Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 01.02.2013, 15:14:38
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Noi ziceam de echipe seriuase, nu de alde friți.
poate nu stiai, dar in sezonul trecut Bayern Munchen a jucat finala de Champions League, chiar daca a pierdut finala la loviturile de departajare. La fel s-a intamplat si in 2010, a perdut finala cu Inter. E ceva nu, sa ajungi in 2 ani in 2 finale de Champions League? Arsenal sau Liverpool ce perfomante au in ultimii ani?
Reply With Quote
  #22  
Vechi 01.02.2013, 16:09:04
Ana Tr.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Salut frati intru Hristos.Nu practic fotbalul desi mi-ar placea.Dar ma uit la fotbal destul de des.Ce parere aveti despre fotbal?M-am gandit de multe ori ca poate e prea lumesc si poate ar fi pacat dar mie imi place ,imi place jocul in sine.Am mers de cateva ori si la stadion.Mentionez ca nu injur nici la meci nici acasa,nu joc la pariuri si nici nu imi ocup timpul numai cu asta.Bineinteles.Dupa cum stiti.Am mare sete de cunoastere a Lui Hristos!Poate fi fotbalul o piedica in cunoasterea lui Hristos sau il considerati moment de relaxare ,placut?Ce parere aveti in legatura cu fotbalul?E ceva rau in a ma uita la fotbal si a sustine o echipa de fotbal?Multumesc anticipat

Avand in vedere ca fotbalistii isi cam pierd noptiile prin baruri, adica banii ii determina, da... e cam pacat. :)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 01.02.2013, 16:19:58
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Am gasit! Era Borusia Monchengladbach!
Am adormit necajit ca nu eram sigur de echipa germana care a jucat Finala Cupei Europei cu Liverpool. Dar somnul e un sfetnic bun! Cand m-am trezit, printre primele ganduri a fost si acesta: Borusia! Am verificat si intr-adevar, finala din 77 a fost Liverpool-Borusia M., 3-1.

In 25 mai 1977, cand inca nu implinisem 10 ani, tata m-a invitat la meci. Mi-a explicat importanta partidei si mi-a spus ca el tine cu Liverpool, ca si bunicul, dealtfel (care fusese portar la fotbal intr-o echipa de B din Bucuresti, in tinerete)... Eu, desigur, m-am pus de cealalta parte a baricadei, convins ca-i voi invinge pe batrini si... am avut de suferit... Nemtii jucau bine insa englezii stiau arta, erau mai buni.
Dupa meci (care s-a incheiat dupa miezul noptii, prima mea noapte alba ca microbist!), am admis in fata barbatilor din familia mea ca Liverpool e mai buna. Si cum pe atunci eram eu insumi un mic campion, am zis sa fiu onest cu mine insumi si sa tin cu cei mai buni.
Si asa a ramas, Liverpool e si astazi echipa mea de suflet.

http://en.wikipedia.org/wiki/European_Cup_1976-77#Final

Intre timp s-a mai scorojit si sufletul meu, s-a mai potolit si Liverpool, deh... Dragostea insa ramane peste ani....:)

Last edited by cezar_ioan; 01.02.2013 at 16:26:59.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 01.02.2013, 17:10:57
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ana Tr. Vezi mesajul
Avand in vedere ca fotbalistii isi cam pierd noptiile prin baruri, adica banii ii determina, da... e cam pacat. :)
Doi amici de-ai mei,britanici,erau intr-un club intr-o statiune de vara din Spania.Acolo a aparut si un fotbalist celebru care,bineinteles,arata perfect,haine perfecte,super masina,super tipa cu el si probabil un super yacht.Contempland scena plin de invidie unu din cei doi,exact opusul fotbalistului in tot :), spune ,,Ce noroc pe capu unora fara nimic in cap si care doar dau intr-o minge".Celalalt,calm,ii raspunde ,,Nu te agita,nu fii invidios,este totu prea perfect,sigur se preface pt imaginea lui in presa,fac pariu ca tipu este homo" :))
Reply With Quote
  #25  
Vechi 01.02.2013, 19:16:20
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Nu sunteti oameni seriosi. Intrebarea era legata de lucruri duhovnicesti.

Prin urmare vorbim de echipe de fotbal adevatate: Sportul Studentesc si Delta Tulcea. :D
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 01.02.2013, 19:25:29
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Nu sunteti oameni seriosi. Intrebarea era legata de lucruri duhovnicesti.

Prin urmare vorbim de echipe de fotbal adevatate: Sportul Studentesc si Delta Tulcea. :D
Daca tii cu Sportul esti eroul meu pe ziua de azi.Are toate calitatile unei echipe de suflet:adversari mai puternici,fara bani,mereu la limita existentei,numai tineri,stadion vechi,suporteri putini si idealisti,traditie universitara.Tipul clasic de echipa din perioada romantica a fotbalului,ceva similar cumva cu echipe gen Fulham in trecut,inclusiv dpdv al adversarilor concitadini.Nu poti sa nu-i iubesti pe frumosii nebuni ai marilor orase :)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 01.02.2013, 20:17:16
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Mie îmi place Sportul, dar nu-l suport pe Șiman...
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #28  
Vechi 01.02.2013, 20:48:09
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Ce parere aveti despre fotbal? M-am gandit de multe ori ca poate e prea lumesc si poate ar fi pacat dar mie imi place ,imi place jocul in sine.
Sa relationezi cu oamenii nu poate fi pacat; du-te linistit pe stadion, ca rau nu-ti poate fi. Insa nu uita ca stadionul e locul emotiilor refulate, al rezonantei colective.

Numai U!

Citat:
M-am consolat ca echipe precum U Cluj sau UTA au rezistat desi si ele o duc rau.
Daca am duce-o bine, n-am mai fi noi. :)

Last edited by ioanna; 01.02.2013 at 20:54:49.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 01.02.2013, 20:51:56
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Tipul este o relicva a timpurilor de tranzitie bezmetica din ultimii 23 de ani din RO.Intruchipeaza perfect aceste vremuri si ceea ce s-a scurs in ele din trecut,o simbioza nefasta de oportunism fara viziune,lacomie fara investitie si nici un scrupul in a lasa sa moara fie si un simbol in cazul in care nu-i aduce un profit imediat.Tinand cont de lipsa oricaror prevederi in domeniul legislatiei sportive,precum in Bundesliga,care ar apara cluburile de investitori de carton si de o cacealma sportiva si tinand cont de lipsa de resurse existenta era aproape imposibil ca un mic club precum acesta sa nu incapa pe mainile unui aventurier dornic de stors mult cu minim investit.Fiind un campionat slab cotat este destul de greu sa gasesti sponsori puternici si atunci se accepta orice,la scara redusa fiind o imagine a ce s-a intimplat pe plaiurile mioritice anii ce au trecut.Insa o vina o are si comunitatea dar aici este o alta discutie.In general la noi oamenii prefera echipele puternice,chiar daca sunt complet straine de comunitatea lor.

In UK,de exemplu,cei din orasele mai mici,chiar sate,tin cu echipele lor de acolo pt ca sunt un simbol al lor,se identifica cu ele,este o mandrie.Chiar daca echipa ta este o anonima dintr-o liga inferioara Ian portarul este colegul tau de servici,Jamie fundasul dreapta este mecanicul cu care bei o bere vineri seara la tejgheaua de lemn din pub-ul tau provincial iar Steven atacantul este tipul alaturi de care stai cu familia la slujba duminicala.Exista o coeziune intre membrii comunitatii,sunt legati intre ei de valorile locale,chiar prin football,isi sustin financiar cum pot simbolurile si sa stiti ca le iubesc pt ca desi poate nu sunt cele mai bune dar sunt ale lor si oricum sunt mai bune decat cele ale vecinilor din orasul alaturat cu care sunt intr-o rivalitate istorica.Rivalitatea MUFC-Liverpool,de exemplu,are la origini o disputa comerciala dintre cele doua orase acum mult timp,care s-a extins si in sport.Ca si cum cei din Timisoara le-ar spune celor din Arad:,,Mai tineti minte ce ne-ati facut la 1800 vara cand era criza financiara si am ramas fara servici din cauza voastra?Hai sa jucam un meci ca sa vedem care-i mai bun" :) Desi la noi acest context istoric nu exista erau insa premisele ca echipele de suflet,mai mici,sa fie sustinute dar multi dintre suporteri sunt din pacate ,,suporteri de rezultat" si nu prea tin cu echipe mici,poate o refulare a conditiei noastre istorice.Insa si football-ul poate fi o oglinda a unui segment din mentalitatea unei societati cateodata.Dupa Revolutie am sperat ca echipe precum Ripensia sau Unirea Tricolor,ucise in trecut, sa reapara dar,ca de obicei,trezirea la realitate a fost rapida si dura.M-am consolat ca echipe precum U Cluj sau UTA au rezistat desi si ele o duc rau.

Sunt un nostalgic fara speranta :)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 01.02.2013, 21:43:52
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Dar de Otelul Galati,campioana inimii mele ce ziceti?E o formatie muncitoare ,modesta si frumoasa.
Reply With Quote
Răspunde