Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #351  
Vechi 15.07.2009, 01:01:40
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Inca mai astept sa aude mai mult despre iconomie.
Oare iconomia nu se aplica celor care nu sunt botezati, dar care au intentie sa se lase botezati?
Cand am fost la manastire mi-a aratat preotul de acolo ce canoane si opriri de la Sf. Impartasanie primesc cei casatoriti cu heterodox.
Da, n-am mai apucat sa mai dezvolt subiectull, dar am citit intre timp un text despre canoane pe care aveam intentia sa-l rezum. Cum sambata plec pentru doua saptamani, va ramane pentru mai tarziu, probabil.
Nu, nu se aplica pentru cei nebotezati, pentru ca nu se poate recunoaste prin iconomie ceea ce nu exista, ci numai ceea ce exista incomplect (botezul celor de alte confesiuni). Deci nu se poate savarsi o taina asupra celui nebotezat.
Nu stiu la ce manastire te referi, nu am auzit de astfel de canoane - din moment ce dupa unele canoane nici nu se facea acea casatorie!!
Cred ca ramane la latudinea duhovnicului sa vada ce anume ar trebui sa faca cineva casatorit cu un neortodox, daca chiar este nevoie... Din moment ce este o situatie care iese din canoane.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #352  
Vechi 17.08.2009, 09:01:24
tazy74 tazy74 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 11
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Eu nu am zis ca ceilalti crestini sunt perfecti.
Nu am zis ca nu se petrec unele lucruri ingrijoratoare la ei.
De altfel, si la noi se petrec, cu toata ortodoxia noastra.

Eu zic ca trebuie sa ramanem in dialog. Lipsa de comunicare nu duce la nimic bun. Asta e ecumenismul: dialog in duhul dragostei, cu fermitate diogmatica dar si cu deschiderea urechilor la ce are de zis celalalt, cu intelegerea lui. Schisma din 1053 s-a produs si din neintelegere si lipsa de dialog adevarat. Schisma protestanta si mai mult (am studiat putin subiectul de curand). Daca ar fi stat oamenii sa discute serios, cu dragoste, atunci, si sa incerce fiecare sa inteleaga ce zice celalalt cu adevarat, poate nu s-ar fi produs acele schisme sau ar fi avut anvergura mult mai mica.

Ecumensmul adevarat nu e tradare. Teologul angajat in ecumenism invata sa isi cunoasca mai bine credinta.
Acum, este adevarat ca adesea in discutiile ecumenice ortodocsii sunt obligati sa discute in categorii occidentale care nu se potriuvesc gandirii ortodoxe. Dar asta este poate o slabiciune a lor - ar trebui, daca au credinta puternica, sa incerce sa introduca si categoriile specific ortodoxe. Unii o fac. Poate in viitor vor fi mai multi.

In ceea ce priveste evolutionismul, nu mi se pare o problema sa fie 'acceptat' - cum am scis pe un topic legat de asta. Iar despre extraterestri se discuta si pe acest forum.

Nici un sinod ecumenic nu a zis ca ar fi o erezie sa crezi in evolutionism sau in extraterestri
;-)
Bună FANI71,

Te rog să citești cu atenție CREZUL chiar dacă-l ști pe de rost. Cum se spune acolo în crez chiar la început? "CRED ÎNTR-UNUL DUMNEZEU, TATĂL ATOTȚIITORUL..." Întrebarea pe care vreau eu să ți-o pun este ce legătură are această primă propoziție din crez rostită pentru prima oară în anul 325 la Biserica din Niceea cu extratereștii care circulă pe la papa prin cap? Cred că nici o legătură. Privește numai un pic la cum a ajuns catolicismul, consumismul, egoismul și toate relele au pătruns în biserica catolică și nu numai. Uită-te unde s-a ajuns cu taina spovedaniei la ei! Faci păcate iar apoi dacă ai bani plătești papei o indulgență și ești absolvit de păcate. Astea-s diferențele minore. Alea majore sunt și mai și.
Citește cu atenție articolele astea și sper să înțelegi mai mult de ce nu putem să fim frați întru credință cu ei.
http://nihilsinedeo.4sql.net/2009/08...arme-si-tutun/
http://nihilsinedeo.4sql.net/2009/08...irit-ecumenic/

Doamne ajută!
Reply With Quote
  #353  
Vechi 17.08.2009, 09:52:04
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tazy74 Vezi mesajul
Bună FANI71,

Te rog să citești cu atenție CREZUL chiar dacă-l ști pe de rost. Cum se spune acolo în crez chiar la început? "CRED ÎNTR-UNUL DUMNEZEU, TATĂL ATOTȚIITORUL..." Întrebarea pe care vreau eu să ți-o pun este ce legătură are această primă propoziție din crez rostită pentru prima oară în anul 325 la Biserica din Niceea cu extratereștii care circulă pe la papa prin cap? Cred că nici o legătură. Privește numai un pic la cum a ajuns catolicismul, consumismul, egoismul și toate relele au pătruns în biserica catolică și nu numai. Uită-te unde s-a ajuns cu taina spovedaniei la ei! Faci păcate iar apoi dacă ai bani plătești papei o indulgență și ești absolvit de păcate. Astea-s diferențele minore. Alea majore sunt și mai și.
Citește cu atenție articolele astea și sper să înțelegi mai mult de ce nu putem să fim frați întru credință cu ei.
http://nihilsinedeo.4sql.net/2009/08...arme-si-tutun/
http://nihilsinedeo.4sql.net/2009/08...irit-ecumenic/

Doamne ajută!
Tazy, dar ce legatura are Unul Dumnezeu cu speculatiile unora despre extraterestri? Care nu pot ramane altceva decat speculatii.

Chestia cu indulgentele platite cu bani nu mai este de mult valabila la catolici. A fost la baza aparitiei protestantismului, dar nu mai exista de mult. Indulgentele exista, dar nu pe bani.
De altfel indulgentele nu sunt pentru iertarea pacatelor, e mult mai subtila treaba. Este vorba de stergerea urmarilor pacatelor, despre care ei zic ca se rascumpara altfel in purgatoriu.

Da, catolicismul actual trece printr-o criza, insa sa fim sinceri, si ortodoxia trece, chiar daca altfel. Nu stiu cat d ebine cunosti catolicii, eu ii cunosc destul de bine si cunosc oameni exceptionali, plini de bunatate si credinta, care sunt catolici.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)

Last edited by Fani71; 17.08.2009 at 09:54:10.
Reply With Quote
  #354  
Vechi 20.10.2009, 22:58:47
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Memoriu al Laicatului Ortodox Roman catre Sfantul Sinod privind imposibilitatea dialogului cu catolicii

Sursa: Razboi intru cuvant
Reply With Quote
  #355  
Vechi 21.10.2009, 02:01:57
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Au terminat cei de la Razboi in cuvant acum cu cipurile, cu pasapoartele biometrice, cu sfarsitul lumii, cu vaccinurile si alte conspiratii si se iau de catolici?

Din cate imi dau eu seama, nu e nevoie sa ceara ei sa fie inchis dialogul oficial cu catolicii, fiindca e amortit de la sine din cauza a tot felul de chitibusuri si neintelegeri care nici macar nu tin de credinta per se.

La drept vorbind, si la cat m-am informat eu, BOR este cam nedreapta in cazul asta. Daca bisericile si cladirile acelea au apartinut de greco-catolici pana in 1948 cand au fost confiscate de comunisti, mi se pare normal sa fie inapoiate, fara foarte multa discutie, si apoi sa se duca tratative cu greco-catolicii in ceea ce priveste impartirea folosirii bisericilor. Asa cum fiecare cetatean roman si-a recapatat proprietatile confiscate de comunisti, nu vad de ce nu s-ar intampla la fel si cu greco-catolicii. Daca vrem dreptate si democratie, daca vrem ca dreptul de proprietate sa fie intr-adevar sfant...
Reply With Quote
  #356  
Vechi 21.10.2009, 13:18:21
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dar bisericile arse de in perioada in care a fost impus greco-catolicismul in Romania nu reprezinta o paguba pentru ortodocsi? Ei nu au voie sa fie despagubiti? In acele localitati greco-catolicii au avut biserici dintotdeauna?

Mi se pare absolut firesc sa existe oameni care sa apere credinta stramoseasca. De asemenea mi se pare normal ca unii sa fie de partea celor mai puternici.
Reply With Quote
  #357  
Vechi 21.10.2009, 13:40:43
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Marturisitorii romani in fata silniciei “uniate” – pilde vii ce pot deveni oricand actuale
Reply With Quote
  #358  
Vechi 23.10.2009, 17:43:44
somasema
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Religiile lumii sunt religiile mintii
Toate religiile lumii au plecat chiar de la inceput,au avut ca izvor un anumit tip de mentalitate

Cu exceptia crestinismului mentalitatea omului a dat nastere tuturor religiilor
Se observa clar ca Evanghelia lui Hristos este singura care concordeaza armonios cu sistemele matematice intrinseci prin care Dumnezeu a creat lumea

Cat priveste ortodoxismul, ca de asta e vorba aici,viziunea mea despre el e ca pare un crestinism cu multe influente islamice,un crestinism-islamic daca imi este permis sa-l numesc asa
Ortodoxismul a absorbit cu sau fara voia lui din mentalitatea islamica
Dovezile in acest sens sunt cat se poate de clare,daca numai ati incerca sa va imaginati harta Europei de est in perioada medievala si chiar moderna ati observa ca islamul a patruns mereu in aceasta parte a Europei lasandu-si amprenta in multe locuri mai mult sau mai putin,de aici intrand si in mentalitatea locuitorilor care la randul lor au transmis acest tip de mentalitate si urmasilor lor.
Ei au mostenit asadar un ADN spiritual contaminat de la parintii lor pe langa ADN-ul spiritual contaminat cu pacatele de la Adam & Eva
Asta se observa si in ziua de astazi in Romania,dupa felul cum majoritatea romanilor isi traiesc viata,par ei a fi crestini ?
Multi dintre parintii romani isi incearca sa-si educe copiii si bine fac ,dar ei cred ca educatia ii va corecta si ii va forma in mare masura.GRESIT...multi se intreaba de ce copilul lor face asa si asa chiar daca a primit educatia sa nu faca,ei au uitat ca ADN-ul pacatului ramane in om intotdeauna,oamenilor le place sa pacatuiasca pentru ca asta le e natura lor,se complac in aceasta

Chiar si pentru crestinii care cresc in Hristos si se imbraca cu omul cel nou,omul cel vechi inca mai ramane in ei,nu va disparea total pana vom muri
Si eu cand eram copil apartineam de Biserica aceasta traditionalista dar cand am descoperit Evanghelia Harului viata mi s-a schimbat radical si vreau sa-I multumesc Bunului Dumnezeu pentru aceasta cale
Sa ne rugam pe aceasta cale ca si alti frati ai nostri s-o descopere

Insa, aceste randuri ale mele nu vreau sa para nimanui ca fiind vreo forma de prozelitism.Nicidecum! Departe de mine acest gand

Last edited by somasema; 23.10.2009 at 17:53:35.
Reply With Quote
  #359  
Vechi 23.10.2009, 22:31:31
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Este perioada marii cerneri. O mare parte dintre oameni cad prada tentatiilor de tot felul si-L lasa pe Dumnezeu mai la o parte, fie ei ierarhi, preoti, calugari, mireni. Asa ca nu se poate judeca Ortodoxia dupa modul de vietuire al oricarui ortodox. Compromiterea Ortodoxiei din interiorul acesteia a fost pregatita indelung, inca din vremea lui Ceausescu. Totusi mai exista oaze de lumina si nu e o solutie pentru ortodocsi sa alerge la secte inainte de a cunoaste Ortodoxia cum trebuie.

Pe calea cea larga merg mai multi, iar pe cea ingusta merg mai putini. Sfantul Paisie de la Neamt a cautat mult pana a gasit un duhovnic ortodox cu adevarat, apoi si-a dedicat viata duhovniciei, cercetand Scripturile si ajutandu-i pe altii sa afle Calea, Adevarul si Viata.
Reply With Quote
  #360  
Vechi 24.10.2009, 01:01:57
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Antonia, multumim pt linkuri.
Un site f bun - ne aminteste putinatatea credintei noastre.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce argumente sa-i aduc unei persoane care nu crede in sfinti? pacatoasa Generalitati 19 28.04.2023 21:31:00
Argumente in favoarea faptului ca BO este adevarata Biserica a Lui Hristos Lucian008 Despre Biserica Ortodoxa in general 106 27.03.2014 14:34:37
Dialogul BOR cu BC si bisericile crestine mihailt Biserica Ortodoxa Romana 38 11.07.2011 17:29:40
Dialogul cu catolicii din Cipru BogdanF2 Generalitati 2 16.11.2009 13:03:37
Dialogul ortodoxiei cu neoprotestantii PadreCory Secte si culte 0 20.06.2008 23:42:10