Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 08.01.2007, 11:42:11
Annamarria Annamarria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2006
Mesaje: 260
Implicit

eu cred ca ambele..biserica pentru oameni si oamenii pentru biserica in cazul in care intelegem Imparatia Cerurilor prin biserica.
nu stiu de ce discutia aceasta pe forum..preotii nu zic absolut nimic in biserica. Daca ar fi adevarat ca o femeie nu are voie sa intre in biserica sau sa se impartaseasca in acele zile de ce nu se face cunoscut acest lucru? trebuie tinut in secret? sa trebuiasca sa intrebi pe forum? nici macar la scoala la religie n-am facut asa ceva..de ce? ca am facut pana in clasa a 8-a si stiam ce inseamna menstruatie. Eu sunt sigura ca multe femei nici n-au habar de aceasta regula. Macar as vrea sa vad si eu unde scrie si care sunt explicatiile..ca eu stiu ca in Biserica toate regulile au explicatii duhovnicesti
Reply With Quote
  #22  
Vechi 08.01.2007, 12:54:51
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

Domnule, eu cred ca este ea negorata in respectiva perioada, cum sunt si pentru noi diferite forme de negoratzie, fireshte, si atunci poate ar cam trebui (tzine de ceva anume) sa se stea ceva mai departe de biserica...
Reply With Quote
  #23  
Vechi 08.01.2007, 17:20:54
euftalia euftalia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2006
Mesaje: 170
Implicit

Cum adica negorata, necurata sau nervoasa, ce ai vrut sa zici?
Reply With Quote
  #24  
Vechi 27.02.2007, 18:14:49
laurabv_21 laurabv_21 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2007
Mesaje: 10
Implicit

cum...pute-ti fi asa.?.femeia are voie in biserica.. nu ea si-a dat aceste zile.. ale lunii.. ci dumnezeu.. nu? fara acesta perioada nu ar mai fi barbati.. preoti nu?In urma acestor zile <necurate>poti aduce pe lume un copil.. asa a fost randuit...o femeie este curata in acele momente... in trecut nu era...intradevar.. si de aici si interzicerea intrarii in biserica... un ex.. coristele.. tinere.. din biserica .. ce sar face daca ar face cum spun multi..e o mare prostie.. scuzati-ma Eu merg in aceea perioada la biseica.. nu as putea sa stau atat de mult deeparte de biserica...asa mergeti nu se intampla nimic...din potriva veti fi ajuta-te..
Reply With Quote
  #25  
Vechi 26.03.2007, 21:05:45
ionita ionita is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.03.2007
Mesaje: 64
Implicit

Doamne fereste!!
reveniti-va fratilor!! normal ca avem voie in biserica in acea perioada a lunii.. nu avem voie sa ne impartasim..DOAR ATAT!! in rest,asa stiu eu, avem voie sa facem totul ca de obicei.. ma insel cumva??
Reply With Quote
  #26  
Vechi 26.03.2007, 21:39:42
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Pai explica-mi si mie de ce in biserica da si impartasire nu?
Reply With Quote
  #27  
Vechi 26.03.2007, 21:58:34
rld_mario rld_mario is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2007
Mesaje: 23
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria55
Parintele meu mi-a spus ca nu exista restrictii .Erau pe vremuri cind nu se putea intretine igiena . Astazi nu se poate vorbi de perioada de necuratie .Ba chia ne-a si spus ca ne putem impartasi .
Doamne ajuta !
Am citit undeva unde scria strict ca femeia nu are voie sa se impartaseasca in perioada de ciclu.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 28.03.2007, 17:26:38
ionita ionita is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.03.2007
Mesaje: 64
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dmb
Pai explica-mi si mie de ce in biserica da si impartasire nu?
Doanme ajuta! am o idee: intreaba un preot!! mi-e rusine sa-ti explic... sincer.. te rog ma iarta dar chiar mi-e rusine!! pot sa-ti spun ca nici preotii nu pot oficia slujba daca se taie si le curge sange.. :D
uite, vezi rld_mario spune destul de bine... el iti explica destul de bine..
Reply With Quote
  #29  
Vechi 29.03.2007, 07:35:28
dillema dillema is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.12.2006
Mesaje: 385
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dmb
Curat este termen din VT. Puteai sa ajungi necurat prin atingerea unui bolnav, a lucrurilor lui etc etc. Iisus a laudat insa pe samariteanul care nu s-a pastrat curat si la ajutat pe cel lasat aproape mort de tilhari.Necurat era sa maninci cu miinile nespalate pina la cot.Iisus a spus ca ce iasa spurca....Necurata erea si femeia cu scurgere care s-a atins de Iisus. Iisus nu numai ca nu s-a revoltat ci a fost de acord cu gestul ei. Necurat ereai daca atingeai un mort; IIsus a inviat-o pe fata "adormita" samd
Transpus in ziua de astazi o femeie "necurata" nu se mai poate atinge de Iisus (impartasanie) pentru ca o traditie ii interzice lucru acesta. Nici eu nu inteleg de ce!
Am aceeasi parere cu tine. Pacatul Evei a fost rascumparat de Fecioara Maria, fapt demonstrat si de activitatea mantuitorului: vindecarea femeii cu scurgere, invierea mortilor etc. Iar termenul de murdarie a fost folosit in Vechiul Testament, celor carora nu venise inca momentul rascumpararii pacatului. O data cu venirea lui Iisus, femeia a fost rascumparata si ridicata din pacatul stramosesc. Nici eu nu inteleg de ce perioada lunara ar trebui considerata murdara...e un act fiziologic al organismului femeii fara de care nu poate exista viata: o femeie fara menstruatie are un risc ridicat de a fi nefertila. Dupa cum e normal ca un barbat sa ejaculeze pentru a da viata, asa si o femeie e normal sa aiba menstruatie. In plus imi amintesc dupa nastere preotul a venit in salon si a citit rugaciuni de dezlegare, am sarutat sfanta cruce, ne-a dat cu aghiazma si apoi a lasat la fiecare lehuza un pahar cu aghiazma sa bem dimineata. Noi ne-am impotrivit speriate la inceput, apoi parintele dupa slujba ne-a explicat ca menstruatia si lehuzia nu au nimic de a face cu cele sfinte, era un obicei al poporului ales in Vechiul Testament, dar Hristos a venit apoi si a "reglat" situatia.
Si nu inteleg ce ar fi murdar in sangele menstrual, e tot parte a sangelui uman. Atunci sangele infectat cu SIDA, HEPATITA A, B, C, sau sifilis etc cum mai poate fi numit?

Sincer as dori si eu parerea cuiva in masura sa explice aceste lucruri si anume un preot daca nu e cu suparare. Sunt numeroase opinii diferite: de exemplu preotii mireni sunt mai indulgenti in schimb preotii calugari sunt mai stricti.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 29.03.2007, 08:37:18
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Si nu inteleg ce ar fi murdar in sangele menstrual, e tot parte a sangelui uman. Atunci sangele infectat cu SIDA, HEPATITA A, B, C, sau sifilis etc cum mai poate fi numit?
Eu am una dintre aceste boli dillema si mi se pare formularea ta cel putin nepotrivita ...stiu ca n-ai facut-o intetionat dar zic ca nu-i de folos nimanui pentru o idee sa infundam in noroi pe altii???
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
femeia si cariera romandragut Generalitati 65 25.11.2013 08:03:15
Femeia PetruD Morala Crestina 72 19.11.2013 13:22:16
Femeia Cananeanca CristianVladut Generalitati 1 12.03.2011 23:01:39
Preotul și femeia dorinastoica14 Preotia (Hirotonia) 64 13.02.2010 17:22:39
Femeia intre televizor si telenovela-M.D(Femeia care a uitat de modelul M-ciiDomnului 11111111 Generalitati 98 10.01.2010 08:41:15