Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 20.02.2010, 23:33:26
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andruscacim Vezi mesajul
nuhuhuuuuuu...mai bine zis le ghideaza elanul , pentru ca am vazut ca unii chiar primesc sugestiile facute de unii oameni din biserica...oameni binevoitori, bineinteles!

Daar sunt si unii care poate ca taie elanul de tot, desi ma indoiesc ca ar fi chiar asa...ca la cate biserici sunt, cei sacaiti...se pot orienta spre altele!
........
Reply With Quote
  #22  
Vechi 20.02.2010, 23:37:02
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iana Vezi mesajul
........
Asta e de bine sau de rau?
Reply With Quote
  #23  
Vechi 20.02.2010, 23:41:20
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Asta e de bine sau de rau?
De bine!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 20.02.2010, 23:42:43
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit ce sa mai intelegem dintr-atitea sfaturi ?

Mesajul din deschiderea topicului dar mai ales parerile adaugate acestei intrebari m-a dus cu gindul iarasi la scaparile comportamentale, ale noastre ale tuturora celora care suntem instruiti si educati in mod normal. Evident nici nu ma intereseaza cazurile de carenta , de pseudo sau ,,malnutritie" educationala. Scriu aceasta parere nu determinat de parerea din deschidere ci din contra, din cauza celor care afirma pro sau contra .
S-a discutat in nenumarate rinduri despre iubire , facindu-se apologia iubirii si despre iertare si despre ajutorarea aproapelui si despre tinuta femeii in biserica si despre preoti si monahi ...si despre cite si mai cite . In totdeauna parerile erau exclusiviste : ori ca, ori ca... Foarte putini , chiar extrem de putini sunt cei care au citit, invatat, apreciat, deprins si practicat atitudinea cea mai potrivita pt. orice situatie : buna rinduiala(masura) si dreapta socoteala in orice lucru trebuie implinita. Ca exemplu, iertam acolo unde este de iertat si ce se poate ierta ,restul in mod pedagogic se pedepseste pt. indreptare si nerepetare. Iubim ce este de iubit si in felul in care este firesc (fara patima dar si fara superficialitate) sa o facem ,restul este pt. altceva ; ajutam aproapele care este de ajutat(nu orice fatarnic bine disimulat) ,in modul si in doza in care putem (dupa puterile noastre sincere si nu fugitiv si superficial), s.a.m.d.
Revenind la intrebarea de deschidere : daca am stat la sf. liturghie (ori alte sf. taine si nu numai) unde pe parcurs s-au primit nenumarate binecuvintari , ne-am impartasit de duhul sfint (sa nu trecem cu usurinta peste ceea ce se slujeste : ,, am vazut lumina cea adevarata, am primit duhul cel ceresc, am aflat credinta cea adevarata, nedespartitei sf. treimi inchinindu-ne"... etc), ne-am inchinat si am slavit sf. Treime si la urma urmei , la sfirsit am ,,primit ajutor de la Domnul , cel ce a facut cerul si pamintul" in clipa in care preotul ne miruieste inchinindune imediat anterior la icoana de pe iconostasul(crucifix) drept ... deci daca am savirsit , trait si impartasit de toate aceste daruri pt. ce sa facem tulburare si sa mergem pe la spatele preotului, pe solee, ca sa ne mai inchinam, la ce ? In mod firesc, in buna rinduiala ne luam anafura si iesim din biserica . Nu este cuviincios sa ne pocneasca evlavia tocmai atunci cind nu mai este cazul si sa avem initiative care mai de care : unul sa mearga sa se inchine la catapeteasma , altul sa inceapa sa bata ,,metanii de multumire" , altul sa tot fosneasca pungi si plase de tot felul tinind mortis sa imparta cine stie ce milostenie. Cine vrea sa faca asa ceva poate veni cu 10 minute inainte de inceperea slujbelor si poate saruta toti sfintii de pe pereti, de la catapeteasma , moaste , s.a.m.d.
Teoretic nu este interzis asa ceva dar nu este o initiativa laudabila sau macar acceptabila . In bisericile in care preotii sunt indiferenti...,,de buni" cu ordinea , linistea si buna rinduiala din biserica nu se interzice nici un gest ,,de evlavie" ad-hoc, deoarece se supara lumea , nu mai vine pe acolo si scad incasarile . In bisericile in care preotii sunt extrem de seriosi si devotati jertfei lor (slujirii altarului) ori care nu tariesc din ce scot cu preotia (sunt din ce in ce mai multi preoti proveniti din juristi, profesori, economisti, medici, militari, ingineri, care obtin venituri din alte parti decit preotia) sunt mult mai rigurosi la tinuta si trairea slujbelor si nu numai la implinirea lor formala .
Nu doresc sa te supar sora Dorina cu modul meu de exprimare dar eu sunt adeptul multei sobrietati si seriozitati, trairii in duh si in adevar dar de adevaratelea, de la intrarea in biserica si pina la iesirea din ea fiind f. atent la situatiile aiurea, prin multa ispitire, in care ne pocneste evlavia exact cind nu trebuie , fara ca noi sa ne dam seama sau culmea, crezind ca facem un lucru bun.
In concluzie , parerea mea este ca desi nu este un lucru necanonic totusi nu se face dupa terminarea unei slujbe (exceptind inchinarea la moaste).

Last edited by zaharia_2009; 21.02.2010 at 13:37:56.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 21.02.2010, 20:57:44
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iana Vezi mesajul
De bine!
Atunci...si eu

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 22.02.2010, 17:21:56
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iana Vezi mesajul
"Mare pacat" fac cei care tot trag de maneca si atentioneaza pe unul si pe altul si nu-si vad de treaba lor mai ales in biserica. Cu ce ai pacatuit ca te-ai inchinat la icoane? Nu le mai baga in seama ca astea sunt in stare sa-ti spuna si ca mimica fetei nu e potrivita, ca nu-ti dai ochii peste cap, etc.
Mulțumesc mult pentru cele scrise! Atunci am fost puțin mâhnită dar mi-a trecut
Reply With Quote
  #27  
Vechi 22.02.2010, 17:36:21
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Mesajul din deschiderea topicului dar mai ales parerile adaugate acestei intrebari m-a dus cu gindul iarasi la scaparile comportamentale, ale noastre ale tuturora celora care suntem instruiti si educati in mod normal. Evident nici nu ma intereseaza cazurile de carenta , de pseudo sau ,,malnutritie" educationala. Scriu aceasta parere nu determinat de parerea din deschidere ci din contra, din cauza celor care afirma pro sau contra .
S-a discutat in nenumarate rinduri despre iubire , facindu-se apologia iubirii si despre iertare si despre ajutorarea aproapelui si despre tinuta femeii in biserica si despre preoti si monahi ...si despre cite si mai cite . In totdeauna parerile erau exclusiviste : ori ca, ori ca... Foarte putini , chiar extrem de putini sunt cei care au citit, invatat, apreciat, deprins si practicat atitudinea cea mai potrivita pt. orice situatie : buna rinduiala(masura) si dreapta socoteala in orice lucru trebuie implinita. Ca exemplu, iertam acolo unde este de iertat si ce se poate ierta ,restul in mod pedagogic se pedepseste pt. indreptare si nerepetare. Iubim ce este de iubit si in felul in care este firesc (fara patima dar si fara superficialitate) sa o facem ,restul este pt. altceva ; ajutam aproapele care este de ajutat(nu orice fatarnic bine disimulat) ,in modul si in doza in care putem (dupa puterile noastre sincere si nu fugitiv si superficial), s.a.m.d.
Revenind la intrebarea de deschidere : daca am stat la sf. liturghie (ori alte sf. taine si nu numai) unde pe parcurs s-au primit nenumarate binecuvintari , ne-am impartasit de duhul sfint (sa nu trecem cu usurinta peste ceea ce se slujeste : ,, am vazut lumina cea adevarata, am primit duhul cel ceresc, am aflat credinta cea adevarata, nedespartitei sf. treimi inchinindu-ne"... etc), ne-am inchinat si am slavit sf. Treime si la urma urmei , la sfirsit am ,,primit ajutor de la Domnul , cel ce a facut cerul si pamintul" in clipa in care preotul ne miruieste inchinindune imediat anterior la icoana de pe iconostasul(crucifix) drept ... deci daca am savirsit , trait si impartasit de toate aceste daruri pt. ce sa facem tulburare si sa mergem pe la spatele preotului, pe solee, ca sa ne mai inchinam, la ce ? In mod firesc, in buna rinduiala ne luam anafura si iesim din biserica . Nu este cuviincios sa ne pocneasca evlavia tocmai atunci cind nu mai este cazul si sa avem initiative care mai de care : unul sa mearga sa se inchine la catapeteasma , altul sa inceapa sa bata ,,metanii de multumire" , altul sa tot fosneasca pungi si plase de tot felul tinind mortis sa imparta cine stie ce milostenie. Cine vrea sa faca asa ceva poate veni cu 10 minute inainte de inceperea slujbelor si poate saruta toti sfintii de pe pereti, de la catapeteasma , moaste , s.a.m.d.
Teoretic nu este interzis asa ceva dar nu este o initiativa laudabila sau macar acceptabila . In bisericile in care preotii sunt indiferenti...,,de buni" cu ordinea , linistea si buna rinduiala din biserica nu se interzice nici un gest ,,de evlavie" ad-hoc, deoarece se supara lumea , nu mai vine pe acolo si scad incasarile . In bisericile in care preotii sunt extrem de seriosi si devotati jertfei lor (slujirii altarului) ori care nu tariesc din ce scot cu preotia (sunt din ce in ce mai multi preoti proveniti din juristi, profesori, economisti, medici, militari, ingineri, care obtin venituri din alte parti decit preotia) sunt mult mai rigurosi la tinuta si trairea slujbelor si nu numai la implinirea lor formala .
Nu doresc sa te supar sora Dorina cu modul meu de exprimare dar eu sunt adeptul multei sobrietati si seriozitati, trairii in duh si in adevar dar de adevaratelea, de la intrarea in biserica si pina la iesirea din ea fiind f. atent la situatiile aiurea, prin multa ispitire, in care ne pocneste evlavia exact cind nu trebuie , fara ca noi sa ne dam seama sau culmea, crezind ca facem un lucru bun.
In concluzie , parerea mea este ca desi nu este un lucru necanonic totusi nu se face dupa terminarea unei slujbe (exceptind inchinarea la moaste).
Mulțumesc pentru răspuns,cred că era suficient acesta pentru a mă lămuri.De ce să mă supăr?
Oricum nu s-a produs nici o dezordine în biserică dar voi evita de acum înainte pentru a nu mai oferi motiv de sminteală vreunei preacucrnice surate dornică de a-și etala cunoștințele în materie de comortament în biserică.

Am discutat despre aceasta cu doi preoți care mi-au spus că acestea sunt invenții băbești și să nu le iau în seamă.Icoanele sunt pentru a te închina la ele,a face metanii și a le săruta când vii în biserică și când pleci.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 22.02.2010, 17:45:30
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Mulțumesc pentru răspuns,cred că era suficient acesta pentru a mă lămuri.De ce să mă supăr?
Oricum nu s-a produs nici o dezordine în biserică dar voi evita de acum înainte pentru a nu mai oferi motiv de sminteală vreunei preacucrnice surate dornică de a-și etala cunoștințele în materie de comortament în biserică.

Am discutat despre aceasta cu doi preoți care mi-au spus că acestea sunt invenții băbești și să nu le iau în seamă.Icoanele sunt pentru a te închina la ele,a face metanii și a le săruta când vii în biserică și când pleci.
Te rog sa ma ierti pt. interventie si ma bucur pt. ca nu te-am tulburat . La urma urmei fiecare face cum crede de cuviinta , mai ales ca nu era vorba despre o greseala canonica sau altceva asemanator desi ma bucur pt. ca nu ai uitat ca in totdeauna prin atitudinile noastre nevinovate sau chiar voit de bine putem sminti pe altii mai putin cunoscatori , experimentati sau tari in trairea corecta .
Pace si bucurie tie iara mie iertare !
Reply With Quote
  #29  
Vechi 03.03.2010, 17:35:31
Iustin000 Iustin000 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2010
Mesaje: 1
Implicit Omu Bun

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Nu am nimic cu nimeni, dar niste reguli totusi sunt facute sa fie respectate, fiindca altfel ar face fiecare dupa cum il taie capul. In general, cel ce merge regulat la biserica, nu e nevoie sa fie..."tras de manecuta" fiindca stie ce e bine si ce nu. Unii insa, sunt in stare sa-l ia de guler pe parinte fiindca nu le da si lor Sf. Impartasanie (am fost odata martor la o asa scena!...) Ce daca nu s-au spovedit? Ce daca-s tigani? Ei nu-s tot oameni? Ma rog, cazuri si cazuri. Ceea ce vad din cand in cand la biserica unde merg de obicei si ce simt ca "deranjeaza" cumva, este faptul ca toata lumea asteapta sa iasa Parintele cu Sfintele Daruri, dascalul repeta si repeta si repeta si repeta si o ia iar de la inceput cu "Grija cea lumeasca..." ce trece de multe ori de jumatate de ora, ca enoriasi tot vin si vin cu pomelnice si lumanari aprinse, iar parintele nu le poate inchide usa in nas niciodata. La fel si inainte de citirea Sf. Evanghelii, cand saracu' dascal ajunge sa citeasca nu numai ce este strict pentru duminica respectiva, ci si pentru luni, marti, miercuri... pana ii face disperat semn clopotarului sa se puna de-a curmezisul sa nu mai treaca altii cu pomelnicele! Eu cred ca un pic de habar tot trebuie sa avem, pentru a nu tulbura bunul mers al Sfintei Liturghii.
Omu bun,ca tot te-ai denumit asa, ce vrei sa spui?ca eu daca m-am nascut tigan,nu am voie sa ma impartasesc???desi parintele mi-a dat binecuvantare?Daca erai om bun, nu gandeai asa, in mod rasist si se pare ca toti cei care ti-au citit mesajul sunt de acord cu tine,pentru ca nimeni nu a sesizat asta.Deci ce sa gandesc eu acum?Ca pe voi toti va iubeste Dumnezeu dar pe tigani,nu?Nu tot El i-a creat?Nu ne iubeste pe toti Dumnezeu?
Reply With Quote
  #30  
Vechi 03.03.2010, 21:56:03
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin000 Vezi mesajul
Omu bun,ca tot te-ai denumit asa, ce vrei sa spui?ca eu daca m-am nascut tigan,nu am voie sa ma impartasesc???desi parintele mi-a dat binecuvantare?Daca erai om bun, nu gandeai asa, in mod rasist si se pare ca toti cei care ti-au citit mesajul sunt de acord cu tine,pentru ca nimeni nu a sesizat asta.Deci ce sa gandesc eu acum?Ca pe voi toti va iubeste Dumnezeu dar pe tigani,nu?Nu tot El i-a creat?Nu ne iubeste pe toti Dumnezeu?
Ai citit cu atentie postarea? Nu Omubun are ceva cu ei, ci ei..tiganii, nu voiau sa intelega ca nu te poti impartasi daca nu esti spovedit inainte, si recurgeau atunci repede la discriminare, fara a face un minim de efort sa intealaga rostul lucrurilor...am sau nu am dreptate?

E ceva de genul: In Germania intr-un camin, erau mai multe studente cazate...printre care si o negresa. Buuun...bucataria era comuna, si se stabilise ca fiecare o data ce folosea vesela, oalele, tigaile...sa le spele dupa ce statea la masa, din bun simt..si respectand codul bunelor maniere!

Toate fetele spalau in urma lor, lasau totul curat...numai negresa nu. Azi asa, maine asa...si la un moment dat una dintre fete i-a sugerat totusi sa nu mai lase lucrurile nespalate o data ce le foloseste, pentru ca nu e corect sa i le spele altcineva, dupa ce le gaseste..cum le gaseste! Care crezi ca a fost raspunsul negresei " Ai ceva cu mine, sunteti rasiste?"..deeeci a preferat sa le acuze de rasism, in loc sa inteleaga de fapt ca...trebuia sa isi spele vasele, si ca nimeni nu era obligat sa stranga in urma celuilalt ( fie el caucazian, tigan, chinez, nigerian, negru...sau extraterestru)!!!

Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum sa traiesti mai mult cu 14 ani absolutep0wer Generalitati 4 11.06.2010 13:21:13
Ce inseamna sa iti traiesti viata la maxim? alexdu Generalitati 22 24.02.2010 12:01:02