Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 26.06.2022, 22:50:12
FlorinT FlorinT is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2019
Mesaje: 13
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu si in invatatura ortodoxa. De fapt oamenii se nasc buni, de aceea pot face si fapte bune. Catehismul spune ca oamenii pot face fapte bune, dar din pricina urmarilor pacatului originar nu le pot face in asa masura incat sa primeasca harul ca sa se poata mantui, fara sa-l primeasca prin Sfintele Taine. De asemenea, Domnul nu creeaza oameni rai, la fel cum si ingerii cazuti au fost creati buni.

Invatatura protestanta face confuzie intre chip si asemanare, astfel considera ca dupa caderea protoparintilor oamenii au pierdut chipul si nu mai pot face fapte bune fara ajutorul lui Dumnezeu. Catolicii cred ca pacatul originar a fost mostenit de toti oamenii si ei se nasc deja cu acest pacat. In ortodoxie nu s-a mostenit pacatul stramosesc, doar urmarile pacatului.
Nu prea imi este clar la ce se refera diferenta dintre chip si asemanare, insa din ce citesc concluziile si dilemele mele in acest context ar fi:
1. Oamenii se nasc buni.
- Atunci ce il face pe copilul foarte mic din exemplul meu (dintr-o postare anterioara) sa ii ia mingea/jucaria celuilalt copil? (vorbim de o varsta la care comportamentul este instinctual, nu se manifesta ca rezultat al influentelor celor din jur).
- Este sau nu egoismul/egocentrismul firea pervertita a omului? (...creat initial de Dumnezeu doar pentru altruism - duhul Dragostei).
- Cum este mostenita aceasta fire decazuta? Nu cumva este in gena? Epigenetica ar explica in acest caz perpetuarea tarelor dar si harurilor noastre, nu?... ("blestemele pana la al patru-lea neam, binecuvantarile pana la al mii-lea")

2.Harul conditionat de Sfintele Taine ne ajuta sa faptuim dupa voia lui Dumnezeu.
-Atunci se naste intrebarea: se poate regasi Harul si in faptele altruiste ale unui japonez de exemplu, care nu are credinta crestina?
- Sfintele Taine includ sau exclud manifestarea neprihanita a unui astfel de om cand este el bine intentionat? (daca lucreaza in duhul dragostei pentru cei apropiati, nu este o dovada a faptului ca Harul lucreaza si prin el?)

3."Dumnezeu nu creeaza oameni rai" (sunt total de acord)
- Vine insa un ateu si intreaba: Cine a creat vietatile daunatoare?... sobolanii de exemplu, ori virusii, microbii...
Aici eu am gasit un raspuns, dar ma intereseaza perspectiva ta (eventual si a altora).

4. Ortodoxismul spune ca, mostenim doar urmarile pacatului/neascultarii adamice, nu si pacatul primilor oameni.
- Nu cumva egoismul si egocentrismul insamantat in noi este aceasta urmare?...efectul?

(Acest nou sistem de valori, antagonic Altruismului, s-a impregnat in comportamentul umanitatii ca urmare a neascultarii lui Adam dar acest proces insa, desi merita discutat/explicat, nu aglomeram aici...)


Deci, pacatul lui Adam este al lui Adam, nu platim pentru fapta lui, dar suntem la randu-ne, cel putin inertial, toti neascultatori. Pentru aceia dintre noi care manifesta neascultarea (pacatuiesc) din slabiciune, ignoranta, sau nestiinta, neintentionat si framantandu-se spre indreptare a venit Vestea cea Buna. Firea egoista isi ia tributul, dar renegand-o si aratand spre Etalon, spre Cel ce ne este Calea, Adevarul si Viata, spre tinta aspiratiilor si eforturilor noastre, ne indreptateste si reabiliteaza in ochii Creatorului. Marea Jerfa a Rascumpararii ascunde un act juridic ceresc menit celor pierduti prin intunericul lumii inselate.
Reply With Quote