Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #321  
Vechi 13.10.2010, 00:09:54
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Noi folosim apa de la fantana pentru gatit. Cam o data pe saptamana mergem cu niste recipiente mari si facem plinul. In acel moment, eu inmultesc apa transformand-o in aghiazma mare - cu aprobare de la duhovnic.
Gatesti cu aghiazma?
(Eu asta am inteles)
Reply With Quote
  #322  
Vechi 15.10.2010, 19:21:10
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IOLANDA Vezi mesajul
Multumesc pentru toate informatiile privind medicina chineza....eu am dat doar un exemplu-in sensul unor tratamente in care lipsesc cu desavarsire pilulele,etc.....stiu ce este un Sfantul Maslu(chiar am apelat la el),stiu ce este o spovedanie si tot ce trebuie facut cind omul este pe patul de suferinta.Toate astea le-am aplicat cind am avut-o pe mama mea in suferinta si nu numai.....Insa repet,daca am dat exemplu acelor oameni cu tratamentele lor nu inseamna ca eu am alergat la acupunctura(chiar mi-ar fi frica ).....dar nu pot spune ca nu am apelat deseori la puterea tamaduitoare a plantelor(chiar daca nu sunt de meserie).Mi-am procurat carti,am studiat,am plecat in cautarea lor,le-am cules singura in special din preajma manastirilor unde mergeam in concediu....apoi le foloseam tot dupa niste recomandari si multumesc Bunului Dumnezeu,ma simt foarte bine.Cred si sper ca am fost inteleasa gresit in postarea pe care am facut-o atunci.O sa incerc sa ma abtin de a mai da "sfaturi "pentru a nu creea discutii "fara rost".....Iertati-ma va rog!!!!!!
Cum nimic nu este intamplator in viata, crede, te rog, ca tot ceea ce s-a postat mai-sus, nu doar ca mi-a bucurat sufletul, ci imi este de un real folos.
Multumiri pentru postare d-lui doctor!
Reply With Quote
  #323  
Vechi 15.10.2010, 19:37:16
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Ce anume se pune in mancare? Ce vrei sa spui mai sus cu venitul la biserica?
In mancare se folosesc prinoasele sfintite la Sfantul Maslu- ulei , faina, paine...
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #324  
Vechi 15.10.2010, 19:38:23
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Gatesti cu aghiazma?
(Eu asta am inteles)
Aghiazma se ia doar pe stomacul gol.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #325  
Vechi 18.10.2010, 12:33:47
Elesya Elesya is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.10.2010
Locație: intre doua nemuriri
Religia: Ortodox
Mesaje: 169
Question Hmmm

Sa inteleg oare ca presopunctura, reflexoterapia,...terapia florala Bach...ar fi nocive?
Cat despre medicina naturista folosirea ei este de bun augur , deoarece consacra un regim de viata sanatos , echilibrat si remediile naturiste sunt extrem de benefice...Asociate credintei au efecte UIMITOARE !
Reply With Quote
  #326  
Vechi 18.10.2010, 12:48:19
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Gatesti cu aghiazma?
(Eu asta am inteles)
Daca s-ar intampla asta, e de rau. Mai avem sa cerem permisiunea sa ne punem cateva picaturi de Euharistie in ceai. Sa-mi fie cu iertare indrazneala, dar nu asa ajungem la sfintenie.
Reply With Quote
  #327  
Vechi 18.10.2010, 16:06:09
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Am aflat de sucul din fructul NONI!
EU PERSONAL VI-L RECOMAND!Nu conteaza de la ce firma luati,fiecare incearca sa isi faca reclama pozitiva propriei firme dar va recomand sa fie peste 70 ron celelalte fiind doar firme fantoma (care au preturi mult mai mici).Va recomand.Pe mine m-a ajutat la depresie,fobie si la imunitate(nu am mai racit de atunci)Iau in continuare si sper sa ma ajute.Pentru orice intrebare sunt mereu aici ca sa va raspund.Nu fac reclama niciunei firme.

Uitati aici cateva informatii:

Noni sau Morinda Citrifolia este o planta cu originea in Asia, Australia si o parte din insule din Pacific. Noni este un arbust mic, peren. Fructul de noni este ovoid, galben cand este copt, are un gust amar si miros intepator, dezagreabil. Fructul noni a fost adus prima data in Hawaii de catre primii polinezieni. Noni sa remarcat prin proprietati de vindecare deosebite, ce sunt cunoscute de peste 2000 de ani in Polinezia, China, India si insulele din zona. Acum mai bine de 10 ani Noni a devine faimos si in SUA ca preparat natural terapeutic, Noni a aparut primna oara in comert disponibil sub forma de lichid, avand un gust placut prin adaos de sucuri naturale (de struguri si afine). Compozitia incredibil de bogata in substante biologic active a fructului de noni a atras atentia lumii intregi, aceste substante ne mai regasindu-se in nici o alta leguma sau fruct de pe glob.

Ajuta foarte mult la:

Fortifierea sistemului imunitar - si dobandirea unei mari rezistenta le boli (inclusiv la noile tipuri de gripe agresive aparute in ultimii ani).
Imbunatatirea proceselor metabolice - si calmarea durerilor de orice fel.
Protectie impotriva bolilor infectioase, datorita unui puternic efect antibacterian.
Reglarea somnului - si reducerea semnificativa a insomniei si deregrarilor generate de aceasta.
Imbunatatirea functiilor digestive -
Ajuta in lupta contra dependentelor, precum consumul de alcool, tutun si a consumului de droguri, mai ales in combinatie cu produsele complementare: Evening Primrose Oil, Smokerade, Oxy Max.
Trateaza dizabilitatile comportamentale (Alzheimer, tulburari maniaco-depresive, tulburari obsesivo-fobice, depresii, etc...).
Constituie tratament adjuvant deosebit pentru cancere/ tumori/ neoplasme

AJUTA IN GENERAL IN TRATAREA ORICAREI AFECTIUNI(ca adjuvant,ajutator etc.)



Cititi pe internet mai multe despre el.Totusi nu este un panaceu universal si nu inlocuieste nici medicamentele si nici bineinteles RUGACIUNEA,POCAINTA,SPOVEDANIA SI SMERENIA!

Pe mine m-a ajutat la greutate,depresie(ce se instala doar in anumite perioade ale anului,anotimpurilor)si la circulatie.
Reply With Quote
  #328  
Vechi 28.10.2010, 15:17:57
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit @ Florin Ionut - nu se gateste cu aghiazma

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Noi folosim apa de la fantana pentru gatit. Cam o data pe saptamana mergem cu niste recipiente mari si facem plinul. In acel moment, eu inmultesc apa transformand-o in aghiazma mare - cu aprobare de la duhovnic.
Am vazut acum pe alt thread ca intr-adevar gatesti cu aghiazma.
Nu se face asa ceva.. Este total gresit
Mai ales aghiazma mare!
Aghizama mare se ia dimineata pe stomacul gol cu binecuvantare de la duhovnic si spovedire prealabila.

Pentru aghiazma mica nu este necesara spovedania, dar tot pe stomacul gol se ia..

Eu dau copiilor aghiazma mare. Am lingurita speciala pt acest scop ca sa nu o pun in tacamuri de uz zilnic. Mai mult, daca sunt la menstruatie, NU ating aghiazma (aceleasi reguli ca pt orice alt lucru purtator de har).

Chiar daca tu te spovedesti des, ai sotia mai putin credincioasa, ai zis. Pai o indemni si pe ea sa bea (adica) manance aghiazma cand nu se cuvine? E pacat.

Aghizma NU se arunca in locuri necurate (adica in chiuveta- canalizare, cu resturile de mancare!). Si acest lucru constiuie un pacat in sine. Regula valabila si pt anafura: nu se arunca, nu se pune in locuri necurate.


Offtopic:
Am vazut din alte postari ca ti-ai facut propriile reguli privind mancarea (nu cu e-uri, nu fluoruri, nu carne.. etc.. un soi de dieta ce, sincer, mi se pare cu iz yoghin.. ). Gatitul cu anafura este pe aceeasi linie a grijii exagerate pt trup, dar este pacat. Ca in final Dumnezeu ne tine sanatosi pe toti, daca vrea, iar daca ne imbolnavim, iarasi, poate ne este de folos sufleteste - nu putem opri asta orice am manca.
Sotul meu are o boala cronica de colon, a aflat in facultate. Speranta de viata era vreo 10 ani (evolueaza in cancer), deci eu m-am maritat stiind ca e bolnav si asteptandu-ne la ce este mai rau. A tinut regim strict ani intregi, plus medicamente cu multe efecte secundare urate de tot (adica depresie, ganduri irationale de tot soiul). De vreo 5 ani a renuntat la regim pt ca s-a gandit ca nu are rost, ca nu el isi inmulteste zilelele - ca aici vroiam sa ajung - si iata ca simptomele s-au ameliorat. Acum, Dumnezeu cu mila, toata familia mea se roaga pentru el (ca ai lui nu dau la biserica, din pacate).. daca Dumnezeu vrea sa-ti lungeasca zilele, o face, indiferent de cum traiesti si ce mananci etc..

Last edited by anna21; 28.10.2010 at 15:27:59.
Reply With Quote
  #329  
Vechi 28.10.2010, 16:18:14
prepelite-de-cluj prepelite-de-cluj is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.10.2010
Mesaje: 3
Thumbs up vand oua de prepelita pt tratament naturist

Carnea si ouale de prepelita sunt recunoscute si pentru efectele benefice din punct de vedere medical, fapt pentru care sunt solicitate pe piata mondiala.Efectul tamaduitor al oualor de prepelita este dovedit, dupa zeci de ani de cercetari, de catre medici din diverse tari, printre care si din tara noastra. In urma cercetarilor si a experimentarilor in clinici si in sanatorii, s-a constatat ca, fata de oul de gaina, cel de prepelita contine de cinci ori mai mult fosfor, de sapte ori si jumatate mai mult fier, de sase ori mai multa vitamina B1 si de cincisprezece ori mai multa vitamina B2. Oul de prepelita revitalizeaza organismul uman de orice varsta, regleaza si imbunatateste activitatea aparatului circulator, a digestiei, amelioreaza respiratia si functia reproductiva, actioneaza pozitiv asupra creierului, asupra sistemului limfatic si al celui imunologic. Se folosesc benefic in perioada pre si postnatala, ca si dupa interventii chirurgicale si radioterapii. Formeaza neuronii din sistemul nervos central la copii si intarzie procesele degenerative de imbatranire.Sunt recomandate doua tipuri de cura cu oua de prepelita:
1. CURA DE 120 DE OUA - pentru hipertensiune arteriala, ulcer, tulburari digestive, conjunctivite, urticarii, tuse convulsiva, catalizarea procesului de dezvoltare a copiilor, cu tot ceea ce implica acest proces.
2. CURA DE 240 DE OUA - pentru TBC, afectiuni hepatice, renale, diabet zaharat, alergii, astm bronsic, anemie, impotenta, guta, migrene, neurastenie, obezitate; dizolva depunerile de colesterol si impiedica formarea altora, previne arterioscleroza, regenereaza sistemul nervos etc.VAND OUA DE PREPELITE LA 0.30 DE BANI,pui si prepelite ouatoare.0747807756
Reply With Quote
  #330  
Vechi 28.10.2010, 16:25:12
prepelite-de-cluj prepelite-de-cluj is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.10.2010
Mesaje: 3
Arrow vand oua de prepelite pt tratament naturist

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
Vina iarna. Incepe frigul. Gripa, tuse, raceala, febra... Lucruri neplacute cu care ne intalnim aproape an de an...
Medicamentele sunt scumpe, dau dependenta si, cel mai adesea, au reactii adverse. Pe plan mondial se inregistreaza o intoarcere a omenirii spre medicina naturista. Pentru ca produsele naturiste: plante, cereale, uleiuri, fructe, legume, radacini, frunze etc. sunt mai ieftine, nu dau reactii adverse ori dependenta si pot fi consumate ca atare sau preparate, dar tot in casa.
Sa ne impartasim din experienta propie, sa ne facem cunoscute leacurile care ne-au ajutat intr-o anumita situatie, sa ne ajutam cu sfaturi unii pe altii.
Carnea si ouale de prepelita sunt recunoscute si pentru efectele benefice din punct de vedere medical, fapt pentru care sunt solicitate pe piata mondiala.Efectul tamaduitor al oualor de prepelita este dovedit, dupa zeci de ani de cercetari, de catre medici din diverse tari, printre care si din tara noastra. In urma cercetarilor si a experimentarilor in clinici si in sanatorii, s-a constatat ca, fata de oul de gaina, cel de prepelita contine de cinci ori mai mult fosfor, de sapte ori si jumatate mai mult fier, de sase ori mai multa vitamina B1 si de cincisprezece ori mai multa vitamina B2. Oul de prepelita revitalizeaza organismul uman de orice varsta, regleaza si imbunatateste activitatea aparatului circulator, a digestiei, amelioreaza respiratia si functia reproductiva, actioneaza pozitiv asupra creierului, asupra sistemului limfatic si al celui imunologic. Se folosesc benefic in perioada pre si postnatala, ca si dupa interventii chirurgicale si radioterapii. Formeaza neuronii din sistemul nervos central la copii si intarzie procesele degenerative de imbatranire.Sunt recomandate doua tipuri de cura cu oua de prepelita:
1. CURA DE 120 DE OUA - pentru hipertensiune arteriala, ulcer, tulburari digestive, conjunctivite, urticarii, tuse convulsiva, catalizarea procesului de dezvoltare a copiilor, cu tot ceea ce implica acest proces.
2. CURA DE 240 DE OUA - pentru TBC, afectiuni hepatice, renale, diabet zaharat, alergii, astm bronsic, anemie, impotenta, guta, migrene, neurastenie, obezitate; dizolva depunerile de colesterol si impiedica formarea altora, previne arterioscleroza, regenereaza sistemul nervos,amelioreaza durerile provocate de cancer, etc.VAND OUA DE PREPELITE LA 0.30 DE BANI,pui si prepelite ouatoare.0747807756
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O sectiune de medicina naturista bmd Generalitati 27 08.08.2012 14:10:56
Medicina si Religie alexioana92 Morala Crestina 44 23.05.2012 00:04:11
Medicina holistica - interesant Fetita cu Codite Generalitati 19 05.02.2010 15:48:02
medicina si farmacia pacifistul Generalitati 22 26.07.2009 23:31:21
Medicina Perplexa Laurentiu Generalitati 0 04.04.2007 12:14:29