Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 25.07.2011, 10:43:06
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Mai este cel putin un topic cu subiectul asta care a ramas in aer.

Amuzant cum se ingramadesc tocmai atei sa declare ca au mainile curate.

Daca maine se va da o lege prin care respiratul mai des de 5760/zi e infractiune pasibila cu pana la 5 ani de inchisoare, vor fi primii sa declare ca au facut orice e posibil pentru a respecta legea.

Si desigur, nu o vor pune sub semnul intrebarii niciodata, doar nu e o lege morala crestina.
Am si scris ca si de nevoie am trecut la linux. Nu luat totul atat de serios. Sincer nu puteam scrie altceva pe un asemenea topic.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 25.07.2011, 10:46:17
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zenicholaz Vezi mesajul
cati dintre voi care folositi programe nelicentiate v-ati spovedit pentru asta ?
"Am folosit programe piratate" e ultima liniuță pe foaia de spovedanie, spre amuzamentul duhovnicului. El nu prea e în temă cu softurile...

Mi-ar plăcea să fiu în regulă cu toate programele, dar nu se poate deocamdată. Am și Linux dual boot, dar compul nu e folosit doar pentru muzică, filme și navigare pe net. Programele CAD de care avem nevoie (pentru învățare, fără să producă bani) costă mii de euro, ceea ce e fabulos pentru mine.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 25.07.2011, 11:03:51
maria40's Avatar
maria40 maria40 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Cel mai ieftin produs e intotdeauna cel "moca"
Dar daca ceea ce poti descarca gratis este pentru a te cultiva pe tine ca om nu mi se pare a fi un furt.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 25.07.2011, 12:22:02
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Am si scris ca si de nevoie am trecut la linux. Nu luat totul atat de serios. Sincer nu puteam scrie altceva pe un asemenea topic.
Ai un simt al umorului mai ..complicat de asimilat :)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 25.07.2011, 12:41:13
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Bun, eu scriu o carte, o tiparesc si o vand cu 100lei.

Sa zicem ca cineva nu imi cumpara cartea, dar o imprumuta de la cineva si o citeste.
Sunt eu mai sarac cu 100lei?

Am dreptul sa ma duc la respectivul care a imprumutat cartea sa-i cer 100lei?
Reply With Quote
  #16  
Vechi 25.07.2011, 12:44:03
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

În ceea ce privește exemplul tău vs softul e de discutat.
Nu e deloc același lucru: când a fost împrumutată cartea, fizic ea nu mai era la proprietar.
Softul în schimb (mai precis copiile pirat) e și la proprietarul de drept și la cel ce piratează. Se folosesc amândoi în același timp de el, caz în care cel care a scris softul pierde.
Din moment ce am cumpărat un lucru e treaba mea ce fac cu el, însă în cazul operelor treburile sunt un pic mai nuanțate și mai complicate.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #17  
Vechi 25.07.2011, 13:08:48
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
În ceea ce privește exemplul tău vs softul e de discutat.
Nu e deloc același lucru: când a fost împrumutată cartea, fizic ea nu mai era la proprietar.
Softul în schimb (mai precis copiile pirat) e și la proprietarul de drept și la cel ce piratează. Se folosesc amândoi în același timp de el, caz în care cel care a scris softul pierde.
Gresit, daca eu am citit o carte inseamna si o imprumut, ceea ce am citit imi dispare din memorie?

Si chiar daca sa zicem ca ii fac o copie cartii, inseamna ca nu am dreptul sa detin acea copie?

Citat:
Din moment ce am cumpărat un lucru e treaba mea ce fac cu el, însă în cazul operelor treburile sunt un pic mai nuanțate și mai complicate.
Sigur ca problema poate fi nuantata si complicata in multe directii, dar asta este baza.

Si daca vrei sa o complicam, se poate si altfel pune problema.

Cazul B.

Sa zicem ca este vorba de o lucrare de inginerie si autorul a descoperit niste formule originale pentru constructii care permite constructii mai sigure si cu mai putin material.

Daca cineva care e constructor de case si face bani din asta, imprumuta cartea in loc sa o cumpere si o foloseste in afacerea lui este moral sau nu?

Dar daca altul a descoperit singur acelasi formule si le foloseste eventual le vinde si altora, si legea il pedepseste pentru ca nu e primul care le-a descoperit (legea zice ca doar primul are dreptul sa le vanda) este normal?

Dar daca legea da dreptul cuiva sa breveteze ideea ca prin intermediul unor formule pot fi construite case mai economicos si mai sigur (dar nu a descoperit efectiv nici o formula pentru asta) si cineva care descopera mai tarziu efectiv formula, nu mai are nici un drept, este normal?

Dar daca cineva are o idee si o breveteaza, si pentru ca a facut primul asta nimeni in afara lui nu mai are voie sa comercializeze ceva pe baza acelei idei, chiar daca o imbunatateste considerabil, este ok?
Reply With Quote
  #18  
Vechi 25.07.2011, 13:15:24
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Gresit, daca eu am citit o carte inseamna si o imprumut, ceea ce am citit imi dispare din memorie?

Si chiar daca sa zicem ca ii fac o copie cartii, inseamna ca nu am dreptul sa detin acea copie?
Nu ți-a dispărut din memorie (sau mai știi? ) dar nu o folosiți simultan. Copii poți face și la software, dar numai pentru siguranță. Oricum software<>carte!

Citat:
Cazul B.

Sa zicem ca este vorba de o lucrare de inginerie si autorul a descoperit niste formule originale pentru constructii care permite constructii mai sigure si cu mai putin material.

Daca cineva care e constructor de case si face bani din asta, imprumuta cartea in loc sa o cumpere si o foloseste in afacerea lui este moral sau nu?
În mod evident, da! Din moment ce opera este publicată, da!

Citat:
Dar daca altul a descoperit singur acelasi formule si le foloseste eventual le vinde si altora, si legea il pedepseste pentru ca nu e primul care le-a descoperit (legea zice ca doar primul are dreptul sa le vanda) este normal?
Nu cred că zice așa ceva legea, în orice caz deja exemplul tău se îndreaptă spre protecția de model/brevet etc.

Citat:
Dar daca legea da dreptul cuiva sa breveteze ideea ca prin intermediul unor formule pot fi construite case mai economicos si mai sigur (dar nu a descoperit efectiv nici o formula pentru asta) si cineva care descopera mai tarziu efectiv formula, nu mai are nici un drept, este normal?
Nu poți breveta chiar orice! Ideea, neacoperită de ceva concret nu se poate breveta!

Citat:
Dar daca cineva are o idee si o breveteaza, si pentru ca a facut primul asta nimeni in afara lui nu mai are voie sa comercializeze ceva pe baza acelei idei, chiar daca o imbunatateste considerabil, este ok?
Sunt o groază de brevete bazate pe alte brevete, așa că este ok!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #19  
Vechi 25.07.2011, 14:14:34
LittleSparrow LittleSparrow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 118
Implicit

Nu ca sa mă laud... ci ca să va împărtășesc bucuria mea : ieri am cumpărat un CD cu Acatistul Sfântului Nectarie.
CD-ul are hologramă și un preț accesibil: doar 12,50 RON.
__________________


Last edited by LittleSparrow; 25.07.2011 at 14:25:43.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 25.07.2011, 18:36:30
GLAdoS GLAdoS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Locație: Apeture Science Laboratories
Religia: Ortodox
Mesaje: 538
Post

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Amuzant cum se ingramadesc tocmai atei sa declare ca au mainile curate.
Daca maine se va da o lege prin care respiratul mai des de 5760/zi e infractiune pasibila cu pana la 5 ani de inchisoare, vor fi primii sa declare ca au facut orice e posibil pentru a respecta legea.
si de unde sti ca nu e asa cum am declarat?

Citat:
În prealabil postat de lupanbogdan Vezi mesajul
...acuma is curios cate persoane au acasa softuri licentiate, cd-uri originale cu timbru si dvd-uri cu hlograma....
nu e nevoie, e mai mult pentru muzica/filme; softul poate fi cumparat si prin intemediul credit cardului si descarcat de la sursa...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Spovedania anisoara Generalitati 28 23.02.2013 09:58:11
spovedania... myself00 Generalitati 2 24.06.2012 23:58:59
Spovedania Adriana-Simona Pocainta 24 22.09.2011 20:10:10
Spovedania Sf.Asteapta Generalitati 2 03.07.2010 15:04:45
Spovedania arlechino Preotul 49 22.11.2008 22:04:18