Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.10.2009, 14:12:44
diador diador is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 61
Implicit Necredinta

ce este necredinta?vreau sa stiu daca sunt necredincioasa pt ca nu ma rog decat foarte putin,nu merg la biserica si de foarte multe ori imi pare ca Dumnezeu a mai uitat de noi.
cand spun aceste lucruri constientizez ca e rau ceea ce fac si-mipare tare rau.cred ca Dumnezeu nu se mai uita la noi (noi-adica strict eu sotul meu)pt ca noi uitam sa ne facem datoria fata de el.
am avut o perioada cand posteam si ma rugam mai mult decat acum.dar gandul de multe ori, in timp de rugaciune, imi zbura in cu totul alte parti.atunci am zis: mai bine rar da bine decat des si prost.nu mai sunt atat de convinsa daca e bine sa aplic regula asta in ceea ce priveste rugaciunile pe care tb sa ale aducem lui Dumnezeu.dar ma framanta intrebarea:CE ESTE NECREDINTA?asta de cand nu-mi mai iese sintagma asta din cap:AJUTA DOAMNE NECREDINTEI MELE!mi se pare singura rugaciune pe care mi-ar mai asculta-o bunul Dumnezeu.nu cred ca ma invrednicesc sa mai spun altceva supa toate pacatele pe care le fac.voi ce spuneti?am nevoie de multe ca sa ma indrept.Dumnezeu sa-mi dea vointa.cred ca asta este necredinta=LIPSA DE VOINTA INTRU CELE ALE LUI DUMNEZEU.
VOI CE PARERE AVETI?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.10.2009, 14:22:34
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

[quote=diador;171754]ce este necredinta?vreau sa stiu daca sunt necredincioasa pt ca nu ma rog decat foarte putin,nu merg la biserica si de foarte multe ori imi pare ca Dumnezeu a mai uitat de noi.
cand spun aceste lucruri constientizez ca e rau ceea ce fac si-mipare tare rau.cred ca Dumnezeu nu se mai uita la noi (noi-adica strict eu sotul meu)pt ca noi uitam sa ne facem datoria fata de el.
am avut o perioada cand posteam si ma rugam mai mult decat acum.dar gandul de multe ori, in timp de rugaciune, imi zbura in cu totul alte parti.atunci am zis: mai bine rar da bine decat des si prost.nu mai sunt atat de convinsa daca e bine sa aplic regula asta in ceea ce priveste rugaciunile pe care tb sa ale aducem lui Dumnezeu.dar ma framanta intrebarea:CE ESTE NECREDINTA?asta de cand nu-mi mai iese sintagma asta din cap:AJUTA DOAMNE NECREDINTEI MELE!mi se pare singura rugaciune pe care mi-ar mai asculta-o bunul Dumnezeu.nu cred ca ma invrednicesc sa mai spun altceva supa toate pacatele pe care le fac.voi ce spuneti?am nevoie de multe ca sa ma indrept.Dumnezeu sa-mi dea vointa.cred ca asta este necredinta=LIPSA DE VOINTA INTRU CELE ALE LUI DUMNEZEU.

Diador, sintagma este CRED, Doamne, ajuta necredintei mele! :) Sa-ti ajute Dumnezeu! Roaga-te asa cum poti tu, dar roaga-te, nu te lasa amagita ca mai bine rar decat des si prost. Cea mai mare amagire! Stii pilda aia cu mosul care nu se ducea la biserica, spunand ca se duce si baba lui pentru el si cand au murit si a vrut si el sa intre in rai, a fost oprit cu vorbele: lasa, mosule, ca a intrat baba si pentru tine. sa nu fie asa! gaseste-ti un duhovnic bun care sa te povatuiasca pe calea cea dreapta! In rest, nu te mai framanta ce este necredinta si daca tu esti necredincioasa (iti spun eu ca aproape toti suntem necredinciosi, pentru ca daca am fi, nu ne-am pune asemenea intrebari), ci fii credincioasa! Intreaba ce este credinta si cum sa fac eu sa fiu credincioasa! Rugaciune, fapte si duhovnic!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.10.2009, 15:05:30
metanoia2's Avatar
metanoia2 metanoia2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.08.2009
Locație: Cluj Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 175
Implicit

Citeste Patericul Egiptean vezi cum se nevoiesc unii ca sa dobandeasca Imparatia lui Dumnezeu, poate comparand iti vei da seama ce putin se nevoiesc chiar si cei mai rugatori dintre crestini si apoi ... noi ( eu, tu). A spune numai rugaciuni de seara si de dimineata si un acatist pe care il ai canon e putin. A nu spune nici atat, te cam indepartezi de a locui macar in gandurile tale cu Dumnezeu. Dumnezeu sta acolo ...noi nimic, Dumnezeu asteapta sa ii ceri sa te ajute cand incepi ceva...noi nimic... si uite asa El asteapta....noi...nimic si zicem: Dumnezeu nu ne asculta, dar oare ne rugam cu atentie? Dar oare credem ce spunem? Daca am crede s-ar muta muntii la cuvantul nostru, nu?
Cum era pilda aceea cu un parinte pustnic care vorbind cu cineva a zis: "muta-te mai incolo" si muntele din fata lui s-a mutat, iar parintele i-a spus muntelui: "nu cu tine vorbeam".
Daca ai aceste ganduri nu le ignora ci pune-te pe rugaciune si las-o mai moale cu pacatul, mai ales nu judeca pe nimeni, ca vei da seama pentru faptul ca ingerii ti-au soptit ce trebuie sa faci si constiinta s-a luptat sa te trezeasca si tu te-ai lenevit sau ai amanat.
Acestea imi suna si mie si ma rog ca Bunul Dumnezeu sa ne dea ravna si dragoste de rugaciune ca sa ne straduim sa ne rugam noi de El sa ne schimbe obiceiurile nu El de noi.
__________________
"Imparate Ceresc Mangaietorule Duhul Adevarului care pretutindenea esti si pe toate le-mplinesti,Vistierul bunatatilor si Datatorule de viata, vino si Te salasluieste intru noi."
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.10.2009, 15:13:01
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Vrem sa fim iubiti fara sa iubim. Credinta nu inseamna ca am mers candva la biserica, ca m-am rugat candva, ci inseamna prezent: merg, ma rog...

Atat timp cat totul este de domeniul trecutului, dam dovada de necredinta.

Cu cat ne rugam mai mult, cu cat participam mai des la slujbe, cu atat Dumnezeu este mai prezent in noi.

Principul "decat des si prost, mai bine rar si bine", nu-i valabil in rugaciune. Cu cat te rogi mai rar, cu atat esti mai aproape sa-L uiti. Cu cat te rogi mai des, cu atat te umpli de putere dumnezeiasca.

Asa ca incepe prin a te ruga zilnic si vei vedea ca multe se vor schimba in bine in viata ta.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.10.2009, 16:30:51
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Necredinta inseamna a-L nega pe Dumnezeu. Tu nu esti decat un copil mai zburdalnic al lui Dumnezeu dar credinta ai.
__________________
Te rog, Doamne, intareste-ma in credinta, caci murdar si pacatos sint dinaintea Fetei Tale.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.10.2009, 16:57:50
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de diador Vezi mesajul
cred ca asta este necredinta=LIPSA DE VOINTA INTRU CELE ALE LUI DUMNEZEU.
VOI CE PARERE AVETI?
Draga Diador

CELE ale lui Dumnezeu nu sunt numai frecventarea Bisericii(o faci cind poti) si citirea neincetata a rugaciunilor.

Rugaciune si FACUTUL CELOR ALE LUI DUMNEZEU inseamna si trecerea de la bolborosirea rugaciunilor la fapte

Sa stai cu copilul sa-si faca temele
Sa corectezi comportamentul lui si sa nu-l ignori
Sa nu te certi cu sotul
Sa te ocupi de casa si de familie
Sa duci o farfurie de mincare vaduvei de 80 de ani de la parter(asta este o adevarata RUGACIUNE)
Sa te rogi pentru cei pe care-i vezi impliacti intr-un accident rutier
Sa imparti piine saracilor( aici insa sa fii atenta la cine dai si daca nu o arunca la gunoi deoarece Bulibasa/pestele lor nu colecteaza piine ci mardei la sfirsitul zilei)

La servici sa stai si sa asculti si suferinta altora si sa-i mingii cum poti cu o vorba buna(alta rugaciune)

etc
daca faci chiar si jumatate din cele enumerate mai sus esti chiar FOARTE credincioasa!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.10.2009, 17:00:08
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

crezi?

nadajduieshti, speri?

daca nu, atunci cum sa iubeshti?

cu dragoste sfântă

DRAGOSTEA SFÂNTĂ...

cum daca nu-L crezi?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 08.10.2009, 12:17:40
diador diador is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 61
Implicit

stiu ca sintagma este "CRED!DOAMNE AJUTA NECREDINTEI MELE!"dar eu numai in ultima parte ma regasesc.am vazut postarile voastre.multumesc si vreau sa ma pun pe treaba.vreau sa-mi lamuresc unele chestii legate de vointa,credinta si alte lucruri.sunt intrebari pe care le am in minte de cand ma stiu.ca sa pot trai in armonie cu lumea tb sa ma lamuresc.asa vad eu lucrurile.mi-am incurcat viata tocmai pt ca multe au fost nelamurite.cu anii situtia pe oricare din planurile vietii mele s-a ingreunat.asa ca mi-am propus sa-mi fac ordine in toate.tb sa-mi fac ordine si in aceste ganduri.daca nu stiu de unde sa incep m-am gandit sa intreb.asta a fost una din primele intrebari ce mi-au venit in minte.nu mai intentionez sa judec pe nimeni. din tot ce-am patit pana acum am invatat ca daca nu cantarim bine lucrurile riscul de a pacatui din nestiinta, dar avand convingerea ca ceea ce facem e bine, este foarte mare.de foarte multe ori parerea de rau nu mai ajuta la nimic.sunt foarte multe pacate pe care le-am savarsit si nu mai pot schimba nimic.potdoar sa cer iertare Divinitatii.intai tb sa gasesc modul prin care sa cer iertare.da,ar tb sa consult un duhovnic.dar ca sa am curaj tb sa fiu eu convinsa ca sunt capabila sa cer iertare.daca adun si sfaturile voastre tb sa invat eu sa iert in primul rand pt ca mai apoi sa ma pot ruga.sa ma corectati daca gresesc.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 08.10.2009, 12:20:38
diador diador is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 61
Smile

mi-a placut pilda cu mosul care nu mergea la biserica.n-o stiam.e foarte sugestiva.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 08.10.2009, 12:31:52
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de diador Vezi mesajul
potdoar sa cer iertare Divinitatii.intai tb sa gasesc modul prin care sa cer iertare.
Nu e nevoie sa cauti o anumita biserica, sa stai intr-o anumita pozitie, sa ceri asta la o anumita ora.... e simplu, cere din inima iertare oricand si oriunde si vei primi, insa, nu uita sa acorzi si tu iertare.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Necredinta lui Toma-necredinta cea buna georgeval Generalitati 21 10.10.2012 18:12:15
perioade de necredinta Dia20_diana Generalitati 27 10.03.2008 18:51:25