Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 13.02.2010, 00:31:35
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit

- La Boroaia , aveam o crestina care venea la Biserica, postea toate posturile, se impartasea, fiind o buna si de nadejde credincioasa, cu toate ca mama ei tinea stilul vechi. Intr-o zi a cazut la o boala grea si a pus-o la pat. Atunci trimite dupa mine sa merg si s-o impartasesc. M-am dus in graba si eram mirat cum de a cazut matusa Ileana asa deodata in boala. Cand am inceput slujba pentru spovedanie imi spune:

-”Parinte te rog de data aceasta si pentru ca este ultima data, simt aceasta, sa pomenesti la rugaciune pe sfintii de astazi pe stilul vechi!”
- De ce matusa Ileana , ca dumneata niciodata n-ai cerut si nu ai pomenit de stilul vechi, mereu ai crezut ca sunt gresiti?
-Stiu , parinte, de data aceasta te rog sa ma spovedesti si sa ma impartasesti pe stilul vechi. Mama a murit cu necazul pe mine, canu m-a putut convinge sa merg la Biserica pe Stilul Vechi, vreau macar la sfarsitul vietii mele s-o impac pe mama.

Nu am reusit oricat de mult am insistat si oricate argumente i-am adus ca, omul in ultima clipa a vietii se poate pierde si poate pierde tot ce a cladit intr-o viata si ca aceasta este o ispita cu care vrajmasul vrea s-o castige.
Pana in cele din urma, neavand ce sa fac , am spopvedit-o si impartasit-o asa cum a cerut. Am insistat sa ii aduca fammilia preot pe vechi, daca aceasta vrea, insa nici acest lucru n-a vrut, n-a vrut sa primeasca preotul pe vechi decat pe mine.
Dupa ce am spovedit-o pe matusa Ileana, in urma a murit. I-am facut inmormantarea. Fiind cutremurat sufleteste de incapatanarea matusii, pentru ca familia ei toata este pe stilul vechi, iar in ultima clipa a vietii sa o pierd fara putinta de a o salva. Am pus rugaciunea la Dumnezeu ca sa imi arate unde este sulfetul matusii Ileana.
Fiind la rugaciune, peretele dintre rasarit dispare, se vedea afara si mi se arata un tanar imbracat in alb zicandu-mi:
- Ai cerut de la Creatorul sa vzi unde este sufletul lui Ileana?
- Da. Am raspuns eu.
- Vino cu mine si vezi! Am fost luat pe sus si dus inspre miaza-noapte. Itr-o clipa am trecut deasupra muntilor, vailor, padurilor, satelor, oraselor, am coborat intr-un loc intunecos plin de rugi, spini, pamant colturos si cu iarba scurta si aspra. Tanarul care ma insotea a prins cu mana de iarba si a ridicat-o ca pe o usa.
- Coboara mi-a poruncit.
- Nu vad nimic. i-am raspuns eu, pentru ca totul era intuneric si nu se vedea nici pamant nici scari.
- Sa fie lumina! A poruncit tanarul. Atunci s-a luminat, si am descoperit niste scari, nu stiam din ce material sunt, am coborat foarte mult in jos, in fundul pamantului, pana ce am ajuns in fata unui zid, opac, care nu era nici din piatra, nici din fier, nici din ciment, nu stiu din ce era. Avea multe usi. Ne-am oprit in dreptul uneia, in care tanarul a lovit. S-a deschis usa si am intrat intr-o camera nu prea mare, cu peretii de culoare grii inchis. In mijocul camerei pe un scaun sedea matusa Ileana intr-o lumina puternica si apasatoare. Cand m-a vazut s-a luminat la fata si a zis:
- Ai venit sa ma scoti de aici! Nu te-am ascultat si uite cum ma chinuiesc. Lumina aceasta este fierbinte si grea, ma apasa de ma dor umerii. Tanarul imi face semn ca este timpul sa plecam si-mi spune:
- La sfarsitul vietii si-a pierdut locul la Creatorul. Asa se chinuiesc cei despartiti de ascultarea Bisericii, cei ce nu asculta de duhovnicul lor si se cred mai luminati.
Deci a pierdut locul care i se pregatea pentru trairea in evlavia si ravna pe care a avut-o toata viata, pentru faptul ca mreu socotea ca despartirea in doua a bisericii : stil nou si stilvechi , o gresala a celor de pe stilul vechi. Ati vazut cum diavolul a avut rabdare si a asteptat-o pana in ultima clipa a vietii sale?
Cand i-a dat o falsa mustrare de constiinta, ca nu a ascultat de mama eio sa respecte stilul vechi? Vedeti cum omul isi poate pierde mantuirea chiar si in ultima secunda a vietii? Cati nu au fost inselati in felul aceasta! Cati nu zic ca ce poate fi rau in stilul vechi, ca tot biserica ortodoxa este. Este , dar cazuta din har si ascultare. Daca s-ar intoarce la ascultare ar fi altceva. din cauza aceasta nici rugaciunile nu se urca la cer, chiar daca sunt piosi, evlaviosi, respecta tipicul , canoanele, predaniole, mi s-a aratat aceasta.



Daca cei care sunt rupti de curand de Biserica din cauza neascultarii intra in iad, ce sa mai zica catolicii, protestantii si neoprotestantii.
Sa ne pastram credinta noastra ortodoxa, iar sa nu ne miscam credinta dupa cum bate vantu.

Intr-una Sfanta , Soborniceasca si Apostoleasca Biserica ne nastem , traim si murit , toate acestea din dragostea si ascultarea de Hristos Dumnezeu sa le facem.
__________________
  • Ateii nu din dragostea de oameni sunt purtati, ci din ura de crestini.
  • Daca de frica nu folosesti harul preotiei si predai armele cu care trebuie sa lupti, atunci treci in randul mirenilor si lasa locul aceluia care poate lupta si apara turma lui Hristos. (cuvant impotriva preotilor care nu savarsesc Moliftele Sf. Vasile cel Mare)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 13.02.2010, 10:04:19
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Nu stiu de ce sunt unii atat de inversunati.
Este din iconnomie, nu este poate ideal pentru un crestin ortodox, dar Bisreica a avut intotdeauna intelepciunea sa faca unele lucruri ca sa nu piarda omul, ci sa-l ajute sa se mantuie chiar daca nu este intr-o situatie ideala. De accea se face cununia unui ortodox cu un crestin de alta confesiune, mai in toate bisericile ortodoxe, romana sau altele. Tot asa se facesi recasatorirea divortatilor, de exemplu, desi casatoria este unica.
De ce vreti unii dintre voi sa fiti mai 'ortodocsi decat episcopii'?
Si sa nu judecati, pana nu ajungeti si voi in situatia asta.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 13.02.2010, 14:02:08
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit

Daca ai binecuvantarea unui episcop pacatul nu mai e al tau ci al lui, pt ca ai facut ascultare de el.

Insa daca ne va zice episcopul sa nu facem fii sigura ca facem, pt ca nu ne pasa de ascultare, ne pasa sa facem voia noastra , si sa gasim pe oricine este de acord cu ea ca sa ne motivam noi faptele, chipurile pline de ascultarea fata de duhovnic si de Dumnezeu.

Rasturnarea Bisericii cu capul in jos, si cu toate indrumarile lasate, nu este nici intelepciune si nici ascultare.
Daca nu iti place credinta ortodoxa , fa-te catolica, ca ei sunt mai permisivi, poti pacatuii la infinit , dar dupa un timp petrecut in iad toti se mantuiesc.

Ortodoxia nu se schimba dupa om , ci omul dupa ortodoxie, caci nu te forteaza nimeni sa iei Crucea ascultarii si a suferintei, si a lasa in urma atata atatea lucruri lumesti...voia ta, visele tale, luxul, confortul, mancaruri, ci de buna voie vii la Sfanta Biserica Ortodoxa.

Sa dau un exemplu. Cand te numesti ortodox tii posturile pe care ortodocsi le tin, nu le tii pe ale catolicilor, hindusilor..ci pe ale ortodocsilor, pentru ca de buna voie vrei sa faci parte din Ortodoxie.
Daca insa vrei sa le schimbi , mancand dulceata si sa o numesti nevointa si mai apoi sa zici ca ortodoxia nu e in regula ca nu permite asta este o nesimtire.

Ortodoxia este asa cum a fost de la inceputuri si asa va fi pt totdeauna.
Nu pot fi pimiti homosexuali ca preoti pt ca ortodoxia nu se modeleaza dupa dorintele fiecarui credincios, ci dorintele fiecarui credincios se modeleaza dupa Ortodoxie.



Al rau, a cazut tot din neascultare, a zis el sa fie dumnezeu, nu ii placea sa ii slujeasca LUI, si a incercat sa schimbe ascultarea pe care i-a dat-o Dumnezeu .

Caci ascultarea este o dovada a iubirii, Hristos Dumnezeu, a ascultat de Dumnezeu Tatal pt ca L-a Iubit , si nu a inceput sa schimbe ascultarea lasata de Dumnezeu Tatal dupa voia Lui, si sa faca o credinta mai usoara pt ca sa ii fie mai bine in ispitele ce urmau sa vina.
__________________
  • Ateii nu din dragostea de oameni sunt purtati, ci din ura de crestini.
  • Daca de frica nu folosesti harul preotiei si predai armele cu care trebuie sa lupti, atunci treci in randul mirenilor si lasa locul aceluia care poate lupta si apara turma lui Hristos. (cuvant impotriva preotilor care nu savarsesc Moliftele Sf. Vasile cel Mare)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 13.02.2010, 14:21:40
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit

cand intru in casa ta, nu pot sa ma apuc sa injur, nu pot sa ma apuc sa ma dezbrac si sa imi fac nevoile, nu pot sa sparg si sa stric pt ca simt eu nevoia, ci din bun simt si respect fata de tine imi tai voia mea care intra in contradictie cu ordinea gazdei adica a casei tale.

Daca unui om , i te supui si iti tai voia pt a nu-l jugni dar si din rusine fata de tine ce ar putea urma, cu atat mai mult in fata lui Dumnezeu cand devii ortodox asuclti regulile ortodoxe, caci nu te-a adus nimeni cu forta in casa lui Dumnezeu (Biserica Ortodoxa), ci de buna voie ai batut la usa Sa.

Caci ce inseamna sa intri in casa cuiva si sa incepi sa zici, tabloul acesta nu sta bine, trebuie aruncat e prea discriminator. Acesta camera trebuie revopsita ca e prea negativista. Cine te crezi tu in raport cu Dumnezeu ca sa ii schimbi tu Casa (Biserica ) dupa voia si patimile tale?

Ce va deveni Biserica daca sunt primite toate patimile? Curvia sa fie binecuvantata pt ca e neputinta, ura sa fie motivata de dreptate, homosexualitatea din dragostea de aproapele, violurile si abuzurile cu copii implinirea dorintelor ”spirituale” ale oamenilor.
Caci sigur s-ar gasi cineva revoltat de ce nu se poate face sex in Biserica, la atata nesimtire s-a ajuns azi . De ce asa discriminare si sunt scoase inafara Bisericii patimile? Cine suntem noi sa le scoatem? La atata nesimtire s-a ajuns.

Mai bine dupa ecumenisti dam voie la toate pacatele si le binecuvantam ... ca sa nu mai existe pacat si sa se mantuiasca toti. Sa nu mai existe pacat...daca Biserica legalizeaza totul.
Ne facem noi un ”dumnezeu mai bun” care sa nu judece ci sa primeasca toti pacatosii si sa iubeasca patimile. Caci Dumnezeul din vechime nu este pe masura vremurilor noastre...
__________________
  • Ateii nu din dragostea de oameni sunt purtati, ci din ura de crestini.
  • Daca de frica nu folosesti harul preotiei si predai armele cu care trebuie sa lupti, atunci treci in randul mirenilor si lasa locul aceluia care poate lupta si apara turma lui Hristos. (cuvant impotriva preotilor care nu savarsesc Moliftele Sf. Vasile cel Mare)

Last edited by podolski_2; 13.02.2010 at 14:24:38.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 13.02.2010, 14:32:21
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit

Iar dupa neascultare vin intrebari de genu?

De ce nu putem face sex in Biserica ca Dumnezeu ne-a lasat asa si ne-a zis sa ne inmultim?

De ce stam in genuchi in Biserica , caci fiul nu sta in genuchi inaintea tatalui sau?

De ce sa nu facem avort?
De ce sa nu omoram , caci curmam suferinta celor bolnavi iar Dumnezeu ne-a cerut sa ne iubim aproapele?
De ce mai tinem posturi pt ca Dumnezeu stie ca il iubim si nu trebuie sa ne demostram prin gesturi robotice si lipsite de ”iubire” ?
De ce ne mai rugam cu Acatiste si mai laudam Sfintii pentru ca ei si asa sunt Fericiti de Dumnezeu si mai ales egali ai nostri?
De ce trebuie sa dam bani altora ca milostenie, de parca l-am putea cumpara pe Dumnezeu.
De ce sa ne mai impartasim cand il avem in inimile si gandurile noastre pe Hristos?


Si putem continua lista neascultarii cu exemple pe masura mandriei si neascultarii de Biserica. Caci daca s-a hotarat de la inceputul Bisericii de catre Apostoli, aceasta nu s-a facut din voia Apostolilor, ci din descoperirea Sfantului Duh , trimis pe pamant de Hristos Dumnezeu.
__________________
  • Ateii nu din dragostea de oameni sunt purtati, ci din ura de crestini.
  • Daca de frica nu folosesti harul preotiei si predai armele cu care trebuie sa lupti, atunci treci in randul mirenilor si lasa locul aceluia care poate lupta si apara turma lui Hristos. (cuvant impotriva preotilor care nu savarsesc Moliftele Sf. Vasile cel Mare)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 13.02.2010, 14:50:28
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit

Ascultarea este increderea in Dumnezeu.
Aavram a facut ascultare si vroia sa isi jertfeasca fiul, nu pt ca nu l-ar fi iubit ci pt ca s-a lasat in voia lui Dumnezeu, desi inima ii era sfasitata!

N-a inceput sa zica? Da de ce? Nu se poate. Sunt fiul Tau nu poti sa imi ceri asta.
Ci a facut voia lui Dumnezeu, pt ca si-a lasat sufletul sau si mai ales a avut incredere sa isi lase sufletul copilului in Mainile lui Dumnezeu.

Cata daruire fata de Dumnezeu. Si cata iubire sa asculte fara sa carteasca.

Eee noua nu ni se cere sa ne omoram fii, ci sa omoram patimile din noi, dar urlam de parca ni s-a cerut 10 fii, asta numai datorita lipsei iubirii de Dumenzeu cu care ne laudam toti si lipsei ascultarii.
Lipsa increderii de a ne lasa sufletul in Mainile LUI.
__________________
  • Ateii nu din dragostea de oameni sunt purtati, ci din ura de crestini.
  • Daca de frica nu folosesti harul preotiei si predai armele cu care trebuie sa lupti, atunci treci in randul mirenilor si lasa locul aceluia care poate lupta si apara turma lui Hristos. (cuvant impotriva preotilor care nu savarsesc Moliftele Sf. Vasile cel Mare)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 13.02.2010, 15:14:42
andrei25's Avatar
andrei25 andrei25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

Citat:
În prealabil postat de monicaelena Vezi mesajul
ce posibilitate este sa iti poti face cununie religioasa daca cele 2 parti sunt de religii diferite fara convertire?
http://www.crestinortodox.ro/drept-b...xta-96415.html

Monica acceseaza acest link si citeste. Nu e adevarat ce a spus Fani, ca se fac cununii interconfesionale prin iconomie. Nu exista asa ceva. Poate sunt preoti care au facut si care fac asa ceva, dar asta nu inseamna ca e corect. Acei preoti vor raspunde aspru in fata lui Dumnezeu. Ambele persoane trebuie sa fie ortodoxe, si sa aiba nasi ortodocsi. Doamne ajuta!
__________________
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, si acum si pururea si in vecii vecilor! Amin!

Sunt un mandru, un fatarnic, si-un viclean! Fac ceva bun ca sa ma vada altii, si astept sa fiu laudat!

"Gustati si vedeti ca bun este Domnul".
Reply With Quote
  #28  
Vechi 13.02.2010, 15:25:43
andrei25's Avatar
andrei25 andrei25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit ..

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
In primul rand nu toti ortodocsii sunt la fel; pen,tru unii, mai putin inaintati in credinta, nu conteaza asa mult daca nu participa la taina ortodoxa a casatoriei. Nu zic ca este bine, dar asa este. Dar vor totusi sa se casatoreasca inaintea lui Dumnezeu, nu numai a oamenilor, si atunci accepta sacramentul catolic, al celuilalt, pentru care poate este mai important.

In al doilea rand exista ortodocsi, printre care ma numar (si de altfel printre care se numara majoritatea bisericilor locale) care accepta 'validitatea' tainelor catolice, si al unora protestante (botezul), adica accepta ca sfantul Duh pooate lucra si in afara granitelor canonice ale bisericii, chiar daca sa zicem mai estompat, dar lucreaza. De accea un catolic sau chiar protestant care devine ortodox in general nu etse botezat, ci este primit cu mirungerea.

Un ortodox chiar foarte credincios poate sa se indragosteasca, sa traiasca o dragoste adevarata cu un om de alta confesiune (definitia este cea pe care a dat-o Noesisaa), si poate sa vrea sa construiasca un cuplu si o familie cu el, luind ca baza comuna credinta comuna si toate aspectele umane (care si ele vin de la Dumnezeu daca sunt bune) pe care ei le impartasesc. Este mai greu, dar nu este imposibil.
Si atunci, pentru acest ortodox exista posibilitatea de a se casatori cu catolicul sau protstantul (de neoprotestanti intr-adevar nu am auzit, nu stiu daca se face, depinde poate) in biserica ortodoxa, cu slujba ortodoxa, dar fara impartasanie comuna. Asa a hotarat Biserica prin iconomie ca se poate face.
Catolicii nu au nici o problema sa recunoasca tainele ortodoxe in totalitatea lor. Ortorocsii spun ca mariajul catolic este putin problematic pt ca se spune ca 'pana ce moartea ii desparte' (ceea ce la noi nnu se spune), si pentru ca dogma oficiala este ca cei doi isi 'dau' unul altuia sacramentul, nu preotul li-l da.

Nu cred ca este bine sa spui ca este absurd si fara sens cand nu ai fost tu in situatioa asta, de a iubi cu adevarat pe cineva de alta confesiune, si poate nu ai cunoscut cupluri mixte. Eu cunosc.
Fani, nu stiu unde ai citit sau ai auzit tu asa ceva, dar nu e adevarat. Mi se pare aberant sa spui ca Harul Duhului Sfant lucreaza mai estompat la celelalte confesiuni. Nu lucreaza deloc, pt ca nu sunt in adevar. Harul Duhului Sfant lucreaza numai in adevar. Si nu este adevarat ca se recunosc tainele in celelalte confesiuni. Ei nu au taine valabile, pt ca credinta lor se bazeaza pe erezii. Ar inseamna sa spui ca si ortodoxia are adevarul si catolicismul si toate celelate. Daca toate aceste confesiuni ar fii in adevar, n-ar mai fii atatea religii, ci ar fii una singura. Si inca un lucru. Iubirea adevarata e numai in Hristos. Ortodox fiind, daca spui ca iubesti o baptista sa spunem, si vrei sa te casatoresti cu ea, fara ca ea sa treaca la ortodoxie, aia nu e iubire in Hristos, e amagire de-a vrajmasului. Pare greu de crezut, dar asta e. Pai ce facem acuma? Schimbam ce ne-au lasat Sfintii Parinti, ca sa ne fie noua pe plac? Sa nu fie asa ceva. Doamne ajuta!
__________________
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, si acum si pururea si in vecii vecilor! Amin!

Sunt un mandru, un fatarnic, si-un viclean! Fac ceva bun ca sa ma vada altii, si astept sa fiu laudat!

"Gustati si vedeti ca bun este Domnul".
Reply With Quote
  #29  
Vechi 13.02.2010, 15:47:26
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Andrei25 linisteste-te si nu mai deruta lumea.
In linkul postat de tine este cam amestecata problema. Eu am gasit tot pe acest site mi se pare si articole care explica faptul ca se pot face cununii intre doua confesiuni (recte ortodoxi si catolici).
In articolul pus de tine si in general in mesajele voastre se amesteca doua lucruri: casnicii cu soti de confesiuni crestine diferite si confesiuni unde unul din soti nu este crestin deloc. In al doilea caz intr-adevar sunt probleme si nu se pot oficia cununii.
Dar intre catolici si ortodoxi s-au mai lamurit si imblanazit lucrurile intre timp.
Doamne, cand va avad cat de mandri sunteti si dusmanosi, mi-e si rusine ca sunt ortodoxa. Pe cuvant.
Nimic n-aveti din Dumnezeu in voi, numai rautate si dusmanie.

Cat despre preotii care accepat si oficiaza aceste cununii mixte, parca tot aici pe forum se tot spune ca preotii au Har de la Dumnezeu si au voie sa faca orice, chiar si pacate si nu-i pedepseste nimeni, ca au voie sa ia hotarari in numele lui Dumnezeu.
Voi spuneti asta, nu eu sau Fani...Si atunci cum ramane?

Am sa-mi fac o semnatura in profil: Crestinism adevarat = smerenie si iubire de aproape.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 13.02.2010, 16:03:27
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

Asa e !!!! Sau doar daca sectarul trece la ortodoxism !


Citat:
În prealabil postat de andrei25 Vezi mesajul
http://www.crestinortodox.ro/drept-b...xta-96415.html

Monica acceseaza acest link si citeste. Nu e adevarat ce a spus Fani, ca se fac cununii interconfesionale prin iconomie. Nu exista asa ceva. Poate sunt preoti care au facut si care fac asa ceva, dar asta nu inseamna ca e corect. Acei preoti vor raspunde aspru in fata lui Dumnezeu. Ambele persoane trebuie sa fie ortodoxe, si sa aiba nasi ortodocsi. Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nunta mixta - care sunt problemele? Ciprian Mustiata Secte si culte 100 04.05.2013 13:31:46
Nunta honney Nunta 27 27.04.2011 19:25:22
nunta cojanete Nunta 3 24.03.2010 11:31:35
nunta killerandrew Nunta 5 07.07.2009 12:55:29
casatorie mixta, rog raspuns de la preot, daca se poate lumar Nunta 5 13.10.2008 20:29:10