Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 02.12.2011, 23:10:08
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Ar fi, intr-adevar, minunat sa se initieze o astfel de cercetare si sa existe o carte.

O crestina pe care o cunosc, dupa ce s-a rugat mult Sfantului Nectarie, a visat ca a primit pe brate moastele unui sfant, frumos invelite in vesmant preotesc, cu porunca sa le urce la o biserica aflata in varful unui munte.

Ea le-a depus in prima biserica intalnita. Apoi, uitandu-se in jur, a vazut ca se afla in Manastirea Ramet. Apoi i-a aparut in fata un calugar care era ingrijorat de imputinarea credintei.

Cercetand mai bine, dupa putin timp, a vazut ca parintele din vis semana cu cel din icoana Sfantului Ghelasie de pe coperta acatistului meu.
In vis, crestina se intreba ale cui sunt acele moaste. Atunci i-a aparut in fata Sfantul Ghelasie, oarecum indurerat, aratandu-i vaile din jur aproape pustii si vorbindu-i despre slabirea credintei.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 04.12.2011, 16:36:15
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

,,Sfantul Ierarh Ghelasie s-a nevoit in veacul al XIV-lea, mai intai ca sihastru pe valea paraului Ramet din Muntii Apuseni si apoi ca egumen al Manastirii Ramet din judetul Alba. Traditia pomeneste mai multe fapte minunate ale sale.

Astfel, odata, fiind cu ucenicii la adunat fin in poiana manastirii si fiind mare arsita, incat toti sufereau de sete, Cuviosul Ghelasie s-a rugat, iar Dumnezeu a facut sa rasara pe loc un izvor minunat. Acesta poate fi vazut pana in zilele noastre fiind numit de localnici Izvorul Cuviosului Ghelasie. Multi sateni iau apa din el pentru sanatate si binecuvatare. De asemenea se spune ca la fericitul Ghelasie veneau multi bolnavi, mai ales cei stapaniti de duhuri rele, si cu rugaciunile lui se vindecau. Inainte de a muri, Sfantul Ghelasie si-a cunoscut dinainte sfarsitul si i-a strans pe toti ucenicii sai dandu-le ultimele povete. In traditia manastirii se spune ca, in ceasul cand cobora asinul de pe munte cu trupul Sfantului Ghelasie, clopotele de prin sate au inceput sa sune singure. A fost ingropat langa zidul bisericii si multi bolnavi se vindecau la mormantul lui. Cinstirea sa actuala se datoreaza tot unei intamplari minunate:

In timpul unei inundatii din 1925, a fost dezgropat de ape un craniu care raspandea mireasma. Traditia spune ca el a ocolit in chip minunat biserica, de trei ori, dupa care s-a oprit la fereastra altarului. Preotul care slujea la biserica manastirii l-a ingropat in partea dreapta a bisericii.

In preajma celui de-al Doilea Razboi Mondial craniul a fost din nou dezgropat de apele venind din munte. O femeie a venit la Ramet si a povestit ca avut un vis cu un porumbel care a indrumat-o spre manastirea de care nici nu avea habar. In acelasi vis a fost povatuita sa se atinga de craniul descoperit, care este al Sfantului Ghelasie, si se va vindeca. Dupa savarsirea Sfantului Maslu si atingerea de moastele Sfantului Ghelasie femeia s-a vindecat.

In anul 1978, s-a descoperit in biserica manastirii o inscriptie de mare insemnatate, care consemneaza numele "Arhiepiscopului Ghelasie", al zugravului "Mihul de la Crisul Alb", precum si anul 1337. Acest Arhiepiscop al Transilvaniei este Ghelasie pe care poporul, in evlavia sa, l-a cinstit ca Sfant inca de odinioara."
Sursa:
Lumea Credintei :: 30 iunie 2008 sfantul ghelasie de la ramet
Reply With Quote
  #13  
Vechi 04.12.2011, 16:45:49
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sfântul Ierarh Ghelasie de la Râmeț
Reply With Quote
  #14  
Vechi 04.12.2011, 17:04:31
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pasii pelerinului - Sfantul Ierarh Ghelasie, ocrotitorul Manastirii ..
Reply With Quote
  #15  
Vechi 04.12.2011, 21:04:37
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
In vis, crestina se intreba ale cui sunt acele moaste. Atunci i-a aparut in fata Sfantul Ghelasie, oarecum indurerat, aratandu-i vaile din jur aproape pustii si vorbindu-i despre slabirea credintei.
Acum nu mai e pustiu în vecinătatea lavrei Râmețului, sute de case de vacanță au transformat zona într-un loc de agrement (barbecue place). Nu cred că sfântului îi convine această invazie hedonistă în pustia sa.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 04.12.2011, 23:16:03
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Acum nu mai e pustiu în vecinătatea lavrei Râmețului, sute de case de vacanță au transformat zona într-un loc de agrement (barbecue place). Nu cred că sfântului îi convine această invazie hedonistă în pustia sa.
Buna observatie. Si eu cred la fel. Sfantul Ghelasie era foarte exigent cu el insusi in primul rand. Cred ca e suparat pentru ca s-au imputinat oamenii evlaviosi din zona respectiva si nu numai.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 21.10.2012, 21:38:05
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Buna observatie. Si eu cred la fel. Sfantul Ghelasie era foarte exigent cu el insusi in primul rand. Cred ca e suparat pentru ca s-au imputinat oamenii evlaviosi din zona respectiva si nu numai.
Acum am gasit si eu acest topic.
Cand am facut cunostinta cu Sf. Antonie de la Iezerul Valcea, anul acesta, am auzit si o predica, in care parintele respectiv spunea ca noi, romanii, nu ne cunoastem propriii sfinti si ca alergam la sfintii din Rusia si Grecia (vedeti ce zicea si MihailC despre inflatia de carti), in vreme ce ai nostri stau uitati. Avem si noi sfinti si moaste, iar rusii si grecii ar putea sa vina si ei in pelerinaj la noi, ca ar avea la cine sa se inchine. Poate asta o fi si explicatia ca in loc de Sf. Nectarie i s-a aratat Sf. Ghelasie, zic eu. A nu se crede ca am ceva impotriva Sf. Nectarie, Doamne fereste, doar ca... multi se duc cu sacul la pomul laudat.
Am citit undeva, parca in cartea lui Danion Vasile, ca niste parinti de la o manastire din Grecia primisera in altar niste bucatele de moaste ale martirilor romani din puscarie gasiti neputreziti. Ei erau cam sceptici in privinta lor, pana cand au simtit miresme de la moaste. Credeau ca moastele lor miroaseau asa, dar cand au verificat au observat ca, de fapt, parfumul venea de la sfintii romani. Sfinti pe care bineinteles ca poporul roman nu ii (re)cunoaste si nici macar nu incearca sa ii cunoasca.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 22.10.2012, 09:17:14
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Acum am gasit si eu acest topic.
Cand am facut cunostinta cu Sf. Antonie de la Iezerul Valcea, anul acesta, am auzit si o predica, in care parintele respectiv spunea ca noi, romanii, nu ne cunoastem propriii sfinti si ca alergam la sfintii din Rusia si Grecia (vedeti ce zicea si MihailC despre inflatia de carti), in vreme ce ai nostri stau uitati. Avem si noi sfinti si moaste, iar rusii si grecii ar putea sa vina si ei in pelerinaj la noi, ca ar avea la cine sa se inchine. Poate asta o fi si explicatia ca in loc de Sf. Nectarie i s-a aratat Sf. Ghelasie, zic eu. A nu se crede ca am ceva impotriva Sf. Nectarie, Doamne fereste, doar ca... multi se duc cu sacul la pomul laudat.
Am citit undeva, parca in cartea lui Danion Vasile, ca niste parinti de la o manastire din Grecia primisera in altar niste bucatele de moaste ale martirilor romani din puscarie gasiti neputreziti. Ei erau cam sceptici in privinta lor, pana cand au simtit miresme de la moaste. Credeau ca moastele lor miroaseau asa, dar cand au verificat au observat ca, de fapt, parfumul venea de la sfintii romani. Sfinti pe care bineinteles ca poporul roman nu ii (re)cunoaste si nici macar nu incearca sa ii cunoasca.
Am trecut si in acest an pe la Manastirea Ramet. Dintr-un grup de cinci persoane, doua au afirmat ca au primit ajutor foarte mare de la Sfantul Ghelasie de la Ramet.

Am vazut urma copitei magarului imprimata in piatra in momentul in care Sfantul a trecut la cele vesnice. Sfantul se afla calare pe un magar in acel moment. Clopotele a sapte biserici au batut singure deodata, vestind trecerea Sfantului Ghelasie la cele vesnice.

Deci cred ca Sfantul Ghelasie este un rugator puternic pentru neamul romanesc caruia putem cu nadejde sa-i cerem ajutorul. Minunile savarsite adeveresc faptul ca se bucura de multa trecere inaintea lui Dumnezeu.

Sa avem parte de binecuvantarea Sfantului Ghelasie!

Cred ca si viata Sfantului Antonie de la Iezerul-Valcea merita cunoscuta mai mult. Trebuie sa invatam sa ne pretuim sfintii nostri, care sunt direct interesati sa se roage pentru noi, ca unii care sunt de acelasi neam cu noi. Iar Sfintii Inchisorilor sunt mina de aur pe plan duhovnicesc.

Last edited by antoniap; 22.10.2012 at 09:19:39.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 30.06.2013, 22:27:57
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sa ne cunoastem sfintii si sa-i pretuim. Sa-l cinstim pe Sfantul Ghelasie de la Ramet, pe care-l praznuim astazi:
http://deveghepatriei.wordpress.com/...e-de-la-rimet/
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfantul Maxim Marturisitorul- sfantul caruia i s-a taiat limba si mana dreapta georgeval Despre Biserica Ortodoxa in general 6 21.01.2014 15:38:25
Rugaciunea Iconica- Parintele Ghelasie Gheorghe - Frasinei georgeval Rugaciuni 10 22.02.2013 23:25:09
Sfantul Grigorie Taumaturgul, Sfantul Cuvios Lazar Zugravul si Zaharia petru63 Intrebari utilizatori 3 18.11.2012 17:51:59
Sfantul Ierarh Calinic de la Cernica, Sfantul Mucenic Antipa; Sfantului Farmutie Daniela Nicoleta Intrebari utilizatori 0 11.04.2011 13:04:37