Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.11.2007, 20:26:21
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Cornelia Mateciuc BUCURESTI: Fetița de 8 ani a fost scuipată ieri între ochi pe o stradă din Milano pentru că e româncă. Colegilor de la școală li s-a interzis să se mai joace cu ea din același motiv. Vrem să scuipăm și noi, însă nu ne stă în fire, așa că, în replică, vă propunem ca începând de sâmbată, vreme de două săptămâni, să nu mai cumpărați produse «Made in Italy». Dă mai departe, măcar de data asta să facem ceva…", se arată în îndemnul la protest față de presupusul comportament al italienilor față de romani

Cred ca se exagereaza din cauza catorva, italienii ii batjocortesc majoritatea.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.11.2007, 20:34:26
yulyan yulyan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.11.2007
Mesaje: 10
Implicit

nu trebuie sa facem asta.dragostea trebuie sa izvorasca din acest popor.acestea sunt incercari care trebuiesc trecute cu multa iubire si compasiune pt familia indurerata.poate asta am fi facut si noi romanii daca se intamplau la noi in tara faptele din tara.trebuie sa le intelegem frustrarea.sa ne ajute dumnezeu sa trecem cu bine de acest episod
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.11.2007, 22:21:06
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

daca am face si noi asa ar insemna ca facem exact ca ei.judecam un intreg popor pentru cativa care sunt razvratiti impotriva romanilor.problema asta a facut-o in primul rand mass-media si guvernul italian.
dar oare nu suntem si noi la fel de razvartiti impotriva tiganilor?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.11.2007, 22:44:25
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.553
Implicit

:)Ce putem sa facem asta ne-a dat Dumnezeu, astia suntem, este o realitate a poporului nostru, oriunde suntem invitati... venim pachet cu tiganii. Se stia demult ca mai devreme sau mai tirziu vor da cu mucii-n fasole si ca niste parinti umiliti de obrazniciile copiilor lor trebuie sa primim criticile cuvenite, asta este, vorba aia daca nici regimul comunist n-a reusit sa-i educe si sa-i aduca la liman atunci nimeni altul nu va putea. Este noua realitate a Europei cu care trebuie sa se obisnuiasca.

Totusi este interesant si amuzant, intr-un fel, faptul ca in Europa se merge doar la ciordit, dupa care toti revin in tara unde pot rasufla usurati la o manea si unde se simt fericiti...ca acasa.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.11.2007, 00:55:29
panaghia panaghia is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.10.2007
Mesaje: 49
Implicit

eu ma gandesc asa ca din cauza acestor tiganiromania a fost data inapoi de la UE printre altele si asta e bine pt ca toata lumea stie ca apropierea de UE face ca si vremurile din urma sa fie mai apropiate si din cauza acestor tigani tara noastra a fost data inapoi de mai multe ori din cauza lor vremurile cele din urma au venit mai repede in alte tari si mai greu la noi.e adevarat ca unii tigani fac rau dar la fel de adevarat este ca sunt si tigani care nu fac rau dar care sunt pedepsiti pt ceilalti,nu e vina tuturor ,de vina sunt acei oameni care acuza pe toti pt pacatele unuia.sunt si romani care fura si care nu sunt atacati asa cum sunt tiganii si nu se mai vb la plural ci se vb la singular <<acel hot>>propun sa vb tot la singular si in cazul tiganilor pt ca sunt si tigani respectabili ,si sa vb tot despre acel<hot>.sa nu aruncam cu noroi in toti ,cred ca e o mentalitate crestineasca asta
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.11.2007, 05:07:35
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.553
Implicit

Bine punctat Panaghia nu sunt toti asa, si suna ciudat insa daca tiganii prin felul lor de a fi ne indeparteaza de vremurile de apoi, trebuie sa-i multumim lui Dumnezeu ca ii avem, si cu cit vom intirzia venirea "bunastarii" din UE cu atit mai bine pentru mintuirea noastra. " pe saraci ii veti avea mereu"
Mintuitorul ne spune chiar El ca prin rugaciunile noastre putem schimba timpul producerii evenimentelor.
"Rugati-va...ca sfirsitul sa nu va prinda iarna, sau simbata" Matei24

POSTIRE USOARA LA TOATA LUMEA!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.11.2007, 08:55:27
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laurentiu
Cornelia Mateciuc BUCURESTI: Fetița de 8 ani a fost scuipată ieri între ochi pe o stradă din Milano pentru că e româncă. Colegilor de la școală li s-a interzis să se mai joace cu ea din același motiv. Vrem să scuipăm și noi, însă nu ne stă în fire, așa că, în replică, vă propunem ca începând de sâmbată, vreme de două săptămâni, să nu mai cumpărați produse &laquo;Made in Italy&raquo;. Dă mai departe, măcar de data asta să facem ceva…", se arată în îndemnul la protest față de presupusul comportament al italienilor față de romani

Cred ca se exagereaza din cauza catorva, italienii ii batjocortesc majoritatea.
Am primit si eu asta pe mail ,sa dau mai departe.
Sunt de plins italienii ca au ajuns asa ,dar nu cred ca toti sunt la fel.Nu ma asteptam la niste latini sa se comporte in halul asta.
Pe de aLta parte imi spune cineva aflat la un masterat in Franta ca desi au de toate francezii tot nemultumiti sunt ,greve ,ura fata de straini.Acolo o femeie de servici castiga 1000 euro ,bani suficienti pentru a trai.
Eu cred ca lipsa de credinta i-a adus si pe acestia aici,nu le mai convine aici ,nu le mai ajung banii etc,desi au programe sociale f.puternice.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.11.2007, 11:28:56
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

am gasit :rolleyes:

Romani care au bucurat si bucura lumea
Este una dintre cele mai pertinente recunoasteri a contributiei diasporei noastre la dezvoltarea celor doua state, in majoritatea domeniilor, de la stiintele de varf la performantele sportive, de la cultura si arta la educatie si astronautica. Iata cateva nume celebre: premiantii Nobel George Emil Palade (pentru Medicina) si Elie Wiesel (pentru Pace), scriitorul Norman Manea, gimnasta Nadia Comaneci, dirijorul Sergiu Comissiona, sculptorul Nicapetre, pictorita Alexandra Nechita (celebra "Mica Picasso"), inventatorul Claudiu Matasa, actorul Septimiu Sever, omul de afaceri Nicolae Pora, esteticiana Christine Valmy, istoricul religiilor Mircea Eliade etc. Lor li se adauga tinerii ciberneticieni din Silicon Valey, inginerul Marc Ciupitu, romanul-suedez-american de la NASA, creatorul noului costum de astronaut si cel ce-si spune cu mandrie tigan, remarcabilul muzician Damian Draghici, plecat cu un nai in lumea larga, a ajuns bursier la Colegiul Berklee din Boston, dupa absolvirea caruia a cucerit-o, bucurandu-si spectatorii si ascultatorii de pe toate meridianele. Preocuparea ziarului nostru pentru concetatenii din emigratie/exil/diaspora s-a materializat, in ultimii ani, printr-o rubrica intitulata "Romanii de pretutindeni", articole saptamanale la pagina de "Opinii" si mai ales in suplimentul special, de patru pagini, "Romanii nostri" (octombrie - decembrie 2005), realizat cu sprijinul Departamentului pentru Romanii de Pretutindeni, care dupa patru editii s-a retras, fara a oferi o explicatie plauzibila! Noi n-am abandonat demersul si, sub o forma sau alta, publicam despre prezenta si destinul romanilor din afara actualelor granite. Am adunat, intre DA si NU, situatii si evenimente menite sa-i caracterizeze in viata ca viata in strainatate, neocolind aspectele unei existente precare, insistand asupra starii de infractionalitate, insalubritate si nesiguranta induse de raufacatorii nostri, cu deosebire tigani (zisi diplomatic rromi)... La expozitii foto-turistice, concerte simfonice si spectacole de teatru - organizate sub egida MAE - nu se duc locatarii taberelor nomade din periferiile oraselor vestice, cum nici reprezentantii DRRP nu calca in mizerabilele lor asezari, ducand macar cateva abecedare si niste sapun... Acum sa ne oprim la romanii de vaza din Europa, carora nu le-a spus nimeni, niciodata "Afara, plecati imediat!". Imi amintesc de conferinta academica a distinsului om de cultura si diplomat Philippe Eti�nne, ambasadorul Parisului la Bucuresti, intitulata "Acesti romani care au facut Franta". Atunci, in iunie 2003, Excelenta Sa spunea vizionar ca "Tara dumneavoastra va fi unul din marile state membre ale unei Europe noi", sustinandu-si pledoaria cu numeroase exemple de conationali de-ai nostri care au contribuit la "constructia" tarii sale, pe multiple planuri. A vorbit despre pasoptisti, trecand in revista personalitatile romane afirmate acolo inca de la cumpana veacurilor XIX-XX, pana in zilele noastre: Brancusi, Cioran, Enescu, Ionesco, Elvira Popesco, Dinu Lipatti, Henri Coanda, Vintila Horia, Paul Goma, Virgil Ierunca, Monica Lovinescu, Matei Visniec si inca multi alti oameni de stiinta si cultura, prin care "Franta a stralucit si straluceste si datorita imigratiei romane", spunea Ambasadorul. Cu ei se bucura o lume intreaga! Cand vom putea repeta si noi, peste tot, vorba lui Eminescu: "Suntem romani si punctum!"?
sursa. ziarul Ziua
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.11.2007, 13:34:24
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

popor latin, indisciplinat....si noi suntem la fel....problema e ca romii ne-au facut de ras peste tot...si daca ii trimiti la scoala majoritatea nu se duc.in fine si italienii omorau in america dupa razboi.....asa ca ne asemanam, din nefericire la prostii, dar daca comit asemenea fapte..nu stiu sunt cazuri cand trebuia mentinuta pedeapasa cu moartea pentru anumite crime....
Reply With Quote
  #10  
Vechi 16.11.2007, 13:37:26
panaghia panaghia is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.10.2007
Mesaje: 49
Implicit

vreau sa va spun ca la mine in oras bisericile sunt pline de tigani si am obeservat ca in unele situatii tiganii sunt mai credinciosi decat romanii,sa nu aruncam cu pietre in toti,si ar fi bine sa nu aruncam deloc cu pietre ca si noi suntem patimasi,chiar daca patimile noastre nu se vad
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Biserici ortodoxe în Roma-Italia Simply_me Pelerinaje la locuri Sfinte 3 29.09.2012 21:09:40
Romanii nu-si respecta eroii ?! Radu32 Generalitati 26 07.12.2010 18:43:29
Ce bogați suntem noi românii! dorinastoica14 Biserica Ortodoxa Romana 23 20.04.2010 10:09:21
ROMANII si razboiul altora... Trandafir_Alb Generalitati 0 05.01.2010 18:38:53
Romanii si Athosul C-tin Biserica Ortodoxa Romana 7 25.07.2008 12:55:33