Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 24.05.2011, 20:37:34
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pentru aceste situații trebuie întrebat episcopul locului. El poate da dispensă canonică. Canoanele, spre deosebire de dogme, se pot adapta de către episcop, după cum consideră că e mai bine.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 24.05.2011, 22:48:03
Aghioritul's Avatar
Aghioritul Aghioritul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 147
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Elena96 Vezi mesajul
eu as putea sa ma casatoresc cu baiatul nasului de cununie al fratelui meu?
Nu poti sa te cununi! Tu si fratele tau sunteti frati de SANGE! apoi baiatul nasului tau de cununie cu fratele tau si implicit cu tine, sunteti RUDENII SPIRITULE de grad 3! Deci NU SE POATE!

Citat:
În prealabil postat de geowys Vezi mesajul
dk bunica mea a botezat o pe mama prietenului meu ne putem cununa religios?
Tu si bunica ta suntei rude de SANGE! Fiind mama SPIRITUALA a prietenului tau, deja sunteti rude spirituale! NU PUTETI!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 24.05.2011, 23:15:10
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Aghioritul Vezi mesajul
Tu si bunica ta suntei rude de SANGE! Fiind mama SPIRITUALA a prietenului tau, deja sunteti rude spirituale! NU PUTETI!
E discutabil conceptul de „rudenie spirituală”. Ce înseamnă el? Când a apărut în Biserică? Nașul nu este decât un creștin care își asumă la botez credința copilului. În vremea când se botezau îndeosebi maturi, nașii erau cei care îi inițiau în tainele Bisericii.
Canoanele opresc, într-adevăr, de la căsătorie. Însă canoanele le aplică episcopii și preoții. Ele nu sunt dogme.
Gândiți-vă că sunt o mulțime de canoane care nu mai sunt actuale, cum ar fi oprirea de la împărtășanie pentru n ani pentru diferite cazuri.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 25.05.2011, 12:15:32
floricica floricica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.04.2010
Locație: Intr-o tara binecuvantata de Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 234
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul

Gândiți-vă că sunt o mulțime de canoane care nu mai sunt actuale, cum ar fi oprirea de la împărtășanie pentru n ani pentru diferite cazuri.
E grav daca incepem sa actualizam canoanele.De fapt pe cine incercam sa mintim?
Adica pacatele din ziua de astazi nu mai sunt la fel de grave precum erau inainte?
Sau cum vine, ca nu inteleg ? Exemplificati va rog, sa pricep si eu.
__________________
Cu siguranta traim vremurile de pe urma, cand inselaciunea este atat de subtila incat amageste, de este cu putinta, si pe cei alesi
Reply With Quote
  #15  
Vechi 25.05.2011, 12:21:17
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de floricica Vezi mesajul
E grav daca incepem sa actualizam canoanele.De fapt pe cine incercam sa mintim?
Nu noi trebuie să actualizăm sau să aplicăm canoanele, ci episcopii.

Prin iconomie, Biserica folosește canoanele în funcție de condițiile și necesitățile ei pastorale.

După Dicționarul de Teologie Ortodoxă scris de Ion Bria, „canoanele sunt reguli enunțate de autoritatea bisericească în materie de disciplină, cult și organizare aplicabile la situații specifice și valabile pentru un scop determinat. Dacă scopul pentru care ele au fost date n-a fost atins, atunci canoanele pot fi revizuite și chiar înlocuite.”

Așa se explică faptul că pentru un anumit păcat un duhovnic te poate opri 10 ani de la împărtășanie, iar altul te lasă să te împărtășești mai curând. Unul aplică cu strictețe canonul, pe când celălalt consideră că e nevoie de un pogorământ.
Citat:
Adica pacatele din ziua de astazi nu mai sunt la fel de grave precum erau inainte?
Sau cum vine, ca nu inteleg ? Exemplificati va rog, sa pricep si eu.
Nu sunt păcatele mai puțin grave. Sunt grave, și sunt poate mai multe și mai variate decât altădată. Tratamentul lor, însă, poate suferi modificări. Un tratament care era util cândva, astăzi nu mai este.

Last edited by N.Priceputu; 25.05.2011 at 13:20:40.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 25.05.2011, 14:12:00
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Aghioritul Vezi mesajul
Nu poti sa te cununi! Tu si fratele tau sunteti frati de SANGE! apoi baiatul nasului tau de cununie cu fratele tau si implicit cu tine, sunteti RUDENII SPIRITULE de grad 3! Deci NU SE POATE!



Tu si bunica ta suntei rude de SANGE! Fiind mama SPIRITUALA a prietenului tau, deja sunteti rude spirituale! NU PUTETI!

cred ca in ambele cazuri e vorba de al patrulea grad de rudenie spirituala!
iar in cazul rudeniilor spirituale, oprelistea era pana la al treilea grad!
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 25.05.2011, 14:18:02
Aghioritul's Avatar
Aghioritul Aghioritul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 147
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
E discutabil conceptul de „rudenie spirituală”. Ce înseamnă el? Când a apărut în Biserică? Nașul nu este decât un creștin care își asumă la botez credința copilului. În vremea când se botezau îndeosebi maturi, nașii erau cei care îi inițiau în tainele Bisericii.
Citeste in DREPTUL CANONIC BISERICESC ORTODOX! Acolo se vorbeste cel mai bine despre RUDENIILE SPIRITUALE!
De ce rudenie spirituala? Pantru ca se formeaza o legatura DUHOVNICEASCA intre cei doi "nas - fin", iar invatatura ortodoxa spune ca NASUL DEVINE "PARINTE DUHOVNICESC/SPIRITUAL" al finului sau, fie la Botez fie la Casatorie! EI sunt cei care isi asuma mult responsabilitatea de PARINTE IN DUH, deci ii indruma nu in educatia morala, pe care au auvut-o deja de la parintii trupesti, ci acum intra in educatia "SPIRITUALA A DUHULUI" in viata, viata duhovniceasca!
- Nasul marturiseste pentru prunc la Botez, dar el in acelasi timp, il aduce in bratele sale la Biserica, ca PARINTE! El il aduce in FATA DOMNULUI! El il tine in brate cand este scos din Cristelnita! El il duce la Sf.Impartasanie, el il ia pe prunc dupa ce preotul il inchina in fata/in interiorul Sf.Altar (depinde de sex)!
- Nasul este PARINTELE SPIRITUAL al celor doi miri, care se insotesc, ei devin EDUCATORII in Sf.Taina a Casatoriei! Finii trebuie sa ii caute si sa ii respecte ca pe INSASI parintii proprii, ca de la ei INVATA cele ale casatoriei, cele ale TAINEI Casatoriei! Ca nu se mai practica asta AZI, e o mare PIERDERE! Azi nasul SI-A UITAT INDATORIREA!
- Canonic NU gasesti aceste INDRUMARI, ci ele sunt de statut MORAL, SPIRITUAL! Poate ai facut si tu Teologia (dupa cum imi dau seama) ai facut SPIRITUALITATE SAU FORMARE DUHONICEASCA, sau TEOLOGIA MORALA! Ar fi trebuit sa stii lucrurile astea! Sau macar sa ti se fi spus... sau ai lipsit de la cursuri! NU STIU! dar ar TREBUI sa stii!

Tocmai pt ca nasii erau pt cei maturi INITIATORII in tainele Botezului, ei ERAU SI MARTORII celor Botezati! SI nu numai, pt ca Biserica era cea INDRUMATOARE pt CATEHIZARE! Nasii prea putin... ei erau DUPA Sf.Botez! De aceea sunt NUMITI Parinti SPIRITUALI! Iar pt Prunci nu erau doar "INLOCUITORII" graiului lor sau putintei de a vorbi! Ci isi asumau (cum ti-am spus mai sus) responsabilitatea EDUCARII RELIGIOASE a pruncului! O parte o aveau si parintii, dar si NASII sunt RESPONSABILI cu aceasta! Ei au datporia de a-l cauta pe prunc si de a-i insufla acestuia iubirea de Dumnezeu! Si finul la fel sa isi caute nasul si sa il intrebe din cele duhovnicesti! Apoi vine vremea si Spovedaniei, al treilea element in EDUCATIA CRESTINA a copilului!

Citeste si in LITURGICA, sau la Pr.Cleopa in unul din volume sau in cartea sa "CALAUZA IN CREDINTA CRESTINA ORTODOXA" si ai sa vezi ca Pr.Cleopa SPUNE MAI MULTE decat MINE!

Ce simplu ar fi dupa cum spui sa NASIM.... as fi nas la toti cati ma cheama... dar RESPONSABILITATEA E URIASA!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 25.05.2011, 14:34:03
Aghioritul's Avatar
Aghioritul Aghioritul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 147
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
cred ca in ambele cazuri e vorba de al patrulea grad de rudenie spirituala!
iar in cazul rudeniilor spirituale, oprelistea era pana la al treilea grad!
CANONUL 53 TRULAN (al 5-6 Sinod Ecumenic) spune ca RUDENIA SPIRITUALA E MAI MARE DECAT CEA FIZICA!

Apoi daca nu a fi "implicata" rudenia de sange s-ar putea DA Dispensa!
In Primul caz ei sunt FRATI SPIRITUALI, grad II!!! NU SE DA DISPENSA!
In cazul doi, fata este NEPOATA bunicii sale, deci RUDENIE DE SANGE pe linie DESCENDENTA! Iar ca sa se casatoreasca cu fiul spiritual al Bunicii NU se poate! In niciun fel! E ca si sum s-ar casatori cu Unchiul EI! NU SE POATE!!!!

Iar daca INSISTA pentru cununie, sa mearga la EPISCOP sa INTREBE!!!

PS: AM RECITIT CURSUL DE DREPT CANONIC, si V-am raspuns!!!!

Last edited by Aghioritul; 25.05.2011 at 14:38:08.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 25.05.2011, 14:45:57
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Aghioritul Vezi mesajul
CANONUL 53 TRULAN (al 5-6 Sinod Ecumenic) spune ca RUDENIA SPIRITUALA E MAI MARE DECAT CEA FIZICA!

Apoi daca nu a fi "implicata" rudenia de sange s-ar putea DA Dispensa!
In Primul caz ei sunt FRATI SPIRITUALI, grad II!!! NU SE DA DISPENSA!
In cazul doi, fata este NEPOATA bunicii sale, deci RUDENIE DE SANGE pe linie DESCENDENTA! Iar ca sa se casatoreasca cu fiul spiritual al Bunicii NU se poate! In niciun fel! E ca si sum s-ar casatori cu Unchiul EI! NU SE POATE!!!!

Iar daca INSISTA pentru cununie, sa mearga la EPISCOP sa INTREBE!!!

PS: AM RECITIT CURSUL DE DREPT CANONIC, si V-am raspuns!!!!
sunt de acord cu ce spuneai .Dar ce spui nu contrazice ce am spus eu.
Rudenia spirituala e mai mare decat cea trupeasca, din punct de vedere al importantei duhovnicesti, dar cf invataturii pr cleopa rudeniile spirituale intre care sunt mai mult de 3 grade de rudenie li se ridica oprelistea de a se casatori.or in ambele cazuri de mai sus vb de PATRU grade de rudenie.

Deoarece intre bunica si nepoata sunt 2 grade de rudenie, intre bunica si fin e un grad de rudenie, iar intre fina(mama) si fiu este 1 grad de rudenie.In total 4.

de asemenea intre frati sunt 2 grade de rudenie(frate si sora). Intre fin si nas e 1 grad de rudenie.Iar intre nas si fiul acestuia este 1 grad de rudenie.Deci in total 4.

daca gresesc, m-as bucura sa imi ararti alta sursa a unui sfant parinte, sau chiar doi.
Eu , raspunsul dat, ti-l spun din scrierile pr cleopa, un duhovnic foarte erudit, zic eu.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 25.05.2011, 14:59:29
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Aghioritul Vezi mesajul
Poate ai facut si tu Teologia (dupa cum imi dau seama) ai facut SPIRITUALITATE SAU FORMARE DUHONICEASCA, sau TEOLOGIA MORALA! Ar fi trebuit sa stii lucrurile astea! Sau macar sa ti se fi spus... sau ai lipsit de la cursuri! NU STIU! dar ar TREBUI sa stii!
Nu am făcut Teologia.
Răspunsurile tale îmi arată marea responsabilitate pe care și-o asumă nașii, nu originea ideii de rudenie spirituală.
Părinte duhovnicesc are multe înțelesuri și nu include, nici nu exclude înrudirea după trup. E pur și simplu altceva, fără legătură.
Cel botezat nu este neapărat copil. Poate fi matur și, în consecință, rostește singur lepădările și crezul. Nașul e doar un martor, pentru că așa e obiceiul.
Cunosc cazuri de persoane care au primit dispensă episcopală și s-au putut căsători.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Impactul mass-media asupra psihismului si vietii spirituale Delirul Biserica Ortodoxa si Massmedia 24 26.03.2015 00:32:44
rude alianta luana Generalitati 13 26.02.2012 03:03:52
rude de gradul VI anamariagradinaru Nunta 1 04.04.2011 20:49:58
Despre casatoria intre rude de familie. radugherasim Nunta 6 10.03.2011 19:40:07
interdictie casatorie rude spirituale? pantani Nunta 0 22.01.2007 10:41:54