Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #321  
Vechi 31.01.2014, 13:24:50
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Cum cine? Mai toti episcopii si preotii ortodocsi.
Asta e o noutate pentru mine. Și tu ești pentru?

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Poate nu ai auzit tu, dar se practica. Evident, sunt cazuri mai rare in Romania unde este majoritate ortodoxa. In vest ins stau milioane de credinciosi ortodocsi insa, nu
Scopul scuză mijloacele?
Reply With Quote
  #322  
Vechi 31.01.2014, 13:30:52
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Poate nu ai auzit tu, dar se practica
Și tu pe acești ”practicanți” îi consideri ortodocși?

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Este o realitate pe care voi cei din Romania ar trebui sa o luati mai mult in seama fara sa incretiti nasul atata. ;-)
Serios, adică să ne dăm și noi după eretici?
Reply With Quote
  #323  
Vechi 31.01.2014, 13:34:31
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Dialog inseamna ca ii dam si celuilalt dreptul sa creada, ca si noi, ca are dreptate.

Deci, cine are dreptate? Ei, noi...
Reply With Quote
  #324  
Vechi 31.01.2014, 15:23:56
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Cum ar veni: cu bună știință-l lași în eroare. De dragul dialogului și al corectitudinii politice, eventual.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #325  
Vechi 31.01.2014, 15:37:22
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Deci, cine are dreptate? Ei, noi...
Noi credem ca avem noi dreptate.
Ei cred ca au ei.
Fiecare isi discuta punctul de vedere, intr-un cadru de respect.
Fiecare spera ca il va convinge pe celalalt.
Nu faceml si noi asta in momentul de fata?
Aveti cumva impresia ca sunt pollitically correct cu voi?
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #326  
Vechi 31.01.2014, 15:49:03
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Asta e o noutate pentru mine. Și tu ești pentru?
Ciudat ca este o noutate. Chiar si regele Mihai este casatorit cu o catolica si nu am auzit sa i se fi refuzat impartasania din cauza asta.
Poate cei din Transilvania unde sunt mai multi catolici sa fie mai la curent cu asta. Nu stiu de unde esti.

Ei bine, nu pot spune ca sunt pentru dar nu sunt contra.

In sensul ca nu cred ca este ideal pentru un ortodox cpracticant si convins sa se casatoreasca cu un crestin catolic sau protestant.
Dar in acelasi timp cred ca in conditiile actuale de viata in care populatii intregi s-au deplasat si milioane de ortodocsi traiesc printre catolici si protestanti (care, da, consider ca pot fi numiti crestini pentru ca cred in Evanghelie deci in Intrupare deci in Iisus Hristos), este imposibil sa interzici acestora sa se casatoreasca cu cei de alte confesiuni. Din punct de vedere pastoral mai intai; altfel multi tot s-ar casatori (la primarie) si ar trai apoi in afara Bisericii. Si acest pogoramant se face de secole, la scara mai mica, si de cel putin un secol pe scara larga.

De altfel, cum se vede din enciclica patriarhului de Constantinopol din 1920 (o sa va dau un citat), asta a fost unul din argumentele necesitatii dialogului ecumenic: faptul ca din ce in ce mai multi ortodocsi traiau printre neortodocsi, si incepeau sa se casatoreasca cu ei, sa fie inmormantati in acele tari, etc..
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)

Last edited by Fani71; 31.01.2014 at 15:51:26.
Reply With Quote
  #327  
Vechi 31.01.2014, 15:55:05
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Serios, adică să ne dăm și noi după eretici?
Vorbeam de ortococsii care traiesc printre neortodocsi. Care sunt acum mai multe milioane (numai in Germania se estimeaza la un milion credinciosii ortodocsi).

Este o realitate social-culturala pe care voi din tarile majoritar ortodoxe nu o mai puteti ignora. Nu puteti face ca si cum am fi o diaspora care se descurca si ea cum poate o vreme printre straini. De acum, multi s-au stabilit in alte tari, unii sunt nascuti acolo (chiar bunicii lor sunt nascuti acolo, alteori) si nu se vor mai intoarce.
Noi ortodocsii nu avem ideea sionista de a ne intoarce in tara promisa.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #328  
Vechi 31.01.2014, 16:00:15
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Nu cred ca ai inteles ce inseamna filetismul.
A organiza Biserica dupa principii nationale nu locale este filetism si este erezie.
Iti spun ce scrie: "Jurisdicție se folosește cu precădere în acele zone în care această ordine tradițională nu este respectată și mai multe autorități ecleziastice au parohii în aceeași entitate teritorială."
Filetismul este sa puna cineva natiunea inaintea ortodoxiei, adica un nationalism extrem. Din cate stiu nici legionarii nationalisti nu faceau asta. Chiar daca in strainatate sunt grupati pe natii asta nu inseaman filetism. Adica romanii nu spun ca doar ei sunt ortodocsi acolo, nu si grecii si rusii de acolo. Asadar e doar o problema de jurisdictie.
Filetismul a fost luat in discutie pentru ca in sec. XIX bulgarii au trimis la Constantinopol episcopi si reprezentanti ai bisericii spunand ca nu trebuie sa conduca numai greci. Asadar ei trimisesera o ierarhie la aceeasi credinciosi, ca nu erau credinciosi bulgari.
Uiti ca exista BO Romana, BO Rusa, etc. Patriarhiile au aparut dupa ceva timp de la inceputul crestinismului, ca o forma de organizare. Pana atunci existau doar episcopi si preoti. Deci tine de organizare, nu de dogma, nici de invatatura despre Biserica. Jurisdictia urma organizarea politica. In timpurile noastre s-au schimbat statele, s-au creat state mai ales in functie de nationalitate. Deci Patriarhia romana are grija de romani sau chiar unguri daca sunt ortodocsi din Romania, adica erau in jurisdictia BOR. Problema in aceste tari in care nu era o traditie ortodoxa e ca daca e un preot grec cum se spovedeste cineva venit din Romania, daca vorbesc doar greaca si romana? Si spuneai de limba, ce faci, te duci sa asculti slujbele in greaca sau rusa si sa nu intelegi nimic? Desigur, daca nu exista alta alternativa se poate si asa, dar parca e mai bine sa fie in limba romana, nu? Ai putea spune ca si asta e filetism, dar in ortodoxie fiecare natie poate avea slujbe in limba proprie, la catolici doar in latina.
Acum ar trebui sa vedem cum era privita jurisdictia in primul mileniu, ca stim ca au fost destule neintelegi intre Patriarhii, ami ales intre Constantinopol si Roma. Si Roma si Constantinopolul avea delimitate teritorii de jurisdictie si in afara granitelor lor, Roma in Apus si Constantinopolul in Rasarit. Astfel rusii, care nu erau in Imeriul Bizantin, au apartinut de Patriarhia Constantinopolului, nu a Romei, care era primul intre egali.
Este un articol despre aceste probleme: http://ro.orthodoxwiki.org/Teritoriu_canonic
Teritoriul canonic se stabileste prin discutii intre patriarhii. Problema diasporei e tratata separat, pentru ca e o alta discutie. "Canoanele, așa cum sunt ele astăzi, nu prevăd clar cum se poate face expansiunea jurisdicției Bisericilor Ortodoxe în teritorii noi."
Canoanele spun de noi teritorii convertite la ortodoxie, nu de expansiunea unei Patriarhii, adica emigrare. Canonul de la Calcedon, care stabileste jurisdictia, " nu se referă la toate teritoriile fără episcopi de pe Pământ (după Sf. Nicodim), ci numai la un anumit teritoriu de la marginea unui alt teritoriu bine definit. Acest punct de vedere lasă deschisă problema jurisdicției asupra teritoriilor asupra cărora nu există un acord universal."
"Pe de altă parte, îndeosebi Bisericile Ortodoxe din Europa Centrală și de Est se consideră a fi organizate și potrivit principiului național, teritoriul lor canonic urmând, în principiu, contururile Statului național în cadrul căruia se găsesc și având drept de jurisdicție asupra tuturor creștinilor ortodocși aparținând unor comunități etnice bine definite. Prin urmare, aceste Biserici (între care Biserica Ortodoxă Română) consideră că jurisdicția lor se extinde asupra tuturor membrilor comunității etnice pe care o slujesc."
Acum, ca am lamurit toate astea, noi vorbeam despre lucruri importante, ce tin de dogma si invatatura ortodoxa, adica ecumenismul. Discutiile despre jurisdictie sunt fara o mare importanta, e doar o pierdere de vreme.
Reply With Quote
  #329  
Vechi 31.01.2014, 16:18:36
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Nu consider ca sunt o pierdere de vreme, si cred ca merg mai adanc decat crezi tu aceste probleme, nu prtiovesc numai organizarea Bisericii ci si esenta ei.
Am sa revin cu asta.

Acum doar atat: Desigur, nu exista inca un consens pentru a rezolva aceasta problema, dar nici nu se face destul efort, ci se consolideaza situatia actuala, fiecare biserica 'nationala' intarindu-si comunitatea si pozitia fata de celelalte, pana la conflict, concurenta, furt de parohii etc. (am trait si din astea personal). Din fericire macar ultimul a devenit mai limitat de cand s-au creat conferintele episcopale locale in Europa de vest. Numai Moscova mai practica fata de Constantinopol asa ceva, ceilalti s-au mai calmat.

Pai cum ar trebui? Ar trebui sa se aleaga un singur episcop pentru un loc, si de el sa depinda tpoate parohile: cea de limba bulgara, cea de limba romana, cea de slavona, cea de georgiana, cea de sarba etc.
Acel episcop sa aiba deschiderea si formatul sa se inteleaga cu toti preotii care fiecare vorbesc alta limba si au alta origine. Trebuie bineinteles ca toti acesti preoti si episcopi sa isi dea silinta sa invete limba tarii in care stau si sa inteleaga si ceva din cultura ei si a celorlalti. Cee ace in momentul de fata nu se intapla, unii dintre ei nu stiu inca franceza desi stau de 20 de ani aici. (romanii sunt o exceptie pozitiva, iarasi)
Printre aceste parohii ar trebui sa existe si destule parohii care sa foloseasca limba locala, care sa raspunda la necesitatile pastorale ale celor nascuti aici si alme convertitilor.
Numai asa vom putea avea structuri care sa corespunda cu ecleziologia.
Numai asa vom putea atrage un numar mai mare de persoane din afara sa vina la ortodoxie.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #330  
Vechi 31.01.2014, 16:20:53
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Poate nu ai auzit tu, dar se practica. Evident, sunt cazuri mai rare in Romania unde este majoritate ortodoxa. In vest ins stau milioane de credinciosi ortodocsi insa, nu ii poti trata drept o minoritate insignifianta. Este o realitate pe care voi cei din Romania ar trebui sa o luati mai mult in seama fara sa incretiti nasul atata. ;-)
Si eu stiu casatorii mixte, de exemplu sotia unguroaica a trecut la ortoodxie si astfel s-au casatorit. In rest casatoriile sunt facute in BC, care permite casatorii mixte. Si din aceasta cauza e un pericol invatatura ecumenista, ortodocsi fac o taina in afara Bisericii, practic nu sunt casatoriti decat civil, din punct de vedere ortodox. Dar ei cred ca daca fac la catolici e acelasi lucru. Eu cred ca tu la acestia din urma te referi, fara sa stii ca sunt casatoriti la catolici. Cred ca exista si in ortodoxie astfel de casatorii, dar trebuie o aprobare speciala, eu nu am auzit pana acum.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
catolicism, credinta, papa

Thread Tools
Moduri de afișare