Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #181  
Vechi 15.02.2014, 12:57:53
mara2008's Avatar
mara2008 mara2008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Orasu cu KM 0 inlacrimat...
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Implicit Rugaminte mare

Dupa mult timp vin iar sa va rog din tot sufletul ,dragi forumisti daca se poate si nu cer prea mult sa treceti la rugaciune si pe
Viorel bolnav de cancer cu metastaze
un om exceptional.
Va multumesc si multa sanatate tututor de pe acest minunat forum.
Doamne ajuta!
__________________
O,vorba buna balsam pentru suflet!
Reply With Quote
  #182  
Vechi 15.02.2014, 19:50:18
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stoicadorina Vezi mesajul
Ne-am certat acolo in fata icoanei de fata cu preotul care miruia si cu lumea toata. Cand am ajuns amandoua la cealalta icoana ne-am cerut iertare asa cum se cuvine dar am plecat acasa cu inima grea si cu un nod in gat.
Sfintele Taine ale Bisercii Crestin-Ortodoxe, sunt numite Sfinte pentru ca nu lasa loc de nimic spurcat precum Insusi Mirele marturiseste : "nimic spurcat nu va intra in Imparatia lui Dumnezeu". Se numesc si Taine, pentru ca are o parte ascunsa, care nu este accesibila decat celor vrednici, iar partea ascunsa nu este ca painea si vinul sunt carnea si sangele trupului pamantesc al lui Hristos. Trupul Cuvantului lui Dumnezeu este Legea/Invatatura. Iisus nu ne-a mantuit prin osemintele sale, nici prin sangele trupului sau. Daca Iisus murea pe cruce, fara sa predice Evanghelia, nici un om nu s-ar fi mantuit. Sfantul Isaac Sirul are o explicatie cat se poate de lamuritoare cu privire la taina jertfei lui Hristos : "Dumnezeu, atotputernic fiind, oare nu putea sa mantuieasca lumea in alt fel decat prin moartea Sa? Desigur ca putea, dar ca se ne lase noua pilda vie despre masura dragostei Sale pentru noi, a ales aceasta cale."

Revenind la Sfintele Taine, voi cita un pasaj din sf. Ioan Gura de Aur : "Sa ne iubim unii pe altii ca intr-un gand sa marturisim..." daca noi nu ne iubim, mai avem Liturghie? Nu cumva avem doar un tipic pe care il bifam cu gandul ca la judecata sa ne disculpam si sa spunem "Au nu in numele Tau am predicat la amvon? Au nu in numele Tau am facu Sfantul Maslu? Au nu in numele Tau am stropit cu aghiazma?"
Reply With Quote
  #183  
Vechi 18.09.2014, 23:37:59
mara2008's Avatar
mara2008 mara2008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Orasu cu KM 0 inlacrimat...
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Implicit Rugaciune pentru Maria

Va rog din suflet rugati-va si pentru Maria bolnava de ciroza.
Doamne ajuta!
Va multumesc
__________________
O,vorba buna balsam pentru suflet!
Reply With Quote
  #184  
Vechi 19.09.2014, 03:36:57
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Doamne ai grija de roaba ta Maria ajut-o sa treaca cu usurinta prin necazul ei sa-si recapete sanatatea.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #185  
Vechi 30.09.2014, 10:39:44
mara2008's Avatar
mara2008 mara2008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Orasu cu KM 0 inlacrimat...
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Implicit sa ne rugam pentru iulia valentina

In 3ore iulia valentina intra in operatiie pt un cheag pe creier.va rog care puteti sa ne rugam pt ea caci are 19 ani.va multumesc
__________________
O,vorba buna balsam pentru suflet!
Reply With Quote
  #186  
Vechi 30.09.2014, 13:01:02
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mara2008 Vezi mesajul
In 3ore iulia valentina intra in operatiie pt un cheag pe creier.va rog care puteti sa ne rugam pt ea caci are 19 ani.va multumesc
Doamne Dumnezeul nostru ajuta pe roaba ta Iulia Valentina in necazul ei iarta-i toate pacatele cu stiinta si nestiinta reda-i sanatatea si ajuta doctorii in operatia ei. Amin
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #187  
Vechi 08.12.2014, 16:04:52
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit Doar o rugaciune...

Doamne ajuta!
Maine se va implini o saptamana de dureri si chin pentru ELENA, o prietena de 38 de ani, care a suferit un accident foarte grav de masina. Se intorcea acasa cu fiul ei RARES de 5 anisori, de la scoala. I s-a facut rau in masina, a iesit de pe carosabil, nu avea la bord decat 50km/ora, dar s-a izbit frontal intr-un capat de podet din beton. Copilasul are piciorul rupt dar deja a fost operat si va trebui sa stea cu piciorul in ghips o luna de zile. El a avut puterea de-a suna la politie 112, ca sa anunte accidentul. Elena s-a lovit foarte rau la cap, maini, picioare. Pana ieri a fost in coma, a fost operata la picioare, la cap i s-a montat un senzor ca sa poata vedea medicii ce se intampla cu chegurile de sange formate. Ar fi multe de spus ( aude pe cei de langa ea care incercau s-o linisteasca spunandu-i ca cei doi copilasi sunt bine, alaturi de sot si bunici ), a mancat trei linguri de supa . Va rog din suflet pe cei care-si pot rupe cateva minute din timpul lor, sa spunem o rugaciune pentru ELENA, mama a doi copii ( acasa ii astepta fiul mare mare RADU, care are doar 8 ani ), o tanara cu multa putere de munca, buna la sufet, care a ajutat pe oricine i-a cerut ajutorul...
Am sa va tin la curent cu starea ELENEI, pe masura ce voi afla si eu.
Multa sanatate si pace-n suflet tuturor, cu stima icamilin
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote
  #188  
Vechi 11.12.2014, 01:20:37
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit

Doamne ajuta! In aceasta dupa amiaza, am fost la Spitalul Casa Austria din Timisoara unde este internata Elena, la Terapie Intensiva. Am stat alaturi de ea doar cateva minute, inaintea mea au intrat in salon sotul ei, cumnata, fratele ei si asistentele trebuiau sa-i schimbe ghipsul. Important este ca ne-a recunoscut, chiar a vorbit cu noi, era bucuroasa ca ne-a vazut, intreba mereu ce fac copilasii ei...
Dimineata e programata la prima operatie : mana stanga.
Ne bucuram ca senzorul de la creier nu inregistreaza vase sparte de sange, deci momentan nu va fi operata la cap.
Mai tarziu o vor opera la picioare, care sunt cam zdrobite din talpa pana sus.
Numai bunul Dumnezeu, Maicuta Domnului si toti sfintii dragi o pot ajuta sa se ridice din patul durerii, sa fie alaturi de familia ei draga iar noi, care putem sa zicem o rugaciune, sunt sigura ca ne va fi ascultata acolo, sus in cer.
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote
  #189  
Vechi 11.12.2014, 04:55:40
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de icamilin Vezi mesajul
Doamne ajuta! In aceasta dupa amiaza, am fost la Spitalul Casa Austria din Timisoara unde este internata Elena, la Terapie Intensiva. Am stat alaturi de ea doar cateva minute, inaintea mea au intrat in salon sotul ei, cumnata, fratele ei si asistentele trebuiau sa-i schimbe ghipsul. Important este ca ne-a recunoscut, chiar a vorbit cu noi, era bucuroasa ca ne-a vazut, intreba mereu ce fac copilasii ei...
Dimineata e programata la prima operatie : mana stanga.
Ne bucuram ca senzorul de la creier nu inregistreaza vase sparte de sange, deci momentan nu va fi operata la cap.
Mai tarziu o vor opera la picioare, care sunt cam zdrobite din talpa pana sus.
Numai bunul Dumnezeu, Maicuta Domnului si toti sfintii dragi o pot ajuta sa se ridice din patul durerii, sa fie alaturi de familia ei draga iar noi, care putem sa zicem o rugaciune, sunt sigura ca ne va fi ascultata acolo, sus in cer.
Slava lui Dumnezeu pt toate!
Foarte trist in tot cazul...
Sunt convinsa ca Domnul este milostiv si o va ajuta sa-si revina cu bine din acest teribil moment.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #190  
Vechi 14.12.2014, 01:21:55
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit Doar o rugaciune...

Doamne ajuta!
Am promis ca revin cu noutati. Nu stiu foarte multe, stiu doar ca operatia a durat 6 ore si ca medicii sunt multumiti de reusita. E tot la Terapie Intensiva, urmeaza o noua operatie la picioare. Insa rudele Elenei trebuie sa faca rost de multe lucruri necesare in timpul operatiei care nu sunt deloc ieftine, suma trece de 5000 de roni. Pentru mana stanga au fost necesari peste 3500 roni. Nu-i usor dar familia face tot posibilul s-o salveze pe Elena si abia asteapta sa se refaca si sa se intoarca acasa langa cei doi copilasi si nu numai ( sot, frati, cumnati, parinti si socrii ).
Numai bunul Dumnezeu o va putea ridica din patul durerii daca noi o vom pomenii in rugaciunile noastre. Cum aflu alte noutati o sa vi le transmit si vreau sa multumesc tuturor celor care sunt alaturi prin rugaciune la recuperarea Elenei.
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Grup de rugaciune pentru neputintele noastre si pentru tara. dorinastoica14 Rugaciuni 186 29.09.2010 23:45:09
Sfintii Parinti se adresau tuturor persoanelor sau doar unui grup/categorie?? 52ZIZO Biserica Ortodoxa Romana 21 28.08.2010 10:38:45
Arhimandritului Lazar Puhalo din anul 1989 adresata unui grup de catehumeni patinina34 Biserica Ortodoxa Romana 1 28.12.2008 01:20:50
Pelerinaj cu grup, duminica Z.Lidia Pelerinaje la locuri Sfinte 4 26.05.2008 06:35:18