Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.05.2015, 09:20:31
florentina2014 florentina2014 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.04.2014
Locație: constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit Vreau sa ma fac bine,am nevoie de ajutor!

Buna dimineata!Din cate am citit despre starea mea pot spune ca ma confrunt cu depresie anxietate stare de rau,fara chef de viata nu mai ma bucura nimic!Toate astea din cauza certurilor cu sotul!Sunt la pamant si nu stiu cum sa imi revin!Nu mai pot,nu mai am putere sa ma ridic!Aceiasi zi,aceleasi ganduri negative,acelasi pesimism! As vrea sa ies din aceasta stare!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.05.2015, 10:29:52
Motronea Motronea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.11.2014
Locație: SV Oltenia
Religia: Ortodox
Mesaje: 24
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florentina2014 Vezi mesajul
Buna dimineata!Din cate am citit despre starea mea pot spune ca ma confrunt cu depresie anxietate stare de rau,fara chef de viata nu mai ma bucura nimic!Toate astea din cauza certurilor cu sotul!Sunt la pamant si nu stiu cum sa imi revin!Nu mai pot,nu mai am putere sa ma ridic!Aceiasi zi,aceleasi ganduri negative,acelasi pesimism! As vrea sa ies din aceasta stare!
pai, prima masura ar fi o discutie serioasa cu sotul /sau o vizita la medic - uneori starile acestea sunt cauzate pur si simplu de un deficit de vitamine si minerale :)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.05.2015, 10:46:33
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florentina2014 Vezi mesajul
Buna dimineata!Din cate am citit despre starea mea pot spune ca ma confrunt cu depresie anxietate stare de rau,fara chef de viata nu mai ma bucura nimic!Toate astea din cauza certurilor cu sotul!Sunt la pamant si nu stiu cum sa imi revin!Nu mai pot,nu mai am putere sa ma ridic!Aceiasi zi,aceleasi ganduri negative,acelasi pesimism! As vrea sa ies din aceasta stare!
Cereti medierea nasilor. Primind sa fie nasi, ei au fagaduit ca isi vor oferi ajutorul pentru unitatea familiei. Se pare ca e timpul sa isi tina promisiunea.

Ideal ar fi sa mergeti impreuna cu sotul. Dar, daca nu vrea, mergeti dv singura. Pe urma, e de asteptat ca nasii sa il convoace si pe sotul dv. Audiatur et altera pars. Orice propunere venind din partea sotiei e posibil sa fie refuzata de un sot tafnos. Dar o convocare de catre nasi e mai dificil de refuzat.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 08.05.2015 at 10:53:07.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.05.2015, 11:11:40
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Si eu am aceasi boala si nu e din cauza sotului. E de la natura . Nu stiu ( nu cred) ca se mai vindeca vreodata. Are perioade de amelioarare, de cm multe ori crizele trec de la sine, alteori doar cu medicatie, dar revin cu siguranta.....

Lumea pe-aici zice ca ie de la pacate, dar nu e... e de cum te-ai nascut, ai fost crescut, invatat, si cum ai vazut la parinti sau cei care te-au crescut ( daca si ei au fost isterici, panicati, depresivi, etc)...
Sigur ca acum conteaza si anturajul sau familia in care intri, daca si aia sunt la fel, te strici si tu chiar daca nu erai , sau te strici mai rau daca erai deja :)... si mediul in care lucrezi contribuie, ca daca restul ar fi oameni normali si nu te.ar provoca...da' de unde...! intodeauna un isteric/anxios /depresiv, il provoaca si pe altul care are predispozitie, sa si-o manifeste...

Last edited by fallen; 08.05.2015 at 11:22:55.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.05.2015, 12:22:16
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florentina2014 Vezi mesajul
Buna dimineata!Din cate am citit despre starea mea pot spune ca ma confrunt cu depresie anxietate stare de rau,fara chef de viata nu mai ma bucura nimic!Toate astea din cauza certurilor cu sotul!
Nu.Ci din cauza diavolului.Asta inseamna ca pe undeva ai stricat relatia ta cu Dumnezeu.Daca satana nu pleca atunci cand il alungi cu rugaciune/fapte de milostenie, ei bine nu pleaca pt ca tu pe undeva traiesti cumva intr-o stare de pacat(curvii, preacurvii,desfranare,etc) de mult timp si Dumnezeu vrea sa rupi pt totdeauna aceasta stare de pacat.

Dupa spovedanie si iesirea (ruperea de tot) de acea stare de pacat, atunci cand spui rugaciuni sau fapte de milostenie, demonul pleaca si gasesti liniste.
Diferenta dintre starea de dupa spovedanie si ruperea de pacat, si starea anterioara, este ca dupa spovedanie si ruperea totala de pacat, demonului ii va frica de rugaciunea ta catre Dumnezeu si pleaca de la tine, inainte sa-si ia bataie
de la Dumnezeu.De aceea vei gasi liniste si anxietatea va disparea.Insa daca nu te spovedesti si nu te rupi de starea
aceea de pacat in care traiesti de mult timp, demonul nu pleaca, ci sta acolo, si eventual te mai lasa in pace ca sa
te odihnesti pt ca apoi sa te poata chinui din nou.(prin stari de anxietate/nevroza/psihoze, etc).

Last edited by oaie_cugetatoare; 08.05.2015 at 12:43:12.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.05.2015, 12:51:10
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florentina2014 Vezi mesajul
Buna dimineata!Din cate am citit despre starea mea pot spune ca ma confrunt cu depresie anxietate stare de rau,fara chef de viata nu mai ma bucura nimic!Toate astea din cauza certurilor cu sotul!Sunt la pamant si nu stiu cum sa imi revin!Nu mai pot,nu mai am putere sa ma ridic!Aceiasi zi,aceleasi ganduri negative,acelasi pesimism! As vrea sa ies din aceasta stare!
Poate n-ar trebui sa te mai certi cu el? Zic si eu...

Ca pentru o cearta e nevoie de cel putin doi.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.05.2015, 17:40:09
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Poate n-ar trebui sa te mai certi cu el? Zic si eu...

Ca pentru o cearta e nevoie de cel putin doi.
De fapt este nevoie ca unul dintre ei sa fie foarte persistent...


Mers la preot cu tot cu sot? Terapie de cuplu? Medic?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 08.05.2015, 17:54:29
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Chiar persistent fiind, tot de doi este nevoie.

O fi avand unul mai mult, altul mai putin, dar fara sa aiba si celalat..nu merge.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 08.05.2015, 20:15:03
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Si crezi ca daca refuzi sa te certi, chiar te lasa in pace ???
Sau diavolul, Oaie, daca te spovedesti te lasa si ala in pace ? Nu prea mi se pare...de fapt si sotul, si toti cei care te necajesc si te tulbura, tot el e ala care-i pune, am impresia...uneori poate iti dai seama si nu te tulburi peste masura, dar ei insista pana iti dau de capat...la un moment dat tot trebuie sa cedezi, ca doar nu esti Iov, nu ???
Reply With Quote
  #10  
Vechi 08.05.2015, 20:17:40
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
De fapt este nevoie ca unul dintre ei sa fie foarte persistent...


Mers la preot cu tot cu sot? Terapie de cuplu? Medic?
Ma tem ca e posibil sa nu faca parte dintr-un mediu social in care se crede in terapie de cuplu...ci mai degraba in remedii " traditionale "...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare