Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.10.2009, 17:02:15
cristy cristy is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.03.2007
Mesaje: 8
Implicit lauzia

nu am mai scris de mult pe acest forum, insa revin deoarece am cateva intrebari si nelamuriri.
am nascut acum 10 zile, si nu stiu ce trebuie sa fac in aceasta perioada de 40 de zile pana la botez si citirea moliftei. am avut preotul in casa sa ne citeasca pentru 8 zile, insa am uitat complet sa il intreb.
sunt reguli stricte impuse de biserica pentru aceasta perioada? daca da, in ce constau?
copilul il pot scoate din casa? eu am voie sa ies din cand in cand?
am auzit tot felul de povesti care mai de care mai infricosatoare si m-am speriat.
daca am o usoara depresie dupa nastere, ce ar trebui sa fac? sunt anumite rugaciuni pe care ar trebui sa le citesc?
va multumesc!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.10.2009, 17:29:37
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Sa fiti sanatosi si sa va bucurati neincetat unul de celalalt. Sunt cateva randuieli dupa nasterea unui copil:
a) Randuiala in ziua intai, cand naste femeia prun*cul - Rugaciunile ce se savarsesc in prima zi a nasterii copi*lului sunt concentrate in jurul sfintirii apei. Sfantul Simeon al Tesalonicului spune ca aceasta sfintire este o preinchipuire sau chiar o anticipare a tainei botezului. Din apa sfintita de preot gusta mama; tot cu ea se stropeste casa si se pune o parte, in primele zile dupa nastere in baia copilului.

b) Randuiala din ziua a opta dupa nastere - i se pune nume copilului.

c) Randuiala imbisericirii pruncului si a curatirii femeii care a nascut, la 40 de zile dupa nastere - La 40 de zile de la nasterea copilului, potrivit randuielii bisericesti, mama vine la Biserica pentru a i se citi doua rugaciuni, prin care se cere ca Dumnezeu sa o curete de pacate, sa o invredniceasca a intra din nou in Sfanta Biserica, pentru a se impartasi cu Sfanta Euharistie.

"Intra-voi in casa Ta, inchina-ma-voi in biserica Ta cea sfanta !". Cu aceste cuvinte, pruncul este imbisericit.

Stai linistita, poti iesi in voie si tu si el din casa.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.10.2009, 17:39:16
Cristian_S Cristian_S is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.08.2009
Mesaje: 136
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristy Vezi mesajul
nu am mai scris de mult pe acest forum, insa revin deoarece am cateva intrebari si nelamuriri.
am nascut acum 10 zile, si nu stiu ce trebuie sa fac in aceasta perioada de 40 de zile pana la botez si citirea moliftei. am avut preotul in casa sa ne citeasca pentru 8 zile, insa am uitat complet sa il intreb.
sunt reguli stricte impuse de biserica pentru aceasta perioada? daca da, in ce constau?
copilul il pot scoate din casa? eu am voie sa ies din cand in cand?
am auzit tot felul de povesti care mai de care mai infricosatoare si m-am speriat.
daca am o usoara depresie dupa nastere, ce ar trebui sa fac? sunt anumite rugaciuni pe care ar trebui sa le citesc?
va multumesc!
Sa va aduca numai bucurii copilasul! Sa va traiasca!

Reguli pentru lauza nu sunt multe, in principiu trebuie sa nu intri in biserica inainte de cele 40 de zile sau mai mult daca nu ti se opreste sangerarea specifica lauzelor. La sfarsitul celor 40 de zile preotul trebuie sa-ti citeasca rugaciunea pentru a putea intra in biserica, aceasta nefiind inlocuita de rugaciunea care ti s-a facut la 8 zile.

Legat de iesit afara, singura restrictie e legata de vremea proasta si de modul progresiv cu care-l adaptezi pe bebe la conditiile de afara. Eu si sotia mea am iesi cu copilasul, dupa 14-15 zile de la nastere, aproape zilnic cateva ore in parc si a fost foarte bine pentru bebelus, l-a vazut si pe el soarele...... :-)

Pentru asa zisa depresie postnatala cred ca te-ar ajuta foarte mult Paraclisul Maicii Domnului, Maicuta Domnului fiind mult ajutatoare mamicilor si familiei.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.10.2009, 17:52:00
cristy cristy is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.03.2007
Mesaje: 8
Implicit

multumesc pentru informatii si sfaturi. intrasem putin in panica, accentuata si de faptul ca ma cam incearca sentimente contradictorii dupa nastere. si apropiatii nu fac decat sa-mi sporeasca neincrederea si sa-mi creasca teama.
imi propun sa caut paraclisul maicii domnului si sa-l citesc zilnic, in masura posibilitatilor.

multa sanatate! doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Lauzia alexandraned Generalitati 3 18.10.2006 13:53:39