Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 22.04.2009, 18:40:04
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ex-christian Vezi mesajul
E o decizie de marketing. Cu ce e diferit focul ala fata de focul de la bricheta mea?
[COLOR=green]Nu stiu, nu mi-am pus problema asta. Dar, de 20 de ani, politicienii mint, ne mint, ne manipulează, ne promit si-n acelasi ritm incalca promisiunile. Nu vreau decât să mă conving că acțiunea din 18 apr este reală sau nu... Nu pentru că aș fi Toma-necredinciosul... Dar, această acțiune înseamnă voturi și vreau să mă conving că le merită.[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #12  
Vechi 22.04.2009, 19:02:00
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ex-christian Vezi mesajul
1.De ce e atat de important Lumina asta?
2.Daca acelasi truc poate fi reprodus de un iluzionist, nu afecteaza in nici un fel credibilitatea acestui asa-zis miracol?
3.Daca acelasi truc poate fi reprodus de un chimist, nu afecteaza in nici un fel credibilitatea acestiu asa-zis miracol?
4. De ce au nevoie atat de multi crestini ortodocsi de toate superstitiile astea antice? De cand Credinta Pura nu e de ajuns?
Vezi Omule, de ce este necesară cenzura de care vorbeam pe alt topic ? Pentru că vin nătărăi ca tine și calcă totul în picioare : pe Dumnezeu, credinta noastră Ortododoxa . . . Atunci cenzura, controlul , normal și firesc, iți dă un șut în fund ! Drum bun lichea . . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 22.04.2009, 20:06:13
Trandafir_Alb's Avatar
Trandafir_Alb Trandafir_Alb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.04.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 153
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ex-christian Vezi mesajul
[COLOR=green]
1.De ce e atat de important Lumina asta?
2.Daca acelasi truc poate fi reprodus de un iluzionist, nu afecteaza in nici un fel credibilitatea acestui asa-zis miracol?
3.Daca acelasi truc poate fi reprodus de un chimist, nu afecteaza in nici un fel credibilitatea acestiu asa-zis miracol?
4. De ce au nevoie atat de multi crestini ortodocsi de toate superstitiile astea antice? De cand Credinta Pura nu e de ajuns? [/COLOR]
Paaaai...daca vrei sa stii daca e minune sau nu, daca vrei sa vezi cu ochii tai daca e facatura sau nu, cel mai bun raspuns ar fi: mergi acolo si vezi! dar o sa vii sa-mi spui: "bine mai, fatuca, tu unde te crezi aici? in tara tuturor bogatilor? e nevoie de bani si alte resurse bla bla". Stiu! Stiu si ca omul poate muta muntii daca vrea ! Nu reusesti, intreaba in stanga si-n dreata, pe forumuri sau trimite mesaje in cosmos, cu siguranta se va gasi cel putin o persoana care a fost de fata cand s-a produs minunea si ea iti va explica.
Cred ca niciun raspuns de pe forum si nicio emisiune de la tv nu-ti poate dovedi mai clar ce se intampla decat prezenta ta acolo...daca cineva de pe acest forum ti-ar insira pagini intregi despre cum se produce minunea, ai spune ca ti-a copiat vreun articol de pe un site, daca ai vedea la tv stiu eu ce emisiune, ai spune ca oamenii aia oricum sunt platiti ca sa vorbeasca.

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[COLOR=green]
Si-apoi, aici se vrbeste daca lumina sfanta a fost adusa intr-adevar de la Ierusalim sau e numai campanie electorala? Asta este ideea...[/COLOR]
La partea cu campania iti dau dreptate, in sensul ca e de-a dreptul trist sa vezi ca acei oameni cu cravata se folosesc de asa o minune, de cea mai profunda sarbatoare ortodoxa, sa se promoveze... In data de 20.04.09 participam la Marsul Invierii din Timisoara (nu stiu daca s-a dat la televizor si in alte localitati) si dupa rugaciunile mai multor reprezentanti ai diferitelor religii care cred in Invierea lui Hristos, ghiciti ce? Venii un nenea sa ne transmita salutari din partea parlamentarilor si ai celor din pdl parca si sa ne spuna cat de mult se gandesc ei la aceasta sarbatoare...nu sunt violenta de felul meu si e urat ce scriu si ce gandesc acum, dar daca aveam un ou i-l lipeam in frunte. Au mai urmat astfel de mesaje, m-am luat si am plecat...
__________________
"Iubind, sa notezi jignirile pe apa si binefacerile pe arama"
Reply With Quote
  #14  
Vechi 22.04.2009, 20:11:51
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[COLOR=green]Unde scrie, ce dovezi exista?[/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Si-apoi, aici se vrbeste daca lumina sfanta a fost adusa intr-adevar de la Ierusalim sau e numai campanie electorala? Asta este ideea...[/COLOR]
Dovada este stalpul respectiv, care sta marturie in Biserica Sf. Mormant si poate fi vazut de oricine care merge la Ierusalim.

Peste partea cu "campania electorala" se poate trece cu usurinta. Nu e nimeni obligat sa o ia in consideratie.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 22.04.2009, 20:26:28
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

[COLOR=green]Se pare că eu nu mă mai exprim corect și nu mă mai pot face înțeleasă... Nu m-am îndoit nici o clipă de flacăra care apare pe Sf Mormânt de la Ierusalim, în ajunul Paștelui ortodox. Arătați-mi unde am scris eu așa ceva... [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Am cerut celui care poate și are argumente să mă convingă că flacăra, pe care toți am văzut-o pe TV-uri, a fost adusă de la Ierusalim.[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #16  
Vechi 22.04.2009, 20:29:09
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Trandafir_Alb Vezi mesajul
La partea cu campania iti dau dreptate, in sensul ca e de-a dreptul trist sa vezi ca acei oameni cu cravata se folosesc de asa o minune, de cea mai profunda sarbatoare ortodoxa, sa se promoveze... In data de 20.04.09 participam la Marsul Invierii din Timisoara (nu stiu daca s-a dat la televizor si in alte localitati) si dupa rugaciunile mai multor reprezentanti ai diferitelor religii care cred in Invierea lui Hristos, ghiciti ce? Venii un nenea sa ne transmita salutari din partea parlamentarilor si ai celor din pdl parca si sa ne spuna cat de mult se gandesc ei la aceasta sarbatoare...nu sunt violenta de felul meu si e urat ce scriu si ce gandesc acum, dar daca aveam un ou i-l lipeam in frunte. Au mai urmat astfel de mesaje, m-am luat si am plecat...
[COLOR=green]Și cei care au venit cu campania n-au spus nimic de salariile profesorilor?[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #17  
Vechi 22.04.2009, 20:39:49
beliver's Avatar
beliver beliver is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2008
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 158
Implicit minciuna sau adevar?

pentru Silverstar,

eu n-am vazut stirea despre Lumina Sfanta pana duminica,dar la Inviere am fost foarte surprinsa de faptul ca nu ma ardea flacara lumanarii,si chiar m-am gandit ca parca as fi la Mormantul Sfant de Inviere,ma bucuram si ma minunam in acelasi timp,dar surpriza a venit a doua zi cand am vazut stirea ca lumina a fost adusa de la Mormantul Sfant.Ma tot jucam cu flacara si nu ma ardea si imi venea sa ma fac pe fata cu ea,dar credeam ca e o ispita si m-am stapanit,dar ma bucur ca nu m-am inselat.Hristos A Inviat!
__________________
Veniti la Mine toti cei osteniti si impovarati si Eu va voi odihni,caci jugul Meu este bun si povara Mea este usoara.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 22.04.2009, 20:43:20
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[COLOR=green]Se pare că eu nu mă mai exprim corect și nu mă mai pot face înțeleasă... Nu m-am îndoit nici o clipă de flacăra care apare pe Sf Mormânt de la Ierusalim, în ajunul Paștelui ortodox. Arătați-mi unde am scris eu așa ceva... [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Am cerut celui care poate și are argumente să mă convingă că flacăra, pe care toți am văzut-o pe TV-uri, a fost adusă de la Ierusalim.[/COLOR]
Bine, am inteles acum, dar dinpacate nu poate nimeni sa iti demonstreze ca lumina vine de la Ierusalim. Cateodata mai trebuie sa avem incredere si in oameni... Important e sa credem in INVIERE.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 22.04.2009, 21:07:52
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de beliver Vezi mesajul
pentru Silverstar,

eu n-am vazut stirea despre Lumina Sfanta pana duminica,dar la Inviere am fost foarte surprinsa de faptul ca nu ma ardea flacara lumanarii,si chiar m-am gandit ca parca as fi la Mormantul Sfant de Inviere,ma bucuram si ma minunam in acelasi timp,dar surpriza a venit a doua zi cand am vazut stirea ca lumina a fost adusa de la Mormantul Sfant.Ma tot jucam cu flacara si nu ma ardea si imi venea sa ma fac pe fata cu ea,dar credeam ca e o ispita si m-am stapanit,dar ma bucur ca nu m-am inselat.Hristos A Inviat!
[COLOR=green]Nu știu dacă lumina a ajuns în toate orașele. Știu sigur însă că a ajuns la București și la Suceava.[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #20  
Vechi 22.04.2009, 21:09:30
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Bine, am inteles acum, dar dinpacate nu poate nimeni sa iti demonstreze ca lumina vine de la Ierusalim. Cateodata mai trebuie sa avem incredere si in oameni... Important e sa credem in INVIERE.
[COLOR=green]Da, cred în ÎNVIERE. Sigur că da![/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Minciuna Sanduu Generalitati 2 07.04.2012 22:19:55
Minciuna si viclenia maria40 Generalitati 68 22.06.2011 22:13:56
Despre minciuna IulianaM Generalitati 34 21.05.2011 08:28:29
Astrologia adevar sau minciuna? Templier Knight Generalitati 5 15.01.2011 09:16:01
Minciuna din noi Anca-Miha Pocainta 21 03.07.2009 23:55:06