Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.01.2011, 22:45:37
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit Fara plante medicinale

De la 1 aprilie, romanii risca sa ramana fara plante medicinale

de Bogdan Tiberiu Iacob, Inpolitics

"Nu mai iau medicamente de 15 ani, ma tratez cu ceai de paducel". Declaratia apartine unui distins consilier prezidential, Catalin Avramescu, si a fost facuta acum cateva saptamani, la un simpozion pe teme medicale. Vestea proasta pentru Avramescu vine, insa, de la UE: daca nu isi face rezerve masive de paducel, sa-i ajunga alti 15 ani, va fi nevoit, curand, sa treaca iar pe medicamente.

Producatorii romani de leacuri naturiste, pe baza de plante medicinale, mai au opt luni la dispozitie pentru a respecta directiva UE cunoscuta sub numele Traditional Herbal Medicinal Products (THMPD)", care a fost adoptata la 31 Martie 2004, si care cere ca, de la 1 aprilie 2011 toate plantele medicinale sa fie procesate dupa aceleasi procedee ca si celelalte produse farmaceutice. Acest lucru presupune inclusiv obtinerea de certificate legale, la fel ca medicamentele, al caror cost se apropie sau depaseste 100.000 de euro pentru fiecare planta in parte, desi acestea sunt folosite de mii de ani. Costurile uriase pe care le presupune intrarea in legalitatea vor lichida micii producatori din domeniul plantelor medicinale in favoarea marilor colosi farmaceutici, ale caror produse nu vor mai fi concurate de paducelul lui Avramescu. Un semnal de alarma a fost tras, recent, intr-un articol publicat pe siteul infowars.com, care avertizeaza ca, "In loc sa priveasca produsele alimentare si medicamente traditionale ca probleme legate de drepturile omului, acestea au fost tratate ca probleme de comert. In acest fel, legile privind alimentatia si plantele sunt focusate pe dorintele marilor corporatii, nu pe nevoile si dorintele oamenilor".

Europarlamentarul liberal Norica Nicolai spune, pentru Inpolitics, ca situatia este extrem de serioasa si de grava, totodata, pentru Romania: "La noi, pretul urias al medicamentelor face ca majoritatea romanilor sa opteze, atat cat pot, pentru tratamente traditionale cu plante medicinale. Musetelul sau coada-soricelului sunt singurele leacuri pe care si le mai permit sute de mii de oameni, iar apropiata lichidare a comercializarii lor va da o lovitura cumplita sanatatii, si asa precare, a romanilor. Producatorii nostri din domeniu nu vor putea sa se conformeze directivelor UE fara a intra in faliment, e o situatie dramatica si incercam in zilele urmatoare, la nivelul grupului de europarlamentari romani, sa gasim o solutie, poate o amanare a aplicarii directivei in cauza sau ceva asemanator, dar e greu de spus, in acest moment, daca se mai poate face ceva. Din pacate, daca nu vom reusi, iar producatorii romani nu se conformeaza noilor norme europene dupa data de 1 aprilie 2011, tara noastra risca sa fie data in judecata de catre marile concerne farmaceutice si nu e greu de ghicit care ar fi soarta unor asemenea procese".

sursa http://www.sroscas.ro/site/2010/10/2...te-medicinale/
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.01.2011, 22:49:51
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Da, e foarte bun paducelul, si bunicul meu se trateaza cu asa ceva, insa ai mei, care consuma, de voie, de nevoie, plante medicinale, prefera sa le cumpere din piata, pentru ca sunt proaspete si mult mai ieftine decat la plafar. Eu sunt sigura ca si daca se va intampla ce scrie in articolul respectiv, tot se vor vinde pe sub mana, ca doar cererea e mare.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.01.2011, 23:47:18
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

O solutie ar fi ca cei care au un petec de gradina ,sa-l cultive ei insisi,si ceea ce mai au nevoie.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.01.2011, 02:32:45
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Toate plantele medicinale sunt practic buruieni, care cresc peste tot.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.01.2011, 03:05:39
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul

Europarlamentarul liberal Norica Nicolai spune, pentru Inpolitics, ca situatia este extrem de serioasa si de grava, totodata, pentru Romania: "La noi, pretul urias al medicamentelor face ca majoritatea romanilor sa opteze, atat cat pot, pentru tratamente traditionale cu plante medicinale. Musetelul sau coada-soricelului sunt singurele leacuri pe care si le mai permit sute de mii de oameni, iar apropiata lichidare a comercializarii lor va da o lovitura cumplita sanatatii, si asa precare, a romanilor. Producatorii nostri din domeniu nu vor putea sa se conformeze directivelor UE fara a intra in faliment, e o situatie dramatica si incercam in zilele urmatoare, la nivelul grupului de europarlamentari romani, sa gasim o solutie, poate o amanare a aplicarii directivei in cauza sau ceva asemanator, dar e greu de spus, in acest moment, daca se mai poate face ceva. Din pacate, daca nu vom reusi, iar producatorii romani nu se conformeaza noilor norme europene dupa data de 1 aprilie 2011, tara noastra risca sa fie data in judecata de catre marile concerne farmaceutice si nu e greu de ghicit care ar fi soarta unor asemenea procese".

sursa http://www.sroscas.ro/site/2010/10/2...te-medicinale/
Adica s-a permis schimbarea legii privind varsta de pensionare a femeilor....- care si ea parea a fi batuta in cuie - si nu se va permite acceptarea folosirii plantelor medicinale?!? Este aberant si ma asteptam la mai mult din partea dnei Norica Nicolai.
Si in tarile vestice se apeleaza tot mai mult la tratamente alternative si nu am auzit de procese intentate din acest motiv de catre Industria farmaceutica...
Romania de ce nu ar putea sa tina cont de traditia milenara in domeniul plantelor medicinale, asa cum a tinut cont de uzura femeilor, cand s- stabilit ca nu la 65, ci la 62 este varsta acestora de pensionare. Precedentul este creeat; ce se mai asteapta?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.01.2011, 10:18:25
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Acestea sunt trepte si parti ale implementarii lui Codex Alimentarius.

Scenarii SF care ajung in viata noastra mai repede decat as fi crezut.
Se va ajunge la tot ce se aude, pentru ca setea financiara a marilor corporatii este una... de un egoism crud (diavoleasca).
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.01.2011, 10:30:33
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Acestea sunt trepte si parti ale implementarii lui Codex Alimentarius.

Scenarii SF care ajung in viata noastra mai repede decat as fi crezut.
Se va ajunge la tot ce se aude, pentru ca setea financiara a marilor corporatii este una... de un egoism crud (diavoleasca).
Nu stiu daca mai e vorba de sete financiara, ca bani au mai multi decat ne imaginam noi. Probabil ca ne vor in pamant si fac tot posibilul sa-si atinga scopul.

Se vorbeste in Apocalipsa de cupele urgiei aruncate pe pamant... Cine stie, poate ca una din astea este otravirea generala a omenirii prin cele mai diverse si marsave mijloace.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.01.2011, 11:06:03
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Nu stiu daca mai e vorba de sete financiara, ca bani au mai multi decat ne imaginam noi. Probabil ca ne vor in pamant si fac tot posibilul sa-si atinga scopul.
.
Se vorbeste in Apocalipsa de cupele urgiei aruncate pe pamant... Cine stie, poate ca una din astea este otravirea generala a omenirii prin cele mai diverse si marsave mijloace.
Cei insetati de bani nu pot vedea cat au... ci se uita tot timpul spre cat ar mai putea avea.

Sa ne aiba Domnul in paza Lui si sa ne dea harul de a ramane in dreapta credinta.
Insa... fara nevointe neincetate, fara post inmultit, fara trezvie si fara cunoastere de sine... nu cred sa avem sanse prea mari.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #9  
Vechi 15.01.2011, 22:39:34
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Cei insetati de bani nu pot vedea cat au... ci se uita tot timpul spre cat ar mai putea avea.

Sa ne aiba Domnul in paza Lui si sa ne dea harul de a ramane in dreapta credinta.
Insa... fara nevointe neincetate, fara post inmultit, fara trezvie si fara cunoastere de sine... nu cred sa avem sanse prea mari.
Avem , avem șanse , dar să nu uităm că :Dumnezeu îți dă, dar nu-ți bagă în traistă ! Avem ochi, minte , să le folosim așa cum trebuie , și să nu facem din țânțar armăsar ! Discernământ și cumpătare , atât cât se poate , și-ți spun eu că se poate , doar să vrem !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 15.01.2011, 23:13:03
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

N-au lege care sa ne impiedice sa ni le culegem singuri. Abia ca reanvatam traditia aproape pierduta !
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Etnobotanice da, plante medicinale ba Adriana Cluj Stiri, actualitati, anunturi 22 18.05.2013 12:15:39
Plante de plantat pe mormant TunsDiana Generalitati 3 24.09.2012 19:59:15
O lume fara Dumnezeu si fara suflet alicette Intrebari utilizatori 1 01.04.2011 23:38:40
romania,tara fara fara reactie iulyaan Generalitati 78 24.01.2011 10:02:13
fara casa, dar nu fara credinta! mirelat Stiri, actualitati, anunturi 5 07.08.2008 21:07:42