Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Muzica Bisericeasca
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.12.2006, 16:21:24
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

In aceasta perioada a anului care are o incarcatura emotionala deosebita, va recomand cu toata caldura sa aveti in casa, CD sau caseta cu Hrusca si Fuego cu colinde. Au o incarcatura emotionala si versuri extraordinara. Daca aveti si alte propuneri de genul acesta ar fi f. bine pentru toti utilizatorii crestini. DUMNEZEU sa ne ajute! Sarbatori fericite!.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.12.2006, 21:02:27
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Cel mai frumos colind este tacerea noastra ascultand bataia inimii Pruncului Care Se naste. Iar legat de colindele cantate si mie imi plac Hrusca si Madrigalul. Ca sa fiu sincera, de multe ori prefer tacerea. Iar cand ne intalnim mai multi le cantam noi, ca sa simtim putin din bucuria apropierii Nasterii Mantuitorului in comuniune unii cu ceilalti.

Legat de Fuego, eu nu impartasesc aceleasi idei. Pana acum cateva saptamani nu auzisem de el. Apoi am primit din tara vreo 20 de colinde numai cu el si am ascultat cateva. M-au lasat rece, eu simt un puternic stil neo-protestant, care se unduieste pe un stil de manea (manele am ascultat in vara intr-un microbuz in Bucuresti si nu-mi venea sa cred ca exista asa ceva; bine ca nu aveam decat o jumatate de ora de mers in atmosfera aceea).

Chiar inainte de a scrie acest mesaj am intrat pe site-ul crestinortodox.ro la video (in arhiva) si am vazut un video-clip cu el ("Colind de Craciun"). Sper sa nu va socheze parerea mea, dar sunt deceptionata: un cantaret vopsit, in imagini o femeie...parul vopsit in blond, ochii bine conturati cu negru, sprancenele nu prea mai sunt ca au fost considerate de prisos (ca si cand Dumnezeu S-a inselat cand a creat-o!), buzele bine inrosite, unghiile bine slefuite si vopsite in roz, cerceii bine pironiti in urechi... Aceasta persoana mimeaza ca intra in Biserica si ca se inchina, apoi ca se aseaza in genunchi in fata Preotului care o acopera cu epitrahilul...spectacol de doi bani. Daca dorea sa foloseasca astfel de personaje in clipul lui, cred ca nu ar fi trebuit sa faca nici o legatura cu Biserica, fiindca acesti oameni nu fac parte din Biserica vie, ci din cea moarta.

Acestea sunt parerile mele, perceptiile mele. Sper sa nu jignesc pe nimeni, sunt pareri legate de ce canta Fuego, nu de el ca om - nici nu-l cunosc.

Daca e sa alegem intre colinde si o rugaciune, tot rugaciunea e mai frumoasa. Ceva ce mie imi place de Craciun e Condacul Nasterii Domnului de Roman Melodul:
Fecioara astazi pre Cel mai presus de fiinta naste, iar pamantul pestera Celui neapropiat aduce. Ingerii cu pastorii slavoslovesc, iar magii cu steaua calatoresc. Ca pentru noi S-a nascut Prunc tanar, Dumnezeu Cel mai-nainte de veci.

Frumos, nu?!

Elena
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.06.2007, 22:56:05
Hashte Hashte is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.05.2007
Mesaje: 1
Implicit

Foarte frumos, intr-adevar:)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.06.2007, 18:11:15
romandragut romandragut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2007
Mesaje: 338
Implicit

avem niste colinde minunate. si deja cei care ma cunosc poate stiu de la cine vine o asemenea afirmatie. dar consider ca fuego sau alti/alte pseudovedete au adus colindul la faza de pur kitsch comercial.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.07.2007, 23:13:45
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Mie imi place hrusca :D
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.01.2008, 23:09:54
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de erzbet
Mie imi place hrusca :D
Si mie la fel, Stefan Hrusca.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 25.01.2008, 23:28:53
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

anul asta mi-au placut f. mult colindele cintate de MARIANA ANGHEL CU LAURENTIU IACOB,IARanul trecut cele cintate zise SUPERBE de pe ortodoxmedia.com de cineva care nu si-a dat numele.Dar sint superbe!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
astazi este pomenit Sfantul Pantelimon va recomand filmul alexya89 Generalitati 4 27.07.2010 21:10:24