Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.05.2009, 11:24:09
amatyyy amatyyy is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2009
Locație: Chisinau
Religia: Ortodox
Mesaje: 131
Implicit Care este scopul vietii?

"Indumnezeirea - scopul vietii."
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.05.2009, 21:13:13
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Sfantul Serafim de Sarov spune ca scopul vietii crestine este dobandirea Duhului Sfant.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.07.2009, 17:58:45
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Nu e de ajuns doar sa cunoastem care este cu adevarat scopul vietii. Din momentul in care il aflam, suntem datori sa facem tot ce ne sta in putinta pentru a nu ne abate de la el, deoarece numai in acest fel il vom putea atinge.

A chemat Dumnezeu in Rai neamul omenesc de la nefiinta la fiinta, insa protoparintii facandu-se partasi pacatului s-au indepartat de menirea lor.

Acum, Hristos ne cheama de la moarte la viata. De noi depinde, ca lepadand pacatul, sa ne implinim menirea.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.09.2009, 11:37:00
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dumnezeu ne da si timp de pocainta daca gresim. Important este sa ne vedem greselile si sa incercam o schimbare. Doamne, ajuta-ne sa ne fixam niste scopuri in viata dupa voia Ta!

Cu fiecare fapta a noastra putem face voia lui Dumnezeu sau a celui rau. Un scop bine fixat ne ajuta sa gasim si calea pe care sa mergem pentru a-l atinge. Fiecare e liber sa opteze pentru ceea ce doreste. Numai ca Dumnezeu, e si mai liber sa ne arate inca de pe acum ca El este Stapanul si ca nu facem chiar tot ce vrem noi. Ne da libertatea sa alegem intre bine si rau, dar daca alegem prost, mai si platim. Achitam taxa pentru toate greselile noastre si pentru toate distractiile noastre.

Oameni care au gresit mult, constientizand greselile lor, s-au spovedit, s-au pocait si au dus o viata placuta lui Dumnezeu, devenind chiar sfinti. Iata ca prin pocainta si printr-o viata dupa voia lui Dumnezeu acestia au reusit sa obtina Duh Sfant, asa cum ne invita Insusi Mantuitorul: ,,Luati Duh Sfant!". Chiar Iisus Hristos ne indeamna sa ravnim la ,,darurile cele mai inalte".
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.09.2009, 14:34:07
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

Scopul vietii este mentinerea vietii.
__________________
User vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 30.09.2009, 14:36:01
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Pentru un crestin daca Dumnezeu este Cauza existentei, logic El devine si tinta existentei, iar Petre Tutea spunea: "Omul fara Dumnezeu vine de nicaieri si se indreapta spre nicaieri".
Sartre spune ca omul fara sens nu poate trai, daca nu-l are si-l inventeaza. Un crestin nu-si inventeaza sensul. il are deja.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.09.2009, 23:30:44
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Un crestin nu trebuie sa-L iubeasca pe Dumnezeu intr-un mod conditionat. Doamne Te iubesc pentru ca mi-ai promis raiul. Nikos Kazantzakis spune:"Doamne daca te iubesc pentru ca ma tem de iad, trimite pe ingerul Tau sa ma arunce in iad, daca te iubesc pentru ca mi-ai promis raiul trimite pe ingerul Tau sa-mi inchida portile raiului, insa daca Te iubesc pentru Tine si numai pentru Tine deschide-Ti bratele si primeste-ma".
Reply With Quote
  #8  
Vechi 01.10.2009, 14:16:27
AndreiM AndreiM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 344
Implicit

Daca viata ar avea un scop fix ai mai trai sau ai prefera sa treaca timpul?daca ai sti exact de ce traiesti n-ai simti ca nu traiesti defapt?Ca totul e predefinit,ca locul tau nu e aici si ca totul e artificial?Dumnezeu nu ofera un scop,eu cred ca el e scopul,dar in alt mod decat intelegi tu prin ce am spus.Fiecare se naste si ajunge ceva,prin credinta ne definim acest "ceva" si ajungem la adevar.Numai obsedatii traiesc pentru un SINGUR lucru care TREBUIE sa il faca,normal e sa traiesti pentru tot ce iti face viata frumoasa si pentru ca Dumnezeu ti-a dat posibilitatea sa faci ceva din asta,sa faci bine si la sfarsitul calatoriei sa ajungi in Rai,alaturi de el...atunci nu cred ca va mai avea sens intrebarea asta!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 01.10.2009, 14:22:57
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndreiM Vezi mesajul
Daca viata ar avea un scop fix ai mai trai sau ai prefera sa treaca timpul?daca ai sti exact de ce traiesti n-ai simti ca nu traiesti defapt?Ca totul e predefinit,ca locul tau nu e aici si ca totul e artificial?Dumnezeu nu ofera un scop,eu cred ca el e scopul,dar in alt mod decat intelegi tu prin ce am spus.Fiecare se naste si ajunge ceva,prin credinta ne definim acest "ceva" si ajungem la adevar.Numai obsedatii traiesc pentru un SINGUR lucru care TREBUIE sa il faca,normal e sa traiesti pentru tot ce iti face viata frumoasa si pentru ca Dumnezeu ti-a dat posibilitatea sa faci ceva din asta,sa faci bine si la sfarsitul calatoriei sa ajungi in Rai,alaturi de el...atunci nu cred ca va mai avea sens intrebarea asta!
Banuiesc ca vorbesti cu georgeval
Reply With Quote
  #10  
Vechi 01.10.2009, 14:25:22
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Un crestin nu ar iubii deplin daca n-ar invata din iubirea lui Dumnezeu. Totul ar fi relativ si subiectiv.
Spuneai ca nemurirea e TOCMAI dovada iubirii lui Dzeu. Banuiesc ca ai vrut sa spui ca e UNA dintre dovezile iubirii lui Dzeu, nu?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pocainta este schimbarea vietii brandusa Intrebari utilizatori 3 24.04.2013 19:00:39
Care-i necazul vietii Dvs ,in clipa de fata?..... lavinia40 Generalitati 279 24.03.2013 19:18:47
Discretia care pazeste taina vietii duhovnicesti autentice Adriana Cluj Calugarul 3 12.03.2012 18:33:52
Care e scopul existentei lui Dumnezeu? Archaeopteryx Generalitati 31 21.10.2011 23:09:14
Care este scopul credintei pentru voi si ce repezinta mantuirea? sophia Despre Biserica Ortodoxa in general 74 09.06.2009 12:17:58