Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.02.2013, 15:31:35
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit Profesor de religie.Intrebare

O dorinta de a mea este sa ma fac si profesor de religie.Ce trebuie sa absolvesc ca sa ma fac profesor de religie?Ce impune aceasta vocatie,profesie?Si mai ales,mai e de viitor religia in scoli?Va mai exista peste 10-15 ani?Ca stiu ca a fost criticata aspru religia in scoli.Va multumesc si astept raspunsul dumneavoastra.Sunt in perioada in care trebuie sa ma hotarasc(in 2 ani)asupra drumului in viata.Doamne ajuta

Last edited by tigerAvalo9; 05.02.2013 at 15:46:46.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.02.2013, 00:34:58
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
O dorinta de a mea este sa ma fac si profesor de religie.Ce trebuie sa absolvesc ca sa ma fac profesor de religie?Ce impune aceasta vocatie,profesie?Si mai ales,mai e de viitor religia in scoli?Va mai exista peste 10-15 ani?Ca stiu ca a fost criticata aspru religia in scoli.Va multumesc si astept raspunsul dumneavoastra.Sunt in perioada in care trebuie sa ma hotarasc(in 2 ani)asupra drumului in viata.Doamne ajuta
Trebuie sa urmezi Facultatea de Teologie.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.06.2013, 15:00:46
catehumen catehumen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2011
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 109
Implicit

Pentru a deveni profesor de teologie ortodoxa ,trebuie sa ai absolvit liceul cu bacalaureat,apoi mergi la Episcopia Dunarii de jos (am vazut ca esti din Galati) si il cauti pe Pr.Consilier Petroaie,sfintia sa iti va raspunde la orice intrebare.
La teologie sunt doua ramuri:didactica,de unde poti ajunge profesor si asistenta-social ,de unde poti ajunge sa lucrezi in acest domeniu .
Mult succes !
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare