Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.03.2011, 18:42:41
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit Cum masuram moralul unui crestin in viata din afara bisericii?

BINE V-AM REGASIT IN PRIMUL SI IN PRIMUL RAND!



Am si eu o intrebare: cum se poate masura moralul unui crestin?

Deci, daca ai un prieten/ prietena cu care vorbesti si asa fara motiv dintr-odata nu-ti mai vorbeste, sau te ignora, cit e de crestinesc?

Gandindu-ma ca pina si la un condamnat la moarte i se aduce la cunostinta motivul condamnarii sale, considerati ca e crestina o persoana care te ignora fara motiv?
Cit e de crestina?
Cum putem masura doza de crestinism?


Sigur ca, in lumea mondena, cineva poate spune: pai daca nu mai vreau sa vorbesc cu cineva, gata, nu mai vorbesc. Intrebarea mea este: cit e de crestina o persoana care se comporta asa?


Ma tot gandesc ca unii considera ca sint Dumnezeu, chiar mai mult decit atit, te judeca, te califica sau descalifica, asa fara motiv, insa postesc, se roaga si se chiar considera buni crestini si ortodocsi.

Adica mergi la biserica, te spovedesti, te cumineci, te rogi, postesti si iti permiti luxul de a improsca pe cineva cu noroi sau de a judeca pe cineva, de a margini pe cineva ... hmmmmmmmm...cit om fii noi de crestini? Oare e doar spoiala? oare nu reusim sa fim profunzi si apoi ne intrebam de ce avem atitea probleme?
Care o fii raspunsul?


Care e parerea voastra?

Orice parere e binevenita!
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mantuirea in afara Bisericii catalin2 Dogmatica 280 23.09.2013 13:30:05
Tainele savarsite in afara Bisericii morfix333 Intrebari utilizatori 141 16.05.2011 12:01:10
Casatoria in afara Bisericii Ortodoxe, recunoscuta sau nu? Marius22 Nunta 166 27.02.2011 20:23:18
Preot (paroh) si enoriasi - comunicare in afara bisericii(?) sophia Preotul 31 19.07.2009 22:28:59
Botezul in afara Bisericii maggie Botezul 8 03.12.2008 14:43:57