Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Iudaismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #321  
Vechi 27.12.2010, 19:55:33
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Hmmm, si noi acum de ce nu-i mai vedem, ca doar trebuiau sa umble pe strazi pina la a doua venire, cind vor fi "imbarcati" de "cursa" urmatoare.
iti dai seama ce ar fi fost daca evenimentul ar fi avur loc? stirea ar fi facut inconjurul lumii. cum se face ca nici un istoric nu a consemnat un asemenea eveniment?
Reply With Quote
  #322  
Vechi 27.12.2010, 19:59:39
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
iti dai seama ce ar fi fost daca evenimentul ar fi avur loc? stirea ar fi facut inconjurul lumii. cum se face ca nici un istoric nu a consemnat un asemenea eveniment?
Hmmm, cum se face ca nici un istoric nu a consemnat NICI UN EVENIMENT legat de viata Mintuitorului si nici de prezenta lui Petru sau Pavel la Roma, unde miracolele crestine cica se produceau cu regularitate.

Adica istoricii consemnau de cite ori mergea cezarul la baia comunala si nu au consemnat minunile iesite din comun facute de Sfinti.
Reply With Quote
  #323  
Vechi 29.12.2010, 22:39:23
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Hmmm, cum se face ca nici un istoric nu a consemnat NICI UN EVENIMENT legat de viata Mintuitorului si nici de prezenta lui Petru sau Pavel la Roma, unde miracolele crestine cica se produceau cu regularitate.

Adica istoricii consemnau de cite ori mergea cezarul la baia comunala si nu au consemnat minunile iesite din comun facute de Sfinti.
La fel de bine nici un istoric nu a vorbit despre tine, ceea ce nu nseamnă că nu exiști, ci că nu ești foarte important.

Ceea ce ai putea să ne spui e cum a apărut creștinismul după tine, dacă Hristos nu a existat.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #324  
Vechi 29.12.2010, 22:49:30
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Iisus a existat.. Existenta lui este certificata si inregistrata si in Talmudul evreiesc.
Reply With Quote
  #325  
Vechi 29.12.2010, 23:37:57
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Mai Danut, cea mai, cea mai contestata CERINTA, solicitata ca DOVADA imediat de evrei inca de pe vremea lui Hristos a fost :

S-AU TREZIT MORTII NOSTRII DIN MORMINTE???

ucenicii....ca NU , Nu s-au trezit, dar poate puteti trece acest detaliu cu vederea


evreii de colo... Pai , daca nu s-au trezit, asa cum scrie la carte, mai treceti pe la noi CIND SE VOR TREZI!, atunci mai vorbim, ...
Noul Testament ne relateaza ca multi dintre dreptii vechiului testament s-au sculat din morminte dupa Invierea lui Iisus si s-au aratat in cetatea Ierusalimului prefigurand Invierea cea de obste de la sfarsitul lumii.


Citat:
Uite aici danut:
"Death will be swallowed up forever (Isaiah 25:8)

There will be no more hunger or illness, and death will cease (Isaiah 25:8)
Inca nu s-a implinit in intregime.. Vezi ca si apostolul Pavel citeaza asta spunand ca moartea va fi inghitita de biruinta(sau pentru totdeauna cum vrei).. Daca citesti contextul profetia aceia in parte s-a implinit in Biserica, si se va implini la a doua venire a lui Hristos.. Modul profetiei este in mare parte poetic, alegoric.Intreg capitolul 25..

Citat:
All of the dead will rise again (Isaiah 26:19)
Profetia asta este de la sfarsitul lumii cand mortii vor invia, la a doua venire a lui Hristos.

Citat:
The Jewish people will experience eternal joy and gladness (Isaiah 51:11)"
Tot la sfarsitul lumii va fi si asta..

Citat:
Moartea NU a disparut din rindul oamenilor
Foame, boala si mizerie continua sa fie CIT CUPRINDE
The jewish people numai liniste si fericire NU AU AVUT. Intreaba-i pe cei care ardeau de vii in cuptoarele naziste sau "faceau dus" in gaze otravitoare.
Profetiile astea nu se pot indeplinii decat atunci cand toate vor fi restaurate la bunatatea la si locul lor nepieritor in vremelnicia aceasta.

Citat:
asa ca sa-i intelegem si pe evrei inainte sa-i face "orbi si surzi" asa cum cu mare aplomb fac preotii nostrii referire la ei in predici. Mie personal mi se pare obraznicie si tupeu, dar este parerea mea
Sa avem un pic de rusine!
Multe dintre profetiile pe care ei le asteptau Iisus le-a indeplinit.Dintre acestea unele le au si azi.. Singurul motiv pentru care nu l-au acceptat pe Iisus a fost pentru ca nu i-a eliberat de sub stapanirea romana..
Reply With Quote
  #326  
Vechi 29.12.2010, 23:48:36
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Stai linistit ca si azi au unele retineri in a-l scoate cu totul din socoteala pe Iisus ca Mesia... Ce ii tine departe e prosteala crestinismului pe care mireanu neinvatat si cel de proasta credinta o are.Asta si stagnarea Bisericii.
Reply With Quote
  #327  
Vechi 30.12.2010, 02:21:29
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Iisus a existat.. Existenta lui este certificata si inregistrata si in Talmudul evreiesc.
D,a intrutotul de acord, mai putin minunile!...si asta nu ca asa cred EU(aspect fara importanta) ci pentru ca nu a fost consemnat de absolut NICI UN ISTORIC CONTEMPORAN cu Hristos sau cu Sfintii.

Prin asta ii raspund si ironiei simpatice a lui @Traditie.
Deci andrei-traditie, eu nu sunt consemnat pentru ca nu am batut nici un record Guiness la cit ma poate tine apa fara sa ma afund in ea asa cum ar fi facut Yeshua, fiul lui Iosif timplarul si Maria, femeie sarmana de la tara...ca daca o faceam, si mai ales impreuna cu inviere din morti a unor cunostinte, fii sigur ca vuia toata planeta!!! si POATE as fi pus si bazele unei noi religii: Ortodoxia-Pragamticus...dar din pacate( si sunt multe) legile restrictive ale vietuirii pe pamint nu-mi permit sa ma manifest in acest mod asa de neobisnuit-imposibil.
Iar de mintit eu NU MINT! ar fi un afront adus ONESTITATII MELE INTELECTUALE daca mi-as inchipui una si alta si as manipula lumea cu ceva la cere ei nu au participat, "minuni" pe care eu nu as putea sa le REPET, pe motiv ca nu ar mai fi fericiti cei care vad, SI astfel, necrezind ORBESTE si-ar pierde "trecerea la Dumnezeu"

Cum as putea eu sa il privesc pe Dumnezeu in ochi la Judecata cea Infricosatoare cind eu MINT ca fac minuni! tu realizezi acest lucru cutremurator!!!...ca doar nu sunt evreu ca unii care nu au nimic sfint! ..si care pentru bani si manipulare a maselor l-ar vinde si pe ta-su si pe ma-sa!

Last edited by andreicozia; 30.12.2010 at 02:24:18.
Reply With Quote
  #328  
Vechi 30.12.2010, 02:25:46
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Iisus a existat.. Existenta lui este certificata si inregistrata si in Talmudul evreiesc.
Da, este, printre alte sute de profeti, insa din pacate doar atit. Aici este problema
Reply With Quote
  #329  
Vechi 30.12.2010, 02:39:32
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Profetia asta este de la sfarsitul lumii cand mortii vor invia, la a doua venire a lui Hristos.

Tot la sfarsitul lumii va fi si asta..

Profetiile astea nu se pot indeplinii decat atunci cand toate vor fi restaurate la bunatatea la si locul lor nepieritor in vremelnicia aceasta.

Multe dintre profetiile pe care ei le asteptau Iisus le-a indeplinit...
Tu nu intelegi sau nu vrei sa intelegi si te faci ca ploua, care-i adevarul din cele doua?

Danuteee!, alo trezireeeeeaaaa!
EVREII asteapta doar pe UNUL nu DOI Mesii sau doua veniri( ca pentru ei este cea mai mare aberatie acest dute-vino). Unul vine si face "incalzirea populatiei-in-vederea-FINALEI campionatului-Mondial-de-aruncare-a-pacatelor" dupa care vine FINALISTUL si ne trage la toti cite o sapuneala buna!

Evreii au lista lor clara a SINGUREI VENIRI! ! ! PREZENTATA ORCARUI CANDITAT LA MODUL NE_EMOTIONAL! PRAGMATIC!
ORICINE vine si incearca sa revendice statutul de unic vizitator si Messia ei EVREII(ca sa intelegi) stau cu catastiful deschis si BIFEAZA cele de mai sus, fratelo!!
Mai intii il trimit pe Itzic pe strazi, la cimitir, prin cartier, si-i spun:
Bai Itzic , ia vezi tata, bat mortii pas de defilare prin Ierusalim sau nu?
Nu sa traiti, nu bat si nici zombii nu prea vad sa misune prin Tel Aviv.
sau:
Rebeco, ia vezi ne mai uraste lumea, ne mai arde fascistul in cuptoare in Germania?
Taica, ne-ar arde daca ar avea ocazia, pina una alta cu democratia asta pe care le-am impus-o, vad ca deocamdata se prefac ca ne iubesc...

si tot asa...

Deci din punctul Lor de vedere, al evreilor, Hristos a fost "corijent" la multe semne cu care vine PACHET Messia!...asta-i adevarul , nu ca erau farisei surzi si orbi fara INIMA :))
Profetiile sunt niste LEGI CLARE care trebuiesc sa se IMPLINEASCA, nu putem sa o dam cotita si sa spunem ca Mesiia este aici insa semnele urmeaza sa apara peste un milion de ani.

Deci esentiale sunt poruncile iubirii apropelui!
Asa ne mintuim!

Last edited by andreicozia; 30.12.2010 at 02:43:22.
Reply With Quote
  #330  
Vechi 30.12.2010, 11:59:56
macsim
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Da, este, printre alte sute de profeti, insa din pacate doar atit. Aici este problema
Parerile legate de existenta si de natura lui Isus sunt felurite ... Totusi, un lucru este limpede. Afirmatia ca ar fi fost doat unul dintre sutele de profeti sau de invatatori sau de iluminati ... nu este completa.

Unicitatea lui Isus consta in faptul ca El a afirmat, conform evangheliilor, ca este Dumnezeu.

Buda nu a pretins niciodata ca este Dumnezeu. Moise nu a spus ca este Yehova. Mohamed nu a spus ca este Alah. Numai Isus spune despre El ca este Dumnezeu.

Buda a spus despre sine: "Eu sunt un invatator in cautarea adevarului."
Isus a afirmat despre sine: "Eu SUNT adevarul"

Confucius a spus:"Nu am pretins niciodata ca sunt sfant."
Isus a spus despre Sine: "Cine poate sa ma acuze de pacat?"

Mohamed: "Daca Dumnezeu nu ma acopera cu mila Lui, nu am nici o speranta"
Isus: " Daca nu credeti in Mine, veti muri in pacatele voastre."

Este singura figura proeminenta care a facut despre Sine astfel de afirmatii radicale.

C.S. Lewis spunea despre Isus:

"Incerc aici sa demonstrez ca nimeni nu trebuie sa spuna urmatorul lucru stupid pe care oamenii il spun adesea despre El: 'Eu sunt gata sa-L accept pe Isus ca pe un mare invatator moral, dar nu accept afirmatia Lui ca este Dumnezeu.' Aceasta este afirmatia pe care noi nu trebuie sa o facem. Un om care este doar un om si spune genul de lucruri pe care le-a spus Isus, nu este un mare invatator moral, ci fie ca este un nebun, la acelasi nivel cu un om care afirma despre sine ca este un ou, fie ca este insusi diavolul din iad. Tu trebuie sa alegi. Fie ca acest Om a fost si este Fiul lui Dumnezeu, fie a fost un nebun sau ceva si mai rau. Poti sa-L inchizi considerandu-L nebun, poti sa-L scuipi si sa-L omori considerandu-L un demon; sau poti sa-I cazi la picioarele Lui si sa-L numesti Domn si Dumnezeu. Dar haideti sa nu venim cu non-sensuri pline de un aer de superioritate si sa spunem ca El a fost un mare invatator uman. El nu ne-a lasat deschisa aceasta alternativa."

Cam dure afirmatiile lui Lewis. Dar eu personal le consider corecte.

Apoi, nu trebuie sa uitam ca Isus nu a fost rastignit din pricina minunilor pe care le-a facut, ci din pricina faptului ca a sustinut tot timpul ca El este Dumnezeu.

Last edited by macsim; 30.12.2010 at 18:35:38.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Evreii din viata mea cristipuiu Intamplari adevarate 100 26.11.2011 03:24:19
Talmudul Babilonian- cel recunoscut de Sinagogile evreiesti podolski_2 Generalitati 27 03.07.2011 14:44:15
Evreii Mesianici Danut7 Generalitati 0 23.01.2010 11:48:28
divort recunoscut de biserica? alex190 Nunta 48 05.10.2009 21:54:05
evreii jezisovi_pivo_nelej Iudaismul 28 14.07.2009 20:07:27