Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 14.11.2007, 16:17:32
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

La sectiunea "Posturile" din categoria Liturgica sunt prezente aceste informatii din articolul Danielei Livadaru.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 14.11.2007, 18:17:28
quasar quasar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2006
Mesaje: 343
Implicit

Jeni ai mai spus tu undeva cum se fac acele turtite care se mananca in post si la prepararea carora se foloseste ulei de la Sf Maslu dar numai stiu unde.Poate ne mai spui o data cum se fac.:)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 14.11.2007, 21:20:30
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Gasesti la "Maslul", topicul &raquo; Faina si uleiul de la Sf.Maslu <<
Reply With Quote
  #14  
Vechi 15.11.2007, 07:45:32
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

:)multumesc anca.
quasar, poti vb si cu duhovnicul tau eventual, daca ai anumite nelamuriri:rolleyes:
Reply With Quote
  #15  
Vechi 15.11.2007, 08:38:44
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

As vrea sa va intreb (vad ca nimeni nu indrazneste:rolleyes:),ce sa facem in cazul in care mergem in vizita si ni se serv. mancare de frupt? Mancam si spovedim? Sau nu mancam gasimd un oarecare pretex..regim..medicamente ce treb luate mai intai?...etc? Cum putem alege calea care ni se potriveste? Adesea aud, aaaaaaaa deja am mancat..nu are rost sa mai postesc...oricum m-am spurcat..
A doua intrebare, daca ramanem sa inoptam la cineva si nu avem conditii sa facem canonul (metanii+rugaciune) ce e de facut? Il putem inlocui cu rugaciunea inimii, Doamne Iisuse Fiul Lui Dzeu miluieste-ma? E valabil? sau trebuie sa cerem politicos gazdei permisiunea sa ne lase singuri pentru a face canonul? sau o invitam si pe ea?
Deocamdata ma opresc dar revin:D:D
Reply With Quote
  #16  
Vechi 15.11.2007, 10:17:39
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jenica
As vrea sa va intreb (vad ca nimeni nu indrazneste:rolleyes:),ce sa facem in cazul in care mergem in vizita si ni se serv. mancare de frupt? Mancam si spovedim? Sau nu mancam gasimd un oarecare pretex..regim..medicamente ce treb luate mai intai?...etc? Cum putem alege calea care ni se potriveste? Adesea aud, aaaaaaaa deja am mancat..nu are rost sa mai postesc...oricum m-am spurcat..
A doua intrebare, daca ramanem sa inoptam la cineva si nu avem conditii sa facem canonul (metanii+rugaciune) ce e de facut? Il putem inlocui cu rugaciunea inimii, Doamne Iisuse Fiul Lui Dzeu miluieste-ma? E valabil? sau trebuie sa cerem politicos gazdei permisiunea sa ne lase singuri pentru a face canonul? sau o invitam si pe ea?
Deocamdata ma opresc dar revin:D:D
ce ne tot batzi la cap, poi nu ne-ai invatzat tocmai dumneata????

poi cat suntem in vizita sau ne vede cineva, MANCAM dar postind, shi apoi, dupa ce ne retragem postim mai departe, astfel ca postul, asha cum ai zis shi ai ingroshat in alta parte este pentru Hristos, pentru dragoste shi smerenie shi taina, shi nu toate astea pentru post!

ce ne tot repetzi intruna? postul este pentru dragostea de credintza (Hristos, ascultare, aproape) shi nu dragostea pentru post! n-ai zis ashea? Shtim, Shtim, Shtim, dar nu aplicam... mai bine te-ai ruga jenica draga sa aplicam fara ai ieshi in evidentza, ca daca ne prinde cineva shi ne vede shi ne lauda sau se mira, deja inseamna ca ne-am luat plata, shi trebuie sa o luam de la inceput... ???
Reply With Quote
  #17  
Vechi 15.11.2007, 10:21:15
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

:)multumesc!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 15.11.2007, 11:07:55
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Un articol care mi-a placut mult.

▲ Nu numai gura voastra sa posteasca, ci si ochiul, si urechea, si icioarele, si mainile, si toate madularele trupului vostru ▲

Postiti? Aratati-mi-o prin fapte. Prin care? Veti zice. De vedeti un sarac, aveti mila de el, un dusman, impacati-va cu el, un prieten inconjurat de bun nume, nu-l invidiati, o femeie frumoasa, intoarceti capul. Nu numai gura voastra sa posteasca, ci si ochiul, si urechea, si picioarele, si mainile, si toate madularele trupului vostru.
Mainile voastre sa posteasca, ramanand curate de hranire si de lacomie. Picioarele, nealergand la teatrul cu spectacole proaste. Ochii, neprivind cu ispitire frumusetile straine. Hrana ochilor este ceea ce ei vad. Daca-i o priveliste neingaduita si potrivnica Legii, postul sufera din pricina aceasta si mantuirea sufletului este vatamata intru totul; daca-i o priveliste ingaduita de Lege si fara greseala, postul se impodobeste cu ea. Ar fi peste fire de ciudat ca, in vremea postului sa te tii chiar si de la hrana ingaduita, si sa te duci sa gusti privelistile oprite.
Nu mancati carne? Atunci opriti si ochii de a privi nerusinarea. Asemenea, urechea voastra se cade sa posteasca. A posti pentru ureche inseamna a o astupa pentru vorbirile de rau si pentru zavistii. „Nu aplecati urechea voastra la vorbirile desarte“ - este scris. Gura, pe de alta parte, trebuie sa posteasca de sudalme sau alte vorbiri rusinoase.
La ce bun sa te tii de la carne de pasare si de la peste, de-ti vei sfasia si ucide pe fratele tau? Apoi, ceea ce trebuie sa cercetam, cu privire la post, este daca am capatat mai multa ravna, daca ne-am indreptat unele din nedesavarsirile noastre, daca ne-am spalat de greseli. E un obicei raspandit in vremea postului, de a ne intreba unii pe altii cate saptamani am postit.
Si auzim pe unii: o saptamana, pe altii: doua, pe unii: toate. Dar unde-i prisosirea, daca savarsim postul cu mainile goale de fapte bune? Cand cineva iti va zice: „Eu am tinut tot postul“, raspunde-i: „E aveam un dusman si m-am impacat cu el, obisnuiam sa barfesc si m-am oprit, suduiam, si m-am lasat“.
Ceea ce foloseste negustorilor, nu este atat sa strabata o mare departare pe mare, ci de a aduce o buna incarcatura de marfuri din belsug. Nu prisosim nimic cu postul, daca numai il savarsim, fara sa ne gandim la nimic si cum o fi.
Nu-i nici o vinovatie sa mananci. Domnul fie slavit!… Ceea ce strica este pofta nesatioasa, imbuibarea peste ceea ce trebuie, umflarea stomacului pana la refuz. Tot asa cu vinul. A-l folosi cu masura, nu-i nici o greseala. Greseala e a te da betiei si a fi necumpatat, a-ti perverti folosinta mintii. Daca slabiciunea voastra trupeasca nu va ingaduie sa treceti ziua fara sa mancati, nici un ins intelept nu v-ar putea tine de rau.
Stapanul nostru e bland si cu omenie, nu ne cere de nimic peste puterile noastre. Daca ne cere sa ne infranam de la mancare si sa postim, aceasta nu-i fara un temei si nu asa, numai ca sa stam fara sa mancam, ci pentru ca dezlipindu-ne de lucrurile acestei lumi, sa ne incredintam celor ale sufletului in toata vremea care ne sta la indemana.
Daca postul ne este abtinerea de la mancare, o data ce au trecut cele patruzeci de zile, a trecut si postul. Dar de ne vom abtine de la pacat, postul acesta nu va inceta dupa ce celalalt a trecut. Ne va fi de folos necontenit - si inainte de imparatia cerurilor, ne va aduce aici, pe pamant, buna rasplatire.
sursa: ziarul Lumina articol din data de 15 nov.2007
Reply With Quote
  #19  
Vechi 15.11.2007, 12:35:50
quasar quasar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2006
Mesaje: 343
Implicit

ok...mai bine numai intrebam..
Reply With Quote
  #20  
Vechi 15.11.2007, 12:45:47
OvidiuO OvidiuO is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2007
Mesaje: 511
Implicit

Citat:
În prealabil postat de quasar
ok...mai bine numai intrebam..
:)pai de ce mai bine nu intrebai ? E foarte bine ca ai intrebat. E foarte bine ca Jenica a postat asa de folositoare povestiri. E foarte bine ca tizul meu a pus iconite cu zambet in coltul gurii ca astfel Jenica a raspuns cu un multumesc. E foarte bine ca revine fratele quasar cu fraza asta ca sa pot si eu sa ma bag ca musca-n zar. He. No binie....POST CU PACE SI BUCURIE LA TOTI.:)
Doamne ajuta !
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul Craciunului daniil96 Generalitati 68 18.11.2016 01:44:18
Postul Craciunului Anca-Miha Postul 305 21.11.2014 23:09:46
Postul Craciunului nu trebuie falsificat Chiorean_Eugen_Petrisor Intrebari utilizatori 15 20.11.2012 12:38:53
Postul Craciunului eduardd Craciunul - Nasterea Domnului 22 11.11.2009 20:35:19