Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.02.2009, 18:40:59
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit Semnificatia cuvantului Amin de la inceputul

Sunt anumite pilde sau invataturi care incep cu AMIN, AMIN zic voua.......Am incercat sa -mi explic semnificatia acestui cuvant la inceputul continutului unei invataturi. Spune Parintele Galeriu "ca dovada ca la Dumnezeu totul s-a implinit din ceea ce urmeaza sa spuna", nu are caracter teoretic, noi obisnuim sa spunem acest cuvant la sfarsit ca dovada va urma sa implinim
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.02.2009, 19:41:00
t_a_pirvu t_a_pirvu is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.09.2006
Mesaje: 36
Implicit

Va spun ce am auzit eu de la un Preot in legatura cu Amin Amin
de la inceput. La vremea acea era obiceiul la iudei sa zica Amin
(adevarat) la sfirsitul unei discutii. Deci Amin Amin spus de Domnul
la inceput transmite ca mesajul e adevarat inca inainte de a fi spus,
si e adevarat indiferent de ce cred eu sau alta persoana.

Traian
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.02.2009, 20:23:10
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Apocalipsa 3, 14: "Iar îngerului Bisericii din Laodiceea scrie-i: Acestea zice Cel ce este Amin, martorul cel credincios și adevărat, începutul zidirii lui Dumnezeu"

Iisus Hristos este Amin, sau Sa fie, pentru ca El este Cuvantul prin care toate au fost aduse la fiinta. El a zis la inceput: Sa fie! si au fost precum a zis.

De observat ca in revelatie Iisus mereu spune Amin la inceput, cateodata subliniind acest cuvant prin repetitie, pentru ca adevarat este ceea ce spune Cuvantul intrupat. Iar noi spunem Amin la sfarsit, avand credinta si speranta ca rugaciunile noastre vor fi auzite si implinite intocmai (bineinteles, cu conditia sa stim sa cerem cele bune si de folos).
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.09.2010, 13:31:25
dancer's Avatar
dancer dancer is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2010
Locație: Romania
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3
Exclamation Amin

Amin este de obicei folosit dupa o rugaciune,situatie etc.Este spus pentru a exprima solemn o omologare sau intelegere.Este derivat din Ebraica āmēn care inseamna "adevarat","cu siguranta" "fara indoiala".
"Amin" este gasit atat in Vechiul cat si in Noul Testament.in ziua de azi crestinii,iudaii si islami toti folosesc versiunea acestui cuvant si vor sa zica prin asta "asa este" sau "asa sa fie".
Antonimul cuvatului "amin",este un blestem.Si totusi rugaciunea si blestemul au aceeleasi radacini in cele 3 credinte monoteiste principale.In mitologia egipteana Amin sau Amun,era reprezentat de Ram,zeul vietii si al reproducerii
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.09.2010, 14:39:20
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Sunt anumite pilde sau invataturi care incep cu AMIN, AMIN zic voua.......Am incercat sa -mi explic semnificatia acestui cuvant la inceputul continutului unei invataturi. Spune Parintele Galeriu "ca dovada ca la Dumnezeu totul s-a implinit din ceea ce urmeaza sa spuna", nu are caracter teoretic, noi obisnuim sa spunem acest cuvant la sfarsit ca dovada va urma sa implinim
Foarte buna observatia. Eu cred ca Amin spus la inceput semnifica un
adevar, iar dublat Amin Amin, semnifica un adevar de netagaduit, adica
o axioma, un principiu sau un fapt ce s-a intamplat sau care urmeaza sa
se intample cu certitudine. Iar la sfarsit are semnificatie de intarire a unei
convingeri sau a unei rugaminti sau a unei dorinte bune spre a fi infaptuita.
Mie mi se pare ca noi trebuie sa-l folosim doar la sfarsit si sa lasam doar
lui Dumnezeu formula de inceput cu Amin simplu si cu atat mai mult pe
cea intarita, Amin Amin. E o dovada de smerenie, zic eu.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.09.2010, 15:11:44
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Sfantul Maxim Marturisitorul spune ca existenta vesnica nu are nimic impotriva, nimic contrariu. De aceea Mantuitorul poate incepe cu Amin. Mai mult, El Insusi este Amin (Asa sa fie), caci prin El s-au facut toate. Dumnezeu Tatal a zis "sa fie lumina" prin Fiul in Sfantul Duh. El este numai da. Faptura are si contrariul, ea nu-l are numai pe da. Faptura vine de la nefiinta la fiinta, de la nu la da. Asa ca lucrarea demonului este sa-l readuca pe om la nefiinta, la nu. Iar omul trebuie sa inchida orice rostire a sa cu amin.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cuvantul AMIN costel Generalitati 6 15.03.2012 23:21:08
In Numele Tatalui, al Fiului si al Sfantului Duh. Amin. adi_cambir Preotul 13 04.06.2009 18:04:58
Intelesul cuvantului lume patinina34 Pocainta 6 27.02.2009 10:10:36
Etimologia cuvantului Craciun MihaiFloarea Biserica Ortodoxa Romana 3 20.12.2008 22:33:05
Puterea cuvantului jenica Generalitati 25 10.08.2007 15:02:53