Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #161  
Vechi 05.04.2009, 19:03:05
Thheo Thheo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Ce-mi place?
natura( cerul cu stele,marea, fosnetul frunzelor, campul cu flori)
mie foarte draga viata - cel mai de pret dar primit de la Dumnezeu.
Ce nu-mi place?
sa vad oamenii tristi
zgomotul facut de tantar in cautare de hrana.....
__________________
"Și Iisus i-a zis:Să iubești pe Domnul Dumnezeul tău din toată inima ta, din tot sufletul tău și din tot cugetul tău:iată întâia fi cea mai mare poruncă.Iar cea de a doua asemenea cu aceasta:Să iubești pe aproapele tău ca pe tine însuți".
Reply With Quote
  #162  
Vechi 08.04.2009, 18:11:59
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Imi place sa gatesc dar nu prea o fac ca ma ingras! :)
Imi place sa ma informez de pe net cu privire la diverse chestii si sa navighez si sa postez mesaje pe forum :)
Imi place sa ma joc pe calculator.

Nu-mi place galceava, invidia, rautatea, prostia, nebunia...
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #163  
Vechi 11.07.2009, 12:00:33
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

ce mi-a placut astazi: mi-am bucurat ochii cu cateva cladiri vechi din Bucuresti; ce nu mi-a placut - e ca multe din ele erau inchise. E bine le inchidem sambata si duminica si le deschidem cand toti oamenii sunt la lucru.

In alta zi mi-a placut sa vad un grup de turisti straini ajunsi la biserica "Doamnei". Nu mi-a placut ca nu au reusit sa vada decat o parte din exteriorul ei si un lacat romanesc. Asa ne facem de ras. Mai bine o scoatem din minunatele locuri din harti, daca nu suntem capabili sa aducem un om care sa stea toata ziua in biserica respectiva.
Reply With Quote
  #164  
Vechi 11.07.2009, 14:00:05
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb Eugen Simion

Eugen Simion are in volumul "Moartea lui Mercutio" un articol splendid intitulat "Imi place, nu-mi place".

Cu ceva ani in urma aveam un elev de clasa a XII-a foarte studios, spirit deschis, liber, curios de toate cele bune si frumoase ale vietii. In schimb, purta un ghiul care contrasta puternic cu personalitatea lui. Nu stiam cum sa-i spun, ma framantam sa gasesc cea mai potrivita metoda pentru a nu-l face sa se simta jignit. Spre finalul unei ore mi-am facut timp sa le citesc acest articol al lui Eugen Simion, in care spunea "nu-mi plac barbatii care poarta ghiul - semn clar de mitocanie". De a doua zi nu am mai vazut ghiulul pe mana lui.
Reply With Quote
  #165  
Vechi 11.07.2009, 22:07:09
cristinamaria cristinamaria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 292
Implicit

Imi plac oamenii batrani, imi place sa le ascult povestile, sa-nvat de la ei.
Imi place sinceritatea, imi place logica, imi place sa-nteleg cum functioneaza lucrurile (inclusiv cele tehnice). Imi place irationalitatea femeilor. Imi place simtul umorului. Imi place loialitatea.
Imi place sa gatesc (dar o fac foarte rar, cu toate ca ma pricep, fac inclusiv prajituri, deoarece nu prea am timp - uneori insa imi invit rudele si prietenii la masa in weekend).
Imi place sa cos (motive traditionale), imi place mult sa muncesc (si la serviciu dar imi place mult si munca manuala prin casa, repar tot felul de chestii, lucrez in gradina), imi place sa pictez.
Imi place sa citesc, imi place critica (cnstructiva), imi plac acatistele.
Imi place sa conduc cu viteza si sa parchez cu spatele.
Imi plac filmele (am vazut muuuulte).
Imi place originalitatea.

Nu imi place lenea (cu toate ca unori ma apuca si pe mine...), ipocrizia (sper ca asta nu ma apuca prea des...) dar mai presus de toate imi displace superficialitatea si apatia, platitudinea si "intelectualismul" agresiv si fals.

Nu imi displace prostia, decat atunci cand este combinata cu aroganta. Oamenii lipsiti de inteligenta dar smeriti sunt niste exemple demne de urmat.
__________________
Imparatia lui Dumnezeu nu vine cu pandire. - Sf. Teofan Zavoratul
Reply With Quote
  #166  
Vechi 11.07.2009, 22:07:53
cristinamaria cristinamaria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 292
Implicit

Si imi displace si tradarea, foarte tare.
__________________
Imparatia lui Dumnezeu nu vine cu pandire. - Sf. Teofan Zavoratul
Reply With Quote
  #167  
Vechi 11.07.2009, 22:11:03
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristinamaria Vezi mesajul
Imi plac oamenii batrani, imi place sa le ascult povestile, sa-nvat de la ei.
Imi place sinceritatea, imi place logica, imi place sa-nteleg cum functioneaza lucrurile (inclusiv cele tehnice). Imi place irationalitatea femeilor. Imi place simtul umorului. Imi place loialitatea.
Imi place sa gatesc (dar o fac foarte rar, cu toate ca ma pricep, fac inclusiv prajituri, deoarece nu prea am timp - uneori insa imi invit rudele si prietenii la masa in weekend).
Imi place sa cos (motive traditionale), imi place mult sa muncesc (si la serviciu dar imi place mult si munca manuala prin casa, repar tot felul de chestii, lucrez in gradina), imi place sa pictez.
Imi place sa citesc, imi place critica (cnstructiva), imi plac acatistele.
Imi place sa conduc cu viteza si sa parchez cu spatele.
Imi plac filmele (am vazut muuuulte).
Imi place originalitatea.

Nu imi place lenea (cu toate ca unori ma apuca si pe mine...), ipocrizia (sper ca asta nu ma apuca prea des...) dar mai presus de toate imi displace superficialitatea si apatia, platitudinea si "intelectualismul" agresiv si fals.

Nu imi displace prostia, decat atunci cand este combinata cu aroganta. Oamenii lipsiti de inteligenta dar smeriti sunt niste exemple demne de urmat.
Te rog să mă scuzi, dar de ce consideri femeile iraționale , și mai în glumă mai în serios, atenție la viteză și nu în ultimul rând la parcarea cu spatele !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #168  
Vechi 12.07.2009, 07:54:32
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

[SIZE=3]Nimic nu ma face mai fericita decat atunci cand ofer cadouri... imi place sa alerg, sa hoinaresc, sa visez, sa pretuiesc...[/SIZE]
[SIZE=3] Visez spatiu… lumina… tacere.. dar uneori mi se poate intampla sa ma simt aruncata in realitatea nici macar inspaimantatoare ci doar marginita…[/SIZE]
[SIZE=3]Imi plac ploile reci si toamnele tarzii... florile de camp si firele albe din barba unui prieten… culorile vii si aglomeratia oraselor mari… lumea antica… pisicutele si zborul cu avionul , pantofii cu toc si rochiile negre, dantela si parfumurile fine… coafura cu coc si adidasii rosii… mancarea chinezeasca si gogosile umpute cu dulceata de visine…. pijamalele in culori stridente si sosetele cu modele haioase…[/SIZE]
[SIZE=3] Imi plac nuntile si slujba inmormantarii…iubesc vitraliile, mirosul de tamaie si Canonul cel Mare… saptamana Patimilor cu deniile ei….[/SIZE]
[SIZE=3]Mi-e dor de mireasma cozonacilor aburinzi si a sarmalelor ce sfaraie pe plita, in timp ce copiii impodobesc bradul ptr sarbatoarea Craciunului…[/SIZE]
[SIZE=3] Imi place sa imi tin cuvantul si detest atunci cand nu o pot face… [/SIZE]
[SIZE=3]Nu imi plac filmele cu final trist….imi plac calatoriile cu masina noaptea, dar nu imi place ca eu sa fiu soferul…imi place sa fotografiez dar nu si sa fiu fotografiata… [/SIZE]

Last edited by MarinaAlca; 12.07.2009 at 08:04:15.
Reply With Quote
  #169  
Vechi 12.07.2009, 12:19:04
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Am citit la un parinte...cred ca la parintele Paisie aghioritul,sper sa nu incurc lucrurile, care apropos de subiect (un tinar ii marturisea ce ii place si ce nu,cautind ajutor)spunea(incerc sa reproduc cit mai fidel): scrie ce iti place si apoi scrie ce nu iti place.A luat hirtia si i-a zis :ti-ar placea ca lumea sa se poarte cu tine asa si sa-ti ofere sau sa-ti mijloceasca acestea(este vorba despre ceea ce-i placea)dar TU esti asa(aratindu-i pacatele si lucrurile marcate de el ca neplacindu-i)pt. ca deocamdata oricit te straduiesti tot savirsesti pacatele acestea.De acum sa incepi lupta cea buna,cea adevarata ca sa te curatesti si sa intelegi ca lumea si oamenii ziditi de D.zeu nu este zidire rea.
Reply With Quote
  #170  
Vechi 12.07.2009, 22:44:11
cristinamaria cristinamaria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 292
Implicit

@zaharia_2009: inteleg pilda postata de tine dar nu o consider universala valabila tuturor oamenilor. Intalnesc si eu oameni care le reproseaza altora lucruri pe care le fac si si insisi, dar cunosc si multi oameni care se straduiesc sa nu faca asta, si incerc sa ma numar si eu printre ei (si crede-ma, sunt extrem de critica cu propria-mi persoana si foarte sincera cu mine insami). Deci nu cred ca se poate spune despre toti oamenii, sau macar despre o majoritate, ca la capitolul "ce nu va place" au incluse de fapt aspecte care le displac la propria lor persoana. Exista si o discutie intre psihologi pe aceasta tema, pe marginea unui test de personalitate care urmeaza acest mecanism (se cheama Predictive Index). Pilda este totusi frumoasa.

@cristiboss56: despre femei afirmi contrariul (si anume ca sunt eminamente rationale)? ai fi primul barbat pe care-l intalnesc (vorba vine!) care afirma asta. Nici macar eu, ca femeie, nu pot afirma asta (eu ma consider o exceptie, deoarece sunt foarte rationala, insa majoritatea covarsitoare a femeilor sunt fiinte emotionale). As fi curioasa sa aflu parerea ta la acest capitol. In ce priveste viteza, cu toate ca regula in materie de sofat la femei nu este asta, conduc foarte bine si imi place, parchez foarte bine (nu las niciodata masina parcata stramb sau in drum pe motivul ca "sunt femeie" si nu am niciodata probleme in a gasi un loc de parcare cu toate ca circul mai ales in Bucuresti) si chiar daca imi place viteza sunt un conducator prudent (asta nu inseamna ca nu am avut mici accidente, dar niciodata din cauza vitezei). Condusul masinii, mai ales cand conduc singura la drum lung, imi da sentimentul de libertate, de independenta (muzica pe care o ascult cand conduc este insa o parte foarte importanta din acest sentiment).
__________________
Imparatia lui Dumnezeu nu vine cu pandire. - Sf. Teofan Zavoratul
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce nu va place in Biserica? iosif Reguli in Biserica 436 22.09.2022 13:34:10
Imi place de o verisoara - de gradul 2 Stefan500 Generalitati 42 27.09.2013 15:21:39
Ce ne place in biserica? Darius Biserica Ortodoxa Romana 57 09.06.2010 20:15:29
Ce va place, si ce nu va place, la propria dumneavoastra persoana??? lavinia40 Generalitati 32 11.12.2009 18:20:00