Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 18.11.2009, 11:15:04
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de hmiron Vezi mesajul
Cred ca orice grup, oricat de mare de persoane rezonabile, ascultand melodia la care faceam eu referire va conchide de fiecare data ca este vorba de o melodie crestina, ancorata in ortodoxie. Persoana care canta este un preot ortodox, videoclipul este filmat intr-o biserica ortodoxa, versurile sunt despre invierea lui Hristos etc. Dupa parerea mea, windorin, ai exagerat.
Desi simt ca nu exagerez deloc, nadajduiesc sa nu fiu inselat in mintea si inima mea.

Nu vei gasi aceste grupuri, despre care spui, nici in Grecia, nici in Rusia sau Serbia. Le vei gasi in Romania, si inca nu peste tot, ci mai ales in Transilvania si apus, unde influentele catolice au pus accent pe arhitectura, cantare, etc.

Sa fim sinceri si vom vedea. Lumea ortodoxa nu are asa ceva.

Citat:
În prealabil postat de hmiron Vezi mesajul
Dar cum sunt periculoase acestea, din moment ce Oastea Domnului exista in sanul BOR - cu binecuvantare, din cate stiu, din moment ce domnul Pomohaci este preot ortodox in continuare, din moment ce preotul din videoclipul cu "Hristos a inviat" este in continuare preot? Sunt sigur ca daca acestea ar fi fost contrare ortodoxiei episcopul locului sau BOR ar fi luat atitudine intr-un fel sau altul. Pricesnele, Pomohaci, Oastea Domnului nu exista de ieri, de azi.
Sunt privite cu ingaduinta, ca un fel de pogoramant. Ierarhii sunt cu ochii pe miscare, spre a nu calca gresit. Intotdeauna cand intr'o comunitate se vor ridica unii "mai cu mot", aceia nu vor fi exclusi, spre binele lor, ci tinuti aproape si mangaiati, spre a nu gresi. Nu au invataturi gresite, caci se identifica intru toate cu Ortodoxia, insa multe lucruri tinand de viata practica ajung usor usor sa se schimbe, si asta este riscant. Nu au sanse sa isi dea seama daca vor fi inselati de diavol, la un moment dat.

Ascultarea este totul in crestinism. Sa nu ne credem mai buni decat ceilalti.
Totul trebuie analizat prin cuvintele marilor parinti in viata si ale Sfintilor Parinti (din vechime si cei recenti).
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #22  
Vechi 18.11.2009, 15:24:47
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GeorgeS Vezi mesajul
In Ardeal nu se mai practica asa ceva , dupa cum nici muzica psaltica nu se mai canta, deoarece trei sute de ani de dominatie habsburgica si-au pus amprenta asupra a ceea ce a mai ramas din ortodoxie. Dupa uniatie, incet-incet, ortodocsii ardeleni au uitat sa cante psaltichia, si au imprumutat cantarile catolice de la greco-catolici si de la protestanti. Abia prin sec.19, mitropolitul Andrei Saguna l-a insarcinat pe pr. prof. Dimitrie Cuntanu sa culeaga de pe la toti cantaretii stranelor ortodoxe stilul lor de cantare si sa-l puna pe note. Asa s-a nascut cantarea bisericeasca ardeleana dupa Cuntan care este raspandita prin tot Ardealul. Totusi anumite cantari au ramas tributare muzicii populare cat si a celei greco-catolice si protestante. Par. Pomohaci si Par. Marcus nu sunt de vina pt. ca asa simt ei ortodoxia, chiar daca aceste cantari nu sunt potrivite slujbelor noastre.
Inca un lucru care l-am remarcat : Putine carti de psaltichie s-au tiparit in Ardeal dupa '89, tocmai pentru ca acolo daca s-ar canta asa ceva ar zice ca ai venit din cosmos. Odata eram undeva in jud. Bihor si la o utrenie am cantat Doxologia Mare a lui Ghelasie Basarabeanu, cea care este f. raspandita in Regat. La sfarsit , cantorul (asa se cheama la ardeleni cantaretul) mi-a zis "Este frumos , dar nu se potriveste cu ce cantam noi. Nu-i obiceiul acesta pe la noi".
As fi curios ce efect ar avea , la o liturghie in Ardeal, sa se cante de pilda "Agni Parthene" adica "Fecioara Curata " care este o cantare a intregii ortodoxii!
Indiferent de motivatia istorica, nu poti considera ca fiind o lipsa sau o scadere a credintei faptul ca in ardeal e preferat stilul acela particular de muzica bisericeasca (chiar, cum se numeste acest stil de muzica?), decat psalitca.
Asa simt ardelenii muzica ortodoxa, asa m-am obisnuit si eu sa o simt pentru ca am crescut cu ea in biserica.
Cred ca depinde foarte mult de obisnuinta fiecaruia. Asa cum un bucurestean ar simti la modul subiectiv ca "e ceva neinregula" cu muzica din bisericile ardelene, asa cum un bucurestean n-ar putea concepe ca altceva decat muzica psalitica "are legatura cu biserica" (numai muzica psaltica ar simti-o "sfanta"), la fel un ardelean simte ca ce se canta la el in biserica e "sfant" si orice altceva ar asculta i s-ar parea ca "e ceva neinregula", n-ar simti ca "sfanta" muzica psaltica atat de mult cum simte "sfanta" muzica ce se canta la el in biserica.
In ardeal se canta "Cuvine-se cu adevarat", "Lumina lina", "Acum slobozeste pe robul Tau Stapane in pace" in maniera aceea specifica, dar atat de sfanta! E atata bucurie si atata sfintenie in aceste cantari! Dar presupun ca un oltean de exemplu n-ar intelege si n-ar simti asa pentru ca nu a fost obisnuit.
Oricum, acum a inceput sa se forteze cumva muzica psaltica in bisericile din ardeal si foarte multi adreleni se simt de parca prin impunere fortata s-ar dori inlocuirea traditiei lor ortodoxe cu altceva. Pentru ca asa simt ei cantarile ortodoxe, asa au primit ortodoxia de la parinti, din mosi stramosi. Si tin la ortodoxia lor, asa cum tinem fiecare la ortodoxie.
Pe de alta parte pe ici pe colo prin Bucuresti psaltica a inceput sa fie inlocuita cu un fel de muzica ce seamana mai degraba cu muzica de opera.
Acum de ce se incearca inlocuirea traditiei stramosesti in diferite regiuni chiar nu inteleg, dar ca opinie personala nu cred ca sint de folos asemenea schimbari.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 18.11.2009, 17:45:07
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Chiar daca O.D functioneaza cu binecuvantare BOR, nu tot ce se intampla in sanul ei e ok.
si nu toate cantarile lor.poate ca unele plac urechii, dar nu sunt inaltatoare, nu au msg ortodox.(daca cunosti cantarile lor vezi:am gasit o floare rupta, asa canta sf veronica din rai, blandul pastor s.a)

cat despre atitudinea luata de BOR ...nuuita ca BOR e f buna prietena cu ecumenistii(cu mici exceptii, din pacate)
deci, daca tot se roaga cu catolicul si cu protestantul, ar fi o ciudatenie sa interzica cantarile credinciosilor din cadrul asociatiei OD, deci implicit al Bisericii, nu crezi?
Carevasazica BOR nu te mai reprezinta?
__________________
User vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 18.11.2009, 22:51:31
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

cred ca in ortodoxie cea mai adecvata este muyica corala grupuri corale sau coruri
Reply With Quote
  #25  
Vechi 18.11.2009, 23:48:33
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga Vezi mesajul
cred ca in ortodoxie cea mai adecvata este muyica corala grupuri corale sau coruri
Cantarea ortodoxa este una intr'un singur duh, cu o singura inima si cu o singura gura.

Cantarea bizantina este adunata, intr'un duh si intr'un glas.
Cantarea corala este imprastiere si pluritate diferita.

Faptul ca in Sfantul Munte Athos nu exista muzica corala... ar trebui sa ne spuna cate ceva despre muzica ortodoxa.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #26  
Vechi 19.11.2009, 01:53:25
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Windorin, ai idee de Boboteaza cand se canta 'In Iordan Botezandu-Te Tu Domamne" ce fel de cantare este dpdv al muzicii bisericesti? Seamana mult (dupa urechea mea nemuzicala aproape ca as zice ca ar fi acelasi stil) cu felul in care se canta (dpdv al liniei melodice) cantarile bisericesti in bisericile din ardeal. Ca nu pare a fi muzica psaltica. Dar eu nu ma pricep deloc la muzica, asa ca poate ma insel. Cum se numeste acest stil de muzica bisericeasca, care nu e psaltica, dar se canta peste tot (ex "Bogatii au saracit")?
Reply With Quote
  #27  
Vechi 19.11.2009, 09:08:28
GeorgeS GeorgeS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2009
Locație: Slobozia
Religia: Ortodox
Mesaje: 132
Implicit

Chiar daca nu ma cheama windorin , iti raspund eu cum pot:
Muzica bisericesca la romani este tot de origine psaltica, indiferent daca este muzica vechiului Regat sau cea din Banat, Ardeal sau Crisana.In Moldova si Muntenia se canta psaltica ,pentru ca s-a putut pastra cu ajutorul notatiei specifice, psaltice, atat muzica dinaintea reformei hrisantice cat si cea posthrisantica.(in 1814 trei protopsalti , Hrisant de Madyt, Grigore Levitul zis si Lambadarie,si Hurmuz Hartofilax au propus o reforma a muzicii bizantine ,printre altele fiind reducerea numarului de semne muzicale).
In Ardeal, Banat si Crisana au circulat pana la un moment dat manuscrisele psaltice(nici vorba de tipar pe atunci) , dar din cauza vitregiilor istorice, a desfiintarii manastirilor ca urmare a uniatiei si a tunurilor generalului Bukow, incet-incet, muzica bisericeasca a primit un caracter regional, imprumutand formule melodice din muzica populara cat si dim muzica catolica si protestanta cu care a venit in contact.Acest mod de cantare se numeste plain-chant si este specific si rutenilor greco-catolici si in mai mica masura sarbilor.
In ceea ce priveste glasurile pe Cuntan care se canta in Ardeal , ele potrivesc destul de mult cu cele pe psaltica, poate nu au chiar atat de complicate formule melodice ca aceasta.Troparul Bobotezei este tot pe glas 1 si pe Cuntan si pe psaltica , tot un mod minor ,cu aproape aceleasi cadente.
Pentru celelalte cantari, cum ar fi cele ale Sfintei Liturghii, dar si unele cantari de la vecernie si utrenie, s-au incetatenit si in Ardeal ca urmare a actiunii de uniformizare a cantarilor bisericesti inceputa prin anii 50, de prof. Nicolae Lungu si colaboratorii de atunci de la Patriarhie.Atunci s-au tiparit carti de muzica bisericeasca pe dubla notatie ca sa poata canta si cei care nu cunosc notatia psaltica(Vecernierul si Utrenierul uniformizat, Cantarile Sfintei Liturghii, Cantari la Sfintele Taine, Cantarile Penticostarului s.a.).De acee se canta la fel in toata tara de pilda Lumina Lina de la Vecernie , sau Tatal Nostru de la Liturghie.
Pe de alta parte, Cantarile Sfintei Liturghii pe care le cantam noi au fost compuse in marea lor majoritate de Anton Pann , care se stie ca a activat o buna parte din viata si in Ardeal si anume la Biserica din Scheii Brasovului unde a si lasat ucenici si o bogata mostenire muzicala.
Cantarile pietiste pe care le canta OD nu prea au tangenta cu biserica , chiar daca Iosif Trifa a fost preot.Inca o data, dupa parerea mea, ceea ce canta par. Pomohaci si par. Marcus nu ar trebui sa se cante in timpul slujbelor ca pricesne.Ca un concert, sau un recital in afara Sfintei Liturghii mai merge, dar nu in cadru liturgic pentru ca nu se potriveste nici cu tipicul, nici cu specificul Bisericii Ortodoxe. Avem atatea pricesne frumoase care se pot canta la impartasirea clericilor chiar pe melodie cuntana:"Ochiul inimii mele..." sau "Cat de marit...", toate versete din psalmi.
La ce spuneai intr-o postare anterioara despre cantaretii (psaltii) din Bucuresti, pe alocuri s-a intrecut intr-adevar masura.Au venit cu cantari aduse de afara din Grecia care sunt acolo raspandite si nu a compozitorilor vechi ci a acestora noi, (Kutsardakis, Pringos, Vassilikos s.a.), repede le-au tradus, si le canta cu ifos de Tarigrad. Totusi mai sant locuri unde se canta si romaneste,de ex. la Manastirea Stavropoleos unde se canta mult Macarie si Anton Pann.Daca intri pe site-ul lor www.stavropoleos.ro vei gasi cantari autentic romanesti, bizantine asa cum se canta in secolul trecut.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 19.11.2009, 09:29:45
GeorgeS GeorgeS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2009
Locație: Slobozia
Religia: Ortodox
Mesaje: 132
Implicit

Scuze pentru greselile de scriere, a trebuit sa plec degraba si n-am avut timp sa corectez postarea.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 29.01.2010, 16:00:34
1835SEBI 1835SEBI is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2009
Mesaje: 4
Implicit

Nu cred ca parintele Pomohaci este 100% ortodox, ori e ratacit cu mintea ori e un sectar infiltrat intre ortodocsi.
Ca preot ortodox nu poti chema sa predice in biserica un predictor evanghelist.

Reply With Quote
  #30  
Vechi 29.01.2010, 23:20:34
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adam000 Vezi mesajul
Windorin, ai idee de Boboteaza cand se canta "In Iordan Botezandu-Te Tu Domamne" ce fel de cantare este dpdv al muzicii bisericesti?
Nu as fi putut in nici un caz sa iti dau un raspuns mai bun decat cel de jos.
Nu cunosc foarte bine teoria si istoria muzicii psaltice.
Eu doar ma straduiesc sa simt autenticul ortodox, pe cale de uitare in multe ale sale.

Citat:
În prealabil postat de GeorgeS Vezi mesajul
Muzica bisericesca la romani este tot de origine psaltica, indiferent daca este muzica vechiului Regat sau cea din Banat, Ardeal sau Crisana.In Moldova si Muntenia se canta psaltica ,pentru ca s-a putut pastra cu ajutorul notatiei specifice, psaltice, atat muzica dinaintea reformei hrisantice cat si cea posthrisantica.(in 1814 trei protopsalti , Hrisant de Madyt, Grigore Levitul zis si Lambadarie,si Hurmuz Hartofilax au propus o reforma a muzicii bizantine ,printre altele fiind reducerea numarului de semne muzicale).
In Ardeal, Banat si Crisana au circulat pana la un moment dat manuscrisele psaltice(nici vorba de tipar pe atunci) , dar din cauza vitregiilor istorice, a desfiintarii manastirilor ca urmare a uniatiei si a tunurilor generalului Bukow, incet-incet, muzica bisericeasca a primit un caracter regional, imprumutand formule melodice din muzica populara cat si dim muzica catolica si protestanta cu care a venit in contact.Acest mod de cantare se numeste plain-chant si este specific si rutenilor greco-catolici si in mai mica masura sarbilor.
In ceea ce priveste glasurile pe Cuntan care se canta in Ardeal , ele potrivesc destul de mult cu cele pe psaltica, poate nu au chiar atat de complicate formule melodice ca aceasta.Troparul Bobotezei este tot pe glas 1 si pe Cuntan si pe psaltica , tot un mod minor ,cu aproape aceleasi cadente.
Pentru celelalte cantari, cum ar fi cele ale Sfintei Liturghii, dar si unele cantari de la vecernie si utrenie, s-au incetatenit si in Ardeal ca urmare a actiunii de uniformizare a cantarilor bisericesti inceputa prin anii 50, de prof. Nicolae Lungu si colaboratorii de atunci de la Patriarhie.Atunci s-au tiparit carti de muzica bisericeasca pe dubla notatie ca sa poata canta si cei care nu cunosc notatia psaltica(Vecernierul si Utrenierul uniformizat, Cantarile Sfintei Liturghii, Cantari la Sfintele Taine, Cantarile Penticostarului s.a.).De acee se canta la fel in toata tara de pilda Lumina Lina de la Vecernie , sau Tatal Nostru de la Liturghie.
Pe de alta parte, Cantarile Sfintei Liturghii pe care le cantam noi au fost compuse in marea lor majoritate de Anton Pann , care se stie ca a activat o buna parte din viata si in Ardeal si anume la Biserica din Scheii Brasovului unde a si lasat ucenici si o bogata mostenire muzicala.
Cantarile pietiste pe care le canta OD nu prea au tangenta cu biserica , chiar daca Iosif Trifa a fost preot.Inca o data, dupa parerea mea, ceea ce canta par. Pomohaci si par. Marcus nu ar trebui sa se cante in timpul slujbelor ca pricesne.Ca un concert, sau un recital in afara Sfintei Liturghii mai merge, dar nu in cadru liturgic pentru ca nu se potriveste nici cu tipicul, nici cu specificul Bisericii Ortodoxe. Avem atatea pricesne frumoase care se pot canta la impartasirea clericilor chiar pe melodie cuntana:"Ochiul inimii mele..." sau "Cat de marit...", toate versete din psalmi.
La ce spuneai intr-o postare anterioara despre cantaretii (psaltii) din Bucuresti, pe alocuri s-a intrecut intr-adevar masura.Au venit cu cantari aduse de afara din Grecia care sunt acolo raspandite si nu a compozitorilor vechi ci a acestora noi, (Kutsardakis, Pringos, Vassilikos s.a.), repede le-au tradus, si le canta cu ifos de Tarigrad. Totusi mai sant locuri unde se canta si romaneste,de ex. la Manastirea Stavropoleos unde se canta mult Macarie si Anton Pann.Daca intri pe site-ul lor www.stavropoleos.ro vei gasi cantari autentic romanesti, bizantine asa cum se canta in secolul trecut.
Iti multumesc pentru aceste informatii. Mi'au folosit si mie, mult.
Noapte cu pace, frate GeorgeS.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)


Last edited by windorin; 29.01.2010 at 23:22:59.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Cristian Pomohaci nutzy Mari Duhovnici si predicile lor 332 26.05.2013 15:37:11
Despre parintele Cristian Pomohaci mela me Generalitati 85 30.04.2013 18:51:43
Ce parere aveti despre.... mihnea45 Generalitati 10 22.10.2010 15:27:53
Cristian Pomohaci maxx2000ro Generalitati 14 05.05.2010 13:54:24
Cristian pomohaci catalinabalhui Stiri, actualitati, anunturi 2 20.07.2009 19:32:37