Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.06.2012, 21:50:14
Kosmin's Avatar
Kosmin Kosmin is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.05.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 7
Red face Intrebari

Salutare! Prenumele meu este Cosmin si sunt nou in comunitate. Am inceput sa citesc biblia ieri si am doua nedumeriri:

1.De ce a interzis Dumnezeu omului sa manance din "pomul cunostintei, binelui si raului", de ce la mai pus in Eden daca era interzis?
2. Edenul era raiul pe pamant?

A uitasem! Pe parcurs o sa revin cu intrebari tot in topicul asta!

Last edited by Kosmin; 30.06.2012 at 22:09:56.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.07.2012, 00:03:26
Simply_me
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Kosmin Vezi mesajul
Salutare! Prenumele meu este Cosmin si sunt nou in comunitate. Am inceput sa citesc biblia ieri si am doua nedumeriri:

1.De ce a interzis Dumnezeu omului sa manance din "pomul cunostintei, binelui si raului", de ce la mai pus in Eden daca era interzis?
2. Edenul era raiul pe pamant?

A uitasem! Pe parcurs o sa revin cu intrebari tot in topicul asta!
1. Ca sa-l incerce pe om, daca Adam si Eva si-ar fi recunoscut greseala Dumnezeu i-ar fi iertat.
2. Da

Citat:
10. Și din Eden ieșea un râu, care uda raiul, iar de acolo se împărțea în patru brațe.
11. Numele unuia era Fison. Acesta înconjură toată țara Havila, în care se află aur.
12. Aurul din tara aceea este bun; tot acolo se găsește bdeliu și piatra de onix.
13. Numele râului al doilea este Gihon. Acesta înconjură toată țara Cuș.
14. Numele râului al treilea este Tigru. Acesta curge prin fata Asiriei; iar râul al patrulea este Eufratul.
De aici intelegem ca raiul era pe pamant, daca ma insel iertare...

Last edited by Simply_me; 01.07.2012 at 01:12:55.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.07.2012, 00:31:49
Kosmin's Avatar
Kosmin Kosmin is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.05.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 7
Implicit Intrebare

Multumesc pentru raspuns!!!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 01.07.2012, 00:40:40
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Simply_me Vezi mesajul
1. Ca sa-l incerce pe om,
Si sursa care e? Care dintre Sfintii Parinti sau invatatura Bisericii sustine asta?
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.07.2012, 01:01:33
Simply_me
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Si sursa care e? Care dintre Sfintii Parinti sau invatatura Bisericii sustine asta?
Sursa??? nici o sursa am intrebat un preot.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 01.07.2012, 01:04:07
Simply_me
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Kosmin Vezi mesajul
Multumesc pentru raspuns!!!
Sper sa raspunda cineva care se pricepe si stie mai bine decat mine.

Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 01.07.2012, 01:34:35
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Simply_me Vezi mesajul
Sursa??? nici o sursa am intrebat un preot.
Fara nici o sursa si in cazul meu, "ispitirea" de catre Dumnezeu inaintea diavolului nu pare a fi invatatura ortodoxa. Nu spun ca nu e asa. Doar ca am mari retineri. Iar raspunsul ca asa a spus in preot nu e un argument convingator pentru mine.
Eu asa avea o "terorie" care pare mult mai in concordanta cu invataturile Bisericii. Dar repet e o parere personala si nu o credinda. Credintele sunt cele validate de Biserica.
Faptul ca omul a primit o porunca si ca a existat "Pomul cunoasterii" accesibil omului este doar dovada libertatii. Omul nu a fost creat perfect, ci perfectibil. Dar pentru a "creste" si pentru a fi in comuniune cu Dumnezeu trebuia sa asculte. Si ascultarea se facea respectand singura porunca pe care o primise.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.07.2012, 23:15:54
Tomita Tomita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
dovada libertatii. Omul nu a fost creat perfect, ci perfectibil. Dar pentru a "creste" si pentru a fi in comuniune cu Dumnezeu trebuia sa asculte. Si ascultarea se facea respectand singura porunca pe care o primise.
Imi place cum s-au asezat cuvintele acestea...e valabila formularea pentru oricine, in orice moment, in orice loc.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 12.07.2012, 17:13:06
moldoveanu's Avatar
moldoveanu moldoveanu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 166
Implicit

Ceva e in neregula cu toate explicatiile astea.
Varianta 1:
Omul era ca un copil (adica cam naiv) si nu prea intelegea ce e bine si ce-i rau.
Intrebare: tu ti-ai lasa copilul nesupravegheat intr-o incapere in care sunt imprastiate bomboane otravite pe jos, multumindu-te doar sa-i spui:"sa nu mananci bomboanele astea ca vei muri negresit" ?

Varianta 2
Omul era foarte intelept pentru ca se alimenta direct de la Dumnezeu cu har. Dar cat de intelept putea fi daca nu stia ce-i rautatea? Mai ales ca din Scriptura reiese ca erau cam ca copiii Adam si Eva, nu par foarte cunoscatori. Este oare necesar raul pentru a se cunoaste binele?

Intrebare aditionala: stia Dumnezeu ce-i ala rau inaintea de caderea lui Lucifer? A fost acea cadere prima care a adus in discutie raul?
__________________
"Intelepciunea vine odata cu suferinta" - Aeschylus
Reply With Quote
  #10  
Vechi 27.01.2014, 02:43:14
luk40c luk40c is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.01.2014
Mesaje: 17
Implicit

Aceasta tema are in mod tainic legatura si cu anul 1992 din profetia sf.Calinic de la Cernica .
Pentru ca de fapt cei 7500 de ani e cea mai grea Epoca dingrun total de patru si care se repeta dupa fiecare Judecata .
Dar trecerea de la una la alta se face printro perioada tampon numita in unele profetii perioada de suprapunere care si ea ar avea alte etape .Ei bine pedioada de suprapunere a inceput in 1992 .
Epoca care urmeaza Judecatii prin foc e vremurile frumoase promise sau miile de ani ale imparatiei lui Hristos.

la mijloc intre cele 4 fiind cite un Potop considerat judecata secundara prin apa deja datat arheolkgic la 13000 de ani in urma.
mai e o datare falsa facuta de niste sectanti.
Asa incit mitul lui Adam era necesar sub aspect didactic iar un ochi patrunzator vede in el planul precunoscut al lui Dumnezsu in a ne aduce prin lectii temporar mai grele la fericirea desavirsjrii noastre potentiale asa cum doreste orice parinte pt copii sai.
Dealtfel la acest fel de ciclicitati repetitive se referea Ecclesiastul legat de distanta mare temporala subinteleasa prin care oamenii lumea ca civilizatie uita ca au mai fost asa evenimente
In Apocalipsa acel razboi cu gog se refera de fapt la razbliul de la viitoarea Judecata. mentiunea lui fiind o paranteza in discurs.
Iar aruncarea locuintei mortilor si a iadului care e o stare inseamna impiosibilitatea cel putin temporara de a mai comunica cu mortii precum si desfiintare starii de decadere si suferinta a viilor ramasi sau care se vor mai naste odata cu noul legamsnt din Ier.31 sau darea la o parte a valului care acopera toate neamurile ori sfirsitul tainei lui Dumnezeu din Ap.10 . iluzia oprita a starii de grea incercare . Atunci vom simti cu totii ca sintem toti schimbati. Si acda femeke care ajunsese za ridice bratul la barbatul ei se va feme din nou sa calce pamantul din cumintenie .
Cel pacatos se va umple de virtute cel inc et la minte se va intelepti iar sfintii se vor sfinti si mai mult prin Faptele lor.
Oamenii vor trai fericiti si legea si cunoasterea vor fi asezate pe tot pamintul. Tot omul i se va inchina lui Dumnezeu .

Last edited by luk40c; 27.01.2014 at 02:48:58.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
biblia, cosmin, eden, intrebare

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
intrebari... victortiti89 Din Noul Testament 7 17.12.2011 18:39:11
Intrebari sebastian1988 Homosexualitatea 7 01.06.2011 20:21:23
Intrebari mihai.radulescu2003 Generalitati 13 14.04.2011 14:37:38
intrebari catalinabalhui Nunta 4 26.03.2009 20:38:37