Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 16.02.2011, 10:13:02
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
Despre Catolici, Ecumenism, Secte - Pr. Arsenie Papacioc
http://www.220.ro/video-news/Despre-...oc/ATvpGfKGhM/
Oare cati dintre noi mai spunem aceste lucruri cu voce tare, in fata tuturor ?!
Se cam pune "dragostea" inaintea Adevarului, uitand cati au murit pentru pastrarea dreptei credinte, in Sinoade, dar si dupa.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #12  
Vechi 25.03.2011, 08:15:37
addavv addavv is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.12.2010
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 72
Arrow "Tinerilor, dati-mi mie varsta voastra daca nu stiti ce sa faceti cu ea!"

Un scurt filmulet cu Parintele Arsenie Papacioc la care ma uit de fiecare data cu drag:
http://www.youtube.com/watch?v=T5w378RKX-w

E vorba despre o intamplare din tineretile parintelui, povestita de el cu mult haz, o sa va placa.
Iar sfatul lui de la din final ... patrunde in inima.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 24.07.2011, 13:07:52
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

VIDEO: Parintele Arsenie Papacioc – Frumusetea intelepciunii
Reply With Quote
  #15  
Vechi 24.07.2011, 13:08:46
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Parintele Arsenie Papacioc cere conducerii BOR sa condamne homosexualitatea
Reply With Quote
  #16  
Vechi 24.07.2011, 13:10:05
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Inregistrari video de la inmormantarea Parintelui Arsenie Papacioc
Reply With Quote
  #17  
Vechi 24.07.2011, 13:16:55
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

La despartirea (si) de Parintele Arsenie: [COLOR=#ff0000]PLANGERE PENTRU IMPUTINAREA SFINTILOR[/COLOR]
Reply With Quote
  #19  
Vechi 25.07.2011, 11:03:11
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Parintele Arsenie Papacioc: As desfiinta catolicismul
Reply With Quote
  #20  
Vechi 11.02.2013, 15:13:07
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit Marele Duhovnic Justin Parvu despre Marele Duhovnic Arsenie Papacioc

Citat:
În prealabil postat de vicentiu68 Vezi mesajul
Părintele Arsenie Papacioc este considerat, la fel ca părintele Iustin Pârvu, unul din cei mai mari duhovnici ortodocși români contemporani.. Ambii duhovnici au efectuat, alături de alte persoanlități române ale Ortodoxiei, închisoare în timpul regimului comunist. Din anul 1976, este duhovnicul Mănăstirii Sfânta Maria din Techirghiol. Părintele Papacioc a trecut prin pușcăriile comuniste unde a pătimit alături de Părintele Iustin Parvu, Ioan Ianolide, Valeriu Gafencu, Nichifor Crainic, Mircea Vulcănescu și alții.
Am gasit un interviu cu Parintele Justin Parvu in revista Atitudini, in care acesta il descrie in minunate cuvinte pe Parintele Arsenie Papacioc.

"Parinte, am vrea sa le adresati cateva cuvinte de incurajare ucenicilor Parintelui Arsenie Papacioc, care a trecut la Domnul, lasand in urma o multime de credinciosi vaduviti de duhovnicul lor.

Parintele Arsenie a fost un suflet ales si s-a remarcat inca din copilaria lui. Ales s-a aratat si in perioada tineretii, si cu atat mai mult la batranete si la sfarsitul lui fericit. Ramane o personalitate cu o deosebita importanta atat pentru neamul nostru, pentru tara noastra, cat si pentru Biserica noastra Ortodoxa. A fost aspru in cuvant, dar si vindecator in acelasi timp. A fost necrutator cu pacatul, a fost omul care, cum spunea Sf. Ap. Pavel, „a mustrat cu timp si fara de timp”. A fost omul care a aprins lumina slujirii si marturisirii in intunericul cel mai adanc al lumii ateiste. Parintele Arsenie a trait ca un marturisitor, a murit ca un mucenic si vietuirea lui arata ca a fost ales inca din pantecele maicii sale, devenind un mare ascet al vietii noastre crestine, un calugar traitor cu viata cuvioasa. Toata lucrarea savarsita de parintele Arsenie nu poate pieri, ea ramane peste veacuri pentru toti ucenicii lui, asa ca noi nu trebuie sa regretam trecerea sa la Domnul – ne mahnim ca oameni, ne tulburam sufleteste din pricina lipsei lui, dar sa ne bucuram cu duhul, pentru ca el ne asigura cu rugaciunile sale, de dincolo, poate mai mult decat daca ar fi printre noi, in trup.

Cat despre mine – nu l-am cunoscut direct, nu l-am intalnit in puscarie pentru ca atunci cand eram eu intr-o parte, el era in alta, cand eram eu la Aiud, parintele era la Jilava, cand eram eu pe la Gherla, parintele era pe la Aiud, asa ca nu am putut sa ma gasesc cu dansul direct, dar gandul ca era in mijlocul nostru, pentru mine era un sprijin, atat pentru viata calugareasca, cat si pentru cea de luptatori ai unui neam. in inchisoare il stiam prezent acolo si ne simteam bine aparati de orice rau. La plecarea lui, parca mi s-a pierdut toiagul batranetilor mele, am simtit un gol foarte mare in suflet. Nu am in cine sa ma sprijin acum decat numai in rugaciunile lui si in dragostea lui fata de tara aceasta, de neamul acesta.

Parintele Arsenie a fost intr-adevar un copil cu mult neastampar de mic. L-a ros dragostea de tara si de neam. Din toata activitatea si gandirea lui nu a lipsit niciodata lupta de aparare a neamului. De aceea si astazi, eu il consider ca este un protector cu rugaciunile sale, asupra noastra, asupra ucenicilor lui si a tuturor romanilor. Noi trebuie sa stim ca prezenta lui acolo este mai importanta decat aici. Cu rugaciunile sale, cu rugaciunile tuturor camarazilor lui de lupta si ale tuturor marturisitorilor, formeaza un zid de aparare impotriva maniei tuturor opritorilor acestui neam si ai credintei ortodoxe. Asa incat eu ma rog impreuna cu toti colegii mei, cu toti camarazii mei cu care am vietuit impreuna, indiferent in ce punct ne gasim, dar simtim acelasi lucru: sa ne ocroteasca, sa ne apere mai departe, sa ne calauzeasca cu harul sau pe noi, care ne vom intalni indata cu dansul si vom da acolo „raport de sedinta” pentru integritatea si unitatea tarii noastre care este asa de bantuita de toate faradelegile, si ale materialismului si comunismului, si ale paganismului si din Rasarit si din Apus.

Suntem o tara ortodoxa care le stam ca un os de peste in gat tuturor. Noi, cu ajutorul lui Dumnezeu, cu ajutorul Maicii Domnului, cu ajutorul Sfintilor si al Marturisitorilor, nadajduim sa mergem mai departe si cu nenorocirea aceasta mare, care s-a abatut acum in tara noastra, invazia cipurilor."
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Arsenie Papacioc a plecat la Domnul Adriana Cluj Stiri, actualitati, anunturi 77 18.11.2012 12:58:30
Parintele Arsenie Papacioc s-a mutat in Cer laurschepsis Generalitati 3 19.07.2011 15:34:16
Parintele Arsenie Papacioc - Taina iubirii Rodica50 Intrebari utilizatori 0 29.11.2010 20:11:55
Parintele Arsenie Papacioc despre parintele Justin: “ARE DREPTATE!” tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 3 20.01.2009 04:57:26
A fost cineva la parintele Arsenie Papacioc? pacatoasa Mari Duhovnici si predicile lor 13 13.11.2008 08:37:59