Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 16.11.2009, 11:56:16
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

Citat:
În prealabil postat de metanoia2 Vezi mesajul
M-a durut sufletul cand am ascultat Hristos a inviat cantat de Parintele Marcus. Subscriu la tot ce a zis Windorin, asta numai ortodoxie nu e.http://www.youtube.com/watch?v=v9fsBLjEKMM
Nu se vede nicaieri bucuria invierii ci mai degraba o vaicareala ca a inviat.
Nu mi se pare vaicareala, chiar are voce, spre deosebire de bocetele lui Pomohaci. Se simte concentrarea cand canta, ca la un solist adevarat. In plus, nu vad cum melodia ar fi de alta factura decat cea crestina, avand in vedere ca 85% din melodie spune doar "Hristos a inviat!".

Numai bine.
__________________
User vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 16.11.2009, 12:26:27
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de hmiron Vezi mesajul
Nu vad cum melodia ar fi de alta factura decat cea crestina, avand in vedere ca 85% din melodie spune doar "Hristos a inviat!".
Daca iau un text crestin si'l pun pe o melodie de la o formatie rock, oare mai ramane ortodox ?!

Ortodoxia trebuie sa fie exprimata si simtita in toate: culoare, miros, gust, sunet, text, miscare, lumina, etc.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #13  
Vechi 16.11.2009, 13:03:45
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Devierea de la traditie s-a manifestat in Biserica Ortodoxa sub mai multe aspecte: muzical, arhitectural, iconografic etc.

Pentru mine, atunci cand ascult o priceasna, indiferent de cine este interpretata, echivaleaza cu a privi o icoana care nu are nicio legatura cu erminia Bisericii.

Am atasat doua imagini reprezentand Invierea Domnului: Prima este realizata de catre Pierro de la Francesca (1416 -1492) iar cea de-a doua este reprezentarea intalnita in manastirea Chora din Constantinopol.
Desi ambele infatiseaza acelasi eveniment, o fac din perspective total diferite.

Acelasi lucru este valabil si pentru muzica intrebuintata in cultul Bisericii.
Attached Images
File Type: jpg Invierea lui Christos - 1.jpg (47,2 KB, 28 views)
File Type: jpg Anastasis-Chora.jpg (59,8 KB, 25 views)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 16.11.2009, 13:09:43
metanoia2's Avatar
metanoia2 metanoia2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.08.2009
Locație: Cluj Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 175
Implicit

Aceasta este colinda dar poti sa-ti dai seama de diferenta: aceasta este cu adevarat muzica ortodoxa.http://www.video4viet.com/watchvideo...20Stavropoleos
si compara cu asta:http://www.youtube.com/watch?v=OOjdw7VzxNA. Iti transmite bucuria Craciunului? Daca un strain de religia ortodoxa ar asculta aceste doua exemple(cel cu Hristos a Inviat si colinda aceasta a aceluiasi parinte) ar crede ca ortodoxia este caracterizata prin acest tip de muzica. Ceea ce este fals. Exemplul dat de Marius 22 este mai mult decat graitor.
__________________
"Imparate Ceresc Mangaietorule Duhul Adevarului care pretutindenea esti si pe toate le-mplinesti,Vistierul bunatatilor si Datatorule de viata, vino si Te salasluieste intru noi."

Last edited by metanoia2; 16.11.2009 at 13:16:57.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 16.11.2009, 14:45:06
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Daca iau un text crestin si'l pun pe o melodie de la o formatie rock, oare mai ramane ortodox ?!

Ortodoxia trebuie sa fie exprimata si simtita in toate: culoare, miros, gust, sunet, text, miscare, lumina, etc.
Cred ca orice grup, oricat de mare de persoane rezonabile, ascultand melodia la care faceam eu referire va conchide de fiecare data ca este vorba de o melodie crestina, ancorata in ortodoxie. Persoana care canta este un preot ortodox, videoclipul este filmat intr-o biserica ortodoxa, versurile sunt despre invierea lui Hristos etc. Intr-adevar, nu e muzica psaltica, dar nu vad pe nimeni sa pretinda asta si nici nu ma astept ca melodia respectiva sa se regaseasca in repretoriul bisericesc vreodata. Dupa parerea mea, windorin, ai exagerat.
__________________
User vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 16.11.2009, 15:11:23
metanoia2's Avatar
metanoia2 metanoia2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.08.2009
Locație: Cluj Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 175
Implicit

Nu cred ca exagereaza deoarece datorita unor asfel de cantari ne apropiem mult de stilul pricesnelor de la secte(de la care le-am imprumutat) si ajungem (cum s-a ajuns de fapt) sa credem chiar si noi ortodocsii ca sunt tipice pentru cultul nostru, de vreme ce, cei mai multi ortodocsi fie ei intelectuali sau nu, cred asta. Si asa ascultand o caseta cu pricesne ortodoxe sau o caseta de la Oastea Domnului sau chiar de la o secta nu ne dam seama decat dupa coperta ca e ortodoxa sau nu. Si ajungem sa cantam niste chestii in care nu credem amestecandu-le cu credinta noastra:Ca de exemplu:"Du-ma sus la Fiul Tau
Si la Dumnezeu".(Lacrimi mari imi curg pe fata) - De parca Fiul nu ar fi Dumnezeu....si multe altele.
Daca aveti voi mai multe exemple va rog...
Parintii mei, oameni simpli de altfel, nu pot sa conceapa ca aceste pricesne nu sunt tipic ortodoxe, acestea s-au cantat dintotdeauna in biserica si cand incep pricesnele parca se da tonul la boceala....toata Sfanta Liturghie nu stoarce o lacrima de pocainta de la crestinii nostri, dar cand incepe priceasna...apar batistele.
__________________
"Imparate Ceresc Mangaietorule Duhul Adevarului care pretutindenea esti si pe toate le-mplinesti,Vistierul bunatatilor si Datatorule de viata, vino si Te salasluieste intru noi."
Reply With Quote
  #17  
Vechi 16.11.2009, 17:00:30
GeorgeS GeorgeS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2009
Locație: Slobozia
Religia: Ortodox
Mesaje: 132
Implicit

Genul acesta de cantari pietiste nu ar trebui sa se regaseasca in slujbele bisericesti. Tipicul prevede ca la impartasirea clericilor sa se cante Chinonicul care este specific fiecarei zi din saptamana ,cat si fiecarei sarbatori. Acest chinonic este scurt, doar un vers dintr-un psalm de ex."Laudati pe Domnul din ceruri! Aliluia". De aceea, pentru prelungirea timpului si a intinderii cantarii , chinonicul se canta f. lent, in ritm papadic, transformandu-se intr-un adevarat imn de slava adresat lui Dumnezeu ,in care locul cuvintelor este luat de melodia bizantina.
In Ardeal nu se mai practica asa ceva , dupa cum nici muzica psaltica nu se mai canta, deoarece trei sute de ani de dominatie habsburgica si-au pus amprenta asupra a ceea ce a mai ramas din ortodoxie. Dupa uniatie, incet-incet, ortodocsii ardeleni au uitat sa cante psaltichia, si au imprumutat cantarile catolice de la greco-catolici si de la protestanti. Abia prin sec.19, mitropolitul Andrei Saguna l-a insarcinat pe pr. prof. Dimitrie Cuntanu sa culeaga de pe la toti cantaretii stranelor ortodoxe stilul lor de cantare si sa-l puna pe note. Asa s-a nascut cantarea bisericeasca ardeleana dupa Cuntan care este raspandita prin tot Ardealul. Totusi anumite cantari au ramas tributare muzicii populare cat si a celei greco-catolice si protestante. Par. Pomohaci si Par. Marcus nu sunt de vina pt. ca asa simt ei ortodoxia, chiar daca aceste cantari nu sunt potrivite slujbelor noastre.
Inca un lucru care l-am remarcat : Putine carti de psaltichie s-au tiparit in Ardeal dupa '89, tocmai pentru ca acolo daca s-ar canta asa ceva ar zice ca ai venit din cosmos. Odata eram undeva in jud. Bihor si la o utrenie am cantat Doxologia Mare a lui Ghelasie Basarabeanu, cea care este f. raspandita in Regat. La sfarsit , cantorul (asa se cheama la ardeleni cantaretul) mi-a zis "Este frumos , dar nu se potriveste cu ce cantam noi. Nu-i obiceiul acesta pe la noi".
As fi curios ce efect ar avea , la o liturghie in Ardeal, sa se cante de pilda "Agni Parthene" adica "Fecioara Curata " care este o cantare a intregii ortodoxii!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 17.11.2009, 04:59:02
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

Citat:
În prealabil postat de metanoia2 Vezi mesajul
Nu cred ca exagereaza deoarece datorita unor asfel de cantari ne apropiem mult de stilul pricesnelor de la secte(de la care le-am imprumutat) si ajungem (cum s-a ajuns de fapt) sa credem chiar si noi ortodocsii ca sunt tipice pentru cultul nostru, de vreme ce, cei mai multi ortodocsi fie ei intelectuali sau nu, cred asta. Si asa ascultand o caseta cu pricesne ortodoxe sau o caseta de la Oastea Domnului sau chiar de la o secta nu ne dam seama decat dupa coperta ca e ortodoxa sau nu. Si ajungem sa cantam niste chestii in care nu credem amestecandu-le cu credinta noastra
Dar cum sunt periculoase acestea, din moment ce Oastea Domnului exista in sanul BOR - cu binecuvantare, din cate stiu, din moment ce domnul Pomohaci este preot ortodox in continuare, din moment ce preotul din videoclipul cu "Hristos a inviat" este in continuare preot?

Sunt sigur ca daca acestea ar fi fost contrare ortodoxiei episcopul locului sau BOR ar fi luat atitudine intr-un fel sau altul. Pricesnele, Pomohaci, Oastea Domnului nu exista de ieri, de azi.
__________________
User vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 17.11.2009, 19:15:17
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de metanoia2 Vezi mesajul
Aceasta este colinda dar poti sa-ti dai seama de diferenta: aceasta este cu adevarat muzica ortodoxa.http://www.video4viet.com/watchvideo...20Stavropoleos
si compara cu asta:http://www.youtube.com/watch?v=OOjdw7VzxNA. Iti transmite bucuria Craciunului? Daca un strain de religia ortodoxa ar asculta aceste doua exemple(cel cu Hristos a Inviat si colinda aceasta a aceluiasi parinte) ar crede ca ortodoxia este caracterizata prin acest tip de muzica. Ceea ce este fals. Exemplul dat de Marius 22 este mai mult decat graitor.
e f adevarat ce spui tu, dar astea nu sunt singurele cantari ale oastei Domnului.
Oastea Domnului are colinde superbe ca si text si linie melodica(dar nu toate).

nu toata lumea "gusta" muzica bizantina.mie, cel putin colindele pe psaltica ma lasa rece.imi plac colindele din folclor, care transmit mesajul Nasterii, melodii vesele care transmit bucuria.

nu ma pricep la muzica psaltica, dar am remarcat 2 tipuri de psaltica:una "lalaita", care ma plictiseste, nu imi creaza nici o stare si una duioasa, inaltatoare.
prefer liturghia cantata pe muzica psaltica, dar colindele pe melodia care am auzit-o de la mosii mei(sunt banateanca).

dar, si in folclor(sau poate ca nu e folclor ci mai degraba melodii populare de craciun) existe colinde fara mesaj al nasterii.gen :la toata casa-i lumina, am plecat sa colindam, s.a
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 17.11.2009, 19:21:34
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de hmiron Vezi mesajul
Dar cum sunt periculoase acestea, din moment ce Oastea Domnului exista in sanul BOR - cu binecuvantare, din cate stiu, din moment ce domnul Pomohaci este preot ortodox in continuare, din moment ce preotul din videoclipul cu "Hristos a inviat" este in continuare preot?

Sunt sigur ca daca acestea ar fi fost contrare ortodoxiei episcopul locului sau BOR ar fi luat atitudine intr-un fel sau altul. Pricesnele, Pomohaci, Oastea Domnului nu exista de ieri, de azi.
Chiar daca O.D functioneaza cu binecuvantare BOR, nu tot ce se intampla in sanul ei e ok.
si nu toate cantarile lor.poate ca unele plac urechii, dar nu sunt inaltatoare, nu au msg ortodox.(daca cunosti cantarile lor vezi:am gasit o floare rupta, asa canta sf veronica din rai, blandul pastor s.a)

cat despre atitudinea luata de BOR ...nuuita ca BOR e f buna prietena cu ecumenistii(cu mici exceptii, din pacate)
deci, daca tot se roaga cu catolicul si cu protestantul, ar fi o ciudatenie sa interzica cantarile credinciosilor din cadrul asociatiei OD, deci implicit al Bisericii, nu crezi?
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Cristian Pomohaci nutzy Mari Duhovnici si predicile lor 332 26.05.2013 15:37:11
Despre parintele Cristian Pomohaci mela me Generalitati 85 30.04.2013 18:51:43
Ce parere aveti despre.... mihnea45 Generalitati 10 22.10.2010 15:27:53
Cristian Pomohaci maxx2000ro Generalitati 14 05.05.2010 13:54:24
Cristian pomohaci catalinabalhui Stiri, actualitati, anunturi 2 20.07.2009 19:32:37