Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.03.2010, 08:21:56
demirel137's Avatar
demirel137 demirel137 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2009
Locație: Corbeanca
Religia: Ortodox
Mesaje: 16
Implicit HELP! Incerc sa ma las de fumat dar nu imi iese.

Cine are un sfat practic pentru a ma ajuta sa ma las de fumat sa mi-l spuna si mie. Cine vrea doar sa imi spuna ca el a reusit cu vointa ... sa se abtina, caci vointa mea a dat rateuri. Mi-am dat seama ca am reusit sa fumez in 6 ore 1 pachet de tigari kent lung. E grav. Si mai am si ulcer gastroduodenal. Va rog sa imi dati doar sfaturi practice, urgent, pentru ca de la o tigara la alta simt cum raman fara putere. Nu imi vine sa cred ca nu pot sa ma las singur de nenorocitele astea de tigari.
__________________
Carpe Diem !
"Pe unii inteligenta ii urmareste, dar ei sunt mult mai rapizi!"
"Nu iti fa griji nu esti complet inutil. Cel putin servesti ca un exemplu negativ pentru ceilalti!"
"Exista lucruri imposibil de realizat si stim asta, insa vine unul care nu stie si le realizeaza!"
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.03.2010, 10:54:34
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit Sfat practic

Am mai scris intr-un topic asemanator... O doctorita din Piatra Neamt fuma foarte mult si isi dorea sa se lase dar nu prea reusea. S-a rugat Sfintei Ana sa o ajute si mergea in fiecare zi la Icoana Sfintei Ana din M-rea Bistrita - Neamt si se ruga dar in fiecare zi dadea Sfintei Ana, in cutia de la icoana, banii destinati tigarilor din ziua respectiva. A mers timp de 40 de zile si a reusit sa renunte la fumat. Acum nu zic sa vii in Neamt ca sa te lasi de fumat insa exemplul ei de a incredinta banii (pe care ii cheltuia pentru tigari) Maicii Domnului sau unui Sfant fata de care ai evlavie poti sa il aplici. Sunt convinsa ca ai o biserica de suflet si poti face acest lucru! Iti trebuie vointa impletita cu rugaciune!
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.03.2010, 11:42:40
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

Vezi aici.
__________________
User vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.03.2010, 13:29:11
Cehoslovacia Cehoslovacia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.10.2009
Locație: Viena
Religia: Ortodox
Mesaje: 5
Implicit

Poti sa-ti propui un exercitiu destul de verosimil la o adica, in a anticipa adevarata ta 'dispozitie' la sacrificiu intr-un moment in care ar fi prea tarziu - de pilda daca ti s-ar intampla o mare nenorocire.
Sa zicem ca s-ar declansa un eveniment atat de tulburator in viata ta incat intreaga ta existenta ar fi redusa la cateva activitati fundamentale care te-ar mentine in viata in mod constient, si carora te-ai dedica astfel pe deplin, hrana, somn, igiena, alege tu in continuare... sa zicem ca iti ramane si eventualitatea posibilitatii de a te ridica din pat si a umbla, de a-ti privi picioarele umbland pe strazile orasului, printre alti oameni, ca alti oameni. Gandeste-te ca vei muri, iar acesta nu este un scenariu.
Daca in viitor ai avea candva posibilitatea sa te intorci in acest moment in timp din care te indoiesti in privinta capacitatii de a-ti coordona acest segment indezirabil al vietii tale de zi cu zi, eu-l tau din acea zi din viitor poate isi gaseste indeajunsa trecere in fata zilei tale de azi pentru a te scutura si a-ti vesti din fericire ca mai ai aceasta sansa a prezentului spre indreptare, si cea a zilei de maine poate, si a tuturor zilelor care iti raman de trait in masura in care il indupleci pe Dumnezeu sa iti dea ragaz sa te dezmeticesti. Si eu am fumat timp de 8 ani.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.03.2010, 21:01:08
Vladimir-Adrian Vladimir-Adrian is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.02.2010
Mesaje: 67
Implicit

Citat:
În prealabil postat de demirel137 Vezi mesajul
Cine are un sfat practic pentru a ma ajuta sa ma las de fumat sa mi-l spuna si mie. Cine vrea doar sa imi spuna ca el a reusit cu vointa ... sa se abtina, caci vointa mea a dat rateuri. Mi-am dat seama ca am reusit sa fumez in 6 ore 1 pachet de tigari kent lung. E grav. Si mai am si ulcer gastroduodenal. Va rog sa imi dati doar sfaturi practice, urgent, pentru ca de la o tigara la alta simt cum raman fara putere. Nu imi vine sa cred ca nu pot sa ma las singur de nenorocitele astea de tigari.
Salut. Eu am fumat vreo 15 ani, de pe la 19 ani pana la 35 de ani, am facut gastrita pe la vreo 22, ulcer pe la vreo 27-28 de ani, m-am lasat la un moment dat un an de zile, dar m-am reapucat dintr-o prostie, de bucurie (cand a castigat Emil Constantinescu alegerile). Acum vreo 5 ani am incercat sa ma las asa intr-o doara, dar n-am reusit, nu prea eram pregatit psihic. Acum 3 ani am avut din nou o criza de ulcer, doctorul mi-a zis ca in ritmul asta ajung la cutit si ca sa ma las neaparat. M-am speriat de treaba asta, n-aveam chef sa ma taie pentru o asa prostie. M-am pregatit vreo cateva zile sufleteste, mai ales ca stiam cum o sa fie de data trecuta cand incercasem sa ma las, adica stiam ce probleme apar (nervozitate extrema, maini rosii care transpira foarte mult, etc). Am baut ceai de pedicuta sau asa ceva, am acceptat ideea ca o sa fiu excesiv de nervos circa 3-4 zile si am facut tot posibilul sa ma aflu intr-o permanenta miscare si activitate: am facut tot felul de lucruri prin casa, am facut miscare pe afara, am facut tot ce imi sta in putinta sa nu stau locului o clipa,
Dupa primele 3-4 zile a fost mult mai bine, iar dupa 2 saptamani totul trecuse, era ok, reusisem. Fireste, in toata perioada asta m-am rugat intens seara. Si inca ceva, in toata perioada i-am evitat pe prietenii mei fumatori. Sper sa te ajute ce ti-am zis. Succes!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.03.2010, 21:01:44
Adelinne's Avatar
Adelinne Adelinne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Send a message via Skype™ to Adelinne
Smile

Citat:
În prealabil postat de demirel137 Vezi mesajul
Cine are un sfat practic pentru a ma ajuta sa ma las de fumat sa mi-l spuna si mie. Cine vrea doar sa imi spuna ca el a reusit cu vointa ... sa se abtina, caci vointa mea a dat rateuri. Mi-am dat seama ca am reusit sa fumez in 6 ore 1 pachet de tigari kent lung. E grav. Si mai am si ulcer gastroduodenal. Va rog sa imi dati doar sfaturi practice, urgent, pentru ca de la o tigara la alta simt cum raman fara putere. Nu imi vine sa cred ca nu pot sa ma las singur de nenorocitele astea de tigari.
Salut !
Cauta motivatie ,tine in mana mereu ceva cand te apuca o nervozitate ex ori un capac de la vreun suc ori o bricheta care nu merge:D ori un breloc ,pt mine a fost eficient ,plus mi-am dorit sa miros a floare si nu a scrumiera ...succes!
Dumnezeu sa te ajute ,cu ai sai Ingeri si Sfinti!

ps lupta poate parea grea dar nu imposibila ,eu am reusit de 4 ani sa las acest obicei.Doamne ajuta! ...daca ai stii ce putere este in tine ...trebuie doar sa dai vointa si vei lua putere .
__________________
"Iata, Eu va trimit pe voi ca pe niste oi in mijlocul lupilor;
fiti dar intelepti ca serpii si nevinovati ca porumbeii." - Matei 10:16

"Nadejdea mea este Tatal, Scaparea mea este Fiul, Acoperamântul meu este Sfântul Duh.
Treime Sfânta, slava Tie !" (Sfântul Ioanichie)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.03.2010, 06:58:47
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de demirel137 Vezi mesajul
Cine are un sfat practic pentru a ma ajuta sa ma las de fumat sa mi-l spuna si mie. Cine vrea doar sa imi spuna ca el a reusit cu vointa ... sa se abtina, caci vointa mea a dat rateuri. Mi-am dat seama ca am reusit sa fumez in 6 ore 1 pachet de tigari kent lung. E grav. Si mai am si ulcer gastroduodenal. Va rog sa imi dati doar sfaturi practice, urgent, pentru ca de la o tigara la alta simt cum raman fara putere. Nu imi vine sa cred ca nu pot sa ma las singur de nenorocitele astea de tigari.
Dependenta este un proces prin care acoperim un gol afectiv pe care de cele mai multe ori nu il constientizam.
Vei putea vindeca efectul (dependenta),dar daca nu stii care este cauza care duce la asta va aparea o alta.
Ti-as sugera si psihoterapie si eventual sa incerci pentru moment,cel putin,sa inlocuiesti fumatul cu o alta dependenta mai putin nociva.
Degeaba spui ca nu vrei sa auzi de vointa,pentru ca si ea este parte din procesul de vindecare,alaturi de constientizare.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.03.2010, 07:56:49
demirel137's Avatar
demirel137 demirel137 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2009
Locație: Corbeanca
Religia: Ortodox
Mesaje: 16
Unhappy Multumesc pentru sfaturi

Sfaturi peste sfaturi, credinta intre credinte. Sper sa reusesc sa ma las. Am sunat la o doctorita ieri, imediat ce am aflat de la hmiron care sunt telefoanele. Mi-a zis ca abia dupa Paste ma mai poate ajuta. A ramas sa o mai sun eu atunci.

Scuze pentru noul topic.
L-as sterge dar nu prea stiu cum. Abia la o zi distanta am vazut ca mai exista unul asemanator.
Eu nu am spus ca vointa nu are un rol, dar spun ca nu te poti baza numai pe asta. Daca eu incerc sa ma las, inseamna ca am vointa, dar dau exact de nervii de care vorbea cineva mai sus. De cate ori am stat fara tigara mai mult de 12 ore m-a luat o stare de nu stia nevasta-mea ce sa imi faca. I-am explicat ca este simplu. TIGARA, si gata, sunt din nou calm.
Problema este ca nu imi permit sa fiu agitat la serviciu, lucrez intr-un post care are deja stresul lui si nu trebuie sa mai adaug altul. Cred ca ar trebui sa imi iau concediu.
Intre timp, ma voi duce sa .... imi aprin o tigara .
__________________
Carpe Diem !
"Pe unii inteligenta ii urmareste, dar ei sunt mult mai rapizi!"
"Nu iti fa griji nu esti complet inutil. Cel putin servesti ca un exemplu negativ pentru ceilalti!"
"Exista lucruri imposibil de realizat si stim asta, insa vine unul care nu stie si le realizeaza!"
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.03.2010, 08:57:35
susica's Avatar
susica susica is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2010
Mesaje: 12
Question dragii mei fumatori

daca mai aveti putina rabdare , fica mea azi ancepe un tratament care se spune ca suta la suta da rezultate ,fica mea fumeaza un pac jumate pe zi
azi sosesc medicamentele si am sa va tin la curent an fiecare zi doamne ajuta si fara fumat////
Reply With Quote
  #10  
Vechi 16.03.2010, 10:20:11
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Cel mai simplu este sa folosesti medicamente. Atentie: doar cu acordul medicului.
Eu am folosit Zyban, dar mai sunt si altele.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Incerc sa rezist... Petre. Generalitati 63 07.11.2013 08:49:21
Rugati-va si pentru mine,va rog!Incerc sa ma ridic... Anna Vasilica Rugaciuni 14 29.04.2012 01:35:11
cum s-o scap pe fiica mea de fumat luminita40 Intrebari utilizatori 19 16.12.2011 17:13:25
Incerc sa fac bine si se termina tot rau alexya89 Generalitati 23 01.10.2009 14:02:46
DESPRE FUMAT viviana Generalitati 43 16.01.2008 01:45:22