Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 19.08.2009, 13:20:38
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit Dar am de ales...

Citat:
În prealabil postat de catad2008 Vezi mesajul
Parerea mea este ca nu e nicio problema, atata timp cat te simti ortodocsa inauntrul tau. Cazul tau e unul special. Nu cunosc in profunzime diferentele de rit dintre cele doua biserici - cea ortodocsa si cea catolica - deci nu pot emite decat o simpla opinie. Oricum, cred ca mai importanta este trairea, iar cum tu nu ai de ales, sunt sigur ca Dumnezeu iti cunoaste sufletul si nu ia seama la faptul ca intri intr-o biserica catolica.
Poate un preot ortodocs ar fi in masura sa te lamureasca. Multumesc pt. ca mi-ai dat sansa sa imi exprim parerea. Numai bine.
Multumesc si eu si la fel, iti urez numai bine! >:D<
Dar am de ales, numai ca voiam sa aflu niste opinii referitoare la participarea la o slujba catolica, si daca unii privesc acest lucru ca pe un pacat sau dimpotriva, nu vad nici o problema. Mie nu imi place ideea de a participa la ele si nu sunt constransa de imprejurari...era doar o posibilitate si atat. Am ales deja..si am optiunea de a ajunge si la Biserici Ortodoxe, numai ca nu chiar in fiecare Duminica pentru ca sunt la o distanta considerabila ((((((
Reply With Quote
  #32  
Vechi 19.08.2009, 16:59:20
melb26's Avatar
melb26 melb26 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 143
Red face

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Sigur ca fiecare are dreptul sa mearga unde vrea sa se roage, numai ca m-a deranjat ca se vorbeste in mod dispretuitor la adresa altor confesiuni.
Si ma intreb atunci de ce mai plecam in alte tari...Mai mult nu mai spun.
Cred ca la mine faceai referire, imi pare rau daca te-am jignit pe tine personal sau alte confesiuni.
Eu am copilarit impreuna cu copii catolici, 2 fete si 2 baieti, colega mea de banca din generala a fost si cred ca mai este inca catolica si care m-a si invitat la ei la biserica mica fiind, am refuzat ca asa am simtit eu. Am si vecini cu care vorbim, la fostul loc de munca am avut 3 colegi din aceeasi confesiune, si iti spun cu mana pe inima ca nu am avut niciodata nimic de impartit cu ei, ne-am impacat foarte bine, deci nu se pune problema de intoleranta.
Ceea ce imi displace e ca noi romanii ne lasam mult prea repede modelati de altii, uitam prea repede...
Eu zic ca e mai importanta calitatea si nu cantitatea...si inca o data iertare, daca am deranjat.
__________________
''Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu miluieste-ma pe mine, pacatoasa si pe noi toti!''
Reply With Quote
  #33  
Vechi 19.08.2009, 17:28:31
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Smile Hmmm....

Citat:
În prealabil postat de melb26 Vezi mesajul
Cred ca la mine faceai referire, imi pare rau daca te-am jignit pe tine personal sau alte confesiuni.
Eu am copilarit impreuna cu copii catolici, 2 fete si 2 baieti, colega mea de banca din generala a fost si cred ca mai este inca catolica si care m-a si invitat la ei la biserica mica fiind, am refuzat ca asa am simtit eu. Am si vecini cu care vorbim, la fostul loc de munca am avut 3 colegi din aceeasi confesiune, si iti spun cu mana pe inima ca nu am avut niciodata nimic de impartit cu ei, ne-am impacat foarte bine, deci nu se pune problema de intoleranta.
Ceea ce imi displace e ca noi romanii ne lasam mult prea repede modelati de altii, uitam prea repede...
Eu zic ca e mai importanta calitatea si nu cantitatea...si inca o data iertare, daca am deranjat.
Ba eu as zice ca la mine se referea ...dar mie chiar nu imi place sa citesc printre randuri sau sa caut intelesuri pe dupa punctele de suspensie.
De acord cu ultima parte a postarii tale
Reply With Quote
  #34  
Vechi 19.08.2009, 18:27:17
catad2008 catad2008 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2009
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Smile

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Multumesc si eu si la fel, iti urez numai bine! >:D<
Dar am de ales, numai ca voiam sa aflu niste opinii referitoare la participarea la o slujba catolica, si daca unii privesc acest lucru ca pe un pacat sau dimpotriva, nu vad nici o problema. Mie nu imi place ideea de a participa la ele si nu sunt constransa de imprejurari...era doar o posibilitate si atat. Am ales deja..si am optiunea de a ajunge si la Biserici Ortodoxe, numai ca nu chiar in fiecare Duminica pentru ca sunt la o distanta considerabila ((((((
Daca ai de ales, atunci la ce bun intrebarea ta? Credeam ca te framanta serios problema. Cred ca m-am inselat. Tu nu ai nicio problema, se pare. Teoretizezi, pur si simplu. Sa ai o zi buna.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 19.08.2009, 21:42:48
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catad2008 Vezi mesajul
Daca ai de ales, atunci la ce bun intrebarea ta? Credeam ca te framanta serios problema. Cred ca m-am inselat. Tu nu ai nicio problema, se pare. Teoretizezi, pur si simplu. Sa ai o zi buna.
Pai chiar ma framanta la momentul respectiv, de moment de am adresat intrebarea . Acum ai ghicit, nu ma mai framanta, pentru ca am realizat ca nu mi-a placut deloc si ca nu mai pot lua in considerare ceea ce atunci mi se parea optiune, iar acum nu mai e.
Unele probleme se rezolva chiar de pe o zi pe alta, asa cum a fost in cazul meu...si asta cu ajutorul lui Dumnezeu!
O seara buna!

Last edited by AndruscaCIM; 19.08.2009 at 21:49:46.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 19.08.2009, 23:18:07
sherlock_holmes sherlock_holmes is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2008
Locație: commonwealth
Religia: Ortodox
Mesaje: 386
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Pai chiar ma framanta la momentul respectiv, de moment de am adresat intrebarea . Acum ai ghicit, nu ma mai framanta, pentru ca am realizat ca nu mi-a placut deloc si ca nu mai pot lua in considerare ceea ce atunci mi se parea optiune, iar acum nu mai e.
Unele probleme se rezolva chiar de pe o zi pe alta, asa cum a fost in cazul meu...si asta cu ajutorul lui Dumnezeu!
O seara buna!
Felicitari Andrusca!

Domnul sa te ajute in continuare...

Mai bine sa strabati cei 80-100 de km care te despart de o parohie ortodoxa ( ti se va considera poate chiar mucenicie...) mai bine chiar sa te rogi in camera ta in duminicile in care nu poti sa ajungi acolo la Sfinta Liturghie.

Patriarhul Constantinopolului Gherman al II-lea: (+1240):

"... Pentru aceasta, va legiuiesc si voua, tuturor mirenilor care sunteti adevarati fii ai unicei Biserici Universale (Sobornicesti): sa fugiti alergand departe de preotii care s-au pus in slujba catolicilor. Si nici la adunarile Bisericii sa nu va strangeti impreuna cu ei, nici obisnuita binecuvantare sa nu o primiti din mainile lor. Este mai bine sa va rugati luI Dumnezeu singuri in casele voastre, decat sa participati la adunarile comune impreuna cu latino-cugetatorii" [Epistola a II-a catre Ciprioti]

.........

Sa te ajute Bunul Dumnezeu sa-i cunosti pe oamenii nemuritori ( cei in care a trait si traieste Iisus Hristos Dumnezeu ),sa le cunosti vietile si invataturile...te vor ajuta oriunde ai fi...si daca iti gaseste Dumnezeu si un preot ortodox duhovnic ( mare minune in zilele noastre)...cu atit mai bine.
__________________
Singura dragoste adevarata este cea care încredinteaza aproapelui viata vesnica! Sfintul Iustin Popovici
Reply With Quote
  #37  
Vechi 20.08.2009, 13:37:58
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Wink >:D<....

Citat:
În prealabil postat de sherlock_holmes Vezi mesajul
Felicitari Andrusca!

Domnul sa te ajute in continuare...

Mai bine sa strabati cei 80-100 de km care te despart de o parohie ortodoxa ( ti se va considera poate chiar mucenicie...) mai bine chiar sa te rogi in camera ta in duminicile in care nu poti sa ajungi acolo la Sfinta Liturghie.

Patriarhul Constantinopolului Gherman al II-lea: (+1240):

"... Pentru aceasta, va legiuiesc si voua, tuturor mirenilor care sunteti adevarati fii ai unicei Biserici Universale (Sobornicesti): sa fugiti alergand departe de preotii care s-au pus in slujba catolicilor. Si nici la adunarile Bisericii sa nu va strangeti impreuna cu ei, nici obisnuita binecuvantare sa nu o primiti din mainile lor. Este mai bine sa va rugati luI Dumnezeu singuri in casele voastre, decat sa participati la adunarile comune impreuna cu latino-cugetatorii" [Epistola a II-a catre Ciprioti]

.........

Sa te ajute Bunul Dumnezeu sa-i cunosti pe oamenii nemuritori ( cei in care a trait si traieste Iisus Hristos Dumnezeu ),sa le cunosti vietile si invataturile...te vor ajuta oriunde ai fi...si daca iti gaseste Dumnezeu si un preot ortodox duhovnic ( mare minune in zilele noastre)...cu atit mai bine.
Mutumesc frumos pentru mesaj...foarte frumos si in concordanta cu ceea ce simt si eu. Nu inseamna ca dispretuiesc pe cineva sau vreo confesiune, dar e dreptul meu sa simt ca imi pulseaza inima sau nu intr-o Biserica sau alta, in cazul meu acest lucru intamplandu-se numai in Biserica Ortodoxa in timp ce in cea catolica am avut puls normal :))
Despre mucenicie...chiar nu cred ca se pune problema atat de usor, pentru ca sunt multe aspecte de luat in considerare
Doamne ajuta!

Last edited by AndruscaCIM; 20.08.2009 at 13:44:26.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 20.08.2009, 13:47:06
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catad2008 Vezi mesajul
Daca ai de ales, atunci la ce bun intrebarea ta? Credeam ca te framanta serios problema. Cred ca m-am inselat. Tu nu ai nicio problema, se pare. Teoretizezi, pur si simplu. Sa ai o zi buna.
P.S. Toti teoretizam mai mult sau mai putin, dar eu chiar din ziua in care am haladuit prin tot felul de catedrale lutherane ajungand intr-un final si in cea catolica...chiar vorbesc din experienta proprie . E o diferenta totusi
Reply With Quote
  #39  
Vechi 21.08.2009, 16:22:47
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit Hmmmm....

http://video.crestinortodox.ro/fu2DZ...im_Joanta.html
Reply With Quote
  #40  
Vechi 23.08.2009, 14:53:51
cosmin95
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

http://www.youtube.com/watch?v=KPdU9b8-mWU
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pierdut intr-o lume mare .... Sniper Intamplari adevarate 12 24.08.2016 15:56:50
Religie catolica in scoala pentru un ortodox elcipo Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 16 26.09.2012 14:05:10
Un baiat ortodox si o fata catolica... leloup Generalitati 51 13.02.2012 17:24:15
Casatorie intre viitor preot ortodox si catolica? TNTman Nunta 34 25.02.2010 21:08:01