Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 17.06.2009, 18:42:42
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Postarea ta Vasi, mi-a amintit de cuvantul parintelui Ioanichie (Dumnezeu sa-l odihneasca) Sa ne rugam mama, (asta era vorba lui) sa avem mame crestine..ca tarisoara noastra a fost tinuta de-a lungul anilor de taranii nostri si mamele crestine.
dar pentru ca nu ma pot abtine (asta-s eu) va povestesc ceva. Duminica am fost cu familia la manstirea Valea Neagra (Vrancea) unde avem icoana facatoare de minuni a Maicii Domnului. Pe drum am tot intalnit batrani, copii in costume populare. Chiar le spuneam copiilor..uite mama ce frumos. Ia uitati-va la batranul acela de pe cal in costul popular...si cate si mai cate cuvinte frumoase. Cand ajungem la manastire ce vad?? Mai sus de manastire pe un deal..era Hora satului. TOTI mergeau acolo!!! Biserica era goala...De aceea spun...ne lipsesc mamele crestine..ne lipsesc fetelor..din pacate...
Dorina, mi-a palcut postarea ta. Multumesc!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 25.06.2009, 12:55:28
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Michel Vezi mesajul
eu mereu cand merg la biserica de unde stau eu,ma deranjeaza toate babele si imi dau cate 1 leu de fiecare....mai in gluma mai in serios este adevarat.
MI-as dorii sa dau eu banii numai sa numai ma deranjeze! vreau sa ascult sfanta slujba si nu sunt lasat in pace deloc.
Simpatic ! Deci cum ar fi , vrei să cumperi liniștea, tăcerea . Bună treabă ! ! !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 25.06.2009, 15:35:30
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

,,Cine nu are batrani sa-si cumpere.'' - spune un proverb. Bine ar fi ca acestei perioade a vietii sa-i corespunda intelepciunea. Bine ar fi ca tinerii sa se lase cu mai multa usurinta modelati de catre Biserica. Am invatat multe de la astfel de ,,babute'', dar tot glasul preotului m-a trezit pentru a respecta randuiala din Biserica. Atunci cand preotul stabileste niste reguli clare nimeni nu se mai simte jignit.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 25.06.2009, 16:33:05
andrei25's Avatar
andrei25 andrei25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit ...

Buna cuviinta intr-o Biserica nu este data de varsta, ci de educatia pe care ai primit-o, de cat de patruns esti de ortodoxie, si cat de mult o traiesti.
__________________
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, si acum si pururea si in vecii vecilor! Amin!

Sunt un mandru, un fatarnic, si-un viclean! Fac ceva bun ca sa ma vada altii, si astept sa fiu laudat!

"Gustati si vedeti ca bun este Domnul".
Reply With Quote
  #15  
Vechi 25.06.2009, 16:52:06
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

gura babutelor...se astupa cu pamant ) cat merg babutele la biserica vor gasi tot timpul ce sa bage de vina celor tineri...daca nu fac cum stiu ele :-j
__________________
valentin_top_bizant
Reply With Quote
  #16  
Vechi 25.06.2009, 17:40:47
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de valentin.viliga Vezi mesajul
gura babutelor...se astupa cu pamant ) cat merg babutele la biserica vor gasi tot timpul ce sa bage de vina celor tineri...daca nu fac cum stiu ele :-j
Acu mai depinde si de babute... eu mi-aduc aminte de biserica unde obisnuiam sa merg pana sa ma mut, ce jerfelnicie aveau, extraordinar... si ma uitam la ele cum atunci cand stau in biserica se roaga tot timpul, iar cand iti vorbesc parca tac...

De cele clevetitoare nu-mi amintesc.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 25.06.2009, 17:52:22
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Intr-adevar, aceasta categorie a "babutelor" este reprezentata "cu cinste" aproape in fiecare biserica de la noi. Cu toate ca, din perspectiva lor, se considera "infailibile in materie de credinta", avand mereu ultimul cuvant de spus, nu o sa inteleg, si nici ele nu cred ca inteleg de cele mai multe ori, pe ce se fundamenteaza autoritatea lor in biserica. Nu neg, si trebuie sa recunoastem, ca putem da nenumarate exemple concrete, cu babute care au probleme cu tinerii din biserica.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 30.07.2010, 13:54:22
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Stau la Sfânta Liturghie cu capul în covor și mă rog"Doamne îndepărtaează de la mine invidia,clevetirea,purtarea de grijă a altora mândria și slava deșartă și umple-mi inima cu dragoste și îngăduință pentru fratele meu ca să ne putem mântui împreună".

Nu sunt tânără și poate nici atât de înțeleaptă cât aș dori să fiu,dar nici 8o de ani nu am.Aparțin generației care am descoperit biserica după 89 și nu ascultând sfatul bătrânelor mai mult sau mai puțin evlavioase ci din cărțile Sfinților Părinți și din tâlcuirea Sfintelor Evanghelii.

În biserică oamenii se comportă diferit.Se cunoaște vârsta duhovniceascp a fiecăruia după felul cum se îmbracă,cum se închină,și după locul unde se așează.

Acele femei trecute de 7o-8o de ani care toată viața lor au petrecut-o prin biserică (unele dintre ele) au pus monopol pe o anume biserică căci făcând multe fapte bune în acea biserică ,contribuind cu bani la dotarea ei cred că li se cuvine totul și își iau cu de la ele putere dreptul de a primi sau alunge pe oricine este mai nou,mai tânăr,în acel loc și care are râvnă pentru Sfânta Biserică.
Le vezi stând la slujbe drepte în ghenunchi,nemișcate și comportându-se corect dar inima lor e ca de piatră și nu înțeleg nici un cuvânt când e vorba de dragoste sau de iertare.

Am întâlnit în fiecare biserică în care am poposit mai mult astfel de creștine în fața cărora preotul sărmanul nu îndrăznește măcar să sufle căci ele fac legea.

Și mă rog iar și iar "Doamne nu-mi întuneca mintea când anii vor fi mulți la număr,ca să nu mai pătrundă în inima mea dragostea".

Last edited by dorinastoica14; 30.07.2010 at 13:57:40.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 30.07.2010, 14:08:07
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Toti vom ajunge sa implinim varsta babutelor si ar trebui sa le acordam cinstea pe care o merita si parintii nostri. Iar in Sfanta Biserica nu trebuie sa fim atenti decat la slujba. Mai avem timp sa privim si sa ascultam si altceva? Personal, in Biserica pe care o frecventez nu am fost deranjata nici de varstnici si nici de tineri. Daca au ajuns sa intre in Biserica, atunci au toata admiratia!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 02.08.2010, 13:44:39
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Orice "problema" cu o persoana din biserica cred ca ar fi bine a o privi astfel:
"Ce bine ca acesta/aceasta se afla in biserica, iar nu in alta parte."
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
informatii despre azile, asezaminte sociale pentru persoanele cu probleme de sanatate maria32 Umanitare 69 03.08.2011 11:33:31
Ce parere aveti de tinerii care fac urmatoarele.... victortiti89 Generalitati 26 03.06.2011 00:53:32
Gratuit pentru un copil cu probleme silvia55 Umanitare 0 16.01.2011 19:59:40
BISERICA SI TINERII iosif Biserica Ortodoxa Romana 298 15.09.2008 19:22:04
Copiii, tinerii si Biserica irina77 Generalitati 16 20.10.2007 23:09:38