Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.01.2019, 22:29:45
buciu1234 buciu1234 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.01.2019
Mesaje: 2
Post Cununie Religioasa in Grecia

Buna ziua,

Am decis cu sotia sa ne cununam religios intr-o biserica ortodoxa din Grecia. Printre documentele cerute de catre biserica de acolo ne-au cerut un document care sa ateste cum ca nici eu nici sotia nu am mai fost cununati religios inainte.

Intrebarea mea este daca are cineva idee daca exista un astfel de document standardizat, daca se elibereaza de la parohie, episcopie, patriarhie etc., sau daca vreun membru acestui forum a trecut prin asa ceva si ne poate da un model.

Mentionez ca am avut deja cununia civila.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.01.2019, 05:56:37
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

N-as crede sa fie ceva standardizat de acest fel.

Cred ca numai Episcopia este in masura sa va dea o astfel de adeverinta, pe baza unui CV detaliat(sau pe buna-credinta dvs), din care sa reiasa pe unde ati calatorit in viata, deoarece, chiara daca ati locuit intr-un oras X(sa zicem) ati fi putut sa faceti o deplasare pentru cununie in orasul Y, iar Patriarhia nu are arhivate electronic(banuiesc) toate cununiile ortodocsilor nici macar din ultimii 20 de ani.

Daca voi vreti sa va cununati in Grecia, cum credeti ca se poate dumiri Episcopia daca v-ati cununat sau nu?
Sunt sigur ca cel mai bine va poate sfatui ori preotul paroh ori duhovnicul dvs (sau al sotiei).

Casa de piatra!
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.01.2019, 13:01:01
buciu1234 buciu1234 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.01.2019
Mesaje: 2
Implicit

Multumesc pentru raspuns. Am fost la arhiepiscopia din oras si mi s-a spus ca nu exista o arhiva pentru asa ceva, cum exista pentru botez.
Mi s-a spus sa compun o forma si sa ma intorc. Am sperat ca n-as fi singurul care vrea sa se cunune in Grecia si poate cineva ar avea un model sau mai multe detalii ce sa scrie pe un astfel de act.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.01.2019, 23:07:40
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de buciu1234 Vezi mesajul
Buna ziua,
Printre documentele cerute de catre biserica de acolo ne-au cerut un document care sa ateste cum ca nici eu nici sotia nu am mai fost cununati religios inainte.

Intrebarea mea este daca are cineva idee daca exista un astfel de document standardizat, daca se elibereaza de la parohie, episcopie, patriarhie etc.,

Mentionez ca am avut deja cununia civila.
Nu există un asemena document pentru cununie religioasă, trebuia să întrebați cum se face în Grecia de se realizează o bază de date de către Biserică.

Singurul lucru care ar semăna formal este adeverința de celibat un act cu care se dovedește că persoana care se căsătorește nu e într-o altă căsătorie (altfel ar fi bigamie), dar n-are nicio legătură cu situația religioasă, sau cu Biserica ci cu evidența populației.

Cel mai bine e să duci o declarație pe proprie răspundere vizată în țară de un preot.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 28.01.2019 at 23:24:02.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.01.2019, 13:40:59
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de buciu1234 Vezi mesajul
Buna ziua,

Am decis cu sotia sa ne cununam religios intr-o biserica ortodoxa din Grecia. Printre documentele cerute de catre biserica de acolo ne-au cerut un document care sa ateste cum ca nici eu nici sotia nu am mai fost cununati religios inainte.

Intrebarea mea este daca are cineva idee daca exista un astfel de document standardizat, daca se elibereaza de la parohie, episcopie, patriarhie etc., sau daca vreun membru acestui forum a trecut prin asa ceva si ne poate da un model.

Mentionez ca am avut deja cununia civila.
In Grecia, din cate am citit, se poate face si numai cununia religioasa, fara sa fie facuta cununia civila. De aceea se cere un astfel de document. La noi cununia religioasa se poate face doar dupa ce se face cununia civila. De aceea e suficient actul pentru cununia civila, poate si o notificare ca nu mai aveti alte casatorii. Eventual si un extras din lege sau ceva in care se spune ca in Romania nu se poate face casatoria religioasa fara cea civila.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare