Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 26.03.2009, 11:44:25
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Nu am mai mers de mult cu trenul,fiindca sunt foarte imputite astea de pe la noi,iar biletul este semnificativ mai mare decat ai merge cu masina impreuna cu familia.De exemplu,eu,de la Galati cred ca as plati in jur de 7-800 de mii de lei pe un bilet pentru o singura persoana,daca merg 4 persoane,atunci se intelege la ce suma se ajunge.Dar daca merg cu masina proprie,dau doar aprox.un milion jumate pentru intreaga familie,pe motorina,plus ca nu mai este nevoie de un deranj suplimentar(schimbari de tren),de un confort care lasa de dorit,si asa mai departe.
Deci,nu intotdeauna aparentul lux,chiar reprezinta un lux,trebuie doar sa gandesti ce este mai bine si mai convenabil pentru tine,fiindca daca tu nu o faci,nu o face nimeni.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #12  
Vechi 26.03.2009, 11:49:23
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Chestia cu cumpatarea mai tine si de comoditate.Eu nu cumpar niciodata ulei de la chioscul de langa mine,fiindca este net dublu la pret decat la supermarket.Astfel ca ma aprovizionez intotdeauna cu un bax de ulei,cu mai multe pachete de faina,paste malai,zahar...etc.Pe cand,majoritatea prietenelor mele,raman mereu in pana de alimente si cumpara rapid din fata blocului...dublu la pret.Deseori,cand merg la supermarket,care este destul de departe iar eu merg cu masina goala,sun diferite persoane sa le intreb daca doresc sa mearga si ele sa-si cumpere ceva,intotdeauna mi se raspunde;"nu merg,caci nu am eu bani de supermarket!",insa aceastea prefera sa-si faca cumparaturile din fata blocului,cu pret ce implica comisioane foarte mari.
Asta e!,fiecare se administreaza cum poate si cum stie.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #13  
Vechi 26.03.2009, 11:51:18
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Nu am mai mers de mult cu trenul,fiindca sunt foarte imputite astea de pe la noi,iar biletul este semnificativ mai mare decat ai merge cu masina impreuna cu familia.De exemplu,eu,de la Galati cred ca as plati in jur de 7-800 de mii de lei pe un bilet pentru o singura persoana,daca merg 4 persoane,atunci se intelege la ce suma se ajunge.Dar daca merg cu masina proprie,dau doar aprox.un milion jumate pentru intreaga familie,pe motorina,plus ca nu mai este nevoie de un deranj suplimentar(schimbari de tren),de un confort care lasa de dorit,si asa mai departe.
Deci,nu intotdeauna aparentul lux,chiar reprezinta un lux,trebuie doar sa gandesti ce este mai bine si mai convenabil pentru tine,fiindca daca tu nu o faci,nu o face nimeni.
Absolut de acord cu ceea ce spui.. e de preferat transportul cu autoturism in cazul in care sunt mai multe persoane.. insa in cazul Silviei am dedus ca merge singura la Iasi.. vroiam sa imi pot face o parere cat costa un drum pana la Maica Paraschiva...
Reply With Quote
  #14  
Vechi 26.03.2009, 11:57:20
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
.Deseori,cand merg la supermarket,care este destul de departe iar eu merg cu masina goala,sun diferite persoane sa le intreb daca doresc sa mearga si ele sa-si cumpere ceva,intotdeauna mi se raspunde;"nu merg,caci nu am eu bani de supermarket!"
Nu sunt straina de astfel de cazuri.. depinde cat de apropiata esti de acele persoane carora le-ai facut propunerea... am trait situatii cand am oferit ajutor dar am fost refuzata cu acelasi raspuns ca si in cazul tau, insa de fapt realitatea era ca persoanele respective se simteau obligate fata de mine.. desi nici prin cap nu mi-ar fi trecut sa le pretind cota parte la benzina
In alte cazuri eu am refuzat pe acelasi motiv , persoanele fiind cel putin dubioase, astfel incat nu am dorit sa le raman datoare.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 26.03.2009, 13:04:46
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MarinaAlca Vezi mesajul
Care e pretul aproximativ al unui bilet de tren pana la Iasi? Avand ca punct de plecare localitatea in care te afli
[COLOR=green]Cu trenul e incomod. Trebuie schimbat trenul la Pascani. Cu maxi taxi, e 20 de lei dus, 20 de lei intors.[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #16  
Vechi 26.03.2009, 13:06:47
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Nici gand sa le percep cota parte la combustibil,si cred ca persoanele in cauza au inteles foarte bine aceasta,ele practic gandesc exact cum am descris,si atata tot.Sa nu mai vorbim de comoditate.
Uite,la Galati nu este carrefour,ci tocmai la Barila cam la vre-o 25 de km,la iesirea din Braila.La fel mi s-a intamplat deseori sa merg cu masina goala si sa solicit o plimbare gratis...nimic.Nu cred ca se simteau datoare,ci doar erau persoane delasatoare...ei lasa!
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #17  
Vechi 26.03.2009, 13:09:18
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

In ceea ce priveste mersul cu trenul,daca este vorba doar de o persoana,atunci exista si alternativa autocarului sau maxi-taxi,fiindca este mai confortabil si pretul net inferior trenului.
Sunt groaznic de imputite trenurile noastre...scuzati-ma!!!
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #18  
Vechi 26.03.2009, 13:13:51
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Desi sunt in afara subiectului, pot sa iti spun ca am admirat zilele trecute o poza a Dorinei care calatorea cu trenul... ziceai ca e in Orient Express, asa elegant mi s-a parut!!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 26.03.2009, 19:15:24
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[COLOR=green]Păi, Anca draga, noi o ducem intr-o criză de vreo 20 de ani. La noi doar presa face caz de criza. Zilnic, ies jurnalisti pe TV-uri sa ne spuna ca suntem in criza si cati s-au mai sinucis... [/COLOR]

[COLOR=green]Personal, sunt un profesor extrem de modest, nu am bani, nu am conturi si nici afaceri. Traiesc din atat cat se indura guvernul sa-mi dea.[/COLOR]

[COLOR=green]Imi propusesem ca la acest salariu sa merg la Iasi, la Sf Parascheva. Simt ca trebuie sa merg acolo. Nu am putut rupe banii de drum dupa ce mi-am platit facturile pentru ca nu mi-a mai ramas...[/COLOR]
Acum am venit de la Iași(mi-am luat cartea de la editura Cronica) și deși căram după mine o geantă grea de tot am poposit la Cuvioasa Paraschiva,am făcut niște poze pe care în seara aceasta le voi posta pe pagina mea.
Până vei ajunge personal acolo bucură-te de imaginile pe care le vezi.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 26.03.2009, 19:21:04
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MarinaAlca Vezi mesajul
Desi sunt in afara subiectului, pot sa iti spun ca am admirat zilele trecute o poza a Dorinei care calatorea cu trenul... ziceai ca e in Orient Express, asa elegant mi s-a parut!!
Astăzi am călătorit cu Galați-Iași și pot să spun că deși trenul arăta la fel cu cel din poză era mizerabil,apa nu curgea la grupul sanitar care de altfel este desul de modern!Depinde de regională.
Prețul biletului este mare și trenurile deși foarte moderne nu sunt chiar atât de confortabile.
Eu călătoresc mult cu trenul deoarece am gratuitate la tren, altfel nu mi-aș permite!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce masuri putem lua pentru a supravietui acestor vremuri aspre? heaven Generalitati 70 09.07.2013 17:15:24
CRIZA MONDIALA saccsiv Generalitati 12 16.04.2012 08:25:18
Ce veti face voi cand vor veni acele vremuri de pribegie? adelin Despre Biserica Ortodoxa in general 157 23.09.2010 16:12:48
Criza = ? elena20 Generalitati 7 28.07.2010 01:24:18
Rugaciune in vremuri antihristice sofiaiuga Rugaciuni 4 10.01.2009 20:50:16