Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.03.2013, 23:36:07
gertzedek gertzedek is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2013
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 11
Smile O chemare interesanta la pace intre religiile monoteiste (Iudaism, Crestinism, Islam)

http://www.youtube.com/watch?v=xkozIOj3qFE

Un Rabin respectat (Chabad) face o comparitia intre reliigile monoteiste si o familie. Tatal este in Ceruri, Iudaismul este Mama, Crestinismul este Fiul iar Islamul este fiica.

Pentru armonia in aceasta familie fiecare entitate trebuie sa isi regandeasca relatia cu ceilalti mebrii ai familiei pentru a grabi "vremurile".

Filmul este mai lung, dar din pacate am gasit pe youtube doar acest fragment.

Ce parere aveti despre aceasta comparatie ?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.03.2013, 00:21:52
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gertzedek Vezi mesajul
Pentru armonia in aceasta familie fiecare entitate trebuie sa isi regandeasca relatia cu ceilalti mebrii ai familiei pentru a grabi "vremurile".

Ce parere aveti despre aceasta comparatie ?
Daca el vrea sa priveasca iudaismul ca pe o mama ce sa spun? Ok, fie, e o matrice, un „principiu feminin” prin fecundarea careia a luat nastere Crestinismul. Evreii sunt radacinile vii ale arborelui, autentici, Biserica luand fiinta din ele conferind plinatate si armonie copacului. N-a negat nimeni asta, deci nu vad in ce fel sa ne regandim relatia fata de Iudaism.

Cred mai degraba ca rabi e preocupat de pacea Israelului, de situatia politica din Orientul Mijlociu, de aceea vine cu asemenea comparatii, cautand concilierea cu lumea araba si simpatie cu lumea occidentala. Pacea e un deziderat al societatii umane.

Last edited by ioanna; 03.03.2013 at 00:26:25.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.03.2013, 00:26:12
gertzedek gertzedek is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2013
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 11
Implicit

Citat:
Cred mai degraba ca rabi e preocupat de pacea Israelului, de situatia politica din Orientul Mijlociu, de aceea vine cu asemenea comparatii, cautand concilierea cu lumea araba si simpatie cu lumea occidentala.
S-ar putea sa ai dreptate. Cine stie :).

Last edited by gertzedek; 03.03.2013 at 00:35:16.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.03.2013, 01:28:41
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gertzedek Vezi mesajul
http://www.youtube.com/watch?v=xkozIOj3qFE

Un Rabin respectat (Chabad) face o comparitia intre reliigile monoteiste si o familie. Tatal este in Ceruri, Iudaismul este Mama, Crestinismul este Fiul iar Islamul este fiica.

(...)

Ce parere aveti despre aceasta comparatie ?
In conceptia catolica formulata de Fer Ioan Paul al II-lea, in iudaism vedem nu mama, ci pe "fratii nostri mai mari".

Biserica a fost adesea asemanata cu o mama si o invatatoare (Ecclesia mater et magistra). Intr-o alta comparatie, Maica noastra este Sf Facioara (Mater christianorum). Raportul "mama-fiu" dintre iudaism si crestinism este strain viziunii catolice. Cu bucurie vad in evreu pe fratele meu, insusi Domnul meu face comparatia aceasta. Dar nu vad in iudaism, cel putin nu in iudaismul de azi, pe mama mea.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.03.2013, 01:35:58
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gertzedek Vezi mesajul
http://www.youtube.com/watch?v=xkozIOj3qFE

Un Rabin respectat (Chabad) face o comparitia intre reliigile monoteiste si o familie. Tatal este in Ceruri, Iudaismul este Mama, Crestinismul este Fiul iar Islamul este fiica.

Pentru armonia in aceasta familie fiecare entitate trebuie sa isi regandeasca relatia cu ceilalti mebrii ai familiei pentru a grabi "vremurile".

Filmul este mai lung, dar din pacate am gasit pe youtube doar acest fragment.

Ce parere aveti despre aceasta comparatie ?
Budismul si hinduismul ce sunt atunci?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.03.2013, 03:12:43
gertzedek gertzedek is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2013
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 11
Implicit

Nu stiu, pentru mine sunt o necunoscuta, si recunosc ca nu am curiozitatea sa aflu mai multe despre aceste doua religii.
Reply With Quote
Răspunde