Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 26.09.2016, 08:39:38
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Cred ca nici un om intreg la minte (indiferent ce religie ar aveea), nu poate fi impotriva transfuziilor de sange, si in general al oricarui act medical, menit sa salveze viata unui om!

Ca tata sau ca sot, trebuie sa fii tampit la cap sa-ti lasi copilul sau sotia sa moara, refuzând o transfuzie de sange!

Aici ar trebui adoptata o lege, in sensul ca medicii sa faca tot ceea ce este fizic posibil (inclusiv transfuzie de sange, transplanturi de organe, etc) , pentru a salva viata unui pacient, indiferent de optiunile religioase ale acelui pacient sau a rudelor lui, si indiferent ce obiectii ar ridica , din considerente religioase, la anumite proceduri medicale, rudele acelui pacient (in cazul in care pacientul se afla in coma, ori nu poate a-si exprima vointa).

Iar daca ulterior rudele acelui pacient sau pacientul insusi, l-ar da in judecata pe doctorul care i-a salvat viata, acel doctor sa nu fie sanctionat cu nimic!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 26.09.2016, 09:41:03
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
Sunt sigur ca Sfantul Apostol Stefan a fost delapidat
Ce-a fost mă??
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #23  
Vechi 26.09.2016, 10:33:51
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Ce-a fost mă??
de abia acum am vazut prostia. Mea culpa.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 27.09.2016, 23:16:38
Ionel28 Ionel28 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2015
Locație: Targu-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 225
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Bine ca aceasta procedura nu are o pseudomotivatie biblica. Cu Martorii m-am lamurit, n-are nicio legatura interdictia alimentara de la evrei cu transfuzia de sange, e doar o interpretare grosolana a Scripturii, o conceptie proprie.

Ai2: daca nu poti da vina pe "religie", vad ca nu comentezi nimic. Cei care refuza resuscitarea nu o fac din considerente religioase, deci pe ei cine ii omoara? Mai exista si alte proceduri controversate, doar exista suficienta libertate de gandire si de constiinta.
Atunci oare de ce romanii in secolul intai uneori incercau sa forteze pe crestini sa manance carnati cu sange,,,? Daca ai citit carti despre primii crestini si motivele persecutiei lor atunci stii raspunsul detailat , daca nu,,,
Reply With Quote
  #25  
Vechi 27.09.2016, 23:18:36
Ionel28 Ionel28 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2015
Locație: Targu-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 225
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Lasa ma iehovistule fanteziile.
Criminalilor.
Mai citeste te rog carti despre primii crestini si apoi vorbeste.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 27.09.2016, 23:23:06
Ionel28 Ionel28 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2015
Locație: Targu-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 225
Smile

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
Sunt sigur ca Sfantul Apostol Stefan a fost delapidat pentru ca a refuzat sa manance carnati in sange (si nu pentru ca il marturisea pe Hristos).
Lasand la o parte gluma... Sangele de pe mancarea data crestinilor din primele secole era sangele animalelor jertifte in numele idolilor - acesta este motivul pentru care crestinii refuzau mancarea (stropita) cu sange... si nu din cauza ca friptura nu era bine facuta.
Nu era vorba deloc aici in credinta primilor crestini despre jertfele paganilor, ci este vorba clar despre refuzul primilor crestini care erau nonviolenti, si romanii stiau cum pretuiau ei viata lor dar si a altora si refuzau sa se inroleze in Legiunile romane , ca atunci cum sa-si iubeasca aproapele ca pe ei insisi , si de asta fortau de multe ori pe crestini sa vada ce fac, sa manance carnati cu sange . Asa cum se face azi in multe zone din tara noastra cand se taie porcul acel ,,sangerete,, doar din sangele incgegat al porcului. Dar ei spuneau ,,carnati,, cu sange si nu sangerete.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 28.09.2016, 00:33:07
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ionel28 Vezi mesajul
Mai citeste te rog carti despre primii crestini si apoi vorbeste.
Carti iehoviste? Nu mersi.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 29.09.2016, 19:12:59
Ionel28 Ionel28 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2015
Locație: Targu-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 225
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Carti iehoviste? Nu mersi.
Nu nu am zis carti,,iehoviste,, am zis carti din Librarii sau Biblioteci care trateaza crestinismul primar si cauzele persecutiilor. Vad ca nu poti face diferenta intre carti de cultura generala si carti iehoviste. Carti de informare si cultura generala pe care ar trebui sa le aiba acasa fiecare crestin. Daca s-ar face un sondaj pe teme religioase la noi in tara ar fii 1268 de pareri si raspunsuri diferite. Si oameni credinciosi care merg la Biserica , duminica , dar tot acei oameni cred in vrajitoare . Chiar la o emisiune religioasa pe un canal TV, cineva de la sat , dar nu conteaza , putea fii si de la oras a fost intrebat ,,Cine a scris Biblia,, si a dat un raspuns minunat. A zis ,,popa,, sau preotul .
Reply With Quote
  #29  
Vechi 29.09.2016, 21:47:39
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.966
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ionel28 Vezi mesajul
Asa cum se face azi in multe zone din tara noastra cand se taie porcul acel ,,sangerete,, doar din sangele incgegat al porcului. Dar ei spuneau ,,carnati,, cu sange si nu sangerete.
De obicei se consuma prin zonele alea unde au patruns pe la inceputurile lor in Romania martorii, i-o fi spalat si pe aia turnu de zeghe si de sangele carnatilor mancati pana sa intre in regat.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 02.10.2016, 11:52:19
Ionel28 Ionel28 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2015
Locație: Targu-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 225
Smile

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
De obicei se consuma prin zonele alea unde au patruns pe la inceputurile lor in Romania martorii, i-o fi spalat si pe aia turnu de zeghe si de sangele carnatilor mancati pana sa intre in regat.
Nu,,, se consuma in orce zona din Romania, de catre crestini(?), chiar daca se stie bine ca normal e bine ca sangele orcarui animal sacrificat trebuie sa fie lasat sa se scurga. Si nu are legatura la cei care nu consuma , doar cu probleme de sanatate ca e periculos, si pot aparea boli, ci pentru ca Dumnezeu spune sa fie varsat pe pamant, caci ,,sangele este viata,, etc ,, etc. Aici nu are nici o legatura , nici Martorii , si nici regatul sau ,,Imparatia,, . Este vorba de o practica alimentara care exista in unele zone din tara. Poate in Ardeal mai mult. Dar si aici tot crestini sant ca si ceilanti cei care consuma.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Donati sange! Dia20_diana Umanitare 77 08.07.2016 09:04:10
Grupe de sange! SHOTO Din Vechiul Testament 75 13.07.2012 11:29:45
Doneaza sange ! Meritoriu Stiri, actualitati, anunturi 14 17.01.2012 19:03:41
Despre picaturile de sange varsate de IisusHristos Daneza Stiri, actualitati, anunturi 2 07.12.2007 12:25:41