Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Preotia (Hirotonia)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.05.2010, 17:42:08
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit Preoti fara har?

Orice persoana care a primit Taina Preotiei are har si poate savarsi sfintele slujbe. Pentru unele persoane a avea har inseamna a te rezuma la voce. Este gresit a spune ca un preot este lipsit de har, pe motiv ca nu are voce.
Numai in cazul in care cel hirotonit este investit de un episcop rupt de Biserica, putem vorbi de o persoana lipsita de har. Spun persoana si nu preot, pentru ca hirotonia in aceste cazuri nu este valida.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.05.2010, 18:06:35
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@costel
1. Ce numesti episcop rupt de Biserica?
2. Ce are vocea cu harul?
3. Cred ca faci o confuzie:
Eu am inteles ca exista mai multe feluri de har
- harul primit de preot la hirotonie
- harul primit de cei ce sunt investiti duhovnici
- haruri speciale (rare) pe care le are un preot sau un calugar, de la Dumnezeu, dinafara bisericii cumva: de clarviziune, sau vindecare de boli, sau a rezolva alt fel de probleme.

Tu la care te referi?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.05.2010, 18:10:13
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@costel
1. Ce numesti episcop rupt de Biserica?
2. Ce are vocea cu harul?
3. Cred ca faci o confuzie:
Eu am inteles ca exista mai multe feluri de har
- harul primit de preot la hirotonie
- harul primit de cei ce sunt investiti duhovnici
- haruri speciale (rare) pe care le are un preot sau un calugar, de la Dumnezeu, dinafara bisericii cumva: de clarviziune, sau vindecare de boli, sau a rezolva alt fel de probleme.

Tu la care te referi?
Dinafara bisericii nu inseamna ca e in afara cladirii Bisericii.
Pentru ca si calugarii se impartasesc si participa la liturghie.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.05.2010, 18:13:44
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Sophia, cand am vorbit de episcop rup de Biserica, m-am referit la cel excomunicat, cazut in erezie, etc.

Am amintit de voce, pentru ca mi-am amintit de biserica de la bunici. Erau cateva persoane care spuneau ca preotul nou venit nu are har, pentru ca nu canta ca cel de dinainte.

Am vorbit de harul primit in cadrul Tainei Preotiei, nu de darurile harului.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.05.2010, 18:19:03
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Am amintit de voce, pentru ca mi-am amintit de biserica de la bunici. Erau cateva persoane care spuneau ca preotul nou venit nu are har, pentru ca nu canta ca cel de dinainte.

Am vorbit de harul primit in cadrul Tainei Preotiei, nu de darurile harului.
Costel, lumea se leaga de ce VAD SI AUD din comportament si FAPTE, si de aceea percep vocea ca fiind HAR :)), altfel de unde sa vezi daca preotul are har? cind asa ceva este invizibil. Da daca se producea o minune si omul prindea glas de privighetoare dupa hirotonie, atunci era sa zicem har, altfel...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.05.2010, 17:00:09
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Costel, lumea se leaga de ce VAD SI AUD din comportament si FAPTE, si de aceea percep vocea ca fiind HAR :)), altfel de unde sa vezi daca preotul are har? cind asa ceva este invizibil. Da daca se producea o minune si omul prindea glas de privighetoare dupa hirotonie, atunci era sa zicem har, altfel...
Din nefericire asa este Andrei. Dar nu-mi doresc sa fiu in codru si sa am parte doar de privighetori, imi doresc sa fiu in Biserica si sa am parte de oameni care au constiinta ca sunt in Biserica. Sa nu fiu rau inteles, nu sunt impotriva celor care au voce, dar ma intristez cand vad ca oamenii se opresc doar la voce, considerand ca aceasta este cea mai importanta, care cred ca aceasta descopera ca este "ales" de Domnul.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.05.2010, 17:28:58
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Din nefericire asa este Andrei. Dar nu-mi doresc sa fiu in codru si sa am parte doar de privighetori, imi doresc sa fiu in Biserica si sa am parte de oameni care au constiinta ca sunt in Biserica. Sa nu fiu rau inteles, nu sunt impotriva celor care au voce, dar ma intristez cand vad ca oamenii se opresc doar la voce, considerand ca aceasta este cea mai importanta, care cred ca aceasta descopera ca este "ales" de Domnul.
Costel, trebuie sa fi cu multa deschidere catre oameni pentru a ajunge sa vezi dincolo de prezenta sau absenta vocii. Nu te intrista de altii, gindeste-te la scara lui Iacob, unii sunt la baza ei , altii mai sus, si mai sus, cu speranta ca TOTI suntem IN MISCARE ASCENDENTA. Incearca insa sa-i accepti asa cum sunt
Reply With Quote
  #8  
Vechi 08.09.2010, 11:10:40
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Costel, lumea se leaga de ce VAD SI AUD din comportament si FAPTE, si de aceea percep vocea ca fiind HAR :)), altfel de unde sa vezi daca preotul are har? cind asa ceva este invizibil. Da daca se producea o minune si omul prindea glas de privighetoare dupa hirotonie, atunci era sa zicem har, altfel...
Asa este, daca omul dupa ce s-a impartasit spune ca a luat paine si vin, caci asa erau la gust si nu Trupul si Sangele Domnului, este evident ca altfel sta in mintea lui notiunea de har.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 25.05.2010, 18:16:07
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Orice persoana care a primit Taina Preotiei are har si poate savarsi sfintele slujbe. Pentru unele persoane a avea har inseamna a te rezuma la voce. Este gresit a spune ca un preot este lipsit de har, pe motiv ca nu are voce.
Numai in cazul in care cel hirotonit este investit de un episcop rupt de Biserica, putem vorbi de o persoana lipsita de har. Spun persoana si nu preot, pentru ca hirotonia in aceste cazuri nu este valida.
Vocea nu are legatura cu harul.
Vocea are legatura cu imaginea crestinismului si a ortodoxiei proiectata printre altele de preot in Biserica.

Vrei sa aduni oameni in Biserica? Trebuie sa cinti bine, sa fi frumos, prezentabil, sa fi placut de doamne, samd
La acesti preoti piriie bisericile de lume
Reply With Quote
  #10  
Vechi 25.05.2010, 22:57:36
voxdei55 voxdei55 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.10.2009
Locație: ANCONA..iTALIA
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Orice persoana care a primit Taina Preotiei are har si poate savarsi sfintele slujbe. Pentru unele persoane a avea har inseamna a te rezuma la voce. Este gresit a spune ca un preot este lipsit de har, pe motiv ca nu are voce.
Numai in cazul in care cel hirotonit este investit de un episcop rupt de Biserica, putem vorbi de o persoana lipsita de har. Spun persoana si nu preot, pentru ca hirotonia in aceste cazuri nu este valida.
Preoti cu har sant cam unul din cinci.Dorinta unor parinti de a-si vedea fiul preot cu orice pret fac ca la seminar sa ajunga tot felul de tinerei care nu au nici o treaba cu preotia.Exemplul cel ma concret e cel cu furatul moastelor sf Nectarie chiar de un student la teologie.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
har, preoti

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preoti de tara sau preoti de oras? paulac Preotul 38 26.06.2013 10:55:03
preoti rentea Preotul 5 01.04.2013 11:52:24
O lume fara Dumnezeu si fara suflet alicette Intrebari utilizatori 1 01.04.2011 23:38:40
romania,tara fara fara reactie iulyaan Generalitati 78 24.01.2011 10:02:13
fara casa, dar nu fara credinta! mirelat Stiri, actualitati, anunturi 5 07.08.2008 21:07:42