Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 01.07.2007, 21:12:14
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Marturie a fost extrasa din cartea :
Noi marturii despre Parintele Arsenie Boca
Reply With Quote
  #22  
Vechi 03.07.2007, 23:31:46
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Mirean: Tie "vazator cu duhul" iti spune ceva? Pr. Boca, fiind vazator cu duhul tocmai ca nu putea fi pacalit.
Marturii din Tara Fagarasului despre parintele Arsenie Boca, pg.104:
" Intr-o zi a venit la dansul o fata cu gand sa-l ispiteasca, dar parintele ii zise: "Tu, fata, vad ca iti cauti mirele, dar pregateste-te ca e pe drum si vine sa te duca". Si dupa cateva zile i-a venit mirele (moartea) si a dus-o."
Reply With Quote
  #23  
Vechi 27.11.2012, 18:19:07
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Pentru mine parintele Arsenie Boca este un parinte care trebuie citit fara retineri. Nu am gasit in scrierile sale nimic strain Ortodoxiei. Pentru ca maine este ziua trecerii sale la cele vesnice amintesc cateva cuvinte legate de misiunea sa:

"M-am inhamat la carul unui ideal cam greu - transformarea omului in Om, fiul mai mic al lui Dumnezeu si frate al Fiului Sau mai mare. Insa, toate idealurile mari au in ele ceva paralizant: nu te lasa sa te preocupi de nimicurile acestei vieti".
Reply With Quote
  #24  
Vechi 28.11.2012, 08:23:07
kikyo_ea's Avatar
kikyo_ea kikyo_ea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.08.2010
Locație: Giurgiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 312
Implicit

Astazi la biserica Draganescu se face pomenirea si parastasul parintelui, la ora 10. Vor veni foarte multi oameni care il iubesc nespus pe parintele. Domnul sa fie cu noi!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 11.12.2012, 23:10:50
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Parintele Arsenie Boca, sfant sau inselat? Nu pronunt o sentina, ci doar ridic cateva intrebari, pentru care, daca parintele Arsenie ar fi sfant, nu ar avea de ce sa se supere, fiind vorba de Dreapta Credinta, iar nu de cautarea nodului in papura

"Daca privim cu atentie pictura, pentru ca nu pot sa o numesc iconografie, din Biserica de la Draganescu, care a fost realizata de parintele Arsenie Boca in ultima perioada a vietii lui, ca o incununare a intregii sale activitati misionare, vom observa in ceata sfintilor pe Francisc de Asissi, vom observa in Sfantul Altar alaturi de Sfintii Mari Ierahi reprezentati la Liturghia Cereasca pe arianul Ulfila, cel care a raspandit erezia ariana intre goti, aducandu-i de la paganism direct la erezie. La intrarea in Biserica este reprezentata “Unirea Bisericilor”, cele doua catedrale – Sfantul Petru din Roma si Sfanta Sofia din Constantinopol- aducandu-ne aminte tocmai de acordul de la Balamant. Pictura nu respecta linia bizantina ci aduce cu o pictura holografica, oarecum in relief. Daca este o pictura profetica, nu inteleg in ce consta profetia pictarii lui Ulfila sau Francisc in randul Sfintilor?


Din istoria Bisericii locale cunoastem ca a existat fenomenul de la Maglavit, cu Mosul “Dumnezeu” care se arata unui ciobanas pe care il alesese sa vorbeasca in numele lui. Mosul chiar a dat dispozitie pentru construirea unei manastiri. Mihai Urzica a dat in vileag inselatoria demonica de acolo in cartea “Minuni si false minuni”
In site-ul de mai jos puteti vedea pe Francisc de Assisi pictat in ceata sfintilor in Biserica de la Draganescu. Comentariile din site ne aduc aminte de asramurile hinduse, in nici un caz de Ortodoxie (exemplific: “Dumnezeu e personal si impersonal”, etc). Orice ecumenist are material din plin in Biserica Draganescu ca sa sustina teroria “Biserici Surori” sau ” sfintenia ereticilor”.


Sa nu cumva sa asistam la un nou fenomen Maglavit, de data asta mult mai subtil si cu “minuni” abundente.
Dupa cum stim, primul criteriu al sfinteniei este Dreapta Credinta, ceea ce nu se vede din pictura de la Biserica Draganescu -lucrarea sigura a parintelui Arsenie Boca- si apoi este evlavia poporului. Doar evlavia poporului fara Dreapta Credinta nu e suficienta pentru sfintenie.

Nu trag concluzii, nu ma pronunt in privinta sfinteniei parintelui Arsenie Boca, dar raman niste semne de intrebare foarte serioase, pertinente si intemeiate.
Doresc sa ma lamuresc la modul cel mai serios cum se impaca pictura cu sfintenia parintelui Arsenie Boca?

ps.
Este pensionat (o pensie minoră )in 1968 cand începe pictura bisericii de la Drăgănescu, la care va osteni timp de 15 ani, realizând astfel “Capela Sixtină ” a Ortodoxiei românești. Lucrarea a fost terminata in 1983 si a trecut la Domnul in 1989. Rezulta ca aceasta pictura a fost realizata in ultima perioada a vietii, ceea ce ridica si mai mari semne de intrebare! Fiind vorba de erezie nu avem nici un indiciu de pocainta publica, pentru ca pictura este publica."

preot Matei Vulcanescu

“Iata ce scria parinteleArsenie Boca in anul 1945(sa inteleg ca inca era in cautari la yoginul Mircea Eliade?)

“Aveam problema voinței în stăpânirea simțurilor. Mai mult chiar, mă preocupa, studiind mistica comparata a diferitelor religii superioare, ca să vad prin proprie experiență, cât se întinde sfera voinței în domeniul vieții sufletești și biologice. Mă interesa să vad dacă e adevărat ce afirmă cărțile asupra actelor reflexe, și asupra instinctelor, că anume sunt independente de voința și controlul conștiinței. Experiența mea personală însă mi-a dovedit că acțiunea voinței și a conștiinței se poate întinde și peste instincte și actele reflexe după o oarecare variabilă. Mă ajutau la aceste adânciri și studiile ce le făcea pe vremea aceea Mircea Eliade la Ecutta, trimis de Universitatea din București, pentru studii orientalistice. Iar parte de studii le tipărea în Revista de filosofie din București, și-mi parveneau pe această cale.”

Sfantul Ignatie Briancianinov-despre “Urmarea lui Hristos” a lui Toma de Kempis

https://carteromaneasca.wordpress.co...oma-de-kempis/

in care Sfantul Ignatie Briancianinov arata ca:
In pustnicie, au ajuns la cea mai vartoasa inselare demonica Francisc de Assisi, Ignatiu de Loyola si alii nevoitori ai latinilor (Dupa caderea Bisericii de Apus de la cea din Rasarit), recunoscuti de ei ca sfinti. “Atunci cand Francisc a fost rapit la cer” spune scriitorul Vietii acestuia, “Dumnezeu Tatal, vazandu-l, S-a intrebat, fiind pentru o clipa in nedumerire: cui sa dea intaietate, Fiului Sau Celui dupa fire, sau fiului dupa har – Francisc”. Ce poate fi mai cumplit, mai had decat aceasta hula, ce poate fi mai intristator decat aceasta amagire !"

Last edited by antiecumenism; 11.12.2012 at 23:13:25.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 16.12.2012, 19:38:15
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Numai un sfant ar putea oferi un astfel de ajutor:





Pelerinaj
Reply With Quote
  #27  
Vechi 06.01.2013, 10:22:10
angegabi angegabi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.09.2010
Mesaje: 17
Implicit pe cararea imparatiei

Parinte monah Arsenie, trimite-mi duhul tau paznic, adu-mi liniste si sanatate, departeaza de la casa mea necazurile si suferintele, ca ai duh sfant. Amin
Reply With Quote
  #28  
Vechi 14.01.2013, 11:27:07
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Parintele Arsenie Boca este "Biciul lui Dumnezeu pentru pacatele poporului roman".

Da, a fost un duhovnic mai aspru, dar este randuit de Dumnezeu pentru pacatele poporului roman. Este un mare duhovnic randuit de Dumnezeu sa ne mustre. Iar in Istoria Bisericii au mai fost si alti duhovnici aspri.

Nu parintele Arsenie este aspru, ci poporul roman a pacatuit mult si a meritat sa-i fie spuse in fata toate pacatele.

Dar daca ii citesti cartile ai sa ramai uimita de multe invataturi expuse foarte clar.
Are o claritate duhovniceasca foarte mare pentru multe probleme duhovnicesti.


Si ca sa spun si din experienta mea personala, m-a ajutat mult in multe probleme, atunci cand i-am cerut ajutorul.

Am mare nadeste in parintele Arsenie, ca un grabnic ajutator al celor care il cheama.


Desi multi se tulbura de asprimea sa, eu zic ca este o asprime de la Dumnezeu, binemeritata.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 14.01.2013, 13:32:11
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Numai un sfant ar putea oferi un astfel de ajutor:
Pelerinaj
Nu știu unde găsești siteuri-le astea. "Mișto" melodia de pe site, ca dealtfel tot site-ul, unul satanist.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 14.01.2013, 13:33:36
Sergiu_B
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
Parintele Arsenie Boca, sfant sau inselat? Nu pronunt o sentina, ci doar ridic cateva intrebari, pentru care, daca parintele Arsenie ar fi sfant, nu ar avea de ce sa se supere, fiind vorba de Dreapta Credinta, iar nu de cautarea nodului in papura

"Daca privim cu atentie pictura, pentru ca nu pot sa o numesc iconografie, din Biserica de la Draganescu, care a fost realizata de parintele Arsenie Boca in ultima perioada a vietii lui, ca o incununare a intregii sale activitati misionare, vom observa in ceata sfintilor pe Francisc de Asissi, vom observa in Sfantul Altar alaturi de Sfintii Mari Ierahi reprezentati la Liturghia Cereasca pe arianul Ulfila, cel care a raspandit erezia ariana intre goti, aducandu-i de la paganism direct la erezie. La intrarea in Biserica este reprezentata “Unirea Bisericilor”, cele doua catedrale – Sfantul Petru din Roma si Sfanta Sofia din Constantinopol- aducandu-ne aminte tocmai de acordul de la Balamant. Pictura nu respecta linia bizantina ci aduce cu o pictura holografica, oarecum in relief. Daca este o pictura profetica, nu inteleg in ce consta profetia pictarii lui Ulfila sau Francisc in randul Sfintilor?


Din istoria Bisericii locale cunoastem ca a existat fenomenul de la Maglavit, cu Mosul “Dumnezeu” care se arata unui ciobanas pe care il alesese sa vorbeasca in numele lui. Mosul chiar a dat dispozitie pentru construirea unei manastiri. Mihai Urzica a dat in vileag inselatoria demonica de acolo in cartea “Minuni si false minuni”
In site-ul de mai jos puteti vedea pe Francisc de Assisi pictat in ceata sfintilor in Biserica de la Draganescu. Comentariile din site ne aduc aminte de asramurile hinduse, in nici un caz de Ortodoxie (exemplific: “Dumnezeu e personal si impersonal”, etc). Orice ecumenist are material din plin in Biserica Draganescu ca sa sustina teroria “Biserici Surori” sau ” sfintenia ereticilor”.


Sa nu cumva sa asistam la un nou fenomen Maglavit, de data asta mult mai subtil si cu “minuni” abundente.
Dupa cum stim, primul criteriu al sfinteniei este Dreapta Credinta, ceea ce nu se vede din pictura de la Biserica Draganescu -lucrarea sigura a parintelui Arsenie Boca- si apoi este evlavia poporului. Doar evlavia poporului fara Dreapta Credinta nu e suficienta pentru sfintenie.

Nu trag concluzii, nu ma pronunt in privinta sfinteniei parintelui Arsenie Boca, dar raman niste semne de intrebare foarte serioase, pertinente si intemeiate.
Doresc sa ma lamuresc la modul cel mai serios cum se impaca pictura cu sfintenia parintelui Arsenie Boca?

ps.
Este pensionat (o pensie minoră )in 1968 cand începe pictura bisericii de la Drăgănescu, la care va osteni timp de 15 ani, realizând astfel “Capela Sixtină ” a Ortodoxiei românești. Lucrarea a fost terminata in 1983 si a trecut la Domnul in 1989. Rezulta ca aceasta pictura a fost realizata in ultima perioada a vietii, ceea ce ridica si mai mari semne de intrebare! Fiind vorba de erezie nu avem nici un indiciu de pocainta publica, pentru ca pictura este publica."

preot Matei Vulcanescu

“Iata ce scria parinteleArsenie Boca in anul 1945(sa inteleg ca inca era in cautari la yoginul Mircea Eliade?)

“Aveam problema voinței în stăpânirea simțurilor. Mai mult chiar, mă preocupa, studiind mistica comparata a diferitelor religii superioare, ca să vad prin proprie experiență, cât se întinde sfera voinței în domeniul vieții sufletești și biologice. Mă interesa să vad dacă e adevărat ce afirmă cărțile asupra actelor reflexe, și asupra instinctelor, că anume sunt independente de voința și controlul conștiinței. Experiența mea personală însă mi-a dovedit că acțiunea voinței și a conștiinței se poate întinde și peste instincte și actele reflexe după o oarecare variabilă. Mă ajutau la aceste adânciri și studiile ce le făcea pe vremea aceea Mircea Eliade la Ecutta, trimis de Universitatea din București, pentru studii orientalistice. Iar parte de studii le tipărea în Revista de filosofie din București, și-mi parveneau pe această cale.”

Sfantul Ignatie Briancianinov-despre “Urmarea lui Hristos” a lui Toma de Kempis

https://carteromaneasca.wordpress.co...oma-de-kempis/

in care Sfantul Ignatie Briancianinov arata ca:
In pustnicie, au ajuns la cea mai vartoasa inselare demonica Francisc de Assisi, Ignatiu de Loyola si alii nevoitori ai latinilor (Dupa caderea Bisericii de Apus de la cea din Rasarit), recunoscuti de ei ca sfinti. “Atunci cand Francisc a fost rapit la cer” spune scriitorul Vietii acestuia, “Dumnezeu Tatal, vazandu-l, S-a intrebat, fiind pentru o clipa in nedumerire: cui sa dea intaietate, Fiului Sau Celui dupa fire, sau fiului dupa har – Francisc”. Ce poate fi mai cumplit, mai had decat aceasta hula, ce poate fi mai intristator decat aceasta amagire !"
Inselati sunt toti ierarhii care l-au cautat pe Dumnezeu doar in carti si dupa aceea ne explica noua, "robilor", cum e cu Dumnezeu, ce ii place lui Dumnezeu, etc.

Evident, o institutie condusa de niste administratori si cautatori de putere ii va blama tot timpul pe toti traitorii care se aproprie de Dumnezeu. Chestia asta e valabila atat pentru biserica ortodoxa, cat si pentru celelalte biserici ( catolica, neoprotestanta, etc).

Insusi Iisus Hristos a fost un traitor, a tinut post 40 de zile, se ruga, etc.. El nu a lasat niciun cuvant scris, ce sa mai spunem ca nu a scris nicio carte de dogmatica. Au venit administratorii de putere ca sa sistematizeze 'adevarul' si sa faca inselat pe toti traitorii.

Tot dați citate din tot felul de ierarhi, care cica apara 'dreapta credinta', dar fiți linistiti ca oamenii de rand nu sunt asa batuti in cap si recunosc oamenii care chiar au facut ceva pentru ei.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
parintele Arsenie Boca 06dec Mari Duhovnici si predicile lor 34 07.12.2013 18:02:21
7 intamplari cu Arsenie Boca florisca Generalitati 13 31.08.2010 20:40:31
20 de ani de la moartea lui arsenie boca florisca Generalitati 1 19.11.2009 00:30:41