Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.10.2010, 15:05:44
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Thumbs up Copiii din Valea Plopului

Acest om trebuie sa fie un Sfant in viata: este vorba despre Parintele Nicolae Tanase.

Ce a facut el? A salvat peste o mie de copii de la moarte, de la avort sau de la abandon, dupa cum spune in filmuletul de mai sus.

Cititi articolul: http://bisericasecreta.wordpress.com...stin-ortodoxe/ .

"Parintele Nicolae infiinteza in anul 1994, asociatia Pro Vita – Pentru Viata. Asociatia infiintata de parintele Nicolae ii primeste in grija ei pe acesti copii, pentru un timp sau definitiv, dar ea primeste de asemenea si copii orfani sau copii ai strazii. Mamele care isi lasa copilul aici pot sa-l ia din nou acasa, ceea ce se intampla uneori dupa doi-trei ani, cand situatia lor sociala le permite acest lucru. Asociatia pastreaza contactul cu mamele, pentru a le ajuta sa-si creasca copiii."


Deci: cum facem sa-i ajutam? Criza a ajuns si acolo si le este foarte greu sa supravietuiasca in conditiile saraciei generale din Romania. La noi in Timisoara o asociatie crestina se ocupa de adunarea produselor si a banilor care pot fi trimisi spre folosul copiilor de acolo. Slava Domnului, Care are grija si de acesti copii!

Isaia 58:
6. Nu știți voi postul care Îmi place? - zice Domnul. Rupeți lanțurile nedreptății, dezlegați legăturile jugului, dați drumul celor asupriți și sfărâmați jugul lor.
7. Împarte pâinea ta cu cel flămând, adăpostește în casă pe cel sărman, pe cel gol îmbracă-l și nu te ascunde de cel de un neam cu tine.
8. Atunci lumina ta va răsări ca zorile și tămăduirea ta se va grăbi. Dreptatea ta va merge înaintea ta, iar în urma ta slava lui Dumnezeu.
9. Atunci vei striga și Domnul te va auzi; la strigătul tău El va zice: Iată-mă! Dacă tu îndepărtezi din mijlocul tău asuprirea, amenințarea cu mâna și cuvântul de cârtire,
10. Dacă dai pâinea ta celui flămând și tu saturi sufletul amărât, lumina ta va răsări în întuneric și bezna ta va fi ca miezul zilei.
11. Domnul te va călăuzi necontenit și în pustiu va sătura sufletul tău. El va da tărie oaselor tale și vei fi ca o grădină adăpată, ca un izvor de apă vie, care nu seacă niciodată.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.10.2010, 15:14:57
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Este minunat ca parintele a facut ca multi copii sa se bucure de viata. Dar tot atat de minunat este ca multi sateni din Valea Plopului au inceput sa adopte copii. satenii nu se plang de saracie, pentru ei sunt partasi bucuriei.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.10.2010, 15:39:09
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Iata aici o adevarata dovada de "bun semanator"!

Dumnezeu sa-ti dea sanatate, Florin, pentru ca ne-ai ajutat sa mai vedem si ce e important pe lume. Ce ne ramane noua de facut? Pai nu-i greu de ghicit. Cand avem ocazia si ne prisoseste ceva prin debarale si beciuri, (faina, cartofi, fructe, compoturi si dulceturi, etc), mai de folos ar fi ca acele produse sa ajunga la copiii nascuti prin lucrare divina (si care ar fi urmat sa fie avortati la cerere), decat sa le aruncam.

Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.10.2010, 16:02:39
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Un lucru cat se poate de straniu: imediat ce m-am interesat cum as putea sa-i ajut pe acesti copii, imediat ce am terminat de scris prima postare a acestui thread, m-a sunat o colega sa-mi spuna ca firma mi-e datoare cu un plic de bani - nu se stie de cand si de unde. O suma destul de frumusica de altfel.

Cum spune si Parintele in interviu: cei care au venit sa ajute s-au intors dupa aceea. Pentru ca, dincolo de satisfactia sufleteasca, cu totii au constatat o schimbare in bine in privinta situatiei materiale, dupa ce i-au ajutat pe acesti micuti.

Oricum, simpla prezenta acolo, simtind bucuria lor nevinovata pe care le-o faci daruindu-le ceva, trebuie sa semene cu fericirea Raiului pe care o traiesc Sfintii in rugaciunea catre toti oamenii, inca din timpul vietii pamantesti.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.10.2010, 16:05:54
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Smile Multumiri

Minunat, Florin - Ionut! Cred ca o filiala a acestei asociatii se afla si in orasul meu. Ma voi informa.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.10.2010, 16:46:23
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Acest om trebuie sa fie un Sfant in viata: este vorba despre Parintele Nicolae Tanase.

Ce a facut el? A salvat peste o mie de copii de la moarte, de la avort sau de la abandon, dupa cum spune in filmuletul de mai sus.

Cititi articolul: http://bisericasecreta.wordpress.com...stin-ortodoxe/ .

"Parintele Nicolae infiinteza in anul 1994, asociatia Pro Vita – Pentru Viata. Asociatia infiintata de parintele Nicolae ii primeste in grija ei pe acesti copii, pentru un timp sau definitiv, dar ea primeste de asemenea si copii orfani sau copii ai strazii. Mamele care isi lasa copilul aici pot sa-l ia din nou acasa, ceea ce se intampla uneori dupa doi-trei ani, cand situatia lor sociala le permite acest lucru. Asociatia pastreaza contactul cu mamele, pentru a le ajuta sa-si creasca copiii."


Deci: cum facem sa-i ajutam? Criza a ajuns si acolo si le este foarte greu sa supravietuiasca in conditiile saraciei generale din Romania. La noi in Timisoara o asociatie crestina se ocupa de adunarea produselor si a banilor care pot fi trimisi spre folosul copiilor de acolo. Slava Domnului, Care are grija si de acesti copii!

Isaia 58:
6. Nu știți voi postul care Îmi place? - zice Domnul. Rupeți lanțurile nedreptății, dezlegați legăturile jugului, dați drumul celor asupriți și sfărâmați jugul lor.
7. Împarte pâinea ta cu cel flămând, adăpostește în casă pe cel sărman, pe cel gol îmbracă-l și nu te ascunde de cel de un neam cu tine.
8. Atunci lumina ta va răsări ca zorile și tămăduirea ta se va grăbi. Dreptatea ta va merge înaintea ta, iar în urma ta slava lui Dumnezeu.
9. Atunci vei striga și Domnul te va auzi; la strigătul tău El va zice: Iată-mă! Dacă tu îndepărtezi din mijlocul tău asuprirea, amenințarea cu mâna și cuvântul de cârtire,
10. Dacă dai pâinea ta celui flămând și tu saturi sufletul amărât, lumina ta va răsări în întuneric și bezna ta va fi ca miezul zilei.
11. Domnul te va călăuzi necontenit și în pustiu va sătura sufletul tău. El va da tărie oaselor tale și vei fi ca o grădină adăpată, ca un izvor de apă vie, care nu seacă niciodată.
minunat ,ionut!
doar o mica rectificare!
copii nu mor de foame, caci Dumnezeu are grija de ei.
Doar ca Dumnezeu isi indeplineste lucrarea prin oameni.
si acestia sunten NOI!
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.10.2010, 10:31:23
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

La Valea Screzii, Parintele Nicolae a construit un asezamant care, pe langa locuinta, cuprinde un dispensar medical si o biserica, o brutarie si un staul. In acest centru locuiesc deja copii, adolescenti si tineri; la varsta de 18 ani, tinerii trebuie sa paraseasca orfelinatele de stat si ajung de multe ori in strada. Parintele Nicolae a scos din subsolurile Bucurestiului, mame tinere cu copiii lor.
[...]


Cine e in Timisoara si vrea sa contribuie la ajutorul lor poate sa ma contacteze pe privat pe mine sau pe lore86. Vom aduna produse din lista de mai jos:


1. alimente(zahar, orez, ulei, faina s.a)
2. articole ptr curatenie(detergent, solutie ptr vase, domestos, solutie geamuri, s.a)
3. articole ptr igiena(periute de dinti, pasta de dinti, sampon, sapun,gel de dus s.a)
4. rechizite(caiete, pixuri, creioane colorate, carti de colorat s.a)
5. dulciuri(biscuiti, napolitane, bomboane etc)
6. incaltaminte(de diferite marimi, dar in stare buna)

In momentul in care se vor aduna suficiente, o masina va pleca spre Valea Plopului. Pana atunci, lucrurile vor fi depozitate la cineva in Sacalaz.

Evident ca oricine nu este in Timisoara si vrea sa contribuie cat de putin la imbunatatirea situatiei micutilor, poate sa ii contacteze direct:

Parohia Valea Plopului, Com. Posesti, Jud Prahova cod. 107440. Tel: 40 244 280 600, 40 244 421 208, 40 746 014 605. Fax: 40 244 280 695. Preot Nicolae Tanase, str. Nicolae Iorga, Nr. 72 Bl. C1 Ap.8, Valenii de Munte, jud. Prahova, Romania.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.10.2010, 10:55:57
dianadi's Avatar
dianadi dianadi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2009
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 174
Implicit

Circula pe internet un mesaj alarmant :
"Cei 230 copii pastoriti de Parintele Nicolae Tanase la Pro Vita - Valea Plopului nu mai au ce manca!Va dati seama ce durere trebuie sa existe acolo, sa vezi ca dupa atatia ani in care Parintele s-a zbatut sa le ofere un camin celor care aveau atata nevoie, se vede acum in situatia de a nu mai avea ce sa le ofere ca hrana micutilor. Poate unii din noi avem copii si stim ca mai presus de noi ca adulti intotdeauna vor fi ei, cei mici. Poate unii inca nu avem copii, dar e lesne de imaginat ce inseamna sa ai in fata ta un copil care iti spune ca ii este foame"

Mesajul pare a fi al unui binevoitor.Nu aceasta este realitatea de la Valea Plopului!
E adevarat ca ne descurcam mai greu toamna, dar, slava Domnului, ne descurcam - inclusiv datorita binevoitorilor carora le multumim si pe aceasta cale, si de la care adunam acum bani pentru: centrale termice, calorifere si materialele conexe, lemne de foc, lemn pentru constructii etc. In prezent construim pentru copiii existenti si punem temelii de casa pentru tinerii de la noi care urmeaza a se casatori, pentru ca sprijinul de pina acum sa se inmulteasca (in 16 august a.c. am maritat prima fata crescuta de noi).
Nu avem siguranta unei finantari de zi cu zi, dar Dumnezeu ne-a purtat de grija zi de zi. Precizam ca, nu am trimis si nu vom trimite persoane care sa colecteze ceva pentru cei 304 copii si asistati de la Valea Plopului. Avem rugamintea de a retrage mesajul trimis din om in om pe internet, cu care nu sintem de acord si care ne face deservicii. Acelora care au reactionat trimitind bani sau alimente le multumim din suflet si ii rugam sa inteleaga ca noi nu fortam nimanui mina ca sa ne ajute, prin nici un fel de mijloace. Cine poate si doreste sa ne ajute in oricare fel este binevenit, dar nu vrem sa o faca in mod fortat ca urmare a unor asemenea mesaje alarmiste.
Cine poate si vrea sa ne trimita bani, contul nostru este:
2511.A01.0.1184390.0211.ROL.1
BCR Sucursala Valenii de Munte
Cod IBAN: RO42 RNCB 0211 0118 4390 0001

Preot Nicolae Tanase
__________________
Iertati-ma!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 19.10.2010, 10:56:50
dianadi's Avatar
dianadi dianadi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2009
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 174
Implicit

http://www.facebook.com/profile.php?...06&topic=11352
__________________
Iertati-ma!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 19.10.2010, 12:16:48
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianadi Vezi mesajul
Cine poate si doreste sa ne ajute in oricare fel este binevenit, dar nu vrem sa o faca in mod fortat ca urmare a unor asemenea mesaje alarmiste.
Nimeni nu face nimic in mod fortat. Oricine e liber sa ajute sau sa ignore mesajul oricum ar suna.

Sunt bune si mesajele alarmiste exagerate, care ii pot sensibiliza mai usor pe cei care au inima putin mai impietrita.

Dati fratilor, inmultiti-va talantul, impliniti porunca dragostei, adunati-va comoara in Cer, faceti faptele buna demne de credinta ortodoxa! Oare s-au umplut camarile si magaziile din parohia Valea Plopului? N-as crede, pentru ca vorbim de sute de guri care asteapta de mancare, de copilasi care au nevoie de hainute si papucei, carora le trebuie produse de igiena si de curatenie, care au trebuinta de rechizite scolare si de atatea si atatea lucruri necesare unei cat mai bune vietuiri in acea comunitate.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ajutor pentru valea plopului Chrisu Reguli generale de utilizare a forumului 29 12.04.2012 00:10:28
Incendiu la asezamantul de la Valea Plopului Veniamin Stiri, actualitati, anunturi 2 17.12.2011 21:08:01
Valea Plopului - asezamant al iubirii crestine bitea48 Intrebari utilizatori 3 26.05.2011 18:22:32
2% pentru copiii de la Valea Plopului gigelchiazna Stiri, actualitati, anunturi 1 04.10.2009 20:12:07
2 % din impozit pt copiii de la Valea Plopului florina.stan Stiri, actualitati, anunturi 3 07.01.2009 21:16:46