Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 24.04.2013, 10:17:37
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu m-aș fi gândit că asta e o falsificare. Știam că apicultorii adaugă zahăr în hrana albinelor, într-un anumită concentrație (dacă e prea mult se îmbolnăvesc), pentru că nu le lasă suficientă miere ca hrană.
Nu știu, însă, dacă ele produc miere și în perioada de iarnă, cât nu culeg nectar. Mă gândesc că amestecul acela cu zahăr este pentru hrănire, nu pentru a produce mierea.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 24.04.2013, 10:32:36
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Cred ca trebuie clarificate doua aspecte:
- pe de o parte hrana albinelor (ceea ce ele consuma) pe timp de iarna trebuie sa le lasi f mult zahar ca sa aiba din belsug sa manance cand sint la iernat si nu ies din stup si nici nu ar gasi ceva de mancare pe afara. Unii mai lasa, tot pt hrana albinelor, chiar o parte din miere (dar este ineficient dpdv al costului intrucat pt ele este la fel de buna hrana zaharul sau mierea (care este zahar invertit).
Asta este ceea ce ele mananca.

- pe de alta parte mierea (ceea ce produc) este rezultatul lor, ele fabrica mierea vara in scopul de a face depozite de hrana pt iarna sa aiba in exces ca sa supravietuiasca iernii.

Apicultorul ia rezerva lor de hrana pe care au produs-o ele vara pt iarna (adica mierea) si le pune in loc alta rezerva de hrana mai ieftina si la fel de nutritiva si buna pt ele, anume zaharul. Si asa toata lumea e multumita (si apicultorul si albinele).

Dar mierea este fix ceea ce produc albinele, adica fara nici un fel de zahar sau sirop adaugat! Este mierea care cristalizeaza dupa un timp sau la anume temperatura (daca o reincalzesti se lichefiaza din nou, apoi iar cristalizeaza cand se raceste, dupa un timp).
Aceasta miere pura este foarte scumpa (dpdv al costului de productie - tot ce necesita apicultura facuta asa cum trebuie), asa ca unii adauga peste mierea recoltata (o amesteca cu) sirop de zahar sau sirop de ceai (ca e mai ieftin), ca sa traga la cantar/volum (?) si asa se obtine o "miere" care nu mai cristalizeaza (dar de fapt nici miere nu mai este ci un amestec).
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.

Last edited by adam000; 24.04.2013 at 10:37:41.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 24.04.2013, 10:50:56
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Nu m-aș fi gândit că asta e o falsificare. Știam că apicultorii adaugă zahăr în hrana albinelor, într-un anumită concentrație (dacă e prea mult se îmbolnăvesc), pentru că nu le lasă suficientă miere ca hrană.
Nu știu, însă, dacă ele produc miere și în perioada de iarnă, cât nu culeg nectar. Mă gândesc că amestecul acela cu zahăr este pentru hrănire, nu pentru a produce mierea.
In perioada de iarna este normal, atunci acel zahar ele il folosesc pentru consum.
Insa cei care fasifica mierea, folosesc acest procedeu in perioada de cules.
Punand zaharul langa stupi, albina este si mai putin motivata sa caute floarea.
Iar produsul final, pentru cei mai multi, arata ca mierea, are gust de miere (prin asta ei intelegand dulce).

Si pot si baga mana in foc ca este miere culeasa din stupi, n-au adaugat nimic la ea.
Ba chiar si cristalizeaza, ca mierea adevarata.

Problema este ca lipseste aroma si micronutrientii fara de care pana la urma mierea nu e decat un altfel de zahar.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 24.04.2013, 15:01:49
LuizaT
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Mulțumim mult!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 24.04.2013, 18:08:27
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
In perioada de iarna este normal, atunci acel zahar ele il folosesc pentru consum.
Insa cei care fasifica mierea, folosesc acest procedeu in perioada de cules.
Punand zaharul langa stupi, albina este si mai putin motivata sa caute floarea.
Iar produsul final, pentru cei mai multi, arata ca mierea, are gust de miere (prin asta ei intelegand dulce).

Si pot si baga mana in foc ca este miere culeasa din stupi, n-au adaugat nimic la ea.
Ba chiar si cristalizeaza, ca mierea adevarata.

Problema este ca lipseste aroma si micronutrientii fara de care pana la urma mierea nu e decat un altfel de zahar.
Multumesc ca m-ai luminat, frate. Deci asa procedeaza. Lepadaturi!... Sper sa dea faliment toti aceia, care fac asa. De, am vrut comert liber si tot ce este putere si modus vivendi negustoresc. Dupa 1789/1848, nu ne-a mai placut puterea Bisericii/regilor/voievozilor. Ei, acum sa ne spalam pe cap cu gunoaiele astea de "semeni", care sunt in stare sa vinda, sa zicem, (dar nu m-ar mira sa fie si real exemplul meu) acizi pe post de limonada, doar ca sa aiba "profit".
Reply With Quote
  #26  
Vechi 25.04.2013, 11:08:49
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Pai este real, majoritatea bauturilor de fructe ale pomului chimiei moderne contin acid citric, ca si componenta gustativa, pe langa aromele artificiale, indulcitori ieftini si dubiosi si eventual 1-2% suc de fructe ca sa zica ca e "de fructe naturale".
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 26.04.2013, 11:16:53
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
Multumesc ca m-ai luminat, frate. Deci asa procedeaza. Lepadaturi!... Sper sa dea faliment toti aceia, care fac asa. De, am vrut comert liber si tot ce este putere si modus vivendi negustoresc. Dupa 1789/1848, nu ne-a mai placut puterea Bisericii/regilor/voievozilor. Ei, acum sa ne spalam pe cap cu gunoaiele astea de "semeni", care sunt in stare sa vinda, sa zicem, (dar nu m-ar mira sa fie si real exemplul meu) acizi pe post de limonada, doar ca sa aiba "profit".
Adesea "apicultorii" astia nici nu realizeaza ce fac. Un prieten care a stat cu familia la noi pentru un timp aducea miere de la tara, de la un unchi care avea stupi. Cristaliza destul de repede, dar mie mi s-a parut ciudata culoarea si gustul si felul in are cristaliza, mai mare, grunjos (zgrumturos). I-am zis ca mie nu mi se pare mierea aceea ok, si am refuzat sa folosesc din ea. Colegul meu zicea ca nu se poate, ca e de la unchiul lui, ca doar nu i-ar da lui, daca nu ar fi buna. Peste vreun an mi-a spus ca a aflat de la un alt nepot al unchiului respectiv ca de fapt hraneste cu zahar albinele ca sa faca miere multa...
Reply With Quote
  #28  
Vechi 26.04.2013, 11:35:34
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai este real, majoritatea bauturilor de fructe ale pomului chimiei moderne contin acid citric, ca si componenta gustativa, pe langa aromele artificiale, indulcitori ieftini si dubiosi si eventual 1-2% suc de fructe ca sa zica ca e "de fructe naturale".
Cum majoritatea vacantelor le-am petrecut in zona Moeciu-Rasnov-Fagaras, eram foarte intrigata de unde gasesc negusotrii ambulanti de produse alimentare din zona Rucar-Bran, cantitati atat de mari de fragute ca sa faca si sa vanda tot anul sirop. Am intrebat o prietena din Rasnov, care a copilarit in Moeciu cum se intampla de comerciantii astia gasesc sa culeaga atat de multe fragute incat vanda cantitati atat de mari de sirop de fragute. Ea a inceput sa rada si a zis ca ei cumpara arome si coloranti de la o fabrica din zona. Nici macar siropul de capsuni, afine, zmeura nu e natural, e tot cu arome (desi capsuni, zmeura si afine se pot cultiva sau gasi in cantitati destul de mari). Mi-a zis ca ei (copiii din zona care cutreierau dealurile zilnic) umblau o zi intreaga ca sa culeaga o galetusa de fragute sa faca parintii putin sirop...
Reply With Quote
  #29  
Vechi 26.04.2013, 13:06:39
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Inca un detaliu care putini il cunosc, multi nu vand miere cristalizata, din cauza reticentelor pe care le au majoritatea cumparatorilor, prea putin informati, care cred ca acea miere, daca e cristalizata, nu e in regula.

"Noi ne vindem mierea en-gross, pentru ca sunt cantitati mari si altfel nu ne-am descurca. Insa putinul care e vandut la kilogram…se vinde conform dorintei clientului. Si mare parte dintre ei vor ca mierea “sa curga”, refuza sa cumpere miere cristalizata. Unii, clienti vechi, au putut fi convinsi ca e mai sanatoasa asa cum e ea, “zaharisita”, insa multi spun ca ei o vor topita…sau deloc."

http://www.cristelageorgescu.ro/mier...toxic/01/2011/

In consecinta, procedeaza la topirea ei, pe bain-marie, insa la temperaturi mari, 70-80 grade desi nu m-ar mira sa aud ca unii folosesc chiar apa clocotita (100grade) sau o pun direct pe foc.

Problema este ca pe masura ce ea este incalzita, sau chiar pastrata la temperatura camerei (in jur de 25 grade sau peste) creste continutul de hidroximetil-furfural (HMF) care in anumite concentratii este destul de toxic.

Atentie, acest proces se intampla si in mod natural, atat timp cat mierea este pastrata la peste +4 grade celsius, si tine practic de procesul ei de imbatranire.
Cand concentratia depaseste 40mg/kg mierea este considerata improprie pentru consum.

http://www.proapicultura.ro/mierea.htm

HMF nu apare doar in miere, ci cam in toate produsele care contin zaharuri si productia este accelerata datorita incalzirii si mediului acid.

Se gaseste in fructe uscate, prune uscate in mod special contin cantitati destul de mari.
Se gaseste in caramel si toate produsele care contin zahar caramelizat (bauturi racoritoare de gen cola/pepsi, bere, s.a).
Tot in cantitati destul de mari se regaseste in cafeaua prajita.
De asemeni si in fumul de tigara.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 26.04.2013 at 13:27:14.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 26.04.2013, 19:49:27
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristina2012 Vezi mesajul
Cum majoritatea vacantelor le-am petrecut in zona Moeciu-Rasnov-Fagaras, eram foarte intrigata de unde gasesc negusotrii ambulanti de produse alimentare din zona Rucar-Bran, cantitati atat de mari de fragute ca sa faca si sa vanda tot anul sirop. Am intrebat o prietena din Rasnov, care a copilarit in Moeciu cum se intampla de comerciantii astia gasesc sa culeaga atat de multe fragute incat vanda cantitati atat de mari de sirop de fragute. Ea a inceput sa rada si a zis ca ei cumpara arome si coloranti de la o fabrica din zona. Nici macar siropul de capsuni, afine, zmeura nu e natural, e tot cu arome (desi capsuni, zmeura si afine se pot cultiva sau gasi in cantitati destul de mari). Mi-a zis ca ei (copiii din zona care cutreierau dealurile zilnic) umblau o zi intreaga ca sa culeaga o galetusa de fragute sa faca parintii putin sirop...
Depinde unde mergi. Daca urci pe Bucegi din Moieciu, o sa ajungi la o poiana unde sunt multe tufe de afine. De acolo pleci cu kilograme de afine, bune de facut gem si ramane si de spuma si prajitura. Prin August se fac. Iar in drum, se gasesc si fragute, mure si zmeura +ciuperci. Ambele bunici aveau fragute care cresteau pe proprietatea lor. Iar una avea si afine. Nu foarte multe, dar erau ceva. Depinde tare mult de zona, de perioada anului si de cat de bogat este anul in sine. :) Oricum, zmeura,afinele si fragutele se gasesc prin Iulie-August si cam atat. Si se cunosc unele zone unde cresc si cine ajunge primul le ia.
(bunica facea sirop de brad :D )
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare