Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.04.2007, 20:34:31
Annamarria Annamarria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2006
Mesaje: 260
Implicit

Am si eu o intrebare. E voie sa muncesti in Vinerea Mare? Adica sa faci curatenie mai exact. :)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.04.2007, 22:36:53
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annamarria
Am si eu o intrebare. E voie sa muncesti in Vinerea Mare? Adica sa faci curatenie mai exact. :)
Vinerea Mare nu este considerata o `sarbatoare`... Teoretic, poti sa muncesti. De cele mai multe ori, suntem nevoiti sa o facem... Insa trebuie sa tinem cont si de faptul ca este ziua in care Mantuitorul a fost rastignit... Ar trebui sa mergem seara la Denia Prohodului... Frumusetea slujbei si simbolismul ritualului liturgic este extraordinar.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.04.2007, 22:31:22
romandragut romandragut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2007
Mesaje: 338
Implicit

in tarile din europa de vest in vinerea mare este liber.

daca rivesti lucrurile dupa calendarul ortodox atunci ai duce o viata de huzur. este prea rosu pentru o societate moderna.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.04.2007, 23:35:24
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de romandragut
in tarile din europa de vest in vinerea mare este liber.

daca rivesti lucrurile dupa calendarul ortodox atunci ai duce o viata de huzur. este prea rosu pentru o societate moderna.
Societatea moderna nu da liber la toate sarbatorile religioase, de fapt da numai la doua. Asa ca ai scapat de griji. Spor la munca!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.04.2007, 22:59:32
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

macar in VINEREA MARE SA PETRECEM TIMPUL IN MAI MULTA RUGACIUNE CATRE DUMNEZEU SA MEDITAM LA CITE A FACUT EL ,DIN IUBIRE PENTRU NOI SA NE ANALIZAM SITUATIA NOASTRA DUHOVNICEASCA. Nu este bine a lucra in VINEREA MARE ;mie cu multi ani in urma mi s-a intiplat ceva foarte rau,s-a imbolnavit din a doua zi fetita mea foarte rau si nu am petrecut PASTELE decit chinuindu-ma sa o tratez cu zilele de PASTI si cu noptile de atunci ,nedormite1pT. MINE MESAJUL ATUNCI A FOST FOARTE CLAR.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.04.2007, 15:54:52
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

sofiaiuga,imi pare rau pentru ce i s-a intamplat fiicei tale atunci cand crezi ca s-a datorat faptului ca ai muncit in Vinerea Mare,dar cred ca nu a fost decat o coincidenta,in Vinerea Mare nu este pacat a se munci,mai ales ca majoritatea nu fac decat sa pregateasca calea catre Marea si Minunata sarbatoare a Invierii Domnului.In manastiri se munceste in Vinerea Mare pe rupte,iar daca tu spui ca nu este bine,nu cred ca ar face exceptie manastirile atata timp cat din punctul tau de vedere cazul se adreseaza crestinilor,fara discriminare.In manastiri se mai primesc si palme peste ochi,daca vrei sa stii,si nu este o atitudine pentru amintirea si patimirea ca suferinta Mantuitorului,pur si simplu nu se tine atata cont de vinerea Mare cu rugaciune si meditatie profunda fata de sacrificiul suprem facut de Mantuitor.Aceasta pastrare a linistei interioare si rugaciunii in saptamana patimilor este o atitudine individuala,sa-i spunem asa,cine are constiinta pur crestina trebuie sa-si faca timp pentru aceasta zi,din pacate noi pamantenii ne-am hazardat prea mult in treburi si iar treburi trecatoare,si intr-o nepasare sufleteasca aproape iremediabila.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.04.2007, 16:47:26
Annamarria Annamarria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2006
Mesaje: 260
Implicit

Oameni buni, am intrebat un preot. A zis ca nu e pacat, n-are nimic, se poate munci in Vinerea Mare. Deci, sa stiti si voi, daca nu sunteti siguri.
Oricum,ne putem ridica gandul la Dumnezeu si in timp ce muncim, si putem sa ne gandim si la patima Mantuitorului.
Deci repet: un preot a zis ca ai voie sa muncesti in Vinerea Mare, nu e pacat.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 08.04.2007, 22:36:10
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

nu tot ce nu este interzis este si folositor.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 09.04.2007, 00:48:44
Annamarria Annamarria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2006
Mesaje: 260
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga
nu tot ce nu este interzis este si folositor.
nu mai aveti incredere nici in preoti?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.04.2007, 09:57:48
pacatosu pacatosu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.09.2006
Mesaje: 23
Implicit

Hristos a inviat !
Nu incerc sa iau apararea nici unui slujitor al Domnului, dar trebuie sa observam ca unii dintre preoti incearca sa se adapteze cu tipicul slujbelor la viata intensa pe care o traim cu totii. Altii, tind in jlujbele lor sa se orienteze spre tipicul manastiresc si nu numai cu slujbele, ci cu tot serviciul religios, inclusiv canoane si toate cele. Personal cred ca preotii trebuie sa mentina tipicul bisericii crestin-ortodoxe de mir fara influente din nici o parte. Este foarte adevarat ca trebuie sa se tina cont totusi de traditia locala, de obiceiurile specifice diferitelor zone geografice, dar sa nu fie influentati de curentele altor biserici. Nu uitati pildele spuse de Mantuitorul cand era printre noi si ne invata sa ne ferim de greseli.
Oare intr-o zi de sarbatoare, daca-ti pierzi o oaie, nu o cauti? Si cand o gasesti nu esti mai bucuros de gasirea ei decat de celelalte din turma? Tot asa si cu munca in Vinerea Mare. Lucreaza caci poti fi la servici ( o binecuvantata pricina ), termina ce ai de facut in casa sau in gospodarie, dar apoi adu-ti aminte ca este ziua in care Mantuitorul te asteapta inca in sfanta biserica sa treci pe sub trupul sau, sa-ti dea o picatura de dragoste si incredere. Cu bratele pironite pe cruce te asteapta la pocainta, asteptare care nu trebie uitata sau neglijata de iuresul vietii cotidiene. Mantuirea este mai presus de orice.
Invierea Domnului sper sa-i lumineze pe toti preotii in lucrarea lor catre Domnul, iar credinciosii sa se intareasca in crdinta intru Domnul Iisus Hristos. Amin !
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Izvorul tamaduirii- in Vinerea Luminata Adriana Cluj Diverse Sarbatori 8 13.04.2018 06:24:46
Vinerea Mare - moartea si ingroparea Domnului terahim Intrebari utilizatori 3 17.04.2012 14:48:25
spalam miercurea si vinerea? steliana-steli Postul 2 12.08.2011 11:18:29
Vinerea Mare (Denia Prohodului) tomagabor Intrebari utilizatori 1 02.04.2010 21:29:57
vinerea mare! icamilin Diverse Sarbatori 2 17.04.2009 12:34:15