Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.04.2011, 10:36:37
Sanduu's Avatar
Sanduu Sanduu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 125
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Sanduu
Implicit A Nadajdui spre Domnul!

Rog sa scrie fiecare cu cuvintele lui ce i se pare a fi Nadejdea spre Domnul, cum trebuie sa Nadajduim noi spre Domnul in viata Noastra!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.04.2011, 10:50:54
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit

eu am nadejdea, speranta, ca Dumnezeu sa aiba mila de familia mea, poate si de mine, sa nu ne lase niciodata, sa ne apere de toate relele din lumea asta, sa ne pazeasca de moarte, de rautati, de boli, chiar daca eu ma simt ultimul om de pe pamant si cea mai mare pacatoasa care merita tot ce e mai rau .

trebuie sa nadajduim ca Dumnezeu are mila de noi, dar si noi trebuie sa ne dam silinta sa respectam legile Lui.

"De vei asculta cu luare-aminte glasul Domnului Dumnezeului tău și vei face lucruri drepte înaintea Lui și de vei lua aminte la poruncile Lui și vei păzi legile Lui, nu voi aduce asupra ta nici una din bolile pe care le-am adus asupra Egiptenilor, că Eu sunt Domnul Dumnezeul tău Care te vindecă". Iesirea, 15,26
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.04.2011, 12:08:31
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sanduu Vezi mesajul
Rog sa scrie fiecare cu cuvintele lui ce i se pare a fi Nadejdea spre Domnul, cum trebuie sa Nadajduim noi spre Domnul in viata Noastra!
Nadejdea spre Domnul are doua functii:
-prima, sa nu ne tulburam si ingrijoram in zadar
-a doua, sa pastram in suflet bucuria care vine din anticiparea mantuirii

Evitarea tulburarilor fara folos:
- Tot ce se intampla in lume, se intampla cu voia lui Dumnezeu. Dumnezeu STIE.
- Tot ce ni se intampla noua in particular, ni se intampla cu voia lui Dumnezeu. Dumnezeu VEDE.
- Ne incredintam sufletul in bratele Sale si ne rugam ca toata suflarea sa fie pazita de rau.

Bucuria vine in suflet cand constientizam ca :
-Domnul este Puternic
-Domnul este plinatatea Dragostei

Cand ni se intampla ceva rau sa gandim asa:
"Se intampla cu voia lui Dumnezeu." Sa exersam rabdarea unita cu nadejdea in Dreptatea lui Dumnezeu, si degraba sa ne rugam pentru iertarea pacatelor.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
A mai trecut un suflet la Domnul mela me Slujba inmormantarii 76 26.03.2016 19:24:54
Spre moarte sau spre viata ?! alexmatei Impartasania (Taina Euharistiei) 8 11.05.2013 00:07:40
Lauda pe Domnul ! iustin10 Rugaciuni 9 19.10.2010 15:02:14
Te indrepti spre Dumnezeu sau spre idolul tau? monica.miholca Pocainta 15 15.07.2009 16:06:40
De ce o viata cu Domnul? danyel Generalitati 12 01.09.2007 18:04:08