Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 13.03.2007, 22:51:10
astrud astrud is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.01.2006
Mesaje: 74
Implicit

Sunt de acord intr-un fel cu dmb insa mai cred ca dorinta de dialog cu celelalte confesiuni este legata de mandrie, ca si cum suntem foarte increzatori in valorile detinute dar nu ne multumim cu atat ci vrem sa ne laudam cu ele in loc sa ne vedem de mantuire. Dialogul religios e ceva foarte complex si serios.
Sper ca sunteti de acord cu mine ca intotdeauna cei buni nu ies in fata, sa fie auziti si deci cei care vor merge la intalniri cu celelalte confesiuni, pentru a vorbi despre bucuria de a fi ortodox, nu cred ca vor fi cei care ar trebui sa fie acolo, prezenti. Deocamdata nu cred ca in biserica noastra exista purtatori de cuvant care sa isi merite aceasta functie.
Mai repede cred ca dialogul e foarte bun daca nu e legat de credinta.
E greu de crezut ca suntem chemati noi, ortodocsii, pentru ca e cineva din celelalte culte interesat de ortodoxie.
Iarta-ma iosif, voi face referire la ideea ta "Dialogul este esential pentru inlaturarea umbrelor unui trecut nedrept, dureros....". Trecutul acesta dureros a nascut sfinti care au marturisit credinta ortodoxa (in cazul nostru). Nu cred ca sfintii acestia se bucura de excesul acesta de ingaduinta si iubire dar care uita de adevar.
Biserica noastra nu este ca cea a sectelor ca sa mearga din usa in usa. Oamenii stiu unde e biserica, vor sa vina, bine, nu vor ... sa ne rugam pentru ei.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 14.03.2007, 10:49:20
Grigorie Grigorie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2006
Mesaje: 376
Implicit

Iosif, spui vorbe frumoase, dar este mai importanta trairea credintei si cunoasterea lui Dumnezeu din experienta. Numai atunci nu vom rataci de la credinta.

Referitor la catolici, acestia sunt orbiti de credinta lor in papalitate, care este o mare erezie. Nu vreau sa-i jignesc, dar o descriere mai exacta a lor nu este aceea de crestini, ci de papistasi (=oameni care cred in papa). Am discutat cu multi catolici si pot sa-ti spun ca sunt incapabili sa vada adevarul in aceasta problema.

Daca cei care se angajeaza in dialoguri ecumenice din partea ortodocsilor nu sunt traitori, atunci pot fi sedusi de teoriile lor false. De aceea cred ca trebuie sa lasam pe planul doi vorbaria si sa punem accentul pe traire. Numai cine a gustat si a vazut ca "bun este Domnul" este ferit de ratacirile rationaliste. Sa ne aducem aminte de Sf. Grigorie Palama si sinoadele ortodoxe din vremea lui care au condamnat rationalismul in teologie, afirmand primatul trairii. Sa pastram vie flacara dreptei credinte, ferind-o de intinarile rationalismului.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 14.03.2007, 10:59:41
Grigorie Grigorie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2006
Mesaje: 376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dmb
Mare noroc ca Iisus n-a fost ca noi.Nu se mai mintuia nimeni. Se inchidea El in coltzul lui stiind ca El e cel ortodox si ii lasa pe ceilalti sa crape in legea lor.
De aici incepe problema. De ce ar venii cineva la ortodoxie cind noi nu sintem altfel decit el? Aratam noi iubire cuiva inafara noua insine? Ce avem noi eu, iosif, cozia (numele sint intimplatoare alese) atit de bun in noi incit sa artragem un ratacit? Luminam noi Lumina lui Dumnezeu? Radiem noi iubire? Sintem in credinta dreapta! Asta nu valoreaza doi bani daca nu ne comportam ca atare.
Dialogul trebuie sa aibe loc. Dar trebuie sa fie facut de catre cei care sint ortodocsi cu adevarat nu doar de apartinatori ai bisericii ortodoxe.
Pentru ca lumina lui Dumnezeu (harul) sa vina la noi este obligatoriu sa avem dreapta credinta. Sfintii lui Dumnezeu au iubit intreaga lume, dar au pazit credinta.

Cine a sustinut ca trebuie sa ne purtam urat cu ceilalti? Doamne fereste! Dar atunci cand heterodocsii, pretextand iubirea, ne atrag la compromisuri, sa-i refuzam. Politicos, dar categoric. Iubim mai mult pe Dumnezeu decat pe oameni. Mantuitorul a zis mai intai "sfinteste-i pe ei (ucenici)intru adevarul Tau", apoi a cerut "ca toti sa fie una". Iubind adevarul se ajunge la unitate. Unitatea tuturor celor care iubesc adevarul, caci, sa nu ne amagim, nu toti sunt ai lui Hristos.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 14.03.2007, 11:01:01
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Daca copiii vostrii ar fi catolici, sau mama sau altcineva drag ar trece la musulmani....tot asa degajati ati vorbii?
Reply With Quote
  #15  
Vechi 14.03.2007, 11:03:05
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Ce e dreapta credinta? Acum se vorbeste de filmul Ostrov. Avea dreapta credinta calugarul ? Avea! Facea el cum s-a hotarit sa se faca in biserica? Nu! Atunci?
Reply With Quote
  #16  
Vechi 14.03.2007, 11:22:13
astrud astrud is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.01.2006
Mesaje: 74
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dmb
Ce e dreapta credinta? Acum se vorbeste de filmul Ostrov. Avea dreapta credinta calugarul ? Avea! Facea el cum s-a hotarit sa se faca in biserica? Nu! Atunci?
Ma bucur ca ai amintit de acest film. Pe mine nu ma mira ca se vorbeste foarte putin la noi in biserica de filmul Ostrov. Poate ca a aparut de prea putin timp sau poate pentru ca multi se simt in pielea staretului mai mult decat in pielea parintelui Anatoli. Daca puteti, uitati-va la acest film si veti vedea ca va lipsea, ca il doreati de mult timp.
Ascultarea nu trebuie facuta doar de parintii pamanteni ci si de Sfintii Parinti. Cei din urma nu sunt coruptibili si nu gresesc niciodata.
Liberul arbitru arata ca tot ce putem face pentru celalalt e sa ne rugam. Obligandu-l la ceea ce vrem noi il indepartam mai mult decat sa il apropiem.
E dureros sa vedem in aproapele suferinta sufletului sau cat timp el este indiferent insa noi trebuie sa ne oprim la rugaciunea pentru ei. Ce urmeaza apoi ... e lucrarea lui Dumnezeu.
Cred ca ne bucura mai mult sa vedem comportament ortodox la un catolic decat sa vad atitudine catolica la un ortodox.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 14.03.2007, 15:49:47
Grigorie Grigorie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2006
Mesaje: 376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dmb
Daca copiii vostrii ar fi catolici, sau mama sau altcineva drag ar trece la musulmani....tot asa degajati ati vorbii?
Din fericire, nu sunt in aceasta situatie. Dar, presupunand ca as fi, nu vad de ce as gandi altfel. Noi avem acest dar de la Dumnezeu, dreapta credinta, pe care trebuie sa o pastram curata pentru intreaga omenire. Cel care azi e catolic, sau musulman, sau evreu etc, cand Dumnezeu il va atinge cu harul Sau si va gasi acolo o inima sincera, in asteptarea Lui, si acela va deveni un ortodox. La Dumnezeu nu este partinire, da harul Sau oricarui om este dispus sa-l primeasca.
Nu vreau sa alunec intr-un subiect delicat, acela al limitelor Bisericii. De un singur lucru sunt sigur: de autenticitatea trairii ortodoxe, care-si gaseste exprimarea in sfintii nostri. Daca umblam undeva la credinta, daca permitem sa patrunda in apa limpede a ortodoxiei impuritati, atunci vom falsifica singurul cadru pastrat de Dumnezeu ferit de ratacire. A apara aceasta curatie a ortodoxiei nu inseamna a-i uri pe ceilalti sau a-i lipsi de iubire. Apararea adevarului duhovnicesc in conditiile tulburi de azi este poate cea mai mare dovada de iubire fata de ceilalti. Inseamna sa lasam si urmasilor nostri posibilitatea de a ajunge sfinti, sau, intr-un limbaj sportiv (iertati-mi indrazneala), sa faca performanta. La sfinti se vede cel mai clar influenta dreptei credinte. La noi, oameni de rand pacatosi, lucrurile par mai amestecate si mai relative.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 14.03.2007, 16:50:49
Grigorie Grigorie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2006
Mesaje: 376
Implicit

Dreapta credinta este importanta pentru toti, nu doar pentru varfuri. Dar la varfuri se vede mai clar.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 14.03.2007, 17:24:41
astrud astrud is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.01.2006
Mesaje: 74
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grigorie
Dreapta credinta este importanta pentru toti, nu doar pentru varfuri. Dar la varfuri se vede mai clar.
Iarta-ma dar nu am inteles cine sunt varfurile.
Referitor la fraza ta "Nu vreau sa alunec intr-un subiect delicat, acela al limitelor Bisericii", eu nu cred ca Biserica are limite. Biserica cea cu "B" mare este biserica biruitoare a sfintilor iar biserica luptatoare de pe pamant doar se vrea a fi cu "B" mare dar numai Dumnezeu stie daca ea si merita.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 14.03.2007, 21:04:57
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

As vrea sa clarificam o mica erezie aparuta un pic mai sus, respectiv ca Sfintii Parinti nu gresesc niciodata. Sfintii Parinti nu au gresit atunci cand s-au aflat sub inspiratia Duhului Sfant, in rest si eu s-au impartasit de aceeasi fire coruptibila ca si a noastra. Diferenta o face viata pe care au dus-o si legatura lor cu Dumnezeu, marturii vii pentru a ne demonstra ca aceasta cale crestina duce intr-adevar in vesnicie si depaseste limitele acestei lumi materiale.

Rationalismul s-a nascut in filozofie, era necesar ca teologia apuseana sa se apere cumva. Si teologia ortodoxa a raspuns in termeni filozofici diferitelor curente filozofice din antichitate. Deci rationalimsul in teologia apuseana cred ca este justificat, ce nu este justificat este ducerea lui la extreme.

Papa este ceea ce este, insa ramane un episcop dincolo de toate. Pnetru ortodocsi el este un episcop ca oricare altul, un patriarh, daca vrei. Asa a fost mereu pana la introducerea dogmei infailibiltatii. De fapt, aceasta este principala problema intre BO si BC.

Problemele nu se vor rezolva insa niciodata fara ca cineva sa le puna in discutie. Dialogul deschide drumul. Ca orice drum lung, si drumul spre unitatea credintei este unul lung, peste care uneori se lasa noaptea, alteori frigul, alteori zapada, furtuna, etc. Important este ca sa ajungem la capatul lui, acolo unde Hristos asteapta sa ne imbratiseze pe toti deopotriva.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dialog BOR - Biserica Catolica Ducutu Biserica Romano-Catolica 70 08.05.2013 00:19:29
Sf.Sinod al BOR invita la dialog BRU si accepta vizita Papei Pr.Coriolan Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 2 08.07.2010 13:54:27
Nevoia de ajutor archanghel Stiri, actualitati, anunturi 34 12.08.2009 09:59:09
Ecumenismul-dialog sau unificarea confesiunilor? georgeval Despre Biserica Ortodoxa in general 31 15.07.2008 19:20:50
DIALOG CU TINERII Laurentiu Generalitati 8 11.12.2006 01:00:59