Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 17.02.2010, 23:38:36
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Daca-i intrebi pe italieni, si am facut-o direct in nenumarate rinduri la mese, si stii ce fac, rid si ei si nici macar nu inteleg despre ce este vorba prea bine( pentru ca toate astea sunt timpenii de prin carti peste care se trece repede, NU FAC UN CULT DIN ASTA, si pentru ca nu-i intereseaza aspectele astea NELUCRATOARE DE SUFLET.

Tu nu vezi ca noi ca fraierii amintim in disputele noastre, mai des si decit ei, de niste detalii care n-au nici o legatura cu mintuirea... mereu miniosi, in defavoarea IUBIRII. Priveste-ti verva minioasa cu care vorbesti.

Ce avem in comun cu ei?
IUBIREA, blindetea, bunatatea, ajutorul celui de linga noi( recunoaste de cite ori te-au ajutat ca emigrant venit la munca!)

Crezi ca pe Hristos il intereseaza Imaculata..si purgatoriul sau infailibilitatea nu stiu cui...NU categoric, El stie ca astea sunt aberatiile mintii manifestate la TOTI fara exceptie
El vrea altceva de la NOI crestinii si catolicii fac parte din facatorii de pace si din iubitori...

Si cu Adevarul ce facem?
  #52  
Vechi 17.02.2010, 23:44:18
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Antoni0 Vezi mesajul
Si cu Adevarul ce facem?
Asta-i SOARTA Adevarului pe pamint, sa prinda aripi si sa se manifeste in jdemii de forme

si cel mai important aspect este ca:

DUMNEZEU STIE ACEST LUCRU!
de aceea ne-a PORUNCIT:
IBESTE SI RESPECTA APROAPELE...restul este INTERPRETABIL si moare prin carti PRAFUITE! dar iubirea NU SE SCHIMBA de la religie la religie sau de la confesiune la alta

IUBIREA RAMINE ACEEASI!

AICI este ADEVARUL!
  #53  
Vechi 17.02.2010, 23:53:18
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Asta-i SOARTA Adevarului pe pamint, sa prinda aripi si sa se manifeste in jdemii de forme

si cel mai important aspect este ca:

DUMNEZEU STIE ACEST LUCRU!
de aceea ne-a PORUNCIT:
IBESTE SI RESPECTA APROAPELE...restul este INTERPRETABIL si moare prin carti PRAFUITE! dar iubirea NU SE SCHIMBA de la religie la religie sau de la confesiune la alta

IUBIREA RAMINE ACEEASI!

AICI este ADEVARUL!
Ai auzit de iubirea in Adevar? Ori Sfintii Parinti care si-au dat viata pentru Adevar in iubire au fost niste "fanatici"?

Ai auzit "sa urasti pacatul, nu omul"?

Si ma intorc la cuvintele mele: romano-catolicismul este o mare erezie, defapt un ghiveci de erezii si de inovatii daunatoare!

Ce e mai de pret, afirmarea Adevarului in Iubire sau manipularea acestuia intr-o pretinsa iubire lumeasca?
  #54  
Vechi 18.02.2010, 00:10:40
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Antoni0 Vezi mesajul
Ai auzit de iubirea in Adevar? Ori Sfintii Parinti care si-au dat viata pentru Adevar in iubire au fost niste "fanatici"?

Ai auzit "sa urasti pacatul, nu omul"?

Si ma intorc la cuvintele mele: romano-catolicismul este o mare erezie, defapt un ghiveci de erezii si de inovatii daunatoare!

Ce e mai de pret, afirmarea Adevarului in Iubire sau manipularea acestuia intr-o pretinsa iubire lumeasca?
Gata am plecat ca vad ca ai inceput sa o sucesti si sa o invirtesti

Ce inseamna sa urasti pacatul?...fara atasamentul manifestarii lui adica OMUL
Cum poti sa le separi una de alta?
Ce, pacatul este un obiect, o entitate separata asa hai hui de capul lui?

Ce inseamna "afirmarea Adevarului in Iubire"?..aici m-ai pierdut cu formularile astea alambicate
Ciao!
  #55  
Vechi 18.02.2010, 01:49:18
orthodoxia.i.thanatos orthodoxia.i.thanatos is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Mila sa fie, pentru ca ai aratat smerenie. :)

Orice om este creat dupa chipul divin, adica: exista, este nemuritor, rational, liber si capabil de sentimente. Sper ca esti de acord pana aici.

Daca omul este liber sa aleaga modul de a exista in vesnicie, atunci nimeni nu este predestinat sa nu se mantuiasca (de rau). Dar tu crezi ca numai si numai ortodoxia [pe stil vechi] mantuieste. Asta inseamna ca cei care nu sunt ortodocsi [pe stil vechi] nu au nici o sansa sa ajunga in Rai. Adica majoritatea oamenilor se nasc pentru a se duce in Iad, deci sunt predestinati Iadului pentru ca s-au nascut in medii hinduse, budiste, musulmane, protestante samd. Ti se pare logic asa ceva? Eu vad asta o hula, inca din cele mai grave!

Desi ortodoxia este singura religie care marturiseste Adevarul nealterat, asta nu inseamna ca eterodocsii se nasc si traiesc cu scopul de a intretine focul gheenei pentru eternitate.
Eu cred ca tu imi atribui multe lucruri pe care eu nu le-am spus. Ceea ce sint sigur ca am zis a fost ca nu avem toti aceleasi sanse sa intram pe Poarta Raiului, pentru ca daca ar fi asa, atunci ar trebui sa fim masochisti sa vrem sa raminem ortodocsi. Sint sigur ca oricui i-ar conveni o religie protestanta unde n-ai posturi, nici obligatia de a merge la biserica si poti filozofa dupa bunul plac despre Dumnezeu si Lumea de Apoi.

Rationamentul tau e bun doar atita timp cit nu crezi in existenta Proniei lui Dumnezeu. Noi stim ca Dumnezeu vrea ca oamenii sa se mintuiasca si, de aceea, in chipuri diferite, direct sau discret, rational sau pe calea inimii si in feluri pe care nu le banuim ii cheama pe toti spre Mintuire. Cei mai multi nu raspund, dar o fac exercitindu-si libera vointa. Sf. Pavel a spus ca paginii, cei care n-au auzit de Hristos se vor mintui dupa Legea Firii, dar tare mi-e teama ca astazi, dupa doua mii de ani de existenta a Imparatiei pe Pamint nu prea poti gasi multi care sa mearga dupa Legea Firii. Pentru toti ceialalti exista Hristos si Biserica Lui, doar Una, cea Ortodoxa. Sfintii Parinti spun ca nu este Har Mintuitor in tainele savirsite in afara Bisericii, ceea ce inseamna ca posibilitatea de mintuire in afara Bisericii, daca exista, atunci este foarte redusa. Tot Sf. Pavel spune ca pe noi trebuie sa ne preocupe propria mintuire, de-a altora se ocupa Dumnezeu. Singura noastra obligatie fata de lume ar trebui sa fie aceea de a-L marturisi pe Hristos.
  #56  
Vechi 18.02.2010, 01:51:17
orthodoxia.i.thanatos orthodoxia.i.thanatos is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Ma deranjeaza putin sa stiu ca acest calendar al nostru nu e perfect din punct de vedere al ortodoxiei.
Mai grav decit calendarul este ecumenismul care inseamna dezicere de Credinta. Pe de-o parte spuneti “cred intr-una sfinta, soborniceasca si apostoleasca Biserica”, dar ierarhii vostri (toti) semneaza in numele BOR documente care consfintesc ca exista mai multe Biserici ce numai impreuna au tot adevarul.
  #57  
Vechi 18.02.2010, 09:04:03
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

care sunt actele acelea?
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
  #58  
Vechi 18.02.2010, 10:07:01
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Gata am plecat ca vad ca ai inceput sa o sucesti si sa o invirtesti

Ce inseamna sa urasti pacatul?...fara atasamentul manifestarii lui adica OMUL
Cum poti sa le separi una de alta?
Ce, pacatul este un obiect, o entitate separata asa hai hui de capul lui?

Ce inseamna "afirmarea Adevarului in Iubire"?..aici m-ai pierdut cu formularile astea alambicate
Ciao!
Si totusi e posibil sa urasti pacatul ,mai ales cel facut de tine.
Si chiar asa ,fara nici o legatura cu omul.
In timp ,iti vei da seama ca asa este.
De ce oare asociem pacatul cu omul cand e vorba de altii ,dar cand e vorba de propria persoana nu mai este la fel.
Ar trebui sa ne uram pe noi ,nu-i asa?
  #59  
Vechi 18.02.2010, 10:32:28
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de orthodoxia.i.thanatos Vezi mesajul
Eu cred ca tu imi atribui multe lucruri pe care eu nu le-am spus. Ceea ce sint sigur ca am zis a fost ca nu avem toti aceleasi sanse sa intram pe Poarta Raiului, pentru ca daca ar fi asa, atunci ar trebui sa fim masochisti sa vrem sa raminem ortodocsi. Sint sigur ca oricui i-ar conveni o religie protestanta unde n-ai posturi, nici obligatia de a merge la biserica si poti filozofa dupa bunul plac despre Dumnezeu si Lumea de Apoi.

Rationamentul tau e bun doar atita timp cit nu crezi in existenta Proniei lui Dumnezeu. Noi stim ca Dumnezeu vrea ca oamenii sa se mintuiasca si, de aceea, in chipuri diferite, direct sau discret, rational sau pe calea inimii si in feluri pe care nu le banuim ii cheama pe toti spre Mintuire. Cei mai multi nu raspund, dar o fac exercitindu-si libera vointa. Sf. Pavel a spus ca paginii, cei care n-au auzit de Hristos se vor mintui dupa Legea Firii, dar tare mi-e teama ca astazi, dupa doua mii de ani de existenta a Imparatiei pe Pamint nu prea poti gasi multi care sa mearga dupa Legea Firii. Pentru toti ceialalti exista Hristos si Biserica Lui, doar Una, cea Ortodoxa. Sfintii Parinti spun ca nu este Har Mintuitor in tainele savirsite in afara Bisericii, ceea ce inseamna ca posibilitatea de mintuire in afara Bisericii, daca exista, atunci este foarte redusa. Tot Sf. Pavel spune ca pe noi trebuie sa ne preocupe propria mintuire, de-a altora se ocupa Dumnezeu. Singura noastra obligatie fata de lume ar trebui sa fie aceea de a-L marturisi pe Hristos.
Multumesc pentru clarificare si ma bucur ca nu ne-am certat acum, la inceput de post. Voi lua aminte.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
  #60  
Vechi 18.02.2010, 11:01:03
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de orthodoxia.i.thanatos Vezi mesajul
Mai grav decit calendarul este ecumenismul care inseamna dezicere de Credinta. Pe de-o parte spuneti “cred intr-una sfinta, soborniceasca si apostoleasca Biserica”, dar ierarhii vostri (toti) semneaza in numele BOR documente care consfintesc ca exista mai multe Biserici ce numai impreuna au tot adevarul.
E gresit calendarul nou.

Intrebare : Voi nu sunteti in comuniune cu noi?
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
adevar sau superstitie?! ovidiu.mihai05 Generalitati 4 07.10.2011 07:48:54
Potopul- mit sau adevar? Zarathustra_revenind Generalitati 47 20.06.2010 12:54:55
Exista mantuire, exista vindecare! iosif Pocainta 3 07.02.2007 13:48:29