotul meu si nu doresc sa ma despart de el. Sotul meu este violent si din pacate nu pot sa ii marturisesc eu insami aceasta greseala. Ce ma sfatuiti?
Sotul tau are draci multi daca se comporta asa.Du-te cu el mai des la Biserica,spovediti-va si impartasiti-va.Urmeaza sfatul duhovnicului si nu uita sa te pocaiesti pentru pacatele tale,asta conteaza foarte mult,Dumnezeu va avea grija de tine.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 14.06.2007, 16:29:22
romandragut romandragut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2007
Mesaje: 338
Implicit

fata asta mi s epare mai degraba confuza. il iubeste insa o incaseaza. mi se pare mai degraba o postare nelegitima.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 15.06.2007, 10:09:04
PISICUTA35 PISICUTA35 is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.02.2007
Mesaje: 90
Implicit

O astfel de iubire e greu de inteles dar si mai greu de suportat.

Ar trebui sa aiba o discutie serioasa cu sotul, ori inceteaza, ori ramane singur. Copilul acela va fi traumatizat de toate cele care le vede in casa.

Reply With Quote
  #19  
Vechi 16.06.2007, 13:22:02
impact impact is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.06.2007
Mesaje: 65
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cosmopolitan
Citat:
În prealabil postat de maria55
Cuvintul (smintit) e cam exagerat .Nu ne smintim asa de usor .Ma intreb insa cum se va putea trai cu aceasta minciuna ,ca adevarul iese mereu la suprafata . Sint barbati care sint in stare de orice daca afla ceva . Si apoi trebuie sa te eliberezi ,e un calvar sa ascunzi ceva . Tine-te de duhovnic ca singura nu vei face fata mai ales ca e atit de agresiv.
Doamne ajuta !
Va multumesc pentru sfaturile dvs. Intre timp am mai vorbit cu parintele. Trebuie sa ma rog si sa sper ca sotul meu se va schimba. Imi doresc foarte mult sa ii marturisesc intr-o buna zi greseala mea. Va trebui sa il rog pe celalalt sa fie discret desi nu imi doresc sa mai am nici un fel de legatura cu el. Doamna mea cea credincioasa ma va insoti in acest demers. Va multumesc tuturor si va doresc numai bine.
Ei bine ne putem sminti foarte usor, ca raspuns celor mai sus.

Cosmopolitan tu trebuie sa incepi sa te rogi cu multa speranta su credinta la Dumnezeu , sa tii post, sa faci milostenie, si sa duci o viata curata. Asteapta momentul prielnic ca sai spui si sotului ceea ce ai facut. Sa nu cumva sa divoertezi de sotul tau.

Te rog fii mai intelegatore, mai smerita, in clipele acelea in care te loveste aseaza-te la rugaciune si roaga-te lui Dumnezeu cu lacrimi.

Toate vor trece cu speranta la Domnul si cu credinta bazata pe fapte. """credinta fara fapte este moarta""
Reply With Quote
  #20  
Vechi 09.06.2008, 10:38:02
maysa_ferrer maysa_ferrer is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.06.2008
Mesaje: 2
Implicit

Doamne Dumnezeule,nu imi vine sa cred...stiu ca postez tarziu,dar poate cineva mai citeste totusi....cum pot unii oameni sa sfatuiasca sa se raspunda la rau cu bine?si ce fel de bine?De ce sa nu raspunda cu Bine pt Ea?pentru o viata linistita,fara violenta,fara frica?Cineva intreba mai sus daca este abuzat fizic si copilul?Se presupune ca ar fi mai grav??Mai grav de atat?Conteaza daca e vorba de un copil sau o femeie????Ma uimiti...Ba nu,ma socati....Si ma socheaza ca santeti si femei....Cuvintele de genul dreptul la viata va zic ceva????De ce nu condamnati persoana care face rau?De ce doar persoana abuzata trebuie sa se roage pt celalalt,in timp ce el poate face atata rau?Nu are oare constiinta,individualitate,...responsabilitatea propriilor fapte?Oare cand ne vom trezi?:(
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
am nevoie de un sfat renata.story Generalitati 30 14.07.2011 22:12:04
Va rog as avea nevoie de un ajutor . biancaalexa Pelerinaje la locuri Sfinte 11 10.03.2011 19:35:06
Nevoie de un sfat... Elenacluj Generalitati 19 03.03.2011 15:12:10
As avea si eu nevoie de ceva sfaturi... goldfinger17 Generalitati 2 11.10.2008 00:45:27