Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 23.05.2021, 20:52:36
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.878
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Staretul Sfintei Mănăstiri din Esfigmenos, arhimandritul Bartolomeu, a fost primul vaccinat, urmat de călugării din mănăstirile din Iveron, Koutloumousiou, Simonos Petras care s-au deplasat special în acest scop în Karyes.

https://www.makthes.gr/xekinisan-oi-...ros-fot-369151
E posibil să fie inexactă știrea în greacă (nu e vina ta nu aveai de unde să știi) în Iulie 2020 încă era stareț Metodios în Esfigmenu (nu am găsit o știre mai nouă că ar fi altcineva stareț), anul trecut se încerca a mia oară executarea lor silită de către guvern:

https://www.esphigmenou.com -

”GREEK GOVERNMENT CONTINUES PERSECUTION OF ESPHIGMENOU MONKS – MOVES TO FORCE THEM OUT OF THEIR OWN MONASTERY

THESSALONIKI, GREECE, July 23, 2020 – Today Esphigmenou monastery has learned that the Greek government has ordered the 100 elderly peaceful monks to leave their remote monastery. The Esphigmenou order of monks has been continuously active in this monastery for over 1,000 years, through several governing empires and national governments. The monastery is currently home to over 100 monks, many of them elderly, and a good many of them have lived at the monastery for more than 50 years. Last week, in a mockery of justice only seen in 3rd world dictatorships and totalitarian regimes, the Greek government ordered the monks to leave the monastery.

This attack on Esphigmenou Monastery is also seen as a litmus test for the entire Mt. Athos peninsula. If the Greek Government can evict monks from one monastery they can do it to every monastery and skete, and for any reason, and no one will be safe on the entire Holy Mountain.

The Greek Government is now poised to once again escalate the situation and employ violence by sending in armed police to imprison the Very venerable, Abbott Methodios and all the monks who know no other home than this monastery.”
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 24.05.2021 at 00:29:47.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 24.05.2021, 12:52:26
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Momentan acestea de acum sunt la faza de experimentare. Vaccinul mRNA se folosește de nanoparticule lipide (deci nu fetuși din ce am auzit mai sus acolo, fără supărare dl. Florin, dar cred că e fake news despre ce ai spus legat de fetuși avortați, părerea mea).
Citește aici.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 24.05.2021, 13:06:27
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Momentan acestea de acum sunt la faza de experimentare. Vaccinul mRNA se folosește de nanoparticule lipide (deci nu fetuși din ce am auzit mai sus acolo, fără supărare dl. Florin, dar cred că e fake news despre ce ai spus legat de fetuși avortați, părerea mea).
Citește aici.
Ia sa ne gandim un pic. Avortul stim ca e un pacat foarte grav. Dar copiii avortati nu sunt vinovati cu nimic. Daca medicii preiau celule de la fetusii avortati si le folosesc la vaccinuri, prin asta sileste pe cineva sau fac ei propaganda prin asta pro avort? E oare imoral sa preiei organe sau celule de la copiii morti pentru a le folosi in scop curativ? Poate, nu stiu.

Dar cand mananca omul toate carnariile si preparatele din carne si care ies din carne e moral? Nu e de la morti, nu sunt produse rezultate in urma pacatelor? Nu tot in om le baga si nu asa putin ca un vaccin ci cu nemiluita si parca nu se mai satura?

Iar vaccinul nu e un leac minune ci un pacat mai mic si mai usor cu care lupta organismul ca sa-si faca resurse de aparare pentru a preintampina contactul cu pacatul mai mare, mai activ si feroce.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 24.05.2021 at 13:11:55.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 24.05.2021, 21:01:07
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.878
Implicit

Deja se aruncă pe piață sperietoarea vaccinului contra-cost, un fel de „refuzi acum îl plătești mai târziu”, momentan doar ca să mai impulsioneze puțin ritmul vaccinării, pe viitor nu se știe:

https://alba24.ro/vaccinarea-anti-co...mp-850140.html

Orban nu a precizat de când s-ar putea începe vaccinarea contra cost, spunând doar „într-un viitor oarecare”.

„Noi organizăm vaccinarea gratuită, statul român suportă toate costurile de vaccinare. E o situație excepțională. Dar și aici aș spune că mai facem asta o perioadă de timp până ajungem la o imunizare de grup. Dar, până la urmă se va merge pe mecanismul de la vaccinarea pentru gripă, în care numai persoanele vulnerabile vor fi vaccinate gratuit, celelalte categorii de cetățeni, până la urmă, vor trebui să se vaccineze pe răspunderea lor. Aici e vorba de sănătatea fiecăruia dintre noi”, a afirmat Orban.


Dacă va fi așa vor plăti și cei care vor lua al treilea rapel, oricum plăteai și testul peste 300 de lei, informația în sine e un mare fâs pentru a-i speria pe cei care sunt zgârciți și nu vor să dea bani, vor gratis să se vaccineze repede ”cât mai e timp”, e și ilegal să te oblige cineva să contractezi comercial un anumit bun medical sau un abonament.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 25.05.2021, 05:46:27
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Ia sa ne gandim un pic.
Nici daca gandesti mult la tine nu se vede, dar daca gandesti un pic e catastrofa, ca mai jos.

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Avortul stim ca e un pacat foarte grav. Dar copiii avortati nu sunt vinovati cu nimic. Daca medicii preiau celule de la fetusii avortati si le folosesc la vaccinuri, prin asta sileste pe cineva sau fac ei propaganda prin asta pro avort? E oare imoral sa preiei organe sau celule de la copiii morti pentru a le folosi in scop curativ? Poate, nu stiu.
Minti si te prefaci ca nu stii! Te alaturi si tu celor 7 tr, facandu-te trambita 0.
Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Dar cand mananca omul toate carnariile si preparatele din carne si care ies din carne e moral? Nu e de la morti, nu sunt produse rezultate in urma pacatelor? Nu tot in om le baga si nu asa putin ca un vaccin ci cu nemiluita si parca nu se mai satura?

Iar vaccinul nu e un leac minune ci un pacat mai mic si mai usor cu care lupta organismul ca sa-si faca resurse de aparare pentru a preintampina contactul cu pacatul mai mare, mai activ si feroce.
Tu ai vrea sa alegi pacatul cel mai mic, ca la alegerile politice, ca tu nu-L ai pe Hristos in cuget. De aceea nu reusesti.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #46  
Vechi 25.05.2021, 09:48:33
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.637
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Sunt 3000 de suflete pe Athos, mănăstirea Esfigmenu e ruptă de Sfânta Chinotită e pedepsită, i s-a tăiat accesul la port, are embargou pus și către ea e sârmă ghimpată, pentru că nu-l pomenește pe patriarhul Bartolomeu al Constantinopolului pentru ecumenism, tocmai ei să fie primii conformiști ?
Nu știu ce să zic.
Știrea e și pe saituri românești și în engleză și sunt preluate din presa greacă.

Se pare însă că sunt două manastiri Esfigmenu. Cea care nu-l pomenește pe Bartolomeu și una nouă, care-l pomenește. Am impresia că asta mai nouă este pro-vaccin. https://www.romfea.gr/agioritika-nea...is-propagandas

Oricum e un război informatic, asta e clar.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 25.05.2021, 14:51:09
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Nici daca gandesti mult la tine nu se vede, dar daca gandesti un pic e catastrofa, ca mai jos.

Minti si te prefaci ca nu stii! Te alaturi si tu celor 7 tr, facandu-te trambita 0.
Tu ai vrea sa alegi pacatul cel mai mic, ca la alegerile politice, ca tu nu-L ai pe Hristos in cuget. De aceea nu reusesti.
Imi explici te rog ce vrei sa spui?

Vad ca si tu ai inceput sa ma faci catastrofa daca gandesc un pic (nu mult) si vad ca si tu incepi sa-ti bati joc de mine si de Cele 7 Tr.Ap. ale Domnului. Inteleg ca nici tu nu poti crede asa ca multi altii. Treaba voastra, eu cred si in Trambite si ma alatur lor mereu ca un oarecare credincios din poBOR, dar totusi, imi explici ce vrei sa spui referitor la mesajul meu? Habar n-am ce vrei sa zici, ce am gresit, ce catastrofa ai descoperit?

Mint? Ma prefac ca nu stiu? Cum adica nu-L am? Ba-l am pe Hristos-Cuvantul in cuget si simtiri! Tu se pare ca nu vrei sa-L ai din moment ce nu-L mai recunosti in Cele 7 Tr.Ap.

Deci te rog sa-mi explici ce vrei sa zici defapt referitor la mesajul asta al meu:
Citat:
În prealabil postat de Moroco
Ia sa ne gandim un pic. Avortul stim ca e un pacat foarte grav. Dar copiii avortati nu sunt vinovati cu nimic. Daca medicii preiau celule de la fetusii avortati si le folosesc la vaccinuri, prin asta sileste pe cineva sau fac ei propaganda prin asta pro avort? E oare imoral sa preiei organe sau celule de la copiii morti pentru a le folosi in scop curativ? Poate, nu stiu.

Dar cand mananca omul toate carnariile si preparatele din carne si care ies din carne e moral? Nu e de la morti, nu sunt produse rezultate in urma pacatelor? Nu tot in om le baga si nu asa putin ca un vaccin ci cu nemiluita si parca nu se mai satura?

Iar vaccinul nu e un leac minune ci un pacat mai mic si mai usor cu care lupta organismul ca sa-si faca resurse de aparare pentru a preintampina contactul cu pacatul mai mare, mai activ si feroce.
Practic nu ai zis nimic legat de ce am scris decat ai sugerat asa ambiguu si neclar ca cine stie ce enormitate catastrofala as fi zis desi enormitatea cvatastrofala lipseste cu desavarsire.

Ti se pare ca as vrea sa aleg păacatul mai mic (raul mai mic) si defapt aleg raul mai mare?

De ce crezi ca daca m-am vaccinat am ales raul mai mare si nu raul mai mic?
Vaccinandu-ma si facandu-mi si rapelul exact asta am ales: raul-pacatul mai mic!

Crezi ca am gresit?
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 25.05.2021 at 16:09:10.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 25.05.2021, 19:20:19
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.878
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Nu știu ce să zic.
Știrea e și pe saituri românești și în engleză și sunt preluate din presa greacă.

Se pare însă că sunt două manastiri Esfigmenu. Cea care nu-l pomenește pe Bartolomeu și una nouă, care-l pomenește. Am impresia că asta mai nouă este pro-vaccin. https://www.romfea.gr/agioritika-nea...is-propagandas

Oricum e un război informatic, asta e clar.

Patriarhul Ecumenic Bartolomeu a creat o obște clonă care face uz de numele Esfigmenu deși nu stă fizic în mănăstire, care servește ca un șpaclu cu care să fie răzuiți monahii de la Esfigmenu și care participă la acțiunile de executare silită a proprietăților mănăstirii Esfigmenu și se înstăpânesc peste ele.

Scopul mai e să intercepteze și corespondența și donațiile de la mireni care erau pentru adevărata mănăstire și să vorbească ei în numele mănăstirii deși nu stau acolo.

știre din 2006 : https://nftu.net/greek-government-to...onastery-land/

„In an attempt to hide these actions against Esphigmenou monastery from public view, the Patriarch and his accomplices in the Greek government have established an imposter brotherhood, using the same name“Esphigmenou” and have begun to divert all mail, bank accounts and real estate belonging to the monastery to the new imposter brotherhood which they control.
This is done while the true brotherhood is blockaded in their monastery and prohibited by the Greek police and coast guard from receiving deliveries of food, heating oil, or visits from doctors to care for sick and elderly monks.”
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 26.05.2021, 18:52:20
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 389
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Citește aici.
Nu stiu, eu de AstraZeneca m-am ferit sa il fac (Pfizer am facut). O hartie scrisa pe calculator rar poate deveni dovada ca asta contine, trebuiesc mai multe surse (sincer nu am auzit de site-ul asta activenews.ro).

Cat despre Pfizer uite stire reala oficiala, citeste la Full List of Ingredients PDF (pag.2) (General Information) https://www.cdc.gov/coronavirus/2019...-BioNTech.html


Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
... Avortul stim ca e un pacat foarte grav. Dar copiii avortati nu sunt vinovati cu nimic. Daca medicii preiau celule de la fetusii avortati si le folosesc la vaccinuri...

Dar cand mananca omul toate carnariile si preparatele din carne si care ies din carne e moral? Nu e de la morti, nu sunt produse rezultate in urma pacatelor? Nu tot in om le baga si nu asa putin ca un vaccin ci cu nemiluita si parca nu se mai satura?
Eu nu cred ca noi facem pacate daca luam dumicate in gura (la care nu stim ce contin exact) si vaccinuri (din "fetusi") in mana, sincer....cine se joaca cu viata noastra sigur Domnul ii va trage la raspundere pe ei la Judecata de Apoi, nu pe noi. Si atunci vom afla adevarul. Noi cu ce sa gresim? Ca suntem cobaiul lor? Nu stim ce contine cu adevarat fiecare. Pacatul cade asupra celor care se joaca cu viata noastra! Poate la Judecata vom sti adevarul, si o sa aflam daca cei din ierarhia inalta ne-au vrut raul sau binele.

Un singur lucru e cert, ce am auzit de la jurnalistul Lucian Mandruta: mai marii lumii, nu vor anihila populatia lumii (prin vaccin) pentru ca ei au NEVOIE de noi pentru ca ei sa se imbogateasca, fara noi ei sunt nimicuri.
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Reply With Quote
  #50  
Vechi 26.05.2021, 20:04:04
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.878
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Nu stiu, eu de AstraZeneca m-am ferit sa il fac (Pfizer am facut). O hartie scrisa pe calculator rar poate deveni dovada ca asta contine, trebuiesc mai multe surse (sincer nu am auzit de site-ul asta activenews.ro).
E uite că mulți au auzit și de https://r3media.ro, condus de un fost fondator active news, dar cu resurse mai mici și mai la început de drum...

Active news e un site vechi de prin 2016-2017, au și ceva scriitori deci merg mai bine decât r3media, s-au remarcat la referendumul pentru familie atunci a fost creșterea lor exponențială, nu e vina celor care citesc și presă alternativă la presa main stream, controlată, închisă ermetic, că nu se aude altceva decât într-un mediu de sute de mii de români.

Nici de AUR nu au auzit mulți înainte de parlamentarele din 6 Decembrie și iată că de Moș Nicolae a ieșit cadou o joardă de peste 500.000 de voturi pe spatele puterii.

Cine e de vină că românii nu aud sau se informează doar din 7-8 publicații + 4 canale de youtube care au scopul să potențeze electoral progresismul ?

Fiecare trebuie să-și caute diverse surse din care se informează, altfel va fi montat sau i se va prezenta doar dintr-un unghi informația și o va mușca.

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Un singur lucru e cert, ce am auzit de la jurnalistul Lucian Mandruta: mai marii lumii, nu vor anihila populatia lumii (prin vaccin) pentru ca ei au NEVOIE de noi pentru ca ei sa se imbogateasca, fara noi ei sunt nimicuri.
Pot avea și 500 de milioane de sclavi plus muncă robotizată, dar scopul e profitul cu orice preț în primă fază și controlul pe bază de statut vaccinal.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 26.05.2021 at 20:10:31.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare